Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Πλήρες Ηχοσύστημα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Πλήρες Ηχοσύστημα

    Καλησπέρα παίδες!
    Είμαι νέος στο forum και ο βασικός λόγος που γράφτηκα είναι γιατί θέλω την βοήθειά σας.
    Μόλις αγόρασα ένα Kia Rio 2012. Θέλω λοιπόν να του βάλω ένα πλήρες ηχοσύστημα σαν λάτρης της μουσικής. Διαθέτω μέχρι 800 ευρώ το πολύ. Καταρχάς θα αλλάξω την εργοστασιακή του πηγή, θα βάλω έναν τετρακάναλο ενισχυτή και ένα sub πίσω. Τώρα δεν ξέρω καθόλου τι ηχεία να βάλω, που να τα βάλω κ.λ.π. Σκέφτομαι να αλλάξω τα ηχεία που έχει κάθε πόρτα σε καλύτερα και στην νταζιέρα (πάνω κάλυμα πορτμπαγκάζ) να βάλω 3 μεγάλα που χωράνε άνετα. Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες του αυτοκινήτου --->https://www.google.gr/search?newwind...IH4Dg#imgdii=_
    Παρακαλώ τις γνώμες σας! Όλες οι απόψεις δεχτές!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antrikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παίδες!
    Σκέφτομαι να αλλάξω τα ηχεία που έχει κάθε πόρτα σε καλύτερα και στην νταζιέρα (πάνω κάλυμα πορτμπαγκάζ) να βάλω 3 μεγάλα που χωράνε άνετα.
    Φίλε Αντρέα το να βάλεις ηχεία στην εταζέρα δεν είναι και ότι καλύτερο από την στιγμή που το αυτοκίνητο δεν είναι sedan. Τα ηχεία στην εταζέρα θα σου δυσκολέψουν την ζωή αρκετές φορές στο μέλλον. Στο λέω ως παλαιός παθών...
    Όσο για τις επιλογές των συσκευών θα σε βοηθήσουν κάποιοι αρμόδιοι...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Μεγάφωνα στην εταζέρα ???. Αυτά τα κάναμε στην δεκαετία ... 90's



    Το συγκεκριμένο αμάξι το έχω ακόμα (15 ετών) σαν δεύτερο μικρό,
    αλλά τώρα έχω βγάλει οτι βλέπεις (και τα μπιτόνια ) και έβαλα τα
    "μαμήσια". Την δική του εταζέρα, με 2 μεγάφωνα 6x9. Ο λόγος που
    εγώ τα έβαλα εκεί, είναι οτι δεν έχει θέσεις για μεγάφωνα στο πίσω
    κάθισμα (δίπορτο). Παρόλα αυτά, βγάζοντας την τεράστια DIY
    εταζέρα, ένιωσα απίστευτη βολικότητα ..., σαν να άλλαξα αμάξι.

    Πίσω ηχεία μόνο πόρτες, και SUB πίσω. Αν και το τελευταίο (SUB)
    προσωπικά το έχω χ.............εσμένο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 29-06-13 στις 14:30
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βοηθήστε με όμως πως να φτιάξω το αμάξι έτσι όπως ειναι..? Να αλλάξω τα ηχεία στις 4 πόρτες μόνο? Που να προσθέσω κι άλλα? Τομόνο σίγουρο είναι οτι θα μπει άλλη πηγή, ενισχυτής και sub

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antrikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παίδες!
    Είμαι νέος στο forum και ο βασικός λόγος που γράφτηκα είναι γιατί θέλω την βοήθειά σας.
    Μόλις αγόρασα ένα Kia Rio 2012. Θέλω λοιπόν να του βάλω ένα πλήρες ηχοσύστημα σαν λάτρης της μουσικής. Διαθέτω μέχρι 800 ευρώ το πολύ. Καταρχάς θα αλλάξω την εργοστασιακή του πηγή, θα βάλω έναν τετρακάναλο ενισχυτή και ένα sub πίσω. Τώρα δεν ξέρω καθόλου τι ηχεία να βάλω, που να τα βάλω κ.λ.π. Σκέφτομαι να αλλάξω τα ηχεία που έχει κάθε πόρτα σε καλύτερα και στην νταζιέρα (πάνω κάλυμα πορτμπαγκάζ) να βάλω 3 μεγάλα που χωράνε άνετα. Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες του αυτοκινήτου --->https://www.google.gr/search?newwind...IH4Dg#imgdii=_
    Παρακαλώ τις γνώμες σας! Όλες οι απόψεις δεχτές!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    φιλε μου σορρυ αλλα , λατρης της μουσικης αποφασισμενος εκ των προτερων για τετρακαναλο ενισχυτη με sub και οσα ηχεια χωρανε στην εταζερα ..... ειναι σχημα οξυμωρο ...

    καταρχην αλλαζεις την πηγη με κατι επωνυμο της προκοπης ... λογικα θα ειναι 4Χ50w περιπου ...

    εαν εισαι λατρης της μουσικης ειναι αρκετα ... οποτε αλλαξε τα ηχεια στις πορτες με καποια καλα , βαλε και 2 ή 4 τουιτερακια και εισαι οκ !!! και μπορεις να ακους μεχρι και μοτσαρτ ....
    τα ρεστα απο τα 800 φτανουν για παγωτα μεχρι το καλοκαιρι του 2050 !!!

    εαν ομως εισαι καγκουρας που θελεις να "βαραει" , τοτε τα watt ειναι λιγα και πρεπει να βαλεις τον τετρακαναλο ενισχυτη που ανεφερες , κανα δυο sub με ενισχυτη στο πορτ μπαγκαζ και οσα ηχεια χωρανε στην εταζερα .... οσο πιο πολλα , τοσο πιο "καλα" σε αυτην την περιπτωση ....


    βασικα φιλε δεν ειπες τι περιπου ζητας απο το ηχοσυστημα ... αλλο στησιμο κανεις για ποιοτητα και αλλο για ηχορυπανση ....

    7 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή η απάντησή σου ευχαριστω!
    Κοίτα εγώ θέλω να ακούω δυνατά μουσική με καλή ποιότητα. Απο το ηχοσυστημα ζηταω να παιζει δυνατα πολυ και με καλη ποιοτητα. Θελω και sub και ενισχυτες.
    Για ολα αυτα ομως μπορω να διαθεσω μεχρι το πολυ 1000 ευρω! Αρκουν?
    Μπορω με αυτα τα χρηματα να βαλω ηχεια, ενισχυτες, πηγη και sub?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antrikos7 : 29-06-13 στις 19:21

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    αν και απεχω απο το αθλημα κατι χρονια , νομιζω οτι ειναι αρκετα τα χρηματα για να φτιαξεις κινητο club ...
    απο οτι καταλαβα θελεις δυνατη μουσικη για να σε ακουνε οι ... αλλοι !!!
    καταρχην επελεξε μια πηγη ... οποιαδηποτε θελεις ... ακομα και με 100 ευρω ή και με πολυ λιγοτερα εισαι οκ !!! σε συμβουλευω να εχει usb και υποδοχη για καρτες sd ...
    μετρησε τα ηχεια στις πορτες για να δεις μεχρι ποσα watt μπορεις να βαλεις ...
    απαραιτητο ειναι σε καποιο σημειο ψηλα στην πορτα , να βρεις τροπο να προσαρμοσεις καποιο τουιτερ ...
    στην εταζερα μπορεις να βαλεις 2 ή 4 και οχι 3 ηχεια οπως ανεφερες ... εκτος και αν το τριτο ειναι το woofer ...
    το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστει να φτιαξεις μια εταζερα απο ανθεκτικο υλικο (συνηθως κοντραπλακε) για να αντεχει το βαρος των ηχειων ...
    υπολογισε την διαμετρο των ηχειων που χωρανε στην εταζερα για να δεις τις μεγιστες τιμες που μπορεις να βαλεις ....
    αφου δεις τι περιπου θελεις σε διαστασεις ... μπες στο skroutz.gr και κανε μια αναζητηση να παρεις μια ιδεα απο τιμες για τα υλικα που θα χρειαστεις ....

    αφου λοιπον εχεις αποκτησει καποια εικονα , τι περιπου παιρνει το αυτοκινητο και τι περιπου χρειαζεσαι ... μπορεις να κανεις καμια βολτα να δει το αυτοκινητο σου καποιος εξειδικευμενος εγκαταστατης για να σου κανει μια σωστη μελετη .....
    δυστυχως οσα και να σου πουμε απο εδω μεσα , μελετη εγκαταστασης δεν γινεται μεσω αλληλογραφιας ....

    εχοντας παρει γνωμες και τιμες απο κανα δυο εξειδικευμενους μπορουμε μετα να μιλαμε επι της ουσιας .
    ασχολησου ομως λιγο και ελα να μας πεις μοντελα , αποδοση ... κλπ κλπ και οχι οτι σου εδειξε κατι πολυ ομορφα μαυρα ηχεια ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    ρε φίλε σοβαρά γιατί θες να χαλάσεις το αμαξάκι ? ωραία δεν λέω και εγώ 17 είμαι γουστάρω μουσικές αλλά όχι να ακούνε οι άλλοι εγώ να ακούω...
    άλλαξε μια πηγή και στις εργοστασιακές θέσεις ψάξε και βρες καλά μεγάφωνα και μην χαλάσεις το αμάξι σου με πάνελ στις πόρτες και πολλά πολλά εε και βάλε και 2 καλά μεγάφωνα στην νταζιέρα χωρίς ενισχυτή μόνο από την πηγή ή με έναν μικρό ενισχυτή
    άμα ήθελες να κάνεις αυτό γιατί δεν έπαιρνες κανένα πιο παλιό αμάξι ?
    το λέω και με την άποψη άμα κάνεις πάνελ καταστρέφεις τις ταπετσαρίες και άμα σου την βαρέσει να το πουλήσεις θα είναι δύσκολο γιατί θα απευθύνετε μόνο σε άτομα που θέλουν πολλά ηχεία και τέτοια ή θα πρέπει να πληρώσεις να το επαναφέρεις όπως ήταν και να το πουλήσεις αλλά βέβαια όλα σχετικά είναι και πως τα βλέπει ο καθένας...
    φιλικά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antrikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς θα αλλάξω την εργοστασιακή του πηγή,


    Αυτο θα θελα να το δω !!!!.....
    να δουμε πως θα βγαλεις την κονσολα με τα χειριστηρια του καλοριφερ και που θα βρεις adaptor ετοιμο για 1 ή 2 DIN για να "χωσεις" την καινουρια πηγη

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    'Ελεος ρε παιδιά. Έκτιμώ απίστευτα την ησυχία και δεν μπορώ να ακούσω τίποτε παραπάνω από το επίπεδο του ίσα - ίσα ν' ακούγεται. Την τελευταία φορά που ένας πιτσιρικάς αλόνιζε την παραλία του χωριού που έκανα διακοπές με όλα τα κλαπατζίμπανα στην διαπασόν, άρχισα να κάνω σχέδια πως να του σπάσω το αμάξι. Ευτυχώς έφυγε εγκαίρος.

    Αντρίκο έκτός ότι θα γίνεσαι ενοχλητικός, η πιθανότητα να σου λεηλατήσουν ή να σου κλέψουν το αμάξι αφού θα στο βάλουν στο μάτι, δεν σε προβληματίζει;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοπλισμός για πλήρες εργαστήριο ηλεκτρονικών
    By SnakeEyes in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 15:46
  2. Arduino και πλήρες Battery Manager.
    By Jimakos_Sn in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-15, 00:56
  3. Φορητό ηχοσύστημα
    By asterasteri in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-11, 00:08
  4. ηχοσύστημα
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-08, 11:08
  5. Ηχοσύστημα
    By danihl dhm. in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-07, 14:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας