Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: IP και internetική απομόνωση!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή IP και internetική απομόνωση!

    Κάθε χρήστης που συνδέεται στο internet αποκτά μια διεύθυνση δικτύου (IP) η οποία προσδιορίζει την σχετική γεωγραφική του θέση τουλάχιστον σε επίπεδο κράτους. Αυτή η πληροφορία διοχετεύεται στους παρόχους ιστοσελίδων και υπάρχει δυνατότητα διαφοροποίησης του προσφερομένου περιεχομένου ανάλογα με τη θέση του 'περιηγητή'.

    Η χρήση της IP από τον πάροχο ιστοσελίδων είναι χρήσιμη μερικές φορές για πρόκριση αποτελεσμάτων αναζήτησης στην τοπική γλώσσα, αλλά τις περισσότερες φορές γίνεται κατάχρηση για 'εμπορικό φιλτράρισμα' του 'περιηγητή-πελάτη'. Ετσι είναι συνηθισμένο πια να κάνεις αναζήτηση στο google και να σου έρθουν πρώτα τα 'πληρωμένα αποτελέσματα' αναζήτησης μαζί με τις τοπικές διαφημίσεις.

    Λ.χ. όταν πληκτρολογείς www .google.com έρχεται πάντα www .google.gr, κοιτάς το mail στο yahoo και η σελίδα έχει διεύθυνση gr.abcdmail... κλπ. Μέχρις εδώ μικρό το πρόβλημα γιατί μπορεί να χρησιμοποιούν τοπικούς servers για αύξηση ταχύτητας.

    Τι γίνεται όμως όταν ψάχνεις για υλικό, συσκευές ή όργανα ελέγχου και όταν πληκτρολογείς www .digiABC.com σε πάει στο gr.digiABC.com ή αντί του www .agiFULL.com έρχεται το www .agiFULL.com/.../GR/... ; Συχνά οι τιμές εξαφανίζονται ή/και υπάρχει προτροπή 'contact local distributor'.



    Το μεγαλύτερο 'κέρδος' του χρήστη internet είναι η δυνατότητα ενημέρωσής του σε παγκόσμιο επίπεδο. Στο περιορισμένο 'τεχνικό' τοπίο αυτό σημαίνει να μαθαίνω κάθε νέα τεχνολογία σήμερα μόνος μου δηλαδή τι νέο chipάκι έβγαλε η MaxAB παρά να περιμένω την ενημέρωση από τον ανύπαρκτο πια 'αντιπρόσωπο' της εταιρείας. Ακόμη καλύτερα μαθαίνω πόσο κοστίζει το προϊόν σε άλλα κράτη και έχω επιπλέον δυνατότητες επιλογής ή έστω γνώση για το πόσο μου το 'φουσκώνουν' όταν το αγοράσω από την τοπική αγορά.

    Ομως με το παραπάνω φιλτράρισμα μπορεί η εταιρεία ή κάθε πάροχος να μου δίνει μόνο την πληροφορία/γνώση/ενημέρωση που νομίζει ότι μου αρκεί/αρμόζει! Αυτό γίνεται αρκετό καιρό για φιλτράρισμα περιεχομένου multimedia (ταινίες/τραγούδια) τα οποία έχουν κάποιο πρόβλημα με τα downloads. Δεν είναι το ίδιο όμως για τη γενική και την τεχνική γνώση.

    Ψάχνοντας πιθανές λύσεις (αρκετοί από εσάς θα τις χρησιμοποιείτε ήδη) βρήκα σαν προσωρινά απλή τη χρήση 'free proxy' μαζί με την εγκατάσταση ενός 'extension' στο firefox για την απλή ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του. Τυχαία διάλεξα το QuickProxy με ρυθμίσεις Manual Proxy Configuration, Auto-OFF και δοκιμάζω διάφορα free proxy servers.

    Τα proxy servers λαμβάνουν όλα τα πακέτα δικτύου και τα δρομολογούν με τη δική τους πια IP έτσι τα αποτελέσματα της αναζήτησης γίνονται ανάλογα του τόπου όπου βρίσκεται ο proxy. Δεν εξαλείφθηκαν όμως τα προβλήματα! Κάποιες ιστοσελίδες δεν δέχονται proxy, ο proxy server προφανώς έχει πρόσβαση στις 'συνήθειές μου' και η ταχύτητα πλοήγησης θα είναι μάλλον χαμηλότερη.

    Δεν έχω αρκετές γνώσεις στα θέματα δικτύου οπότε η 'τεχνική μου προσέγγιση' θα έχει κενά. Σχολιάστε, συμπληρώστε το θέμα με τις ιδέες σας.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι πρόβλημα τόσο αρχαίο όσο και οι πέτρες...
    Anonymus Surfing, Free Proxy, κ.λ.π.
    Σαφώς και μερικοί server δεν δέχονται anonymus proxy ή κατευθυνόμενο και πολύ σωστά το κάνουν για αποφυγή εγκληματικών ενεργειών σε βάρος τους ή και τρίτων.
    Ωφείλω να πώ δεν έχω δεί ή διαπιστώσει ελεγχόμενη πληροφορία λόγω της IP μου ή της χώρας προέλευσης της γενικότερα.
    Πιθανά να υπάρχει όπως υπάρχει και ερωτηματολόγιο στην TI για παράδειγμα που αποτρέπει οποιαδήποτε συναλλαγή ηλιθίου υποψήφιου "τρομοκράτη" ή σχεδιαστή στρατιωτικών συστημάτων με τα προϊόντα τους, αυτά είναι για γέλια...
    Εν κατακλείδι η προστασία δεν είναι απαραίτητα και περιθωριοποίηση του χρήστη η του συνόλου χρηστών μιάς χώρας...
    Πρίν απο 5 χρόνια μπορούσες να κάνεις τα πάντα με anonymus surfing τώρα σχεδόν τπτ.
    Αν θές να πάς στο κεντρικό site μιάς εταιρείας μπορείς να αποφύγεις πολύ εύκολα το local redirection.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dovegroup : 15-12-10 στις 14:10 Αιτία: ν

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θές να πάς στο κεντρικό site μιάς εταιρείας μπορείς να αποφύγεις πολύ εύκολα το local redirection.
    Γειά σου Ακη, μπορείς να δώσεις και κάποιο παράδειγμα της διαδικασίας για IE ή FF;
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Το πιό απλό Γιώργο βάζεις στην Google αυτό που θές και έχεις σαν προεπιλογή την Αγγλική γλώσσα.
    Το πιό απλό παράδειγμα όταν γράφεις www.MICROSOFT.com σε κάνει redirection στον Gr.
    Αν γράψεις microsoft english site ή us site σου δίνει την επιλογή να πάς εκεί.
    Παράδειγμα http://www.microsoft.com/en/us/default.aspx το παιρνω χωρίς αλλαγές σαν πρώτη επιλογή.
    Κοίτα δεξιά επάνω την σελίδα το Location...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Aυτα τα αυτοματα redirection φτιαχτηκαν για να διευκολυνουν, και οχι για να περιοριζουν. Η χρηση proxy ειναι υπερβολη για κατι τετοιο.
    Το οτι καποια websites το παρακανουν θυμιζει το σκεπτικο ποναει κεφαλι - κοβει κεφαλι...
    Και κατι πρακτικο, οταν ψαχνει κανεις στο google μπορει να γραψει πχ electronics :.gr και να παρει σελιδες απο την ελλαδα.
    Αναλογα αν γραψει κανεις microsoft :.com θα παρει το αγγλικο και οχι το ελληνικο site.

    Επισης τεχνικα αυτο που συζηταμε ειναι ασχετο με το gr domain. Κυκλοφορουν databases οπου αναλογα με το που βρισκεται o provider με αυτο το range απο ip's εμφανιζεται και το αναλογο περιεχομενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 16:07
  2. Απομόνωση ανιχνευτή κίνησης.
    By kavouras5 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-12, 20:35
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36
  4. Απομόνωση ground παλμογράφου
    By waverunner in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-10, 02:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας