Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 157

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ

  1. #41
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δ
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Αφού διάβασα τις 2,5 περίπου σελίδες απαντήσεων, αποφάσισα να σταματήσω. Δυστυχώς όσο κιαν προσπάθησαν 2-3 να πείσουν τους άλλους για το τι είναι αεικίνητο και κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να κατασκευαστεί ένα τέτοιο σύστημα, τζάμπα. Φωνές βοόντων εν τη ερήμω.
    Κατάλαβα επίσης γιατί δεν πάμε μπροστά σαν λαός. Γιατί ποτέ δεν θέλουμε να παραδεχτούμε ότι όταν ήταν σωστοί κάποιοι επιστήμονες (πριν 150 χρόνια) που διατύπωσαν φυσικούς νόμους. Και εμείς, οι έξυπνοι, πάμε να κατασκευάσουμε το αεικίνητο με ενα δυναμό ή εναλλάκτη ή PMG.
    Διαβάστε λίγο Φυσική ρε παλληκάρια και σεβαστείτε τους επιστήμονες, τουλάχιστον μέχρι να γίνετε και εσείς επιστήμονες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον demkat1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnnkast (16-01-11), Nemmesis (13-01-11)

  3. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Όποτε διαβάζω κάτι για το θέμα αεικίνητο πηγάζουν πολλές και διάφορες ιδέες στο μυαλό μου.
    Δεν φαντάζομαι ότι κάποιοι δυσαρεστούνται με το να διαβάζουν τις απόψεις μου.

    Αυτό το θέμα λειτουργεί σαν μαγνήτης σε μαγνητικά υλικά για αυτούς που φαντάζονται, σχεδιάζουν, κατασκευάζουν μηχανές κλπ συστήματα.

    Ακόμα προσελκύει το ενδιαφέρον και τις αντιδράσεις άλλων που δεν φαντάζονται, δεν σχεδιάζουν, δεν κατασκευάζουν μηχανές κλπ συστήματα.

    Προσελκύει αυτούς που είναι αρνητικοί επειδή δεν πιστεύουν στην χρησιμότητα τέτοιων μηχανών/συστημάτων.

    Προσελκύει αυτούς που θέλουν να κάνουν πλάκα (χιλιάδες εγγραφές/μηνύματα αυτού του τύπου στο παλαιότερο θέμα).

    Εάν γινόταν δημοσκόπηση με ερώτημα
    “πιστεύετε ότι μπορούν να υπάρχουν μηχανές/συστήματα που να αποδίδουν περισσότερη ενέργεια από αυτή που τροφοδοτούνται?”
    ποιό θα ήταν το αποτέλεσμα?

    Και τι νόημα έχει εάν πιστεύουν κάποιοι ότι μπορούν να υπάρχουν τέτοιες μηχανές/συστήματα?

    Έχει σημασία για εμένα να πίσω άλλους για κάτι που πιστεύω εγώ?
    Εγώ πιστεύω στην ύπαρξη πνευμάτων και εξωγήινων οντοτήτων, αυτά επειδή κάποιοι δεν τα αντιλαμβάνονται θεωρούν πως δεν υπάρχουν.

    Εάν προσπαθούσα να πίσω κάποιους ότι ο ανεμιστήρας της τουαλέτας μου (12V 0.1A fan) μπορεί να είναι αεικίνητος επειδή παίρνει ρεύμα από μπαταρίες που τις γεμίζουν φωτοβολταϊκά, τι όφελος θα είχα?

    Και καλά εγώ τα σκέφτομαι αυτά επειδή οι στροφές μου είναι διαφορετικές, τι περίεργο που πολλοί επιστήμονες κάνουν έρευνες για μηχανές/συστήματα ενέργειας.
    Γεμάτο το utube είναι από σχετικά βίντεο.
    Εκεί θα δείτε τέτοιες προσπάθειες, εδώ όχι.

    Ακόμα κάποιοι άλλοι που είναι ποιο πονηροί παίρνουν τεράστιες επιδοτήσεις
    για έρευνα και ανάπτυξη τέτοιων συστημάτων (βλέπε θέμα Εποχή του Υδρογόνου #23).

    Εγώ δεν είμαι ούτε επιστήμονας αλλά ούτε αυτός που θα σας δείξει αεικίνητα που θα σας εξυπηρετούν.
    Πολύ απλά διότι δεν τα θέλετε.

