Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: WIN 7

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή WIN 7

    Καλό μεσημέρι σε όλους!
    Έχω ένα σύστημα με τετραπύρηνο επεξεργαστή (Amd Phenom II 940 Quad, 3GHz)και σκληρό δίσκο SSD 30GB (OCZ Vertex), επιπλέον υπάρχει και σκληρός δίσκος 750GB (Seagate-με 3partitions). Τα WIN 7 (32bit) θα τα βάλω στον SSD για τη μέγιστη δυνατη ταχύτητα. Τα ερωτηματα είναι τα εξής: α)τα WIN7 πόσο χώρο θα καταλάβουν στον 30-άρη SSD? β)Μπορώ να εγκαταστήσω και το MS office? Τελικά τί χώρος θα μου μείνει?
    Κατι ακόμα. Ένα μεγάλο πρόγραμμα πχ αν το εγκαταστήσω σε ένα από τα partitions του 750άρη σκληρού δισκου, θα τρέχει κανονικά ή θα κολάει?? Είναι λογικό να αναμένω μικρότερη ταχύτητα αφού θα το εγκαταστήσω στον κλασσικό σκληρό δίσκο κι όχι στον SSD απευθείας? Ή μήπως αφου τα WIN7 είναι στον SSD δεν έχω πρόβλημα??
    Κάθε βοήθεια -υπόδειξη μετά χαράς δεκτή!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παλιόφιλε!Χάθηκες!!!
    Τα 7άρια θέλουν για την πάρτυ τους 16 GB περίπου άρα θα σου φάνε το 50% του ssd περίπου. Μπορείς τα άλλα σου προγράμματα φυσικά να τα έχεις στους άλλους δίσκους.
    Για να βελτιώσεις το σύστημα σου διάβασε εδώ το σχετικό άρθρο !
    Καλή διασκέδαση!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    απο που προκύπτει αυτό πάλι? τα δια μου τώρα που το είπες και τα κοίταξα επειδή μου φάνηκε περίεργο είναι 14,1 Gb μαζί με αναβαθμίσεις, με πάρα πολλά προγραματακια βασικά, αρκετά downloads και ακόμα μέχρι και βίντεο απο youtube και είναι και τα ultimate όποτε δεν παίζει να είναι 16 με τίποτα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolaras
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Άσχετο με την ερώτησή σου, αλλά γιατί βάζεις 32bit και όχι 64;; Χρησιμοποιώ Win7 Pro 64bit εδώ και ένα χρόνο και δεν είχα ποτέ ούτε ένα πρόβλημα συμβατότητας....

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.» Ισοκράτης

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο που προκύπτει αυτό πάλι? τα δια μου τώρα που το είπες και τα κοίταξα επειδή μου φάνηκε περίεργο είναι 14,1 Gb μαζί με αναβαθμίσεις, με πάρα πολλά προγραματακια βασικά, αρκετά downloads και ακόμα μέχρι και βίντεο απο youtube και είναι και τα ultimate όποτε δεν παίζει να είναι 16 με τίποτα!

    Κάποιος δεν διάβαζει το Manual της μαμάς.....RTFM: http://www.microsoft.com/windows/win...uirements.aspx
    Πάντως από περιέργεια θα στήσω ένα vm και θα κάνω κομπλέ deployment στα πάντα(εννοώ τα πάντα στα features + updates) που έχουν τα ultimate για να δω τι παίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Φίλε phoeniχ στον 30 ssd που εχεις εγκατέστησε τα 7 τα 64bita με το office to 10, θα σου μείνει 10 με 12 GB free..θα πηγαίνουν σβάρα...
    όλα τα άλλα γράψτα στον 750αρι και δεν θα έχεις πρόβλημα (βεβαια αυτο ειναι σχετικό γιατι καποια προγράμμτα όπως πχ το premier θέλουν κάποιες βιβλιοθήκες απο τα Win και δεν παίζουν αν δεν είναι εκει που είναι και τα WIN εγκατεστημένα)..


    [IMG]file:///C:/Users/grg/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-2.png[/IMG]

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Κάποιος δεν διάβαζει το Manual της μαμάς.....RTFM: http://www.microsoft.com/windows/win...uirements.aspx
    Πάντως από περιέργεια θα στήσω ένα vm και θα κάνω κομπλέ deployment στα πάντα(εννοώ τα πάντα στα features + updates) που έχουν τα ultimate για να δω τι παίζει.
    καλά φιλε μου κατι τέτοιες απαντήσεις με στέλνουν
    εγω σου απαντάω με πραγματικά γεγονότα βλέποντας τον δίσκο μου και εσυ μου λες οτι
    δεν έχεις καν win7 και βασίζεσαι στην σε κατι που βρήκες στο νετ (έστω και επίσημο) και με μαλώνεις κιόλας που είμαι αδιάβαστος? σε τι εποχή ζούμε θεε μου, the google reality

    σοβαρά τώρα, εχω τα ultimate αγγλικά +πακέτο ελληνική γλωσσά 32bit και χωρις office 2010 αλλά εχω επάνω open office το οποίο ειναι 150mb κατέβασμα +154mb που αποσυμπιέζει στην επιφάνεια εργασίας, +192mb στο program files κτλ κτλ



    Uploaded with ImageShack.us

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jim.ni : 18-12-10 στις 18:33
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    ειπισης λεει "χρειαζεται" οι "χρησιμοποιει" δηλαδη θέλει και κατι ελευθερο στο δισκο για να παιξει..... RTFM......

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    αυτό που κολλάει τώρα?

    (και οχι ρε δεν το διαβάζω το fucking manual,)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Kαι εμένα με στέλνουν τέτοιες απαντήσεις όταν κάποιος θέλει να κάνει τα δικά του και δεν παραδέχεται το τι λέει η μαμά εταιρία και το πόσο σημαντικό είναι πρώτα να διαβάζουμε την τεκμηρίωση και μετά να κάνουμε τα δικά μας.

    Αλήθεια από που προέκυψε πως.....δεν έχω τα 7? Εχω τα 7 ultimate πληροφοριακά ήδη αλλά .....δεν μέτρησα τι χώρο πιάνουν όταν τα έβαλα! Και όχι δεν σε μάλωσα αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα (όχι του google αλλά του κατασκευαστή , δεν χρειάζεται το google για να πας στο site της ms και να ψάξεις !!!)

    Και ναι το σωστό είναι να διαβάζεις την τεκμηρίωση κάποιου λογισμικού πριν το χρησιμοποιήσεις Ημουν πολύ σαφής στο τι είπα οπότε δεν υπάρχει ελπίζω πρόβλημα Αν δεν θες δεν σε υποχρεώνει κανείς, αλλά μην τη λές σε όσους το κάνουν !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. win 7 libreoffice hp 1020
    By SV2GHZ in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 10:09
  2. win 8.1 tablet
    By finos in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 02:25
  3. εκτηποτης και win 8.1
    By finos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-14, 12:33
  4. UAC σε WIN 7
    By antonis_p in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-11, 15:04
  5. dual boot με win XP και win 7
    By antonis_p in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-10, 16:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας