Σελίδα 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 157

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη είσαι Nemmesis μας. Πολύτιμη η συνεισφορά σου δεν το συζητώ.

    Σε βρήκα σωστό να υποστηρίζεις πως εάν παίρνουμε ρεύμα από δυναμό αυτοκινήτου δεν θα
    έχουμε θετικό αποτέλεσμα λόγο των μεγάλων απωλειών.

    Αυτό είναι ένα από τα πολύτιμα στοιχεία που μεταφέρεις και μεταφέρω σαν ουσία από το
    παλαιότερο θέμα.

    Και είναι σημαντικό να ερευνήσουμε το ότι εάν το δυναμό/εναλλάκτης δεν είναι η κατάλληλη μηχανή
    παραγωγής ενέργειας τότε τι είναι?

    Διαφορές πολλές υπάρχουν ανάμεσα στα διάφορα είδη γεννητριών/δυναμό/εναλλακτων.
    Ποιό από αυτά είναι πιο αποδοτικό? Μερικά εργοστάσια γερμανών και γάλλων ισχυρίζονται ότι οι
    εναλλάκτες τους είναι καλύτεροι και αποδίδουν και περισσότερα από 120 Α.
    Εγώ τέτοιον εναλλάκτη δεν έχω χρησιμοποιήσει για να έχω προσωπική εμπειρία.

    Ξέρω όμως ότι όλα αυτά λειτουργούν σαν φρένο και καταναλώνουν το 1/3 της ισχύος εισόδου σε θερμότητα, τριβές, μαγνητικά πεδία κλπ. Όταν ξεκινάς μια κατασκευή με το 1/3 της ισχύος χαμένο, είναι δύσκολο να πετύχεις.

    Από την άλλη υπάρχουν τα PMG (περισσότερα για PMG στο θέμα Ανεμογεννήτριες).
    Αυτά που χρησιμοποιούνται σε Ανεμογεννήτριες κ αλλού έχουν διαφορετική συμπεριφορά από τα άλλα των αυτοκινήτων και τσουχτερή τιμή.
    Δεν ξέρω εάν είναι κατάλληλα διότι δεν έχω αξιολογήσει κάποιο εργοστασιακό.

    Είναι αρκετές οι επιλογές σε πηγές ενέργειας. Είναι η χρήση φωτοβολταϊκών να φορτίζουν μπαταρίες να δίνουν σε inverter το καλύτερο?
    Πολλοί είναι αυτοί (όπως κι εγώ) που κάνουν αυτό. Μέχρι να βρούμε κάτι πιο αποδοτικό σε βολική τιμή.

    Ελάτε να βοηθήσουμε να πετύχουμε κάτι συλλογικά.
    Αυτό το νέο θέμα αεικίνητου βλέπω σαν δεύτερη ευκαιρία – το παλαιό νομίζω πάτωσε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Ελλαα Αλεκοοο,δοκιμασε πρωτα να περιστρεψης το δυναμο με συνδεμενη μπαταρια και την ΔΙΕΓΕΡΣΗ και τα ξαναλεμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ξέρουμε την απάντηση. Δεν γυρνά με τίποτα. Γίνεται μαγνητικό φρένο!

    Ίσως όμως ο Αλέκος αναζητά κάτι τέτοιο
    http://www.youtube.com/watch?v=daP1z...eature=related

    Αφού λοιπόν ξέρουμε ότι το δυναμό/εναλλάκτης είναι μαγνητικό φρένο που καταναλώνει ιπποδύναμη από τα αυτοκίνητα μας, τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό?

    Να το διασκευάσουμε σκέφτομαι εγώ να δούμε εάν θα μπορεί να φορτώνει λιγουλάκι την μπαταρία.. Ίσως κάποιοι να θέλουν ένα διαφορετικό δυναμό διαίτης.

    Σκέπτομαι ότι θα μπορούσα να αντικαταστήσω όλες τις λάμπες με LED, να μην έχω επιπλέον καταναλώσεις στο αμάξι μου όπως δυνατό ηχοσύστημα και κλιματισμό.
    Με αυτόν τον τρόπο και αφού θα έχω βάλει στο αμάξι ένα δυναμό σαν το παρακάτω, να φορτώνεται η μπαταρία δίχως να ζορίζεται ο κινητήρας κι έτσι να ζητά λιγότερη βενζίνη… Εφικτό?

    http://www.youtube.com/watch?v=2z4NK7a0c9E&feature=related

    Νομίζω ότι η δουλειά των Iταλών είναι άξια προς μίμηση.

    Ορίστε ας σχολιάσετε αυτό το ενδεχόμενο οικονομίας σε ενέργεια/καύσιμο με την χρήση
    κατάλληλα διασκευασμένου δυναμό. Ποιος το έχει κάνει να μας πει τα σχετικά.

    Ίσως θα έπρεπε να επικοινωνήσω με τους Iταλούς. Καλά θα ήταν να καταλάβαινα τι λένε.

    Να μερικά στοιχεία
    • I use 6 magnets (+) and 6 magnets (-).with the drill at 600 rpm light a lamp 12 volt 25 watt,
    • next work will increase the magnets 24 pieces massimomodelli πριν από 7 μήνες
    Εκ πρώτης φαίνεται ότι με 2 Αμπεράκια έξοδο για την λάμπα, είναι λίγα για φόρτωση μπαταρίας.
    Μάλλον θα είναι περισσότερη η έξοδος με περισσότερες στροφές.
    Αυτός που το έφτιαξε θα ξέρει καλύτερα.
    Ενδιαφέρον?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyropap : 06-12-10 στις 07:39

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Φιλε Σπυρο ο φιλος μας ο Ιταλος εφτιαξε ενα ΜΕΓΑΛΟ ΔΥΝΑΜΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ.Αν παρατηρησες,οταν εκλεινε το κυκλωμα,συνδεωντας τη λαμπα,το δραπανο ζοριζονταν.Εκτος αυτου,η διεγερση χρειαζεται για να κραταει σταθερη την ταση,ανεξαρτητα απο τις στροφες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ τους συμφορουμίτες για την καταπληκτική ιδέα που μου έδωσαν:
    Θα ιδρύσω δύο επιχειρήσεις. Θα προσπαθήσω να ελαχιστοποιήσω τα λειτουργικά τους κόστη. Ούτε υπάλληλοι ούτε τίποτε. ΔΕΗ/νερό/τηλέφωνο/internet μπορεί και να μην βάλω. Δυο αχούρια να βρω μόνο με νοίκι της πλάκας (έχει πολλά τώρα τελευταία). Κατόπιν θα ξεκινήσω:
    Η μία θα πουλάει τα προιόντα της στην άλλη. Οτιδήποτε αγοράζει η μία, θα το πουλάει λίγο ακριβότερα στην άλλη. Αν μπορέσω να πετύχω θετικό πρόσημο στα συνολικά μηνιαία έσοδα-έξοδα, θα γίνω άνετα εκατομμυριούχος!
    Συμβουλεύτηκα τον λογιστή μου και νομίζει ότι δεν θα πετύχω, δεν μπόρεσε όμως να με πείσει. Εγώ πάλι πιστεύω ότι αξίζει να το προσπαθήσω και ότι ζηλεύει γιατί δεν το σκέφτηκε πρώτος αυτός.
    Μόνο που χρειάζεται αρχικό κεφάλαιο για τα πρώτα έξοδα, ξέρετε. Όλα τα αεικίνητα θέλουν λίγο σπρώξιμο στην αρχή. Ποιος από σας θέλει να γίνει συνέταιρός μου στην πιο επιτυχημένη ελληνική επιχειρήση του 2011? Θα τηρηθεί αυστηρή προτεραιότητα. Μεγάλη ευκαιρία! Προλάβετε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Καλα ολα αυτα αλλα Ο ΑΛΕΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Αλέκο τα έμαθες? Κάποιοι σε ψάχνουν να σε λιντσάρουν επειδή τόλμησες να σκεφτείς αεικίνητη
    μηχανή και να γράψεις τους προβληματισμούς σου εδώ…


    Εάν βγει ο Αλέκος και παρουσιάσει το αποτέλεσμα μιας προσπάθειας του (ας είναι αποτυχημένη),
    τότε θα έχει κάνει πρόοδο.
    Σε αντίθεση με αυτούς που δεν κάνουν αλλά περιμένουν να σχολιάσουν τα λάθη των άλλων.

    Τι σκέφτεσαι Μιχάλη όταν γράφεις ότι οι Ιταλοί έφτιαξαν ένα μεγάλο δυναμό ποδηλάτου?

    Μακάρι να είχαμε μεγάλα δυναμό (αυτοκινήτου όχι ποδηλάτου) που να δίνουν 25-50 watt λέω,
    δίχως να παίρνουν ρεύμα από την μπαταρία και δίχως να καταναλώνουν την πολύτιμη ιπποδύναμη/ενέργεια.

    Τι γνώμη έχεις γι αυτό?
    Θεωρείς δεδομένο ότι οι εναλλάκτες των αυτοκινήτων λειτουργούν με τον πιο αποδοτικό τρόπο?

    Εγώ βρήκα ένα δεύτερο εναλλάκτη αυτοκινήτου που θα τροποποιήσω κατάλληλα όταν
    έρθουν οι μαγνήτες που παράγγειλα.

    Θα φτιάξω ένα PMG δυναμό αυτοκινήτου, να δω πόση κατανάλωση θα έχει το αμάξι μου με αυτό.
    Μάλλον θα διαλυθεί με τις πολλές στροφές εάν δεν φτιάξω καλά τον ρότορα.

    Και τίποτα να μην πετύχω, όφελος, θα έχω ένα νέο παιχνίδι για το νέο έτος, δώρο από εμένα για εμένα..


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μπαμπης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    182

    Προεπιλογή

    βλεπω οτι ο Αλεκος ξαναχτυπησε παλι ,πριν απο λιγο καιρο ειχε ρωτηση παλι αυτα

    [QUOTE] ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΦΟΔΩΤΗΣΩ ΣΕ ΡΕΥΜΑ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ (ΣΕ ΧΩΡΑΦΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΔΕΗ).

    Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ 12ν 150ΑΩ- ΕΝΑΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑ 12ν ΣΕ 220ν-ΕΝΑ ΜΟΤΕΡΑΚΙ (2000 ΣΤΡΟΦΩΝ/1΄)-ΕΝΑ ΔΥΝΑΜΟ ΑΠΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΕΛΕ.

    ΤΟ ΣΚΕΠΤΗΚΟ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΕΞΕΙΣ Ο ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΘΑ ΤΡΟΦΟΔΩΤΕΙ ΔΥΟ ΛΑΜΠΗΡΕΣ ΦΘΟΡΙΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΕΡΙΤΡΕΦΕΙ ΤΟΝ ΔΥΝΑΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΑΦΩΡΤΗΖΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.

    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.

    Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμα σου γράφοντας με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!!!
    Στην γλώσσα του ίντερνετ τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωνάζεις!!!


    [QUOTE]

    τελικα ΑΛΕΚΟ τι εγινε , Δεν μας ειπες ????

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Φιλε Σπυρο η ΔΙΕΓΕΡΣΗ ειναι η ψυχη του ΔΥΝΑΜΟ.Για να το καταλαβης αν στο παραδειγμα που ανεφερα πριν,η μπαταρια εχει ταση πανω απο 14,4 βολτ τοτε το (ζοριζμα) ειναι μηδαμινο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γνώμη έχεις γι αυτό?
    Θεωρείς δεδομένο ότι οι εναλλάκτες των αυτοκινήτων λειτουργούν με τον πιο αποδοτικό τρόπο?
    σαφως και δεν λειτουργουν με τον αποδοτικοτερο τροπο... (αφηνω στην ακρη την ερευνα που κανουν οι κατασκευαστριες εταιριες.)
    αλλα εχουμε εστω ενα δυναμο με αποδοση πχ 70%... δλδ εχει 100watt καταναλωση για να μας δωσει 70W... ισως μπορεσεις να το κανει 80-90 %
    λεω εγω... θα καταφερεις να καταναλωνεις λιγοτερο στο αμαξι σου οκ αλλα αυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ που λετε....
    ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ ειναι ενα συστημα πχ ενα μοτερ γυρναει για ΠΑΝΤΑ χωρις καμια εισοδο ισχης και χωρις φορτιο πανω του...
    αλλα εστω ενα δυναμο εχει αποδοση 100%... δλδ θελει 100w για να γυρισει και να μας δωσει 100W στην μπαταρια με αποτελεσμα να την κραταει παντα φορτισμενη... αυτο θεωρειται αεικινητο ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ... εσεις θελετε να αναψετε και μια λαμπα πχ 25W... αρα εχουμε 100w καταναλωση 100αποδοση για μπαταρια και 25για λαμπα συνολο 125W αρα θα λεγαμε οτι θελετε να εχει αποδοση το δυναμο σας 125%... αν πιστευεις οτι αυτο ειναι εφικτο τοτε προχωρα και κανε τα πειραματα σου... εδω ειμαστε εμεις... απλα θελω σε καθε αποτυχια σας αντι να μας δικαιολογιστε για το τι πηγε στραβα να διαβαζετε λιγο συγχρονη φυσικη και οχι σχεδια του da vinci...
    Καλημερα και παντα φιλικα... δεν υπαρχει κανενας λογος να χαλασει και το τοπικ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 529
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-18, 19:32
  2. κατασκευη προβολεα
    By Sky in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 21:22
  3. κατασκευη με λεντ
    By tasarasch in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 10:47
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 16:23
  5. 2η κατασκευη
    By athalex in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-06, 18:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας