Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 157

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που συμφωνούμε Παναγιώτη.
    Το τοπικ όχι μόνο δεν θα χαλάσει αλλά θα φτιάξει κιόλας.. Γι αυτό ελπίζω και προσπαθώ.

    Έτσι όπως πιστεύω και πιστεύεις είναι μάλλον ανέφικτο το αεικίνητο με τον τρόπο που περιγράφεις.
    Όταν σχεδιάζουμε μπορούμε να αεροβατούμε αλλά όταν κατευθύνουμε τα ηλεκτρόνια να παράγουν έργο πρέπει να είμαστε αυστηρά ρεαλιστές.

    Το ότι ο Αλέκος θέλει να πειραματιστεί με την κατασκευή μιας γεννήτριας δεν σημαίνει ότι θα πετύχει κιόλας αεικίνητο. Το αντίθετο μάλιστα θα συμβεί, θα σπαταλήσει για την προσπάθεια του πολύ ενέργεια..

    Για το δυναμό που έφτιαξαν οι Ιταλοί και θέλω κι εγώ να φτιάξω, ελπίζω ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα.
    Δεν θα είναι το πρώτο μου PMG. Η νέα χρονιά θα μου φέρει ένα μεγαλύτερο από το προηγούμενο που έχω φτιάξει δυναμό κατάλληλο ίσως για το αυτοκίνητο.
    Με αυτό το νέο δυναμό θα προσπαθήσω να φορτώνω την μπαταρία με τον τρόπο που λειτουργεί μια ανεμογεννήτρια και όχι ένα κλασικό δυναμό/εναλλάκτης αυτοκινήτου.

    Άρα λοιπόν δεν προσπαθώ με αυτό να πετύχω αεικίνητο αλλά μια δοκιμή που θα δείξει τι ενεργειακό όφελος μπορούμε να έχουμε σε αμάξι εάν δεν χρησιμοποιούμε τους ενεργοβόρους εναλλάκτες.

    Θέλω πολύ αυτή την δοκιμή και το αποτέλεσμα της να το δω με τα μάτια μου.
    Με έχει πικράνει ο εναλλάκτης του αυτοκινήτου μου θέλω ευκαιρία να τον αντικαταστήσω.

    Επειδή το νεό δυναμό PMG που φτιάχνω θα είναι πιο βελτιωμένο από το προηγούμενο θα έχω περισσότερο ρεύμα αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ.
    Ο ρότορας με τους μαγνήτες μάλλον δεν θα αντέξει τις πολλές στροφές ενός κινητήρα αυτοκινήτου. Μισή ώρα λειτουργίας εάν αντέξει θα μπορέσω να βγάλω συμπεράσματα..

    Καλά da vinci διάνοια. Υπάρχει περίπτωση μετά το θάνατο μας να αποκτήσουν αξία τα έργα μας?
    Το δικό μου πνευματικό έργο δεν το έχω και σε μεγάλη εκτίμηση, σκόρπια σκονισμένα χαρτιά και σχέδια…

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ημέρες εορτών είναι για κάποιους και χιόνια μας πολλά με Τύχη Υγεία και Χαρά εύχομαι.

    Σας δείχνω αυτό το βίντεο κινουμένων σχεδίων με τίτλο αεικίνητο.
    Είναι ποιοτικό 3D αρκετά ατμοσφαιρικό και συμβολικό. Περιέχει μερικά κρυμμένα νοήματα.

    Αυτά τα νοήματα θεωρώ ότι είναι σημαντικά και σχετικά με το θέμα του αεικίνητου και
    γενικότερα των ηλεκτρομηχανικών κατασκευών.

    Έτσι το θέτω ως γρίφο. Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις σας για τα νοήματα που πηγάζουν από αυτό το βίντεο.

    http://www.youtube.com/watch?v=_sR4ogv3gco&feature=related

    Αργότερα θα παρουσιάσω εδώ μια κατασκευή dharma wheel - μαγνητικά αιωρούμενο δίσκο
    που μπορεί να περιστρέφεται στον αέρα με σχεδόν μηδενικές τριβές και υψηλή ταχύτητα περιστροφής.
    Ένα από τα πιο όμορφα DCmotor που έχω κατασκευάσει, το Νο 1 στην συλλογή μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Φιλε Σπυρο εαν θελεις να φτιαξεις ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ με δυναμο αυτοκινητου,κανε μια "πατεντα" ωστε οταν ανεβαινουν οι στροφες να δινει περισσοτερη διεγερση.Ετσι "παιζοντας" και με την φτερωτη να εχεις ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ιδέες που προέρχονται από το βίντεο του μηνύματος #22 είναι

    1) Τίποτε δεν μπορεί να ξεγελάσει την φθορά της ύλης

    2) Σε χρόνο σχετικό όλα σταματούν να λειτουργούν

    3) Αυτοί που επινοούν και φτιάχνουν ηλεκτρομηχανικές κατασκευές έχουν
    καλώδια και γρανάζια στο κεφάλι τους, ξοδεύουν την ζωή και τον χρόνο τους
    παίζοντας με τα εργαλεία τους, κρυμμένοι και μόνοι στα εργαστήρια τους
    με τρόπο μυστηριακό. Ίσως να γνωρίζουν την ματαιότητα των επιλογών τους
    αλλά συνεχίζουν να λατρεύουν την ύλη μέχρι τέλους.

    Μήπως σας θυμίζουν κάποιους επιστήμονες?
    Οι μάγιστροι του παρελθόντος είναι οι ηλεκτρονικοί του σήμερα.
    Παίζουμε με την ενέργεια/ηλεκτρόνια οδηγώντας τα να παράγουν επιθυμητό έργο
    σύμφωνα με τον εκάστοτε παραλογισμό/μη πραγματική ανάγκη.

    Αυτά τα παιχνίδια κάνουν κάποιοι δίχως ηθική, αρχές, αξίες, λογική.
    Είναι σημαντικό να αντιληφθούμε τα παραπάνω και να προβληματιστούμε ανάλογα.

    Εάν νομίζετε εσείς οι ηλεκτρονικοί ότι είστε καλά – μπορεί να κάνετε λάθος.
    Εγώ δεν έχω δει άνθρωπο πόλης που να είναι καλά νους/σώμα, όλοι βλαμμένοι είναι, κι εγώ μαζί τους..
    Ποια είναι τα σπουδαία επιτεύγματα που μας χαρακτηρίζουν?
    Δείτε την υγεία, την παιδεία, το δίκαιο, την δημοκρατία, τον πολιτισμό, την παραγωγή τι εικόνα παρουσιάζουν…

    Πως θα έπρεπε να είναι ένας άγιος άνθρωπος και τι βαθμό παίρνουμε όλοι εμείς?
    Στο μυαλό μου έρχεται το μυθιστόρημα του Ν. Καζαντζάκη
    “Ο Φτωχούλης του Θεού” το προτείνω σε όσους δεν το έχουν διαβάσει,
    για να δουν λίγο με μάτια διαφορετικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Μαγγες καλησπερα σας και καλες γιορτες!!!!
    Αγαπητε φιλε που "οραματιστηκες" αυτο το αεικινητο.....Εχω να σου πω οτι την περιοδο που αποχτησα ποδηλατο ...γυρω στο 76-77....και χωρις να υπαρχουν ακομα οι συγχρονες τεχνολογιες...ειχα σκεφτει κι εγω αυτο το πραγμα...χωρις βεβαια inverter...κλπ.....
    Μια ροδα ποδηλατου που να κινειται με μοτερ που θα τροφοδοτουνταν με ρευμα απο καμια δεκαρια δυναμο πανω στην περιφερεια της ροδας!!!!!....νομιζα πως με μια κινηση που θα της εδινα ...θα κινουνταν....ες αει!!!
    Αργοτερα οταν το ειπα σε μερικους μεγαλους ....μου ειπαν οτι αυτο ονομαζεται αεικινητο..κι οτι δεν συνανταται πουθενα στη φυση....(...ισως σε μερικους δημοσιους υπαλληλους εκεινης της εποχης!!!!)
    Αργοτερα εμβαθυνοντας στους νομους της φυσικης...και απο την ιστορια της ....το εμπεδωσα πολυ καλα :......οντως δεν υπαρχει αεικινητο...κι ουτε μπορει να υπαρξει ποτε στον πλανητη μας....
    Η ενεργεια ειναι κατι που ναι μεν δε χανεται ποσοτικα...ομως αλλαζει μορφη και "χανεται"...ποιοτικα...που αυτη την απωλεια δεν μπορουμε να την ανακυκλωσουμε....(αρχη της εντροπιας..)
    Αυτη η διαπιστωση ειναι αποτελεσμα ερευνων πολλων επιστημονων..και αρκετων ωρων μελετης και πειραματισμων......
    Δυστυχως εχουμε συνηθησει σαν Ελληνες να φιλοσοφουμε...Δε λεω!....απο μας ξεκκινησε η φιλοσοφια...."τοτε" ομως!!!!!
    Φιλε Σπυρο!....
    Ο Γαλλιλαιος και αλλοι στοχαστες και επιστημονες που διωχθηκαν και χλευαστηκαν καποιες "σκοτεινες" εποχες....δε φιλοσοφουσαν πανω στη φυσικη λεγοντας αερολογιες....
    Αντιθετως εκαναν τα πειραματα τους και τις ανακαλυψεις τους βασιζομενοι σε πενιχρα "εφοδια" απο νομους και υλικο εξοπλισμο....Ομως εκεινο που τους βοηθησε πραγματικα και τους ωθησε στις σπουδαιες ανακαλυψεις τους...ηταν ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!!!!......
    Να ξερεις πως τοσο στη Φυσικη...οσο και στην Ηλεκτρονικη..(επειδη εχω σπουδασει το αντικειμενο).....το Α..και το Ω ειναι ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!!!.....
    Εχω μπουχτησει απο συγχρονους "οραματιστες" που καθε τοσο μου "σφυριζουν" ιδεες.....ολοι τους ειναι ανιδεοι πανω στο αντικειμενο...εχουν την εντυπωση πως ολα ειναι απλα...και οτι:..."καπως ετσι ξεκκινησαν οι εφευρετες"....
    Λυπαμαι που σ'αυτο το υπεροχο φορουμ....ελαχιστοι ασχολουνται πραγματικα με το αντικειμενο.....(..ισως στον τομεα της πληροφορικης καποιοι "ξεσκονιζουν" τα μαθηματικα τους...και μπραβο τους!!!!)
    Δε λεω!!!....ειναι ωραιο να κατεβαζει η "κουτρα" μας ιδεες....Ομως, λυπουμαι που σας το λεω,......τις εχουν οραματιστει πολλοι αλλοι.....πολλα χρονια πριν...
    Θα σας παροτρυνα να μελετησετε την επιστημη της ηλεκτρονικης και κατ'επεκτασιν της Φυσικης ...απο τους ηδη ανακαλυφθεντες νομους......με τους τυπους τους και τις εξισωσεις!!!!
    Εκει θα διαπιστωσετε το μεγαλειο της σκεψης καποιων πολυ σπουδαιων ανθρωπων που ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη τους...μονον ετσι θα καταλαβετε οτι καποιοι "σκεφτονται"...και δεν αερολογουν

    Καλα Χριστουγεννα....και να περνατε καλα!!!!
    Ευχαριστω για τη φιλοξενια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Καλώς τον Γιάννη, Καλές γιορτές σε όλους

    Η έννοια του αεικίνητου είναι αρκετά παρεξηγημένη. Θα πρέπει να σκεφτούμε ξανά
    τι είναι αυτό που πρέπει να θεωρούμε αεικίνητο.

    Η κυριολεκτική σημασία της λέξης είναι κάτι το οποίο μπορεί να κινείται συνεχώς.

    Αυτό το κάτι θα μπορούσε να είναι ακόμα και βιολογικός οργανισμός ο οποίος θα μπορεί
    να αναπαράγει νέα κύτταρα για να αντικαθιστά τα παλαιότερα και έτσι να παραμένει πάντοτε
    νέος, υγιής και ακμαίος. Εννοείται ότι θα έπρεπε να κινείται διαρκώς…

    Ακόμα μπορεί να είναι σύστημα ή μηχανισμός που πρέπει να έχει αντοχή στον χρόνο.
    Αυτό θα πρέπει να διατηρεί συνεχή κίνηση ανεξάρτητο από εξωτερικούς παράγοντες όπως
    ο αέρας, η υγρασία, τα μαγνητικά πεδία, κα.

    Η κίνηση του μπορεί να είναι παλμική, περιστροφική ή άλλου τύπου αλλά δεν είναι προϋπόθεση
    να παράγει κάποιο έργο.
    Έτσι αεικίνητα τα οποία έχουν σκεφτεί για να εκμεταλλευτούν την αέναη κίνηση είναι ανέφικτα.

    Για να λειτουργεί μπορεί να χρησιμοποιεί στοιχεία της φύσης ή ενέργεια που προέρχεται από
    αυτά.
    Με αυτή την λογική θα μπορεί να κινείται συνεχώς σε προστατευμένο περιβάλλον
    (αεροστεγές δίχως υγρασία) και προσπαθώντας να ξεγελάσει την φθορά των υλικών
    που μάλλον είναι αναπόφευκτη.
    Προβλήματα όπως τριβές επαφών που προκαλούν θερμότητα, φθορά και καταστροφή
    δεν επιτρέπονται.

    Ακόμα θα πρέπει να υπολογίσουμε την σχετικότητα όλων αυτών των παραγόντων αφού τίποτε
    δεν πρέπει να θεωρούμε ως αιώνιο.

    Υπάρχουν αρκετές ερμηνείες από διάφορες πηγές αλλά τα παραπάνω στοιχεία θεωρώ βασικά
    του αεικίνητου.
    Μπορούμε να δούμε κάποιες ιδέες και εφαρμογές τέτοιων αεικίνητων μηχανών που όλες έχουν
    ανυπέρβλητο εμπόδιο τις βασικές αρχές διατήρησης της ενέργειας..

    Η ανάγκη ανθρώπων για ενέργεια είναι η πηγή έμπνευσης αυτών των θεωρητικών αλλά
    όχι πρακτικά λειτουργικών κατασκευών.
    Έτσι το ίδιο το θέμα είναι “αεικίνητο” και θα συνεχίσει να εμπνέει τους ανθρώπους με φαντασία
    ως ότου όλα να είναι πλέον μάταια…

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ και μονο στο ακουσμα της λεξης πολλοι μιδιαζουν η ακομα και ξεκαρδιζωνται στα γελια υποστιριζωμενοι απο ολους οσους εχουν δωκιμασει την επιτευξη του ΑΛΛΑ ελαχιστοι εχουν προσεγγισει το θεμα σφαιρικα ωστε να αντιμετοπισουν
    την κατασκευη αεικινητου ως μερος ενησχησης της αδρανιας ενος υβριδικου μηχανισμου παραγωγης ενεργειας,
    αν δουμε την ιστορια των μηχανων εσωτερικης καυσης θα δουμε οτι με το ιδιο καυσιμο πριν 70χρονια τα 100χιλιομετρα την
    ωρα ηταν αθλος ενω σημερα τα παπακια ξεπερνουν ευκολα τα 120χιλιομετρα .
    Ο εχθρος καθε μηχανης ηταν και εξακολουθει να ειναι η ΑΔΡΑΝΙΑ των εξαρτιματων του,
    σκεφτητε στη θεση ενος βολαν την υπαρξη ενος αεικηνητου με μαγνητες νεοδιμηου
    η την αντληση υγρων ψηλα με την βοηθεια του ανεμου ωστε να δωσουν μεσω της βαρητητας ενεργεια οταν ο ανεμος κοπασει
    ,,,,,ο στοχος παντα ειναι η αποθηκευση οσο περισωτερης παραγωμενης ενεργειας και μιωση της αδρανιας του μηχανησμου αποθηκευσης,,,,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Καλώς τον Νίκο. Τύχη, Υγεία και Χαρά θέλουμε.

    Συνημμένο Αρχείο 17545Συνημμένο Αρχείο 17546

    Ισχυρίστηκαν αεικίνητες μηχανές – δεν είδαμε τίποτε.

    Ίσως γιατί κανείς δεν τους πλήρωσε για να δώσουν το έργο τους.
    Ίσως γιατί δεν έχουν ανάγκη ούτε θέλουν να πουλήσουν.
    Ίσως γιατί οι μηχανές τους είναι “αεικίνητες” αλλά άχρηστες.
    Ίσως γιατί συνάντησαν κοροϊδία και αδιαφορία (χαρακτηριστικά του κράτους)

    Εάν ήθελα να φτιάξω αεικίνητο για το κοινό όφελος θα έφτιαχνα μηχανή που να συγκεντρώνει
    όλα τα σκουπίδια στην βουλή αντί για τους παράνομους ΧΥΤΑ.
    Μάλιστα δεν θα χρειαζόταν να κάνω και πολλά αφού σκουπίδια έχουν την τάση να μαζεύονται εκεί.

    Πότε θα εκμεταλλευτούμε τους υδρογονάνθρακες του Αιγαίου?
    Μα φυσικά στο μέλλον. Τώρα που να βρεθούν επενδυτές?

    Δυστυχώς είχαμε αστοχία στην προμήθεια υλικού – αντί να δώσει η Ευρωπαϊκή μας κυβέρνηση
    πόρους για ανάπτυξη, στην Ελλάδα πούλησαν υποβρύχια τενεκέδες.
    Είμαι περίεργος πότε και που αυτά πρέπει να χρησιμοποιηθούν.
    Και γιατί δεν σκέφτηκαν να αγοράσουν πυροσβεστικά αεροπλάνα?
    Μια πλατφόρμα εξόρυξης πετρελαίου ιδιοκτησίας του κράτους δεν θα ήταν ωφέλιμη?

    Στο παρελθόν πέφτανε κεφάλια για τέτοιου είδους προδοσία.
    Τώρα δώστε τους χρήματα που δεν έχετε – τα ζητούν οι καλόβολοι δανειστές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    για σου σπυρο και χρονια πολλα σε ολους και υγεια για να ανταπεξελθουν στα''δυσεκτα χρονια ''που τελικα μας βρηκαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΥΛΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή τα πολλα λογια ειναι φτωχεια !


    Tα πολλα λογια ειναι φτωχεια !

    http://free-energy-info.co.uk

    The main information on this web site has been gathered together into a standard book format. You can download the main set of information, including the patents, as an eBook, using this link

    http://free-energy-info.co.uk/PJKbook.pdf

    The document contains some 2,200 pages and has a file size of about 32 Mb

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 529
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-18, 19:32
  2. κατασκευη προβολεα
    By Sky in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 21:22
  3. κατασκευη με λεντ
    By tasarasch in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 10:47
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 16:23
  5. 2η κατασκευη
    By athalex in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-06, 18:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας