Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 44

Θέμα: Ρελέ διαφυγής και κεραία τηλεόρασης. Θα τρελαθώ!!!

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Μόλις έμαθα ότι πήγε και ο τεχνικός που έκανε την εγκατάσταση της κεραίας.

    Φυσικά υπάρχει πρόβλημα ηλεκτρολογικό αλλά το κάλυψε με την κλασσική λύση του πυκνωτή. Φυσικά ανέφερε ότι πρέπει να βρεθεί το πρόβλημα στις πρίζες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Για κατατόπισε μας λίγο
    1) Το σπίτι έχει μονοφασικό η τριφασικό ρεύμα ?
    2) Πήγαινε στις πρίζες που έχουν πρόβλημα και γεφύρωσε ουδέτερο γείωση να δούμε εάν πέφτει ο ρ/δ να ξέρουμε εάν υπάρχει γείωση
    3) Μην ξεκινήσεις κατεδαφίσεις πριν βεβαιωθούμε ότι κάποια πράγματα είναι εντάξει η όχι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ : 07-12-10 στις 12:37
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Οκ.. Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα.

    Τριφασικό έχει πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Οκ εάν έχεις όργανο μέτρα κεραία με πρίζα και στα τρία καλώδια τι τάση έχει ένα ένα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Οκ... Θα ξαναγράψω το βραδάκι μάλλον τα αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Πρώτα να εντοπίσης το πρόβλημα και μετά να το διορθώσεις. Κάνε καλούς ελέγχους για διαρροές στον ενισχυτή και επίσης να ελέγξεις τη γείωση της κεραίας στην ταράτσα για διαφορά δυναμικού σχετικά με τη γείωση του σπιτιού. Μου είχε τύχει παλιά στο Πανεπιστήμιο διαφορά δυναμικού ανάμεσα σε δυο γειώσεις διαφορετικών κτιρίων που δεν ήταν ενωμένες μεταξύ τους. Πρόσεξε μήπως και εδώ υπάρχει κάτι τέτοιο πχ η γείωση της ταράτσας και του κτιρίου να μην είναι σωστά ενωμένες). Ποτέ μη συνδέσεις τροφοδοσία εκτός ρελέ διότι χάνεται η ασφάλεια που παρέχει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Πάντως εγώ με τα μέχρι τώρα δεδομένα και με το ότι πρώτα δούλευε εκεί τηλεόραση μου μοιάζει λάθος αγωγών στις πρίζες και στην ερώτηση γιατί δεν έπεφτε η η διαρροή ήταν κάτω από 30 m A η ο ρ/δ δεν καταλαβαίνει κάτω από 70 m A και έχει πρόβλημα για αυτό δεν έπεφτε θα δούμε το βράδυ τα νεοτέρα πάντως

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    εκτος απο τα ποστ του συναδελφου Λαζαριδη και του αρχικου ποστερ ολα τα υπολοιπα μαλλον πρεπει να διαγραφουν ....εκτος απο διαφορες ανακριβειες που γραφονται οι παραβιασεις που εγιναν σε θεματα σαφαλειας ειναι εξωφρενικες ....

    ---Η γειωση της κεραιας και η γειωση το δικτυου δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση ....
    ---Η γειωση της κεραιας απο ηλεκτρικο δυναμικο βρισκεται στο πλην του τροφοδοτικου των 18 βολτ που εχει ο μετασχηματιστης ( εκτος αν εχει γειωθει με την γειωση δικτυου σε καποιο σημειο )
    ---Η μια περιπτωση ειναι αν ο μετασχηματιστης του ενισχυτη εχει καποια διαρροη να ριχνει το ρελαι απο εκει
    ---Κατα τη αποψη μου το οτι σε μερικες πριζες συμβαινει αυτο εχει να κανει με τον τροπο που παιρνουν ρευμα αυτες ΠΧ αν υπαρχει υποπινακας , αν αυτος εχει δικο του ρελαι, πως διαχειριζονται οι ουδετεροι στα δυο κυκλωματα ( οπου εκει ειναι και το προβλημα ) και τελος απο παιρνει ρευμα ο μετασχηματιστης του ενιχυτη κλπ κλπ


    ο ενησχητης πανω στην κερεα εχει διαρωη στον ουδετερο και περναει των ουδετερο στην γη της κερεας της τηλεωρασεις

    η τηλεωραση εχει εναν μικρο ενησητη στην εισοδο της που βγαζει μια μικρη ταση και για αυτο μερικες φωρες οταν δουλευει η τω και εμεις φταχνουμε καιρεα μα κοπαναει λιγο

    ολλο αυτο το ρελε το βλεπει διαρωη

    η.γ ειμουν εξω σε ταβερνα εχω πει 3 κρασια και ειμε λιγο καπως αν εινε λαθος διξτε επιηκεια αυριο θα το σκευτω καλυτερα

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
    file για να ξεμπερεδευεσι βγαλατα εκτοσ ρελε και θα εισαι υσηχος
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ


    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  9. #29
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΛΤ ΕΓΡΑΨΑ

    οσο για το κρασακι ε κοκκινο ηταν πηγενε με την μπριζολα τι να εκανα !!!!

    φιλε αποσινδεσε τον ενισχητη επανο ( βγαλτον απο την μπριζα απλα ) να δουμε αν χανει ρευμα αυτος και διμιουργει αυτος ολλων τον πανικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ για τα μερικά άσχετα...

    Και επειδή σήμερα το κοίταξα να πω ότι το πρόβλημα ήταν απλό.
    Αυτός που έκανε τις συνδέσεις στον πίνακα είχε τοποθετήσει συνολικά 5 γειώσεις (4 πρίζες σε ένα δωμάτιο και 1 σαλόνι, μάλλον) πάνω στον ουδέτερο.

    Οι γειώσεις μεταφέρθηκαν εκεί που έπρεπε και φυσικά έγινε κατανοητή και η ιστορία που είχαμε παλαιότερα με το aircondition. Δεν ήθελε να βάλει και ρελέ αρχικά ο ηλίθ@@. Τέλοσπάντων ξεφεύγω. Μάτια έχουμε όλοι και κρίνουμε τον καθένα. Α και επίσης η τηλεόραση δουλεύει όπως θα έπρεπε.

    Να ενημερώσω πως ο ηλεκτρολόγος (που έχει κάνει και την εγκατάσταση) αρνήθηκε να έρθει δεύτερη φορά επικαλούμενος ότι φταίει η τηλεόραση και ότι η πρίζα και το δίκτυο είναι εντάξει. Και ας τον είχε ενημερώσει και ο ηλεκτρονικός ότι υπάρχει ηλεκτρολογικό πρόβλημα. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

    Και για τον απλό κοσμάκι σαν και εμένα που ξέρω 5 βασικά να πω ότι πριν ανοίξω τον πίνακα και αφού ήμουν 99% σίγουρος τι συμβαίνει, απλώς σύνδεσα μια λάμπα στην προβληματική πρίζα μεταξύ φάσης και "γείωσης". Η λάμπα άναψε χωρίς να πέσει το ρελέ.

    Αυτά λοιπόν τα νέα. Ευχαριστώ όλους για το βοήθεια. Και προσοχή στους τρελούς που κυκλοφορούν γιατί δεν υπολογίζουν ότι τα λάθη τους μπορεί να είναι εγκληματικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαλασμένος ρελέ διαφυγής ;
    By vlf13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 15:33
  2. Αντικατάσταση παλιού ρελέ διαφυγής..
    By apavlidis1997 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 16:37
  3. Ενα ή περισσότερα ρελέ διαφυγής?
    By rama in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 21:59
  4. ρελέ διαφυγής - ανεξήγητες πτώσεις
    By marsalts in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-10, 09:38
  5. Κεραία και ενισχυτής για λήψη τηλεόρασης
    By mits in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-10, 17:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας