Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 97

Θέμα: Hλεκτροσυγκολληση inverter 100A-180A

  1. #81
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Παιανία
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας
    Αγαπητέ Κ. Θάνο πρώτον συγχαρητήρια για την κατασκευή σας
    Κατά τύχη έπεσα επάνω στο άρθρο σου και μου άρεσε το επίπεδο του σχεδιασμού.
    Επειδή όμως είμαι της ιδίας δουλειάς και εγώ θα μου επιτρέψεις κάποιες παρατηρήσεις επί του θεωρητικού κυκλώματος χωρίς διόλου να θέλω υποτιμήσω την εργασία σου, παρά μόνο να την βελτιώσω.

    Ας αρχίσουμε με το κύκλωμα της παραγωγής συχνότητας και από την επιλογή του ολοκληρωμένου του SG3845. Ενημερωτικά αναφέρω πως αυτό το IC δεν χρησιμοποιείται από κανένα κατασκευαστεί ηλεκτροσυγκολλήσεων inverter παρά τα TL494 SG3524 και SG3525 παλαιότερα δε το TDA1060 και πολλά άλλα.

    To SG3845 έχει εσωτερικά ένα flip-flop που δεν επιτρέπει το duty-cycle του σήματος εξόδου να υπερβεί το 50% της εργασίας του, που στην δική μας συγκεκριμένη περίπτωση είναι απαραίτητη. Το 61% είναι η ανώτατη εργασία που επιτρέπεται για κύκλωμα Forward.

    To SG3845 έχει πλήρη εφαρμογή στον Fly-back σχεδιασμό και ελλιπή για τις
    άλλες μορφές inverter όπως είναι εδώ που έχουμε δύο Transistor Forward.
    Ο λόγος είναι πώς ο κύκλος λειτουργίας του εξαρτάται απολύτως από την επιστροφή δείγματος του κυρίως οχετού ρεύματος του μετασχηματιστή.

    Φυσικά η διάταξη αυτή υπάρχει και εδώ, αλλά είναι η περιγραφή της λίγο νεφελώδης παρά την πολύ σημαντική εργασία της.

    Όταν δε δεν κολλάμε και δεν υπάρχει ρεύμα οχετού στον μετασχηματιστή και φυσικά δεν έχουμε Feedback ρεύματος το συγκεκριμένο IC στέλνει τη έξοδο του το duty-cycle στο 50% με αποτέλεσμα πολύ μεγάλη άεργη ισχύ και υψηλές απώλειες και η τάση εξόδου στον θεό

    Σαφώς η σταθεροποίηση του ρεύματος εξόδου είναι προτιμότερη να γίνεται μετρώντας το με μία Shunt, με κατάλληλο κύκλωμα.

    Κατόπιν είναι η επιλογή της συχνότητας. 40 Kc είναι πολύ υψηλή παρά την επιλογή σύγχρονων και γρήγορων IGBT μην ξεχνούμε πως οι χρόνοι τους ton και toff είναι δεκαπλάσιοι από αντίστοιχα MOSFET. Αυτό σημαίνει πως οι απώλειες επί των IGBT ανεβαίνουν όσο ανεβαίνει η συχνότητα. Υψηλή θερμοκρασία στα ψυγεία κτλ.
    Κατά την γνώμη μου τα 20Kc είναι η οροφή για τα IGBT, και φυσικά θέλουν
    μετασχηματιστές με μεγάλη μαγνητική διαπερατότητα και κάποιες στροφές παραπάνω των πηνίων. Ομιλώ από πρακτικής πλευράς και μόνο.

    Παρατήρησα πως έχεις αρκετές στροφές στα τυλίγματα αλλά δεν μπορώ να βρω με τα στοιχεία που δίνεις τους φερρίτες EE7030. Μήπως εννοείς τον E70/33/32 ?
    Αν εννοείς τον E70/33/32 αυτός είναι βέβαια μεγάλος αλλά πιστεύω μάλλον φτωχός για τα 180 Αμπέρ. Ίσως να έφθαναν αν είχαμε δύο και συχνότητα 100 Kc.

    Μία πολύ σημαντική παράμετρο που δεν αναφέρεις είναι το διάκενο (Gap) του L2.
    Αν το πηνίο αυτό λόγω του μεγάλου συνεχούς ρεύματος και του παλμού υψηλής τάσης που το διαρρέει δεν έχει διάκενο στον πυρήνα του, έρχεται πολύ σύντομα στον κορεσμό και όταν αυτό συμβεί τότε πέφτουν οι ασφάλειες.

    Το κύκλωμα οδήγησης των IGBT είναι κοινότυπο και αρκετά καλό. Μου άρεσε όμως το κύκλωμα από την πλευρά του πρωτεύοντος του οδηγού μετασχηματιστή TR1 που χρησιμοποιείς την μέθοδο Forward μονού Transistor.

    Όλα αυτά που έγραψα βέβαια είναι για το καλάθι των αχρήστων αν η κατασκευή σου εργάζεται κανονικά και χωρίς προβλήματα.

    Δημήτρης Τζανής

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Δημητρη ευχαριστω που εγραψες για την ηλεκτροσυγκολλυση, θα ξερεις οτι αυτες οι κατασκευες ειναι πολυ δυσκολες και θελουν γνωσεις.
    Θα σου απαντησω σε αυτα που λες ολα περνουν βελτιωσει και καθε παρατηρηση δεκτη,τωρα απο που να ξεκινησω ας πουμε γαι το 3845 αυτο το δουλευουν αρκετοι κατασκευαστες εχω σχεδια απο καποιες μαρκες βεβαια υπαρχουν και αλλοι που δουλευουν αυτα τα IC που αναφερεις, γενικα ειναι αρκετα καλο για την δουλεια αυτη.
    Οσο οταν δεν κολλαμε η ταση παραμενει σε χαμηλα επιπεδα δες την φωτο που ανεβασα απο μια νεα κατασκευη που κανω και θα ανεβασω οταν τελειωσει ολα τα σχετικα,για την λειτουργια της ηλεκτροσυγκολλυσης εχω ανεβασει και ενα βιντεο θα τα πουμε παλι στην νεα κατασκευη γιατι εχω αλλαξει αρκετα εχει γινει ποιο επαγγελατικη.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20012011143.jpg Εμφανίσεις:  1857 Μέγεθος:  137,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20022011159.jpg Εμφανίσεις:  1470 Μέγεθος:  140,4 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #83
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Παιανία
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Θάνο
    Έχω καταλάβει το υψηλό σου τεχνικό επίπεδο και οι τελευταίες φωτό, μου το επιβεβαίωσαν.
    Ότι οι κατασκευές αυτές είναι δύσκολες εμένα ρώτησε να σου πω πόσα MOSFET και IGBT έχω πετάξει βραχυκυκλωμένα στα σκουπίδια.
    Η δική μου επαγγελματική δουλειά είναι ηλεκτρονικά ισχύος. Όπως καταλαβαίνεις αυτά τα αντιμετωπίζω καθημερινά. Αν επισκεφθείς το site μας θα δεις και εσύ την δική μας δουλειά. www.powerelectronics.gr
    Θαρρώ πως έχουμε πολλά να πούμε οι δυο μας, θα χαρώ ιδιαιτέρως να επικοινωνήσουμε.

    Δημήτρης Τζανής

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #84
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Θάνο σε χάσαμε ρε παλίκαρε !
    ελπίζω απλά να είσαι καλά και να έχεις πολύ δουλειά και για αυτό δεν μπαίνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #85
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    πολυ πρωτος εισαι!!!!! αν μπορεις ανεβασε και τα PCB. Ποιο αναλυτικα για τα τυλιγματα αν γινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #86
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    geia se olous! POIOS ECHEI THN EYGENH KALOSINH NA MOU DIABIBASI TO HLEKTRONIKO DIAGRAM TOU INVERTER 100 180 A BY THANOS 10 PARAKALO. ECHO DISKOLIA NATO ENTOPISO EYCHARISTO POLY EK TON PROTERON. aziakoo3 e mail nikok36@hotmail.com

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #87
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια, μηπως θα μου εξηγησει κανεις γιατι ο λογος των στροφων στον μετασχηματιστη ισχυος/εξοδου ειναι 35/11 για τα 100Α η 18/11 για τα 180Α, οταν ο λογος των τασεων πρωτευοντος προς δευτερευον ειναι ο ιδιος και στις δυο περιπτωσεις, και μαλιστα της ταξεως του 300/24 εως 300/30 (δηλαδη 10 προς 1) ? δεν ισχυει για ολους τους μετασχηματιστες οτι ο λογος των τασεων ειναι ιδιος με τον λογο των στροφων πρωτευοντος-δευτερευοντος ?

    Οσο για τον μετασχηματιστη, στα 180 αμπερ, εαν θελει κανεις να πετυχει συνεχη λειτουργια, θα εχει προβλημα απαγωγης θερμοτητας με εναν μεγαλο πηρυνα, οποτε οι σχεδιαστες χρησιμοποιουν 2 η παραπανω παραλληλα. Οι διοδοι στην εξοδο εξασφαλιζουν δυνατοτητα παραληλοποιησης εξοδων χωρις προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #88
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για σας και από εμενα.
    έχω ένα μικρό μηχανουργείο για ιδιοχρησία. ένα μηχάνημα σαν αυτό που δείχνεις το έχω φέρει πριν κάπου 5 χρονια από γερμανία.
    καταρχήν είναι καθαρόαιμο tig!!!! Σαν δευτερεύον λειτουργία έχει ηλεκτροκολλήσh kai air cutter .....όχι πλάσμα!!!
    σαν μηχάνημα είναι τέλειο!!!
    ο λόγος που το αγόρασα είναι καθαρά για την φορητότητα του καθώς είχα ένα tig της ιμπέρια και ένα πλάσμα τις "τελωιν". πλέον έχει γίνει η κυρια μηχανή για κολλήσεις tig αν αυτό σας λέει κάτι!!!
    για να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε ταξί από πλευρά εμπειρίας σε χρήση.
    ξεκίνησα κολλήσεις tig σε σίδερο με μια ηλεκτροκόλληση inverter όπου στην πραγματικότητα οι κολλήσεις που έκανε ήταν μούφα και σίγουρα δεν είναι με τίποτα tig απλά μοιάζουν!
    αργότερα πήρα μεταχειρισμένο tig τις ιμπέρια πάλι καθώς τις βρίσκεις εύκολα στην αγορά όπου επίσης πέταξα τα λεφτά μου.

    στο βασικό μηχανουργείο έχουμε καθαρόαιμο tig τις telwin kai ena tis hobart όπου εκεί καταλαβαίνεις και έχεις την δυνατότητα να καταλάβεις τι είναι tig κολλήσει!
    δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει μιας και δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλα η inverter ηλεκτροκολλήσεις είναι και θα είναι ηλεκτροκολλήσει και δεν είναι tig!
    τα ίδια ισχύουν και για το air cutter σε σχέση με το πλάσμα.
    πάντως το aircutter είναι τρελή μαγκιά γιατί έχει μηδέν κόστος κοπής... είναι τσάμπα απάνω στο μηχάνημα.... και κόβει τέλεια μέχρι τα 4mm ικανοποιητικά μέχρι και 8-9 mm.
    αν υπάρχει κανένας καλός "αντιγραφακιας" εδώ το μηχάνημα είναι στην διάθεση του.... αρκεί να μου κάνει μια πατέντα να μπορώ να το δουλέψω από dc σε ac!
    όσο για την κατασκευή που είδα ... είμαι εντυπωσιασμένος! και από το κόστος αλλα και από το όλο project. τα συγχαρητήρια μου.
    χαιρετώ θανάσης.
    (τα ελληνικά μου φτάνουν ως το http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp)
    Οπα οπα γιατι εδω περα κατι δεν μπορω να καταλαβω,αν θες μου εξηγεις.
    Τι εννοεις οταν λες "καθαροαιμο" Tig ,και επισης "tig σε σίδερο με μια ηλεκτροκόλληση inverter όπου στην πραγματικότητα οι κολλήσεις που έκανε ήταν μούφα και σίγουρα δεν είναι με τίποτα tig απλά μοιάζουν!"
    Τι θα πει καθαροαιμο tig! δεν το καταλαβαινω και επισης δεν καταλαβαινω γιατι απαξιωνεις τα τεχνολογιας inventer.
    Koλλαω με Tig πολλα χρονια ,εχουμε ενα μηχανηματακι Tig της CEBBORA inventer και τα κολληματα ειναι μια χαρα ,τι θα πει μοιαζουν?
    Απο την αλλη κοιταξε να δεις, για να κολλησεις με Tig δεν ειναι το ιδιο ευκολο οπως με τις αλλες (πχ Mig),προφανως νομιζω δεν θα πρεπει να εισαι τοσο εξεικειωμενος με το "αθλημα" τοσο απο θεμα τεχνικης οσο και απο θεμα ρυθμισεων του μηχανηματος γι αυτο ισως να μην εβλεπες "καθαροαιμο"αποτελεσμα.
    Για να δεις κατι τετοιο http://www.paulwingrove.com/tig-weld...tock-photo.jpg απαιτη τεχνη και η μηχανη σου να διαθετη και παλμορευμα,κυριως τεχνη....
    Απο τη στιγμη που την πηρες για Tig.. , εχει τσιμπιδα Tig ,παιρνει ακιδα βολφραιμιου ,(εβαλες το σωστο αεριο) και λιωνει το μεταλλο ,ολα ειναι θεμα επιδεξιοτητας ,και οχι μουφα μηχανηματος...
    ΠΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ οταν λεμε Tig εννοουμε ηλεκροκολληση Τig ,οχι ηλεκροκολληση MMA,(οπως αυτη που εφτιαξε το παλικαρι εδω,ηλεκροδιου)που απλα εχεις και τη δυνατοτητα στην εκτακτη αναγκη ,βαζεις τσιμπιδα tig και κολλας tig(Η μηχανη tig εχει εναυση τοξου με υψησυχνο ρευμα (ΗF),και οχι εναυση τοξου με arc της ακιδας.Το αν ειναι inventer η οχι ουδεμια σχεση εχει,
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Οσο αναφορα το πλασμα ,παλι θα μας τρελανεις τα μηχανηματα παιρνουν τις ονομασιες τους απο τον τροπο και την αρχη λειτουργιας.
    To air cutter πρωτη φορα το ακουω,δηλαδη τι?κοβει με την πιεση του αερα?
    Με πλασμα κοβει φιλε,πλασμα λεγετε,δηλαδη με αεριο που εχει υπεθερμανθει,και εχει μεταβει στη αλλη κατασταση της υλης μετα το αεριο που ειναι το πλασμα.για να θερμανθη το αεριο τοσο χρησιμοποιει το βολταικο τοξο του ηλεκρικου ρευματος.
    Το οτι χρησιμοποιει αερα κανονικο συμπιεσμενο (απο κομπρεσσερ),δεν σημαινει οτι κοβει με τον αερα...και λεγετε air cutter,η κοπη γινετε με πλασμα...
    Και στο αμαξι ο M.E.K βενζινοκινητηρας καταναλωνει αερα για να δουλεψει,ομως δεν τον λεμε αεροκινητηρα (air engine)...!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #89
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σιβηρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, μηπως θα μου εξηγησει κανεις γιατι ο λογος των στροφων στον μετασχηματιστη ισχυος/εξοδου ειναι 35/11 για τα 100Α η 18/11 για τα 180Α, οταν ο λογος των τασεων πρωτευοντος προς δευτερευον ειναι ο ιδιος και στις δυο περιπτωσεις, και μαλιστα της ταξεως του 300/24 εως 300/30 (δηλαδη 10 προς 1) ? δεν ισχυει για ολους τους μετασχηματιστες οτι ο λογος των τασεων ειναι ιδιος με τον λογο των στροφων πρωτευοντος-δευτερευοντος ?

    Οσο για τον μετασχηματιστη, στα 180 αμπερ, εαν θελει κανεις να πετυχει συνεχη λειτουργια, θα εχει προβλημα απαγωγης θερμοτητας με εναν μεγαλο πηρυνα, οποτε οι σχεδιαστες χρησιμοποιουν 2 η παραπανω παραλληλα. Οι διοδοι στην εξοδο εξασφαλιζουν δυνατοτητα παραληλοποιησης εξοδων χωρις προβλημα.
    Οι μετασχηματιστες αυτοι δεν εχουν καμια σχεση με τους κοινους,διαφερουν οσο στην συχνοτητα αλλα και το υλικο κατασκευης τους (φεριτης) και δεν ισχυουν οτι στους απλους.
    Οι διοδοι ανετα μπορουν να μπουν παραλληλα δεν υπαρχει προβλημα,τωρα για τον αριθμο των σπειρων λιγοτερες σπειρες δινουν περισσοτερο ρευμα λογο οτι μικραινει η αντισταση του πρωτευοντος εδω η αντισταση εχει να κανει με την συχνοτητα που ειναι κατι ΚΗΖ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #90
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    478

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και συγχαρητήρια και από εμένα Θάνο
    Σήμερα είδα το θέμα σου και την κατασκευή σου
    Πολλή καλή δουλειά
    Αυτό που θα ευχόμουνα θα ήταν καλές μελέτες
    για τα νέα σου επιτεύγματα και πάντα επιτυχίες

    Πρόσφατα είχα ασχοληθεί με μια έρευνα για tig
    AC/DC με κάποια σχέδια που βρήκα από το internet
    μα δεν βρήκα ανταπόκριση σε ότι αφορά βοήθεια
    και με λιγοστά στοιχεία και σχέδια δεν μπόρεσα
    να προχωρήσω καλός θα παραθέσω τα σχέδια
    για μία ωραία κατασκευή και αφού τα μελετήσεις
    αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ

    Με ενδιαφέρει αυτό το μηχάνημα και ειδικά το
    AC balance αν μπορούσε να σχεδιαστή αυτό
    και αν είναι Γιατί εκτός την δυνατότητα που σου
    δίνει να κολλήσεις δύσκολα κράματα σαν AC έχει
    και την δυνατότητα να ρυθμίσεις μεγαλύτερο
    χρόνο στην αρνητική του AC παλμού και να
    κάνει θαύματα τελειοποιεί την τεχνολογία του TIG
    Αν βρεις χρόνο ρίξε μια ματιά και τα λέμε

    http://www3.telus.net/public/a5a26316/TIG_Welder.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIKLKF : 12-08-12 στις 10:30
    SV1 LKF

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 14:15
  2. Ρυθμιστής τάσης 100Α 28V
    By alexis22 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-15, 14:54
  3. Ηλεκτρονικο φορτιο 100A
    By paris_cae in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-13, 00:02
  4. Σταθεροποιητής 12V 100A
    By mpex2006km in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-11, 10:11
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-11, 11:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας