Σελίδα 1 από 16 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 157

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    36

    Question ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ

    καλησπερα.

    σκεφτομε την κατασκευη ενος αεικινητου συστήματος.
    Το σύστημα θα αποτελειται απο ενα δυναμο αυτοκινητου, ενα μοτερ 0,25ΗP, ενα power inverter 350W.
    Σκοπος μου ειναι να λειτουργουν τεσσερις λαμπες οικονομιας συνολικα 44W για μια αποθηκη.
    Στοιχεία συστήματος μοτερ 0,25ΗΡ ~ 186watt 2700 στροφών
    Λάμπες οικονομιας 4*11~ 44watt
    δυναμο αυτοκινητου 12v 90amp στις 1200 στροφες
    σταθεροποιητης τασεως.

    θα λειτουργήσει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Αεικινήτως αν τροφοδοτείς το μοτέρ με 230

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Αποστόλης1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xifis (12-04-11)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    το αγαπημενο μου θεμα με τα αεικινητα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το αγαπημενο μου θεμα με τα αεικινητα...
    αλλά τη λύση την κρατάς μυστική

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Οχι πάλι αυτό το θέμα ................, 500 σελίδες είχε το προηγούμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Αχ Αλέκο στα βαθιά νερά μπήκες. Και δεν ξέρω εάν το πρόσεξες αυτά τα νερά είναι γεμάτα καρχαρίες..
    Εντάξει παίδες δεν χρειάζεται να του πιείτε το αίμα του ανθρώπου, καλό σκοπό έχει.

    Ναι Αλέκο εάν το παλέψεις θα λειτουργήσει, όμως δεν θα καταφέρεις να έχει απόδοση τέτοια ώστε
    να σε ικανοποιεί. Δεν θα πάρεις έξοδο μεγαλύτερη από την είσοδο μετρημένη σε Watt.

    Εάν το προσπαθήσεις θα έχεις ένα αποτέλεσμα που δεν θα είναι συμφέρον με πολλές απώλειες (τις οποίες μάλλον δεν έχεις υπολογίσει).
    Θα κερδίσεις όμως αρκετή εμπειρία.
    Ίσως ξέρεις πως το utube είναι γεμάτο από τέτοιου τύπου ιδέες.
    Εάν ήξερες και πόσο χρόνο, κόπο, χρήμα έχουμε ξοδέψει προσπαθώντας να πετύχουμε την μαγική συνταγή..

    Καλό θα ήταν να έχεις ένα ποιο ολοκληρωμένο σχέδιο καλύτερα υπολογισμένο διότι μόνο η ιδέα δεν αρκεί.

    Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις γνωριμία με ένα δυναμό, ένα μοτέρ, ένα inverter κι έτσι να έχεις την εμπειρία για το τι είναι αυτά που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
    Τότε θα καταλάβεις πως όλα τα παραπάνω είναι μηχανές που μετασχηματίζουν την ενέργεια με μεγάλες απώλειες δυστυχώς.

    Εάν θέλεις να προχωρήσεις θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε (όχι όλοι – κάποιοι έχουν βαρεθεί να παίζουν –έχουν σοβαρότερα θέματα διαβίωσης –έτσι πρέπει).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Κάποτε ένας γνωστός μου ταξιτζής μου είχε προτείνει την ιδέα ενός αεικινήτου μηχανισμού που θα μπορούσε να προσαρμοστεί στην οροφή ενός αυτοκινήτου. Η ιδέα ήταν να τοποθετηθεί μια γεννήτρια με έλικα (ανεμογεννήτρια) η οποία με την κίνηση του οχήματος μέσα στον σέρα θα παρήγαγε ηλεκτρική ενέργεια και θα επέστερφε την ενέργεια πίσω στο αυτοκίνητο μέσω ενός ηλεκτροκινητήρα κάνοντας μεγάλη οικονομία ενέργειας. Του απάντησα ότι είναι ανέφικτο διότι η ενέργεια θα προήρχετο από την κίνηση του αυτοκινήτου (αγνόησα την περίπτωση να υπήρχε αντίθετος άνεμος διότι δεν μας ενδιέφερε) και η αντίδραση της έλικας θα φρενάριζε το όχημα (το καταλαβαίνει και ένας μαθητής της Α Λυκείου). Ο τύπος όμως δεν μπορούσε να το καταλάβει...

    Η ιδέα του αεικίνητου παραβιάζει την αρχή διατήρησης της ενέργειας και γιαυτό το λόγο χαρακτηρίζεται "ανέφικτη" και όχι "αδύνατη", για να είμαστε επιστημονικά ακριβείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Πάντως εγώ χαίρομαι που άνοιξε ξανά ένα τέτοιο θέμα. Το προηγούμενο είχε τόσα πολλά σκουπίδια και παραπληροφόρηση που είναι μεγάλο, αντιαισθητικό και αποτρέπει όποιον ενδιαφέρεται. Ακόμα και τους klingon είδαμε εκεί, όμως καμία άξια προσπάθεια.

    Όλοι που έγραψαν εκεί ότι δεν γίνονται αυτά τα πράγματα εννοούσαν βέβαια ότι δεν γίνονται στο εργαστήριο τους.
    Και πώς να γίνει κάτι όταν αντί να υπάρχει συνεργασία πετάγεται ο κάθε ένας και γράφει για το μακρύ του…

    Λοιπόν εγώ που ασχολούμαι πολλά χρόνια με αυτό το θέμα και έχω απορροφήσει τόση γνώση και ιδέες από το δίκτυο, δηλώνω ότι παρ ότι προσπάθησα αρκετές φορές θα προσπαθήσω κι άλλες για να πετύχω καλύτερη γεύση στην σούπα του αεικίνητου.

    Και είναι σχετικό τι θεωρεί ο κάθε ένας αεικίνητο. Αρκετά αεικίνητα έχω δει σε φωτό, βίντεο, μουσεία, βιβλία κα. που χρησιμοποιούν στοιχεία της φύσης για να λειτουργούν αεικινήτως δίχως εξωτερική πηγή τροφοδοσίας. Ίσως μόνο για την εκκίνηση τους.

    Και μόνο ότι αυτοί που τα εμπνεύστηκαν πραγματοποίησαν ένα μικρό θαύμα είναι σπουδαίο.
    Εάν κάποιοι λένε ότι αυτά δεν υπάρχουν συμβαίνει διότι είναι αρνητικοί στο να δεχτούν κάτι διαφορετικό.

    Αυτό που συμβαίνει όταν ανοίγει θέμα αεικίνητου είναι να κατακλύζεται από σκουπίδια που δυσκολεύουν την αξιολόγηση των πολύτιμων πληροφοριών.
    Είναι μερικοί που μου έχουν πει “Τι να βγω να δείξω – να γελάνε όλοι οι γελοίοι –άσε γελάω καλύτερα εγώ μαζί τους”

    Να γιατί το θέμα αεικίνητο δεν έχει βγάλει καρπούς.
    Με χαρά να δω ουσιαστικές τοποθετήσεις, σχέδια, υπολογισμούς, ακόμα και ευφάνταστα σενάρια.
    Γιατί όχι να πάω και μέχρι την Λάρισα να χαιρετήσω φίλους, να δώσω και ενέργεια στον Αλέκο που την ζητάει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Σπυρο στο αλλο θεμα εγω ημουν απο αυτους που το αλλο θεμα ελεγε οτι δεν γινεται ΠΟΥΘΕΝΑ!!! ουτε στο εργαστιριο μας ουτε σε πανεπιστιμιακου επιπεδου εργαστιρια...
    δεν προκειται να γραψω παλι εδω γιατι δεν γινεται... οποιος θελει ας παει στο αλλο θεμα με τα " πολλά σκουπίδια και παραπληροφόρηση" οπως λες και εσυ να διαβασει τη λεω... εδω εσεις απλα δεν ψαχνετε το αεικινητο μονο αλλα θελετε να σας δινει και ενεργεια... ελεος... σαφως και οποιος θελει μπορει να το δοκιμασει.. αλλα σε μια αστοχια ας διαβασει και λιγο για να καταλαβει για πιο λογι γινεται αυτο..

    Σπυρο με τα " πολλά σκουπίδια και παραπληροφόρηση" ελπιζω να μην εννοεις τα δικα μου λογια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    τσάμπα χάρηκα και εγώ βλέποντας τον (προτότυπο ) τίτλο...θα δούμε οδηγίες DIY επιτέλους (ήρθε και η λυπητερή της ΔΕΗ πριν λίγες μέρες), αλλά πάλι στην αναμονή τη βλέπω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 16 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 529
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-18, 20:32
  2. κατασκευη προβολεα
    By Sky in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 22:22
  3. κατασκευη με λεντ
    By tasarasch in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 11:47
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 17:23
  5. 2η κατασκευη
    By athalex in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-06, 19:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας