Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Γεννήτρια τόνων καί tester (οδηγός λειτουργίας)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή Γεννήτρια τόνων καί tester (οδηγός λειτουργίας)

    Σημερα αγορασα μια γεννητρια τονων και tester της Mastech MS6812

    http://multistore.gr/shop/product_in...ihfusdlg8aiuo1

    Για οσους δεν γνωριζουν με αυτην την συσκευη μπορουμενα κανουμε ευκολη ανιχνευση καλωδιων δικτύου.Π.χ να βρουμε τα ακριβη τηλεφωνικα ζευγη απο το διαμερισμα μας στο κατανεμητή της πολυκατοικια - ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΗ ,να δουμε την κατασταση της γραμμης μας ,να δουμε αν το καλωδιο ειναι καπου κομμενο στην μεση κ.τ.λ

    Εδω ειναι η συσκευασια



    Ανοιγουμε την συσκευασια και βλεπουμε την γεννητρια τονων που εχει ενσωματωμενα 2 κροκοδειλακια κοκκινο και μαυρο καθως και ενα τηλεφωνικο κλιπς RJ 11 , τον ανιχνευτη καθως και τις δυο 9 volt μπαταριες,μεσα σε ενα μια φορητη θηκη



    Βγαζουμε τα ζελοφαν και βαζουμε τις μπαταριες στο πισω μερος της γεννητριας τονων και του ανιχνευτη.Το καπακι της γεννητριας τονων ειναι συρταρωτο ,ενω του ανιχνευτη πρεπει με ενα σταυροκατσαβιδο να ξεβιδωσουμε την μια βιδα.



    Yπαρχει ενας τριπλος διακοπτης στην γεννητρια τονων στο πλαι που αναγραφει CONT-OFF-TONE και πανω δυο led το ενα γραφει TONE και το αλλο CONT
    Στον ανιχνευτή υπαρχει ενα ποτενσιομετρο ρυθμισεις του ηχου στο πλαι ,καθως και ενα μπουτον στην πανω πλευρα και ενα ηχειο στο πισω μερος ,καθως και υποδοχη για ακουστικα(προαιρετικά αν δεν θελουμε να ακουγεται το ηχειο).





    Η ανιχνευση καλωδιων απο ακρη σε ακρη ειναι η εξης : Bαζω την γεννητρια στο TONE αναβοσβηνη το κόκκινο led κατω απο το ΤΟΝΕ και στελνει ενα τονο 1 KHZ συνδεω με τα κροκοδειλακια τo καλωδιο που ειναι υπο ελεγχο ,η το κλιπς RJ11 αν ειναι η γραμμη του τηλεφωνου,με την προυποθεση να εχουμε αποσυνδεσει απο τον κατανεμητη το δικτυο του ΟΤΕ ,και με τον ανιχνευτη απο την αλλη μερια πατωντας το μπουτον του πλησιαζω τα καλωδια, εκει που ακουγεται πιο δυνατα ο ηχος ειναι τα καλωδια που εχουμε επιλεξει.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΕΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΑC ΤΑΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 24 VOLT ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ.

    Για να ανιχνευσουμε αν ενα καλωδιο εχει συνεχεια η ειναι κομμενο βαζουμε τον διακοπτη της γεννητριας τονων στο CONT και βαζουμε το κοκκινο κροκοδειλακη στο ενας ακρο του καλωδιου και το αλλο στο αλλο ,αν το λαμπακη αναψει κοκκινο εχει συνεχεια το καλωδιο ,αν δεν αναψει καθολου τοτε ειναι καπου κομμενο
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑΣΗ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟ

    Και τελος βαζωντας τoν διακοπτη της γεννητριας στο OFF μπορουμε να δουμε αν βαλουμε το τηλεφωνικο κλιπς στην ροζετα του τηλεφωνου η το κοκκινο και μαυρο καλωδιο αντοιστιχα στην τηλεφωνικη γραμμη αν εχουμε λειτουργια τηλεφωνου,θα αναψει πρασινο η κοκκινο led που ειναι κατω απο το CONT,και μας δειχνη την πολικοτητα,αν αναψει το κοκκινο led εκει που βρισκεται το κοκκινο κροκοδειλακη ειναι το θετικο της γραμμης ΟΤΕ ,ενω αν αναψει το πρασινο led εκει που ειναι το κοκκινο κροκοδειλακη ειναι το αρνητικο της γραμμης ΟΤΕ,αν η γραμμη ειναι κατειλημενη απο αλλο τηλεφωνο dublex αναβει πιο αχνά το led κ.τ.λ




    Πιο αναλυτικα υπαρχουν στο manual του προιοντος

    Πιστευω να βοηθησα καποιον φιλο που δεν γνωριζει την λειτουργια της γεννητριας τονων-ανιχνευτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 02-12-10 στις 21:19

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    πολύ ωραία παρουσίαση !
    αρκετά αναλυτική και απλοική !

    αν θέλεις πές μας και κόστος (στο περίπου , μέση τιμή )

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Κωνσταντίνε.
    Η τιμη είναι 23.90 ευρώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    παρα πολυ χρησημο εργαλειο. το δουλευω πολυ για να βρισκω τηλεφωνικα καλωδια η utp.Το βασικο πλεονεκτημα ειναι οτι βρισκεις τα καλωφια χωρις να τα γδυνεις,απλα ακουμπωντας την γενητρια απο πανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Radiometer
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.038

    Προεπιλογή

    weather1967 έχω και εγώ ακριβός το ίδιο,
    είναι πολύ χρήσιμο και έχω εντοπίσει πολλά καλώδια τα οποία ήταν άγνωστο που κατέληγαν.
    όλα είναι μια χαρά εκτός από τη θήκη μεταφοράς του είναι τσίμα τσίμα για τον δεκτή,

    ΥΓ εγώ το πήρα 19.02 ευρό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Radiometer : 02-12-10 στις 22:55
    A light-year is equal to exactly 9,460,730,472,580.8 km http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/logo.gif
    Μηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Εχουμε το ίδιο στη δουλειά και το χρησιμοποίησα σήμερα, αλλά δεν με βοήθησε και πολύ να βρώ σε ποιο σημείο ήταν κομμένο το καλώδιο.
    πχ ενα καλώδιο 2 αγωγών, ας πούμε 10 μέτρα περίπου κάπου έχει κόψιμο ο ένας αγωγός και αυτό είναι σίγουρο και το βλέπεις με το πολύμετρο.
    Πώς θα δούμε το σημείο που είναι κομμένο το καλώδιο? βάζω την γεννήτρια στον έναν αγωγό στην μία άκρη και με τον ανιχνευτή στην άλλη άκρη έχω την ίδια ένταση και στα δύο καλώδια. Εκεί το παράτησα στην άκρη και άλλαξα όλο το καλώδιο. Θα ήταν καλά να βρω που είναι περίπου (με μια ανοχή ας πούμε +-10cm) που είναι κομμένο έτσι ώστε να το κόψω και να το ενόσω.
    Ενα δεύτερο θέμα είναι ότι σε θορυβώδη περιβάλλοντα δεν είναι δυνατόν να ξεχωρήσεις μια μικρή διαφορά έντασης στον ήχο.

    Εγώ είχα πάρει ένα απο κίνα μεριά γύρω στα 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά, και έχει και ethernet tester μαζί. Σαν συσκευή είναι καλό για να βρεις ποιο καλωδιο είναι ποιο αλλά για κομμένα καλώδια δεν κανουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Ετσι ειναι Γιαννη radiometer η θηκη ειναι ισα-ισα για τον ανιχνευτη .
    Γιαννη gsmaster ,βαζεις τους ακροδεκτες της γεννητριας σε γυμνα καλωδια ? γιατι αν βαλεις τα κροκοδειλακια πανω απο το πλαστικο καλωδιων δεν εχει αποτελεσμα ,τουλαχιστον σε αυτην την γεννητρια ,γιατι ο thomasskoy ανεφερε οτι και πανω απο το πλαστικο τα βρισκει,εγω που την δοκιμασα πανω απο το πλαστικο δεν εχει αποτελεσμα.
    Οσο για το που ειναι το προβλημα του κομενου καλωδιου δεν μπορει να στο δειξη ,απλα καταλαβαινεις απο τον τονο οτι δεν εχει συνεχεια καπου το καλωδιο .
    Αν εχει λαμπα φθορισμου κοντα βγαζει θορυβο,αλλα οταν λεμε κοντα κανα μετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    παιδια δεν εχω την συγκεκριμενη γενητρια αλλα μια αλλη παρομοια.γδυνω απο το utp 2 κλωνους βαζω τα κροκοδειλακια και παω μακρυα και ακουμπωντας στην μονοση του καλωδιου σφιριζει και καταλαβαινω πιο ειναι.οπως και αν αντι για κροκοδειλακια κουμποσω το φις σε μια μπριζα τηλεφωνου παω στην αλλην μερια που εχω ολοκληρη πλεξουδα και ακουμπωντας στην μονωση το οργανο μου σφιριζει και καταλαβαινω πιο ειναι.τωρα για ποσα μετρα ειναι κομενο δεν το εχω δοκιμασει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε το ίδιο στη δουλειά και το χρησιμοποίησα σήμερα, αλλά δεν με βοήθησε και πολύ να βρώ σε ποιο σημείο ήταν κομμένο το καλώδιο.
    πχ ενα καλώδιο 2 αγωγών, ας πούμε 10 μέτρα περίπου κάπου έχει κόψιμο ο ένας αγωγός και αυτό είναι σίγουρο και το βλέπεις με το πολύμετρο.
    Πώς θα δούμε το σημείο που είναι κομμένο το καλώδιο? βάζω την γεννήτρια στον έναν αγωγό στην μία άκρη και με τον ανιχνευτή στην άλλη άκρη έχω την ίδια ένταση και στα δύο καλώδια. Εκεί το παράτησα στην άκρη και άλλαξα όλο το καλώδιο. Θα ήταν καλά να βρω που είναι περίπου (με μια ανοχή ας πούμε +-10cm) που είναι κομμένο έτσι ώστε να το κόψω και να το ενόσω.
    Ενα δεύτερο θέμα είναι ότι σε θορυβώδη περιβάλλοντα δεν είναι δυνατόν να ξεχωρήσεις μια μικρή διαφορά έντασης στον ήχο.

    Εγώ είχα πάρει ένα απο κίνα μεριά γύρω στα 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά, και έχει και ethernet tester μαζί. Σαν συσκευή είναι καλό για να βρεις ποιο καλωδιο είναι ποιο αλλά για κομμένα καλώδια δεν κανουν.
    με μια απλή γεννήτρια δυστυχώς δεν γίνεται να εντοπιστεί πρόβλημα σε καλώδιο, για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν γεννήτριες/δέκτες με ενσωματωμένες δυνατότητες TDR όπως το intellitone/microscanner της fluke, φυσικά όχι με 30euro αλλά με τιμές fluke.
    Για λειτουργιά σε θορυβώδες περιβάλλον υπάρχουν δέκτες με οπτική ένδειξη και έξοδο ακουστικών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasskoy Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια δεν εχω την συγκεκριμενη γενητρια αλλα μια αλλη παρομοια.γδυνω απο το utp 2 κλωνους βαζω τα κροκοδειλακια και παω μακρυα και ακουμπωντας στην μονοση του καλωδιου σφιριζει και καταλαβαινω πιο ειναι.οπως και αν αντι για κροκοδειλακια κουμποσω το φις σε μια μπριζα τηλεφωνου παω στην αλλην μερια που εχω ολοκληρη πλεξουδα και ακουμπωντας στην μονωση το οργανο μου σφιριζει και καταλαβαινω πιο ειναι.τωρα για ποσα μετρα ειναι κομενο δεν το εχω δοκιμασει.
    και το δικό μου το μαραφέτι , έτσι δουλέυει , δεν είναι επώνυμο , μοιάζει με Diy κατασκευή (ο δέκτης έχει μέχρι μεταλλική κεραία απο ραδιοφωνάκι !) ! αλλα δουλεύει !
    μήπως λείπει απο το φόρουμ μια τέτοια κατασκευούλα ?
    μήπως να βρίσκαμε κανένα κύκλωμα και να φτιάχναμε κάτι ανάλογο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα άχρηστα (?) gadgets: Λαμπατέρ Usb-Λεμονοστύφτης, Όπτικη γεννήτρια τόνων
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-13, 22:09
  2. Τester RJ11-RJ12-RJ45-BNC (Οδηγός λειτουργίας)
    By weather1967 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 21:14
  3. Windows 7 καί συμβατότητες μέ XP
    By weather1967 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-10, 16:29
  4. ρολόι με led display 7 τόμων
    By genic in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-08, 17:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας