Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 34 από 34

Θέμα: Σύνδεση αυτόνομων εστιών κουζίνας

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Και να μην ήσουν πολ. μηχ. πάλι μπορούσες να τα συνδέσεις μόνος σου γιατί να μην ξεχνάνε μερικοί που γράφουν εδω οτι όλοι μας πρίν γίνουμε επαγγελματίες ηλεκτρολόγοι η ότι είναι ο καθένας μας κάναμε ένα σωρό μα......ες και διάφορα πειράματα , απλός τότε δεν υπήρχαν forums να ρωτάμε και να παίρνουμε απαντήσεις "στον αέρα" και ρωτούσαμε ένας τον άλλον η δοκιμάζαμε μόνοι μας και ότι γίνει !!!
    Σαφώς και είναι επικίνδυνα μερικά πράγματα , αλλά νομίζω οτι όποιος ρωτάει η απαντάει για κατι εδώ γνωρίζει δυο , τρία πράγματα , είναι ενήλικας , ευσύνείδητος και αν μη τι άλλο αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεων του. Δεν νομίζω ότι κάποιος διαβάζοντας οδηγίες απο ένα forum να ξεκινήσει να κάνει καμιά ηλ. εγκατάσταση ????
    Εγώ π.χ. είμαι ηλεκτρ. εγκαταστ. στο επάγγελμα δούλεψα όμως πολύ καιρό σαν ψυκτικός , δούλεψα σαν υδραυλικός , και 14 χρόνια τελος πάντον δουλέυοντας στίς οικοδομές , έχοντας όλα τα εργαλεία για όποιαδήποτε δουλειά τώρα πλέον σαν επαγγελματίας και λίγο που "πιάνουν τα χέρια μου" που λένε ποιός μπορεί να μου πεί (φώναξε επαγγ. υδραυλικό αν χαλάσει η βρύση στο μπάνιο σου η φώναξε πλακά για να βάλεις πλακάκια στην αυλή η μπογιατζή για να βάψεις το δωμάτιο της κόρης σου που θέλει καθε χρόνο άλλα χρώματα η γυψά για να κάνεις κρυφό φωτ. στο σαλόνι.)
    Συγνώμη αν κάποιοι δεν συμφωνείτε μαζί μου αλλά έτσι είναι τα πράγματα . Κ'έγω θα ήθελα να έρχονται όλοι σε μένα για οποιαδήποτε βλάβη η δουλειά (είναι και η δουλειά , μου απ'αυτό ζω) και όμως έχω εξυπερητήσει πάρα πολλούς δίνοντας μόνο οδηγίες (αφιλοκερδώς) γιατί κάποιος δεν μπορεί να φωνάξει εμένα η κάποιον σαν εμένα , άλλος για οικονομικούς λόγους και άλλος για άλλους λόγους (μην ξεχνάμε και την χαρά της δημιουργίας !!!) .
    Για το δικό σου πρόβλημα λοιπόν Νίκο μπορείς να συνδέσεις τις εστίες άφοβα είτε στο ίδιο καλώδιο με τον φούρνο περνόντας ενα καλώδιο 3*2,5τ.χ. πίσω απ'τα ντουλάπια της κουζίνας και κάτω απ΄την ποδιά μέχρι να φτάσεις στις εστίες εφόσον αυτή η γραμμή ασφαλίζεται στον κεντρικό πίνακα με ασφάλεια 20-25Α. Είτε σε κάποια πρίζα πάγκου η πλ.πιάτων οι οποίες έχουν συνήθος καλώδια 2,5τ.χ. και ασφαλίζονται με ασφάλεια 16Α , γιατί αν δείς μία εστία αυτόνομη η έναν φόυρνο έχουν καλώδιο 3*1,5 και φις σούκο , το 3*2,5 λοιπόν και το 3*1,5 ακόμα δεν καίγονται με ρέυμα 25Α . Θα πέσει πρώτα η ασφάλεια !!! Και επαγγελματίας ηλεκτρ. να ερχόταν αυτό θα έκανε (εκτός αν ήταν απ'αυτούς που βγάζουν δουλειά εκεί που δεν υπάρχει !)
    Συγνώμη αν κούρασα κάποιους με τόσο μεγάλο post !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sembel Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί αν δείς μία εστία αυτόνομη η έναν φόυρνο έχουν καλώδιο 3*1,5 και φις σούκο , το 3*2,5 λοιπόν και το 3*1,5 ακόμα δεν καίγονται με ρέυμα 25Α . Θα πέσει πρώτα η ασφάλεια !!! Και επαγγελματίας ηλεκτρ. να ερχόταν αυτό θα έκανε (εκτός αν ήταν απ'αυτούς που βγάζουν δουλειά εκεί που δεν υπάρχει !)
    Συγνώμη αν κούρασα κάποιους με τόσο μεγάλο post !!!
    α) μαλλον δεν εχεις δει εστια αυτονομη....... εκτος αν εννοεις εκεινα τα "ματια" που αγοραζουν οι φοιτητες και εργενηδες για να βραζουν τα μακαρονια.
    β) το 3χ2,5 και το 3χ1,5 γινονται "μπουρμπερη" στα 25Α συνεχης λειτουργειας.
    γ) καποιοι δεν ειναι γενικως γυρολογοι οσπου να κατασταλαξουν καπου. αυτοι οι καποιοι "πουλανε"υπευθυνα μονο οτι ξερουν να κανουν καλά
    φιλικα χρηστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) μαλλον δεν εχεις δει εστια αυτονομη....... εκτος αν εννοεις εκεινα τα "ματια" που αγοραζουν οι φοιτητες και εργενηδες για να βραζουν τα μακαρονια.
    β) το 3χ2,5 και το 3χ1,5 γινονται "μπουρμπερη" στα 25Α συνεχης λειτουργειας.
    γ) καποιοι δεν ειναι γενικως γυρολογοι οσπου να κατασταλαξουν καπου. αυτοι οι καποιοι "πουλανε"υπευθυνα μονο οτι ξερουν να κανουν καλά
    φιλικα χρηστος.
    Με το γ) δεν κατάλαβα τί ακριβώς ενοείς ! αν θέλεις ανέλυσε το !
    Για το α) έχω δει και έχω συνδέσει πάρα πολλές γιατί αυτή είναι η δουλειά μου ( δεν καταστάλαξα κάπου απλός τυχαία )
    Και για το β) δεν μίλησα για συνεχή λειτουργεία αλλά για ρέυμα βραχυκυκλώματος γιατί καμία εστία η φούρνος η και τα δύο μαζί ακόμα δεν τραβάνε 25Α σε κανονική λειτουργία !

    Διάβασε όλα τα προηγούμενα post και πές μου ότι δεν τα βρίσκεις λιγο υπερβολικά πολλά απ'αυτά ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    (1) (καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι έκανα λίγο καιρό να απαντήσω) γιατί μόλις σήμερα παρέλαβα τις εστίες.(1 μηνα μετα την παραγγελία ο κοτσοβολος μου είπε ότι τελικα δεν τις εχει και τις πήρα απο αλλού , μακρυα απο κοτσοβολο εξυπηρέτησις μηδεν).
    (2) (Δεύτερον είμαι πολιτικός μηχανικός .) Δεν είμαι καμιά νοικοκυρούλα , είμαι μηχανικός και κάτι κατέχω και εγώ από μαστορέματα. Εννοείτε ότι δεν έχω τις γνώσεις επαγγελματία ηλεκτρολόγου,ούτε καν πλησιάζω σε αυτό , .(3) (και γιαυτο ζητάω την συμβουλή σας) (4) (Όπως επίσης κατανοώ΄ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να γίνει η σύνδεση πάνω στο ίδιο καλώδιο.) (5) (Δεν καταλαβαίνω την ειρωνία όμως στο ότι ειπα ότι το σπίτι το νοικίαζω(είμαι ο ενοικιαστής)) (6) ( και δεν θέλω να τραβάω καλώδια.) (7) (Τι πρέπει να κάνω δηλαδή σε ξένο σπίτι να του πω να διαλύσω όλο το δωμάτιο για να βάλω μια εστία??.) (8) Ούτε τα χρήματα έχωόυτε τον χρόνο και δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι κακό αυτό. Είναι σαν να έχεις ενα παλίο σπίτι και να θέλέις να κάνει μια μετατροπή , να αλλάξεις ένα τοίχο πχ και εγώ αντί να εξετάσω ποια είναι η βέλτιστη λύση και κατα πόσο μπορείς να να το κάνεις και πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο να σου πω γκρέμισε το σπίτι και φτιαξτο απο την αρχή! Γίνεται αυτό? Ρωτάω λοιπόν πια είναι η βέλτιστη λύση αυτή που εμπεριέχει τον μικρότερο κίνδυνο να δημιουργηθεί πρόβλημα?(9)( ( Προφανώς και θα προτιμούσα να τα συνδεσω και τα 2 πάνω σε μια κλέμα που λέτε γιατί λογικά μπορώ να το κάνω και μόνος μου.) (10) ( Αν θεωρείτε ότι είναι αρκετά επικίνδυνο τότε απότι κατάλαβα θα πρέπει να βάλω υποπίνακα ,κάτι που δεν γνωρίζω και θα ζητήσω βοήθεια.)(11)
    Δεν δέχομαι όμως την ειρωνία.(12) Σε αντίστοιχο forum πολιτικών μηχανικών προσωπικά δεν έχω ειρωνευτεί ποτέ ιδιοκτήτη όσο τραγικές και να είναι οι ερωτήσεις τους μερικές φορές..
    (1) Έπρεπε κατά τη γνώμη μου να δηλώσεις τη συνέχιση της συμμετοχή σου, η στάση σου έδειξε απαξίωση σημείωση κοινός γράψιμο στ………α.
    (2) !.
    (3) Θα την έχεις στο μέτρο των δυνατοτήτων μας
    (4) Ακριβώς..

    (5) << ειρωνία>> δεν νομίζω ναυπάρχει,<< είμαι ο ενοικιαστής>> για τα πάντα υπάρχει λύση
    (6) Ελάχιστα m.
    (7) Βλέπε (6).
    ( Βλέπε (6).
    (9) Και το προτεινόμενο( βλέπε επόμενο) από μένα μιας και << και κάτι κατέχω και εγώ από μαστορέματα>>
    (10) Αν αποφασίσεις θα την έχεις. (*)
    (11)Βλέπε(5).
    (*) ανάρτησε κάτοψη, με επισήμανση πίνακα και ηλ μαγειρείου (ηλ κουζίνας)




    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση ηλεκ. Κουζίνας με ξεχωριστά ματια
    By giannis.serres in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 17:58
  2. Σύνδεση καινούγιας ελεύθερης κουζίνας
    By lordjimis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 17:19
  3. Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας (χρώματα)
    By wolfhawk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 12:24
  4. Ηλεκτρική σύνδεση εστιών
    By crssv in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-10, 17:17
  5. σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας
    By mpoumplis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 20:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας