Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: προβλημα θερμοστατη!!!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Πάντως εγώ ως παρατηρητής του θέματος έχω χαθεί !
    στα σχέδια που κοιτάω λίγο είναι όλα με "μια εντολή" να φεύγει απο τον Θερμοστάτη !
    το πρόβλημα του παιδιού είναι αυτό μιας και χρειάζεται "2 εντολές" να φεύγουν !
    επίσης στα σχέδια βλέπω παντού "ενα" κυκλοφορητή , ενώ στην πραγματικότητα σε αυτήν την εγκατάσταση με boiler οι κυκλοφορητές είναι δύο !

    σίγουρα έχουμε δύο ρελέ και δύο εντολές
    όπου το ένα ενεργοποιεί τον καυστήρα και τον κυκλοφορητή Α (που στέλνει νερό μόνο στα σώματα)
    και το δέυτερο ενεργοποιεί τον καυστήρα και τον κυκλοφορητή Β (που στέλνει νερό μόνο στο boiler )

    αλήθεια Πασχάλη υπάρχει εκεί κοντά καμία άλλη παροχή που να μπορείς να πάρεις μόνο γείωση ?
    χωρίς να πάρεις ρεύμα για παροχή του συστήματος!
    έτσι λύνεται το πρόβλημα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ ως παρατηρητής του θέματος έχω χαθεί !
    στα σχέδια που κοιτάω λίγο είναι όλα με "μια εντολή" να φεύγει απο τον Θερμοστάτη !
    το πρόβλημα του παιδιού είναι αυτό μιας και χρειάζεται "2 εντολές" να φεύγουν !
    επίσης στα σχέδια βλέπω παντού "ενα" κυκλοφορητή , ενώ στην πραγματικότητα σε αυτήν την εγκατάσταση με boiler οι κυκλοφορητές είναι δύο !

    σίγουρα έχουμε δύο ρελέ και δύο εντολές
    όπου το ένα ενεργοποιεί τον καυστήρα και τον κυκλοφορητή Α (που στέλνει νερό μόνο στα σώματα)
    και το δέυτερο ενεργοποιεί τον καυστήρα και τον κυκλοφορητή Β (που στέλνει νερό μόνο στο boiler )
    αλήθεια Πασχάλη υπάρχει εκεί κοντά καμία άλλη παροχή που να μπορείς να πάρεις μόνο γείωση ?
    χωρίς να πάρεις ρεύμα για παροχή του συστήματος!
    έτσι λύνεται το πρόβλημα !

    Κοίτα τι είπε ο Πασχάλης (pasxalhs) στο15 post
    <<θελω απλα να μπορω να ανοιγω-κλεινω τον λεβιτα. δεν εχω ηλεκτροβανα, οταν θα ανοιγω τον θερμοστατη θα ζεστενω και νερο.>>

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Ηλία ναί , μάλλον δίκιο έχεις σε αυτό που λές εσύ !
    απλά μάλλον ο Πασχάλης στο #15 δεν κατάλαβε τι ακριβώς είπε !
    απο τα συμφραζόμενα, και απο τα πρώτα που έχουν ειπωθεί στο θέμα ,
    σίγουρα ο πασχάλης ΔΕΝ έχει ηλεκτροβάνα (μιας και η εγκατάσταση είναι εντελώς αυτόνομη) αλλα σίγουρα έχει κυκλοφορητή/ες !
    και σίγουρα αφου ζητάει 5 καλώδια μάλλον κάπως έτσι είναι το θέμα
    ενας λέβητας μόνο δικός του και δυο κυκλοφορητές !
    καλά είναι να μας το ξεκαθαρίσει και σύντομα το θέμα μιας και σιγά σιγά ο καιρός επιβάλει θέρμανση :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία
    και σίγουρα αφου ζητάει 5 καλώδια μάλλον κάπως έτσι είναι το θέμα
    ενας λέβητας μόνο δικός του και δυο κυκλοφορητές !
    :P
    <<και σίγουρα αφου ζητάει 5 καλώδια μάλλον κάπως έτσι είναι το θέμα
    ενας λέβητας μόνο δικός του και δυο κυκλοφορητές
    !>>.
    Και αν είναι τούβλο ο ηλεκτρολόγος;
    Δεν νομίζω να έχει μποϊλερ στο υπόγειο ( ισόγειο), αλλά και να έχει το 1 από τα 4 καλώδια δεν του είναι και τόσο απαραίτητο

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Φάση - ουδετερος - γειωση για κυκλωμα κυκλοφορητη. Ουδετερος - γειωση για κυκλωμα καυστηρα. Και για φαση καυστηρα θα δωσει την επιστροφη από θερμοστατη χώρου αφου προσθέσει ενα καλωδιο ακόμα. (Αν θέλει να αναβει και το λαμπάκι ας τραβηξει και έναν ουδετερο)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πασχαλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    αλεξενδρεια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστο ολους παντως ο ΠΑΝΟΣ bmw πιστευω εκανε σωστη διαγνωση το προβλιμα μου λυθηκε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φάση - ουδετερος - γειωση για κυκλωμα κυκλοφορητη. Ουδετερος - γειωση για κυκλωμα καυστηρα. Και για φαση καυστηρα θα δωσει την επιστροφη από θερμοστατη χώρου αφου προσθέσει ενα καλωδιο ακόμα. (Αν θέλει να αναβει και το λαμπάκι ας τραβηξει και έναν ουδετερο)
    1/ ο κυκλωφωρητης περνει ταση απο θερμοστατη που εχει πανο στην σωλινα του καυστηρα και δουλευει με ανεξαρτητο κηκλωμα ... πιο συγκεκριμενα ο κυκλωφορητης δουλευει απο τους 35 -40 βαθμους και πανω

    2/ ο θερμοστατης δινει εντολη στον καυστηρα

    αρα εως τωρα εχουμε 1 καλωδιο φασεις + 1 καλωδιο εντολης καυστηρα - συνδεετε και στο ρολοι που μετραει της ωρες που καιμε τον καυστηρα για να ελενχουμε αν θελουμε καταναλωση καυσιμου + 1 καλωδιο για τον ουδετερο ( για το λαμπακι ) συνολο 3

    ο καυστηρας εχει θερμοστατη πανω του ο οποιος περνει μπρωστα μονο οταν το νερο πεσει κατω απο 75 βαθμους επισεις εχει και ενα θερμοστατη ( πουρου ) που ελενχει θερμοκρασιες καυσαεριων για αποφυγει υπερ8ερμανσης του καυστηρα

    οποτε μας περισευει και 1 για το μποιλερ οποτε με αυτο μπορουμε να φτιαξουμε ενα απλο αυτοματισμο με ενα ρελλε και ενα διακοπτη μονοπολικο διπλης ενεργειας για να περνει ρευμα το μποιλερ και να δουλευει ως θερμοσιφωνας (οταν ξεμενουμε απο πετρελεο) η για να ζεστενει νερο απο τον καυστηρα αυτο 8α το επιλεγεις εσυ (απο κατω ) μιλαω για μποιλερ διπλης ενεργειας ...ειπαρχει και τριπλης ...δουλευει σαν ηλιακος εινε μποιλερ και δουλευει και με ρευμα αυτο εινε το καλυτερο αλλα και πιο ακριβο

    εγω καπως ετσι θα το ευτιαχνα .....

    παροχη φανταζομε εχεις στον χωρο του καυστηρα και μαλιστα ενιχημενη αν κρινω και απο το μποιλερ γιατι μονο αυτο τραβαει 4000 βατ και 8ελει 20 ασφαλεια και 4 καλωδιο
    οπωτε φανταζομε πως η παροχη που σου ερχετε στο λεβητοστασιο θα πρεπει να εινε στα 3*4 καρε ( δεν χρηαζετε παραπανω γιατι οταν δουλευει ο καυστηρας θα εχεισ ζεστο και δεν θα χρηαζεσε να δουλεψεις τπ μποιλερ ως θερμοσιφωνα και εκτος αυτου συνι8ος φτιανουμε ενα αυτοματισμο πολυ απλο εκει και οταν δουλευει ο καυστηρας πεταει εξω την τροφωδοσια της αντιστασεις του μποιλερ γιατι κεει πολυ ρευμα για λογους οικονομιας αλλα και για λογο του οτι μπορει η παροχη μας να μην συκονει και τον καυστηρα και τον 8ερμοσιφωνα σαν καταναλωση)

    και αυτο που ειπες για ηλεκτρονικους θερμοστατες ...να τους πρωτιμας κανουν οικονομια στο καυσιμο και μερικοι εχουν επανο και προγραματα για να ανηγει ο καυστηρας σε ωρες που 8ες εσυ και σε 8ερμοκρασια που 8ες εσυ

    απλα εινε λιγο ακριβοι εναν καλο που ειχα παρει εγω πριν κανενα χρονο simens των πληρωσα κοντα στα 80 ευρω νομιζω αν θημαμε καλλα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη safetec : 03-12-10 στις 04:25

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από safetec Εμφάνιση μηνυμάτων
    1/ ο κυκλωφωρητης περνει ταση απο θερμοστατη που εχει πανο στην σωλινα του καυστηρα και δουλευει με ανεξαρτητο κηκλωμα ... πιο συγκεκριμενα ο κυκλωφορητης δουλευει απο τους 35 -40 βαθμους και πανω

    2/ ο θερμοστατης δινει εντολη στον καυστηρα
    Γιάννη μου μην ξανοίγεσαι ! δέν είναι έτσι συνήθως καμάρι μου !
    μην θεωρείς απόλυτα αυτά που έχεις εσύ δεί !
    δεν είναι όλες οι εγκαταστάσεις ίδιες, ούτε και όλες οι λέβητες !


    ΥΓ:υποψιάζομαι οτι μάλλον δεν έχεις κάνει πολλές εγκαταστάσεις σε θέρμανση !

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    ναι εχω κανει αλλα σε καινουργιες εγκαταστασεις που τα φτιαχνω οπως θελω εγω με οτι παροχες θελω εγω ... συνενοουμε βεβαια και με καυστηρατζι αλλα τους αυτοματισμους τους κανω εγω... και βοιθαω και μια ετερια κηνοχρηστον που εχει τεχνικους σε διαφορα δυσκολα θεματα που αντιμετοπιζουν με αυτοματισμους καυστηρων και διαφωρα αλλα τετεια προβληματα...

    βασικα τωρα ξαναδιαβαζω ολλο το θεμα και νομιζο πως καταλαβα λαθος !!!
    δεν θελω να πιστεψω πως τα 4 καλωδια τα εχει περασει τα χρησιμοπειει και σαν παροχη ρευματος !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από safetec Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα τωρα ξαναδιαβαζω ολλο το θεμα και νομιζο πως καταλαβα λαθος !!!
    δεν θελω να πιστεψω πως τα 4 καλωδια τα εχει περασει τα χρησιμοπειει και σαν παροχη ρευματος !!!!
    ναι Γιάννη εκεί είναι το θέμα μας !
    γιαυτό υπήρχε δυσκολία !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επιλογη θερμοστατη
    By bil34 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-15, 15:55
  2. ρυθμιση θερμοστατη
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 13:57
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ KITURAMI ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ
    By tzortzakos in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-12, 16:06
  4. συνδεσμολογια θερμοστατη
    By gavakas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 08:42
  5. Προβλημα με θερμοστατη
    By akisbach in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-06, 19:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας