Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: "αναγέννηση" μπαταρίας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή "αναγέννηση" μπαταρίας

    Καιρό είχα να γράψω, μιας και με κάλεσε η μαμά πατρίδα να την φιλάω..!

    Λοιπόν, επιστρέφοντας μετά από κάποιες μέρες στο σπίτι μου, και βλέποντας ότι θα κάνω λίγο καιρό να ξαναεπιστρέψω, σκέφτηκα το τι πρέπει να κάνω για να διατηρήσω την μπαταρία ανοιχτού τύπου που έχω σε καλή κατάσταση..

    Παρατήρησα ότι έχουν μειωθεί τα υγρά της, (είναι πάνω από τα σιδεράκια βέβαια), αλλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να βάλω κάποιο υγρό μέσα..

    Είχα ακούσει για απιονισμένο νερό! Ισχύει? Μπορώ να βάλω τώρα, και αν ναι, πόσο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Γεια σου Δημήτρη.
    Το απιονισμένο νερό θεωρείται κατάλληλο συμπλήρωμα υγρών μπαταρίας μολύβδου.
    Εάν το υγρό καλύπτει τα στοιχεία δεν υπάρχει πρόβλημα. Ας είναι και 4-5 χιλιοστά παραπάνω.

    Με όργανο πυκνόμετρο βλέπουν εάν τα στοιχεία είναι σε καλή κατάσταση, έχουν οι ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων.
    Εάν ένα στοιχείο της μπαταρίας είναι πεσμένο υπάρχει πρόβλημα, δεν θα παίρνεις εύκολα εμπρός.

    Τι μπορείς να κάνεις. Ίσως θέλεις να δοκιμάσεις να ρίξεις μέσα αυτό που ρίχνω κι εγώ σε
    πεσμένες μπαταρίες. Λίγες σταγόνες χλωρίνη σε κάθε στοιχείο θα δώσει μια προσωρινή τόνωση.


    Πεσμένες μπαταρίες 4-5 ετών θέλουν αντικατάσταση και ειδική ανακύκλωση από ηλεκτρολόγους αυτοκινήτων.
    Τα υγρά θέλουν προσοχή, είναι τοξικά.
    Δεν γνωρίζω πως τα εξουδετερώνουν/ανακυκλώνουν. Εάν γνωρίζει κάποιος ας το γράψει.

    Για κοίτα κι αυτό για φόρτιση κλπ
    http://www.vrakas.com/index.php?option=com_content&view=article&id=134:a ll-about-batteries&catid=41:tips-and-tricks&Itemid=62


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Η Μπαταρία είναι σε φωτοβολταικό σύστημα, δεν είναι σε αυτοκινήτο.. αυτό που με ενδιαφέρει τώρα, είναι μην "πεθάνει" και μείνουν οι δικοί μου χωρίς ρεύμα...
    Θα έχει πρόβλημα το απιονισμένο νερό, (πέραν του -από ότι θυμάμαι- αυξάνει την αντίσταση την μπαταρίας)?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. "επέκταση" μπαταρίας...
    By jean in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-12, 04:26
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας