Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Σύνδεση αυτόνομων εστιών κουζίνας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομιζω ηλια...προχτες μαλιστα μεγαλο καταστημα μου εστειλε 500 τεμ 10αρια αντι για 4αρια που ειχα παραγγειλει. 6αρια δεν εχω συναντισει ποτε μου παντως.
    Για αρκετά χρόνια είχαν εξαφανιστεί από την αγορά, πιθανόν μα τα έφεραν πάλι .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη bigri
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    στις εντοιχιζόμενες κουζίνες το χοντρο καλωδιο που ερχετε απο τον πινακα του σπιτιου συνδεεται στον φουρνο και οι εστιες επανω στον φουρνο εχει μια κλεμοσειρα μεγαλη

    ελπιζω να βοηθησα λιγο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    το σωστο ειναι να βαλεις ενα υποπινακα στην ακρη του καλωδιου της κουζινας με δυο 16Α ασφαλειες και απο εκει να δωσεις εστια και φουρνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanoszis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σωστο ειναι να βαλεις ενα υποπινακα στην ακρη του καλωδιου της κουζινας με δυο 16Α ασφαλειες και απο εκει να δωσεις εστια και φουρνο.
    θα διαφωνισω σε αυτο καθως οι ανεξαρτητες εστιες ειναι συνηθως πανω απο 6kW . εαν ο φουρνος ειναι "ανω παγκου" τοτε τροφοδοτησε τις εστιες απο την παροχη της ηλεκτρικης κουζινας που συνηθως ειναι 3χ6τχ και το φουρνο απο μια πριζα του παγκου. ο φουρνος ειναι το πολυ 3 kW οποτε εισαι καλυμενος. αν ο φουρνος τοποθετηθει κατω απο τις εστιες τοτε η καλυτερη λυση ειναι πινακακι οπως λεει ο φιλος στεφανος αλλα 25αρα για τις εστιες και 16αρα για το φουρνο με μια πριζα ομως γιατι η εγγυηση ολων τον συσκευων ακυρωνετε αν γινει μετατροπη στο καλωδιο τροφοδοσιας (αν κοψεις το φις και το ενωσεις κατ'ευθειαν) .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bigri Εμφάνιση μηνυμάτων
    στις εντοιχιζόμενες κουζίνες το χοντρο καλωδιο που ερχετε απο τον πινακα του σπιτιου συνδεεται στον φουρνο και οι εστιες επανω στον φουρνο εχει μια κλεμοσειρα μεγαλη

    ελπιζω να βοηθησα λιγο
    << και οι εστιες επανω στον φουρνο εχει μια κλεμοσειρα >>
    Δηλαδή φίλε μου, αν δεν έχω (υπόθεση κάνω) εστίες θα μπορούσα να συνδέσω τον θερμοσίφωνα που έστω είναι 3 Kwatt ; και αν όχι γιατί;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....και το φουρνο απο μια πριζα του παγκου. ο φουρνος ειναι το πολυ 3 kW οποτε εισαι καλυμενος. ............ ομως γιατι η εγγυηση ολων τον συσκευων ακυρωνετε αν γινει μετατροπη στο καλωδιο τροφοδοσιας (αν κοψεις το φις και το ενωσεις κατ'ευθειαν) .
    <<και το φουρνο απο μια πριζα του παγκου. ο φουρνος ειναι το πολυ 3 kW οποτε εισαι καλυμενος>>..<< απο μια πριζα του παγκου>> γνωρίζεις;: α) διατομή αγωγών πρίζας, β) αν η γραμμή τροφοδοτεί και άλλες πρίζες (καταναλώσεις)
    << ομως γιατι η εγγυηση ολων τον συσκευων ακυρωνετε αν γινει μετατροπη στο καλωδιο τροφοδοσιας (αν κοψεις το φις και το ενωσεις κατ'ευθειαν) >>
    Στην εγγύηση θα δώσομε βαρύτητα ή στη σωστή εγκατάσταση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το σπίτι θα το νοικιάσω οπότε δεν με παίρνει να τραβάω καινούρια καλώδια ,να ξηλώνω πλακάκια κτλ. Απότι διάβασα στο manual οι εστίες έχουν μέγιστο φορτίο 7000w και ο φούρνος 2000w. Υπάρχει στον τοίχο η παροχή με τα 3 καλώδια που ανέφερα. Χωρίς να έχω προλάβει να ελέγξω ακόμα υποθέτω ότι ως συνήθως θα έιναι μόνο για την κουζίνα και θα έχει και δικό της διακόπτη στον πίνακα.Το σπίτι είναι σχετικά καινούριο ,του 2003. Οι εστίες θα μπουν πάνω από τον φούρνο. Υπάρχει και μια πρίζα στον τοίχο(δεν ξέρω αν ειναι μόνη της η αν έχει και τίποτα άλλο επάνω στην παροχή της) . Αν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω για κάποιο λόγο και αυτην θα πρέπει να βάλω μια επέκταση,να την περάσω μέσα από τον πάγκο και πίσω από τον φούρνο οπότε δεν βολέυει και πολύ.
    Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν συνδέσω και τα 2 στο καλώδιο του τοίχου με κάποιον από τους τρόπους που αναφέρατε?Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα όταν εχω ανοικτά και φούρνο και εστίες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    πήρα μια κουζίνα και εστίες bosch.

    η κουζίνα οκ έχει φισ κανονικά σούκο και την έβαλα στο ρεύμα όλα οκ.

    οι εστίες τώρα έχουν το σχεδιάγραμμα αυτό πίσω και η παροχή μου είναι καφέ, γκρι και η γείωση. λογικά το γκρί ειναι το ρεύμα και πρέπει να το συνδέσω στο L όπως δείχνει ο πίνακας και το καφέ το ουδέτερο και πάει στο N σωστά?

    http://picasaweb.google.com/lh/photo...eat=directlink

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boredmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    παροχή μου είναι καφέ, γκρι και η γείωση. λογικά το γκρί ειναι το ρεύμα και πρέπει να το συνδέσω στο L όπως δείχνει ο πίνακας και το καφέ το ουδέτερο και πάει στο N σωστά?
    στο L θα συνδεσεις την φαση την οποια θα την βρεις με δοκιμαστικο και στο Ν τον ουδετερο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    <<και το φουρνο απο μια πριζα του παγκου. ο φουρνος ειναι το πολυ 3 kW οποτε εισαι καλυμενος>>..<< απο μια πριζα του παγκου>> γνωρίζεις;: α) διατομή αγωγών πρίζας, β) αν η γραμμή τροφοδοτεί και άλλες πρίζες (καταναλώσεις)
    << ομως γιατι η εγγυηση ολων τον συσκευων ακυρωνετε αν γινει μετατροπη στο καλωδιο τροφοδοσιας (αν κοψεις το φις και το ενωσεις κατ'ευθειαν) >>
    Στην εγγύηση θα δώσομε βαρύτητα ή στη σωστή εγκατάσταση;
    οχι .δε γνωριζω ουτε διατομη αγωγων ουτε αν η πριζα τροφοδοτει και αλλες καταναλωσεις. σε καινουριες εγκαταστασεις για τον φουρνο τοποθετειτε ξεχωριστη γραμμη 3χ2,5 σε πριζα σουκο για το φουρνο.εδω προκειτε μαλλον για μετατροπη ιδη υπαρχουσας εγκαταστασης ομως.σωστες απαντησεις μπορει να δωσει μονο τεχνικος αν επισκευτει την εν λογω εγκατασταση. οποιος περιμενει σωστες απαντησεις σε ενα φορουμ χωρις να δινει ακριβης πληροφοριες (ενδεχομενος ουτε ο ιδιος γνωριζει τι ειναι ακριβης πληροφοριες) ειναι πολυ αισιοδοξος. ο μεγαλυτερος φουρνος ανω παγκου που εχω δει φιλε ηλια ειναι 3kw. εστω με αυτη την ισχυ και τροφοδοτοντας τον απο μια απλη και οχι ενισχυμενη πριζα (μεχρι στιγμης μου εχει τυχει μονο μια φορα να δω απλη (3Χ1,5) πριζα σε παγκο κουζινας)τι προβλημα θα προκυψει? το πολυ πολυ να πεσει η 10Α ασφαλεια. στοδευετρο ερωτημα σου αν θα δωσουμε βαρυτητα στην εγγυηση ή τη σωστη εγκατασταση να σου πω την αλληθεια δεν το καταλαβα και πολυ καλα.. συνδεση με πριζα σουκο μιας και οι φουρνοι βγαζουν φις σουκο δεν ειναι σωστη? η ισχυς που σηκωνει μια συνηθισμενη πριζα σουκο ειναι 3,8KW. γιατι η απ'ευθειας συνδεση ειναι καλυτερη?και στην τελικη αν μετα απο 6μηνες χαλασει μια συσκευη ποιος αναλαμβανει την ευθυνη αν για οποιοδηποτε λογο ο τεχνικος που την συνδεσε θελοντας να κανει...."καλυτερη δουλεια" μετατρεψει το καλωδιο τροφοδοσιας της συσκευης και ακυρωθει η εγγυηση?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση ηλεκ. Κουζίνας με ξεχωριστά ματια
    By giannis.serres in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 17:58
  2. Σύνδεση καινούγιας ελεύθερης κουζίνας
    By lordjimis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 17:19
  3. Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας (χρώματα)
    By wolfhawk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 12:24
  4. Ηλεκτρική σύνδεση εστιών
    By crssv in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-10, 17:17
  5. σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας
    By mpoumplis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 20:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας