Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Περί Linear fm

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Question Περί Linear fm

    Για να μη πολυλογώ, είμαι ολόφρεσκος στο forum και θα ήθελα να μου λυθούν κάποιες απορίες. Διαθέτω ένα πομπουδάκι 5w , το TX-99A HLLY. Έχει εκπληκτική ποιότητα στον ήχο και παρόλο που οι προδιαγραφές λένε ότι κόβει κάποιες αρμονικές, στη πραγματικότητα δεν ξεχωρίζουν από τη βασική. Αυτό θα το λύσω με κάποιο φίλτρο.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι:
    Αν ενισχύσω το σήμα γύρω στα 25 με 30 watt με ένα linear:
    1. Θα χάσω σε ποιότητα ήχου;
    2. Χρειάζεται να ρυθμίσω τη συχνότητα εκπομπής και στο linear;
    3. Σχετικά με τα στάσιμα, πρέπει να κάνω ρύθμιση και στο πομπό και στο linear;
    Δεν έχω να ρωτήσω κάτι άλλο προς το παρόν.
    Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι περισσότερο θα ήμουν ευγνώμων.
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κίμων καλώς ήρθες στο Hlektronika.

    Το πομπουδάκι αν και σαν πρώτη εντύπωση μου δίνει την αίσθηση μιας καλής κατασκευής, εφόσον αναφέρεις ότι έχει θέμα με αρμονικές δεν θα πρότεινα να το ενισχύσεις εκτός και τα καταφέρεις όπως λες με κάποιο καλό φίλτρο.
    Από κει και πέρα ως προς τα ερωτημάτά σου σου αναφέρω τα εξής:
    1. Δεν χάνεις σε ποιότητα ήχου
    2. Αν πρόκειται για Linear broadband δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι. Είναι σαν να λέμε plug n play
    3. Αν υποθέσουμε ότι ισχύει το 2, τότε το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η σωστή κατασκευή κεραίας και η κατάλληλη επιλογή καθόδου (καλωδίου), με το ανάλογο μήκος.
    Ωστόσο να επισημάνω ότι οποιαδήποτε εκπομπή ανευ αδείας είναι παράνομη.

    Αυτά για αρχή και για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electron : 20-12-10 στις 06:30

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ Γιάννη.
    Οπωσδήποτε είναι παράνομο και δεν σηκώνει συζήτηση επ αυτού, άσχετα όμως με τα των νομίμων και μη, εσύ σαν ειδικός, τι linear θα μου πρότεινες αν ήθελα να το ενισχύσω γύρω στα 20 με 30watt?
    Ξέχασα να σου πω ότι το παραπάνω πομπουδάκι εκπέμπει και στερεοφωνικά με διακόπτη επιλογής. Όμως δεν χρησιμοποιώ στέρεο επιλογή γιατί παρατήρησα λίγο φύσημα στο δέκτη. Με το linear αυτό το φύσημα θα παραμείνει; θα ενισχυθεί; θα εξαλειφθεί; Πέρα απ' όλα όπως θα κατάλαβες, μ ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα του ήχου, παρά η ισχύς.
    Εκεί που μένω τα τελευταία χρόνια έχω απέραντη οπτική επαφή και σχεδόν καθόλου κατοικήσιμες περιοχές.
    Μη γελάσεις, αλλά το πομπό τον έχω για να βάζω μουσική στο σπίτι και να ακούω στη παραλία το καλοκαίρι. Όμως λόγω της ιδιομορφίας σε εκείνο το σημείο δεν πιάνω, και γι αυτό είπα να το ενισχύσω.
    Δεν ξέρω, αν δώσω κατευθυντικότητα στη κεραία μήπως δεν χρειαστεί η ενίσχυση. Εσύ τι λες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manki25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη γελάσεις, αλλά το πομπό τον έχω για να βάζω μουσική στο σπίτι και να ακούω στη παραλία το καλοκαίρι.

    Πλακα κανεις...
    καλη σκεψη αλλα φαντασου να ακολουθησουν ολοι την δικη σου τακτικη τι εχει να γινει στα FM.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    δεν χρησιμοποιώ στέρεο επιλογή γιατί παρατήρησα λίγο φύσημα στο δέκτη. Με το linear αυτό το φύσημα θα παραμείνει; θα ενισχυθεί; θα εξαλειφθεί; Πέρα απ' όλα όπως θα κατάλαβες, μ ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα του ήχου, παρά η ισχύς.
    Γεια σου Μακη, ότι δώσεις στο linear , αυτο θα πάρεις. Ο ενισχυτης (linear) θα ενισχυσει μόνο το σήμα. (Μεγαλύτερη εμβελεια). Ποσο σίγουρος είσαι ότι με 25-30w θα περασεις το εμποδιο που σου κόβει το σήμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manki25 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μη γελάσεις, αλλά το πομπό τον έχω για να βάζω μουσική στο σπίτι και να ακούω στη παραλία το καλοκαίρι.
    Δεν γελαω καθολου και εγω το εχω για να ακουω τα πρωινα στην δουλεια..(Οταν εχω δουλεια σε εξωτερικο χωρο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πλακα κανεις...
    καλη σκεψη αλλα φαντασου να ακολουθησουν ολοι την δικη σου τακτικη τι εχει να γινει στα FM.
    Θέλω να ελπίζω ότι δεν έχουν όλοι το ίδιο κόλλημα με μένα. Διαφορετικά θα γεμίσει η μπάντα με σκουπίδια σε μια περιοχή που έχει μόνο πρόβατα και διαφορα ζωάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Μακη, ότι δώσεις στο linear , αυτο θα πάρεις. Ο ενισχυτης (linear) θα ενισχυσει μόνο το σήμα. (Μεγαλύτερη εμβελεια). Ποσο σίγουρος είσαι ότι με 25-30w θα περασεις το εμποδιο που σου κόβει το σήμα?
    για τίποτα δεν είμαι σίγουρος, απλά σκέφτηκα αφού με τα 5w δεν ακούω, και η απόσταση είναι γύρω στα 4 χιλ. σε ευθεία, να του δώσω μερικά παραπάνω ωστε να έχω τη δυνατότητα αν πάω και κάπου μακρύτερα να ακούω. Επίσης δεν μου απάντησε κανείς στο ενδεχόμενο να μη κάνω τίποτα από τα παραπάνω, απλά να δώσω κατευθυντικότητα στη κεραία. Θα ακούγομαι πιο μακρυά; Πίσω από το δίπολο χάνεται το σήμα άσκοπα, δεν υπάρχει τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Διαφορετικά θα γεμίσει η μπάντα με σκουπίδια σε μια περιοχή που έχει μόνο πρόβατα και διαφορα ζωάκια.
    Φορτωνεις σε μια προβατίνα, μια μπαταρία αυτοκινητου. Της βυσματώνεις το mp player και το pll και δένεις καλα με μονωτική ταινια το δίπολο στο κεφαλι της προβατίνας. Φροντιζεις να υπάρχει παντα χορταρακι σε σημειο που θα σε καλυπτει η εμβέλεια εκπομπης αλλα θα έχεις αποσταση ασφαλείας απο τις "εκκενωσεις" της εν λόγω προβατίνας.

    ________________________________

    Προσπάθησε και με ένα κατευθυντικο δίπολο μηπως και γλυτώσεις το linear. Stα fm ειναι λίγο παράδοξα τα πράγματα, Θελει να πειραματιστείς για να δείς αν περναει το σημα και χωρίς να ρίξεις kw για να ακους τραγουδια στην παραλία! (εξυπνο παντως, μου εβαλες ιδεες για κάτι ανάλογο )

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manki25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστώ Γιάννη.
    Οπωσδήποτε είναι παράνομο και δεν σηκώνει συζήτηση επ αυτού, άσχετα όμως με τα των νομίμων και μη, εσύ σαν ειδικός, τι linear θα μου πρότεινες αν ήθελα να το ενισχύσω γύρω στα 20 με 30watt?
    Ξέχασα να σου πω ότι το παραπάνω πομπουδάκι εκπέμπει και στερεοφωνικά με διακόπτη επιλογής. Όμως δεν χρησιμοποιώ στέρεο επιλογή γιατί παρατήρησα λίγο φύσημα στο δέκτη. Με το linear αυτό το φύσημα θα παραμείνει; θα ενισχυθεί; θα εξαλειφθεί; Πέρα απ' όλα όπως θα κατάλαβες, μ ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα του ήχου, παρά η ισχύς.
    Εκεί που μένω τα τελευταία χρόνια έχω απέραντη οπτική επαφή και σχεδόν καθόλου κατοικήσιμες περιοχές.
    Μη γελάσεις, αλλά το πομπό τον έχω για να βάζω μουσική στο σπίτι και να ακούω στη παραλία το καλοκαίρι. Όμως λόγω της ιδιομορφίας σε εκείνο το σημείο δεν πιάνω, και γι αυτό είπα να το ενισχύσω.
    Δεν ξέρω, αν δώσω κατευθυντικότητα στη κεραία μήπως δεν χρειαστεί η ενίσχυση. Εσύ τι λες;
    Αν η περιοχή που θες να καλύψεις δεν είναι πολύ μεγάλη και υπάρχει διαθέσιμη κενή συχνότητα, τότε θα μπορούσες απλά με μια κεραία τύπου yagi (κατευθυντική), να κάνεις την δουλειά σου χωρίς επιπλέον ενίσχυση. Το linear όπως σωστά ειπώθηκε ότι θα του δώσεις θα το βγάλει αλλά με μια ενίσχυση, επομένως το φύσημα που προκαλείται στην στερεοφωνία λόγω ασθενούς σήματος θα βελτιωθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί βυσμάτων RF
    By p.gabr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 23:05
  2. Περί SWR
    By john_b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-17, 13:34
  3. 300watt linear πτωση απο 200watt linear
    By radiobil in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 08:40
  4. περί ασφαλειών ..
    By NOE in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 10:35
  5. περί βαψίματος
    By goosey in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-14, 06:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας