Και να μην ήσουν πολ. μηχ. πάλι μπορούσες να τα συνδέσεις μόνος σου γιατί να μην ξεχνάνε μερικοί που γράφουν εδω οτι όλοι μας πρίν γίνουμε επαγγελματίες ηλεκτρολόγοι η ότι είναι ο καθένας μας κάναμε ένα σωρό μα......ες και διάφορα πειράματα , απλός τότε δεν υπήρχαν forums να ρωτάμε και να παίρνουμε απαντήσεις "στον αέρα" και ρωτούσαμε ένας τον άλλον η δοκιμάζαμε μόνοι μας και ότι γίνει !!!
Σαφώς και είναι επικίνδυνα μερικά πράγματα , αλλά νομίζω οτι όποιος ρωτάει η απαντάει για κατι εδώ γνωρίζει δυο , τρία πράγματα , είναι ενήλικας , ευσύνείδητος και αν μη τι άλλο αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεων του. Δεν νομίζω ότι κάποιος διαβάζοντας οδηγίες απο ένα forum να ξεκινήσει να κάνει καμιά ηλ. εγκατάσταση ????
Εγώ π.χ. είμαι ηλεκτρ. εγκαταστ. στο επάγγελμα δούλεψα όμως πολύ καιρό σαν ψυκτικός , δούλεψα σαν υδραυλικός , και 14 χρόνια τελος πάντον δουλέυοντας στίς οικοδομές , έχοντας όλα τα εργαλεία για όποιαδήποτε δουλειά τώρα πλέον σαν επαγγελματίας και λίγο που "πιάνουν τα χέρια μου" που λένε ποιός μπορεί να μου πεί (φώναξε επαγγ. υδραυλικό αν χαλάσει η βρύση στο μπάνιο σου η φώναξε πλακά για να βάλεις πλακάκια στην αυλή η μπογιατζή για να βάψεις το δωμάτιο της κόρης σου που θέλει καθε χρόνο άλλα χρώματα η γυψά για να κάνεις κρυφό φωτ. στο σαλόνι.)
Συγνώμη αν κάποιοι δεν συμφωνείτε μαζί μου αλλά έτσι είναι τα πράγματα . Κ'έγω θα ήθελα να έρχονται όλοι σε μένα για οποιαδήποτε βλάβη η δουλειά (είναι και η δουλειά , μου απ'αυτό ζω) και όμως έχω εξυπερητήσει πάρα πολλούς δίνοντας μόνο οδηγίες (αφιλοκερδώς) γιατί κάποιος δεν μπορεί να φωνάξει εμένα η κάποιον σαν εμένα , άλλος για οικονομικούς λόγους και άλλος για άλλους λόγους (μην ξεχνάμε και την χαρά της δημιουργίας !!!) .
Για το δικό σου πρόβλημα λοιπόν Νίκο μπορείς να συνδέσεις τις εστίες άφοβα είτε στο ίδιο καλώδιο με τον φούρνο περνόντας ενα καλώδιο 3*2,5τ.χ. πίσω απ'τα ντουλάπια της κουζίνας και κάτω απ΄την ποδιά μέχρι να φτάσεις στις εστίες εφόσον αυτή η γραμμή ασφαλίζεται στον κεντρικό πίνακα με ασφάλεια 20-25Α. Είτε σε κάποια πρίζα πάγκου η πλ.πιάτων οι οποίες έχουν συνήθος καλώδια 2,5τ.χ. και ασφαλίζονται με ασφάλεια 16Α , γιατί αν δείς μία εστία αυτόνομη η έναν φόυρνο έχουν καλώδιο 3*1,5 και φις σούκο , το 3*2,5 λοιπόν και το 3*1,5 ακόμα δεν καίγονται με ρέυμα 25Α . Θα πέσει πρώτα η ασφάλεια !!! Και επαγγελματίας ηλεκτρ. να ερχόταν αυτό θα έκανε (εκτός αν ήταν απ'αυτούς που βγάζουν δουλειά εκεί που δεν υπάρχει !)
Συγνώμη αν κούρασα κάποιους με τόσο μεγάλο post !!!