    Δεν τα θέλετε γιατί δεν μπορείτε να τα έχετε, και όσα δεν φτάνει η αλεπού δεν τα τρώει..
    Εδώ δεν θα φάτε αεικίνητο, δεν έχει φαγητό για αυτούς που δεν μπορούν…

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Θα επιθυμούσα να δώσεις τον ορισμό του αεικίνητου όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι, καθώς και μερικά παραδείγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 15-01-11 στις 22:13

  5. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Μακ είναι να αναρωτιέμαι.
    Νομίζεις ότι είμαι παιδάκι που δεν έμαθε το μάθημα του?
    Μήπως ετοιμάζεσαι να γράψεις κι εσύ για τους μεγάλους επιστήμονες που έθεσαν τους
    νόμους της φυσικής, της σχετικότητας, της διατήρησης της ενέργειας κλπ?

    Γιατί με ρωτάς κάτι που μάλλον έχεις διαβάσει τις απόψεις μου στα προηγούμενα μηνύματα?
    Δεν με έχεις καταλάβει? Να σου το εξηγήσω.

    Ότι έχω διαβάσει και έχω δει μέχρι σήμερα γι αυτό το θέμα με κάνουν να πιστεύω πως υπάρχουν
    πολλές αχρησιμοποίητες/άγνωστες ή μη αποδεκτές μορφές ενέργειας.

    Πολλοί ερευνητές είναι τρελοί και ισχυρίζονται διάφορα όπως
    ενέργεια πράνα/τσι/οργόνη Βιλχεμ ράϊχ
    συλλογή ενέργειας από στατικό ηλεκτρισμό (χωριό methernitha ελβετία)
    συλλογή ενέργειας από κοσμική ακτινοβολία
    πολλές συσκευές εκμεταλλευόμενες μαγνητική ενέργεια κλπ
    να μην γράφω όσα έχω διαβάσει – δεν μπορώ.

    Οι νόμοι της φυσικής είναι βασικοί αλλά όχι απόλυτοι.
    Έχετε την εντύπωση ότι οι μηχανές του σήμερα έχουν βασιστεί στην θεωρία της σχετικότητας?
    Μήπως οι φυσικοί του χθες θα αναθεωρούσαν τις απόψεις τους σήμερα?

    Όλοι αυτοί που προσπαθούν να βγάλουν έστω και λίγη ενέργεια από την φύση
    είναι οραματιστές καλύτερου κόσμου.
    Έχουν ενεργειακή συνείδηση τέτοια που σπαταλούν την ζωή τους στη έρευνα.

    Δεν έχω μετανιώσει για τις ανεπιτυχείς προσπάθειες που έχω κάνει.
    Θα πρέπει να ντρέπονται αυτοί που δεν προσπαθούν.

    Μερικές φορές με βοηθά να συγκεντρώνω την σκέψη μου κάνοντας σχέδια
    και γράφοντας κείμενα. Άλλες φορές το βρίσκω μάταιο.


    Δεν έχουν νόημα οι αντιπαραθέσεις για θέματα πίστης.
    Τι και εάν το παραμύθι μου είναι αληθινό?

    Είσαστε μουρλοί κάθεστε και πιστεύετε τα παραμύθια μου?
    Δεν γνωρίζετε ότι είμαι σεναριογράφος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Σπύρο, η ερώτηση του Mac δεν είναι απαραίτητα εκ του πονηρού. Την ίδια απορία έχω κι εγώ, παρόλο που έχω διαβάσει στο παρελθόν προσεκτικά το σύνολο θαρρώ των αναρτήσεών σου. Πιστεύω ότι ο μεγάλος σχετικά όγκος τους απαιτεί μία περίληψη κάπου κάπου, αλλιώς είναι δύσκολο να σε παρακολουθήσει κανείς. Εξάλλου, κανένας δεν είναι τέλειος. Μπορεί ας πούμε να έχω ξεχάσει πολλά από αυτά που έγραψες μέσα στο 2010, να μην έχω χρόνο για να τα ξαναδιαβάσω ή ακόμη και να μην πιάνω τόσο εύκολα τα γραπτά σου μηνύματα. Π.χ., ενώ ο Mac ζητάει απλά ορισμό και παραδείγματα και ενώ λες ότι θα του εξηγήσεις, διαβάζω την εξήγησή σου και πάλι μένω με την απορία.

    Όσον αφορά τώρα το τελευταίο σου post, υπάρχει ένα σοβαρό θέμα που με εμποδίζει να σε παρακολουθήσω και θα σε παρακαλούσα να μου πεις τη γνώμη σου.
    Ένας χρησιμότατος κανόνας σε όσους παιδεύονται με τις επιστήμες γενικότερα, είναι σε ελεύθερη απόδοση ο εξής: Για να ελέγξεις την ορθότητα της θεωρίας την οποία υποστηρίζει η ερμηνεία ενός πειράματος, πρέπει να μπορείς να επαναλάβεις το πείραμα αυτό. Διαφορετικά, πιθανότατα δεν ισχύει.
    Δεν μιλάμε φυσικά για γεγονότα που συμβαίνουν μία φορά στη ζωή μας ή και καθόλου, όπως η μελέτη της εποχής των παγετώνων ή ο θάνατος του ήλιου μας (όπου ακόμη κι εκεί η φύση μας επιτρέπει να αντιγράφουμε στο διαγώνισμα). Μιλάμε για γεγονότα που είναι δυνατό να τα επαναλάβουμε. Και δεν έχω υπόψιν μου επιβεβαιώσεις ως τώρα των θεωριών περί αεικινήτου από την πλειοψηφία των ανθρώπων στον χωροχρόνο μου. Οποιαδήποτε ανακοίνωση περί επιτυχούς δημιουργίας αεικινήτου έχει πέσει στα χέρια μου, έμεινε τραγικά μόνη της στο πέρασμα του χρόνου.

    Εξετάζοντας λοιπόν τις θεωρίες αυτές, είμαι αναγκασμένος να ξεκινήσω από μηδενική βάση δεχόμενος ότι τίποτε από αυτά δεν ισχύει αν δεν επαληθευτεί. Ναι, υπάρχει μεγάλος όγκος ανακοινώσεων, αυτό όμως δεν μου λέει τίποτε. Μέχρι να γίνει επαλήθευσή τους από εμένα ή από κοινότητες ανθρώπων των οποίων τα επιστημονικά αντανακλαστικά εμπιστεύομαι, είμαι υποχρεωμένος να τις απορρίψω. Πρόσεξε: Δεν λέω ότι δεν ισχύουν, απλώς ρωτάω γιατί δεν μπορούμε να τα επιβεβαιώσουμε εμείς οι κοινοί θνητοί? Γιατί όσοι αναμεταδίδουν τέτοιες ιστορίες επιτυχίας, δεν είναι σε θέση να τις επιβεβαιώσουν στο εργαστήριό τους?
    Στην τελική, συμφωνώ μαζί σου για την διαρκή αμφισβήτηση. Να την εφαρμόζω όμως παντού, όχι στο αντίθετο κόμμα μόνο, όπως κάνουν τα κομματόσκυλα. Γιατί φαντάζομαι ότι όλοι ψάχνουμε για την αλήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Διαβάζοντας όλο το θέμα βλέπω ότι αν και έχεις ασχοληθεί πολύ με 'ιδιαίτερες μηχανές' και αν και αναφέρεσαι πολύ συχνά στις απώλειες, μάλλον δεν έχεις κατανοήσει ότι ασχολείσαι με εντελώς διαφορετικά πράγματα από το αεικίνητο.
    Οι αναφορές γίνονται σε κατασκευές που θα μπορούσαν να χαρακτηρισθούν:
    Εναλλακτικοί τρόποι: ελαχιστοποίησης απωλειών, αύξησης της απόδοσης, παραγωγής, διαχείρισης, μεταφοράς, μετατροπής και κατανάλωσης της ενέργειας.

    Ο όρος αεικίνητο είναι σαφέστατος:
    αει+κίνηση: Μηχανή η οποία, αφού τεθεί σε λειτουργία, συνεχίζει να λειτουργεί επ' άπειρον χωρίς την παροχή ενέργειας.

    Δεν είναι υλοποιήσιμα τα αεικίνητα τύπου:
    Ανεμιστήρας σε βάρκα με πανιά, δυναμό με μοτέρ ανατροφοδοτούμενα, μετασχηματιστής με ενωμένα πρωτεύον-δευτερεύον , η σβούρα, το γυροσκόπιο, Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει ...και γενικά ότι προσπαθεί να ταΐσει τον εαυτό του.
    Οι αναφορές στο υδρογόνο, στον ανεμιστήρα της WC, στους ισχυρούς μαγνήτες, στους PMG , τα ρουλεμάν υψηλής απόδοσης, οι βοηθητικές μπαταρίες, τα ηλιακά κλπ δεν είναι τίποτα άλλο από καλές ιδέες για έξυπνη και διαφορετική από τα συνηθισμένα, διαχείριση της ενέργειας και των υλικών και όχι αεικίνητο.
    Άν συνεπώς ανοιχτεί νέο θέμα με όλες αυτές τις ιδέες (χωρίς αναφορές στο αεικίνητο) να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις πολλούς συνταξιδιώτες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 16-01-11 στις 01:00

  8. #47
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη val_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Διαβάζοντας τα άρθρα σας ανέβηκα ακόμα ένα σκαλοπάτι στον κόσμο της μαγείας των κατασκευών..........

    Όπως διάβασα σε ένα άρθρο ''το δικό μου μυαλό κινείται με άλλες στροφές''...... τό χω νοιώσει πολλές φορές μιλώντας σε ανθρώπους, με άλλα ενδιαφέροντα άλλες προτεραιότητες στη ζωή τους και γενικά διαφορετικό μήκος κύματος απο μένα. Προσπαθώντας να τους πώ ή να τους εξηγήσω κάποια πράγματα που για μένα φαίνονται πολύ εύκολα ενώ για αυτούς βουνό......
    Απ'την πλευρά μου όμως έχω σπαταλήσει αμέτρητες ώρες ''σερφαρίσματος'' στο δίκτυο διαβάζοντας και βλέποντας καταπληκτικά βίντεο σε μία νέα μαγική πραγματικότητα που λέγεται όχι facebook αλλά youtube.

    Χιλιάδες βίντεο που σου εξηγούν σε μερικά δευτερόλεπτα ή λεπτά τον πολύπλοκο τρόπο λειτουργίας μίας συσκευής ή ενός πειράματος ή την εφαρμογή ενός νόμου της φυσικής.

    Ήδη έχω φορτώσει το θέμα με σκουπίδια αλλά θέλω να σας πώ ότι προσπαθώντας κάποιος, μπορεί να μην καταφέρει αυτό που θέλει μια ολόκληρη ζωή, μοιράζοντας με άλλους τις εμπειρίες και τα προβλήματα τους, μπορούν να κάνουν τεράστια άλματα στην επιστήμη και την τεχνολογία μέσα απο ένα απλό εργαστήριο στο υπόγειο,στο γκαράζ ή ακόμα και στο σαλόνι........

    Θα συμφωνήσω ότι οι νόμοι της φυσικής αποκλείουν τη δημιουργία ενός αεικίνητου συστήματος αλλά σκεπτόμενος οτι και αυτοι γραφτήκαν απο ανθρώπους (κορυφαίους επιστήμονες που τους οφείλουμε πάρα πολλά) δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να σταματήσουμε να ονειρευόμαστε και να προσπαθούμε για κάτι άκομα καλύτερο.................

    Την φωτιά την "ανακάλυψε ο άνθρωπος" (το θέτω απλά σαν παράδειγμα.....)

    Τον μοχλό τον ανακάλυψε ο άνθρωπος

    Τον τροχό τον ανακάλυψε ο άνθρωπος

    Μπορεί να μην ανακαλύψει ένα αεικίνητο σύστημα αλλά να κάνει τεράστιο βήμα εξέλιξης στον τρόπο λειτουργίας των μηχανών που σήμερα γνωρίζουμε

    Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σας....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Ολα στο κουβα, εμπρος για τον αχταρμα.
    Τι σχεση εχει το θεμα του αεικινητου στις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας? Η θεση του ειναι στην κατηγορια Ο'τι ναναι...
    Η υπαρξη εξωγηινων ειναι απλα μια πιθανοτητα... Δεν υπαρχει καμμια επιστημονικη αποδειξη που να αποκλειει την υπαρξη τους.
    Μπορει να ειναι πολυ μακρια, μπορει να μην συναντηθουμε χρονικα ποτέ, ομως στην απεραντοσυνη του συμπαντος κανεις δεν μπορει να αποδειξει οτι ΔΕΝ υπαρχουν. Αφου συνεβει μια φορα στο πλανητη Γη, γιατι να μην εχει συμβει κατι αναλογο καπου αλλου καποτε.
    Ομως οι συζητησεις περι αεικινητου (και ακομα χειροτερα της παραγωγης ενεργειας απο το πουθενα) ειναι τουλαχιστον φαιδρες, και μειωνουν συνολικα το forum, και υποτιμουν την νοημοσυνη αυτων που διαβαζουν τις μπουρδες αυτων που εχουν μπερδεψει τη φιλοσοφια με το ρεαλισμο και την απτη πραγματικοτητα.
    Ευτυχως το φορουμ διαθετει τη δυνατοτητα αποκλεισμου συγκεκριμενων χρηστων σε ατομικο επιπεδο.
    Ειναι ωρα να αξιοποιηθει αυτη η δυνατοτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι και εάν το παραμύθι μου είναι αληθινό?

    Είσαστε μουρλοί κάθεστε και πιστεύετε τα παραμύθια μου?
    Δεν γνωρίζετε ότι είμαι σεναριογράφος?
    Αυτό δεν το έχω ξανακάνει. Αντιπαράθεση στον εαυτό μου..

    Υπάρχουν και μερικοί που δεν τους αρέσω αλλά έτσι είναι αυτά, σε εμένα δεν αρέσει κανείς…
    Ευχαριστώ τους γράφοντες lastid, macgyver, val_mike που διάβασαν με ενδιαφέρον
    τα μηνύματα μου.

    “Και καλά εγώ τα σκέφτομαι αυτά επειδή οι στροφές μου είναι διαφορετικές,
    τι περίεργο που πολλοί επιστήμονες κάνουν έρευνες για μηχανές/συστήματα ενέργειας.
    Γεμάτο το utube είναι από σχετικά βίντεο. Εκεί θα δείτε τέτοιες προσπάθειες, εδώ όχι.

    Ακόμα κάποιοι άλλοι που είναι ποιο πονηροί παίρνουν τεράστιες επιδοτήσεις
    για έρευνα και ανάπτυξη τέτοιων συστημάτων (βλέπε θέμα Εποχή του Υδρογόνου #23).

    Εγώ δεν είμαι ούτε επιστήμονας αλλά ούτε αυτός που θα σας δείξει αεικίνητα που θα σας εξυπηρετούν. Πολύ απλά διότι δεν τα θέλετε.

    Δεν τα θέλετε γιατί δεν μπορείτε να τα έχετε, και όσα δεν φτάνει η αλεπού δεν τα τρώει..
    Εδώ δεν θα φάτε αεικίνητο, δεν έχει φαγητό για αυτούς που δεν μπορούν…”

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Καλώς τον Μιχάλη από το Ηράκλειο που είναι δύναμη…

    Αυτό είναι το καλύτερο που διάβασα σε αυτό το θέμα
    «Ο όρος αεικίνητο είναι σαφέστατος:
    αει+κίνηση: Μηχανή η οποία, αφού τεθεί σε λειτουργία, συνεχίζει να λειτουργεί επ' άπειρον
    χωρίς την παροχή ενέργειας


    Είναι πολύ καλό αστείο, καλύτερο από τα δικά μου J

    Δεν έγραψα ποτέ πως θα σας δείξω αεικίνητο, ούτε ότι θα δώσω αποδείξεις για την λειτουργία
    τέτοιων μηχανών.
    Εδώ γράφω απόψεις μου και σε όποιον αρέσουν.

    Να μην σας κουράζω, είμαι θετικός σε μηχανές/συστήματα παραγωγής ενέργειας, φτιάξτε τα.
    Παραπέμπω στο μήνυμα #30 του Παύλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 529
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-18, 19:32
  2. κατασκευη προβολεα
    By Sky in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 21:22
  3. κατασκευη με λεντ
    By tasarasch in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 10:47
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 16:23
  5. 2η κατασκευη
    By athalex in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-06, 18:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας