Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Κεραία για VHF - UHF amateur.

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη SW6IER
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Φιλιππιάδα Πρέβεζας
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Κεραία για VHF - UHF amateur.

    Γεια σας παιδιά και Χρόνια Πολλά. Είναι η πρώτη μου ανάρτηση στο forum. Αφού σας συγχαρώ για την πρωτοβουλία ύπαρξης του forum να καταθέσω και εγώ μια ερώτηση που έχω. Θέλω να κατασκευάσω μια κεραία για VHF και εάν είναι ευκόλως εφικτό και UHF για την βάση μου. Θέλω να έχω κυκλική εκπομπή και επιτυχία σε μακρινές επαφές. Αυτή την στιγμή έχω εγκατεστημένη την Diamond X-300 αλλά θέλω να πειραματιστώ με κάποια ιδιοκατασκευή. Δεκτές οι γνώμες από όλους σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    726

    Προεπιλογή

    συναδελφε "γειτονα"
    για μακρινες επαφες δεν "κανει" η ΟΜΝΙ (κυκλικη εκπομπη-ληψη) αλλα κοιταξε για κατευθυντικη
    τα υπολοιπα στον αερα
    145.475
    sw6jua

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Χρόνια Πολλά!
    Για τις ημέρες των γιορτών η απλούστερη κατασκευή αυτοσχέδιας κεραίας είναι μια ground plane με μονόκλωνα καλώδια πάνω σε connector SO-239 για σασί. Μηδενικό κόστος και 10 λεπτά εργασίας. Δεν έχω έτοιμες φωτογραφίες αλλά βρήκα κατασκευή 'συναδέλφου' στο internet:

    http://www.hamuniverse.com/kc0ynr2metergppvc.html



    Πολλές ακόμη θα βρείτε ψάχνοντας για: SO239 DIY ground plane antenna

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW6IER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά και Χρόνια Πολλά. Είναι η πρώτη μου ανάρτηση στο forum. Αφού σας συγχαρώ για την πρωτοβουλία ύπαρξης του forum να καταθέσω και εγώ μια ερώτηση που έχω. Θέλω να κατασκευάσω μια κεραία για VHF και εάν είναι ευκόλως εφικτό και UHF για την βάση μου. Θέλω να έχω κυκλική εκπομπή και επιτυχία σε μακρινές επαφές. Αυτή την στιγμή έχω εγκατεστημένη την Diamond X-300 αλλά θέλω να πειραματιστώ με κάποια ιδιοκατασκευή. Δεκτές οι γνώμες από όλους σας.
    Καλημέρα συνάδελφε και χρόνια πολλά.

    Αν σε ενδιαφέρει η κυκλική πόλωση θα πρέπει και ο ανταποκριτής σου να έχει παρόμοια πόλωση αλλιώς θα έχεις μεγάλη απώλεια στη λήψη του σήματος σου και όμοια στον ανταποκριτή σου.
    Συνήθως κυκλική πόλωση δουλεύουμε για επαφές με το διάστημα και όχι για επίγειες. Αν σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι θα χαρώ να σου προτείνω σελίδες σχετικά όμως θα ήθελα να μας το βεβαιώσεις πρώτα πρώτα. Αλλιώς αν σε ενδιαφέρει το dx σε επίγειες επαφές θα πρέπει μάλλον να δείς τη γραμμική πόλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Γιώργο, Χρόνια Πολλά και καλώς ήρθες. Οι κεραίες κυκλικής εκπομπής (άλλο πράγμα η κυκλική πόλωση) δεν είναι κατάλληλες για μακρυνές επαφές. Αφού όμως θέλεις να πειραματιστείς καλό θα είναι να μη μπλέξεις απο την αρχή με κατευθυντικές κεραίες. Σου προτείνω μια κεραία τύπου J-pole που είναι σχετικά εύκολη κατασκευή και μπορεί να ρυθμιστεί πολύ καλά. Ψάξε στο google με "J-pole vhf" και θα βρεις πολύ υλικό με σχέδια, υπολογιστικά προγράμματα και οδηγίες κατασκευής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  6. #6
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Γιώργο καλωσήλθες. Να διορθώσω κάτι: Μάλλον δε θα ήθελες να αναφερθείς σε κεραία κυκλικής πόλωσης αλλά σε ισοκατευθυντική κεραία, δηλαδή αυτή που εκπέμπει ομοιόμορφα σε κάποιο επίπεδο, συνήθως στο οριζόντιο επίπεδο. Εγώ θα σου πρότεινα την J-pole και τη Slim-jim διότι κατασκευάζονται εύκολα και αποδίδουν καλά. Έπειτα, για αύξηση της απολαβής, μπορείς να τοποθετήσεις μια κεραία τύπου Χ300 ή Χ510. Επίσης αξίζει τον κόπο να πειραματιστείς με κεραίες Yagi για επικοινωνία σε μεγαλύτερες αποστάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Κατέβασε αυτό

    ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

    ( κεραίες , γραμμές μεταφοράς , δικτυωματα προσαρμογης ,


    BalUn , φιλτρα , εξασθενητεςκ.λ.π. )

    http://www.sv1cim.gr/soft/sv1byo_soft/SetupSv1byo284.zip


    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη SW6IER
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Φιλιππιάδα Πρέβεζας
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι Χρόνια Πολλά και καλά με υγεία και ευτυχία, σας ευχαριστώ πολύ για την προθυμία και ανταπόκριση στο θέμα μου.
    Έχω κατασκευάσει στο παρελθόν JPole, Slim Jim, 5/8, 5/8 Ground Plane, SO239 GP, Δίπολα ανοιχτά - κλειστά - Gamma Match, Yagi και Quad αρκετά σχέδια και από πρόχειρη μέχρι όσο γίνετε επαγγελματική κατασκευή. Αλλά λόγω προβλήματος χώρου δεν μπορούσα ποτέ να συγκρίνω την ίδια στιγμή με τον ίδιο ανταποκριθέν σταθμό τις διαφορές των κεραιών μεταξύ τους καθώς κάθε φορά μπορούσα να έχω εγκατεστημένη μόνο μία κεραία. Ίσως θα πρέπει να διορθώσω σχετικά με την έναρξη του θέματος, εννοώ (όπως σωστά με διόρθωσε ο Τρελός Επιστήμονας) κυκλική - παν-κατευθυντική εκπομπή από κάθετα πολωμένη κεραία ας υποθέσω συμπεριφορά ισοτροπικής, δηλαδή εκπομπή προς όλα τα σημεία. Αυτό λοιπόν που αναζητάω να κατασκευάσω είναι μια κεραία που να μπορώ να επικοινωνήσω με τις καλύτερες επιδόσεις από την X510 κλπ σε περιοχές που η αναφερόμενη δεν μπορεί να περπατήσει. Το πρόγραμμα υπολογισμού SV1BYO το έχω υπόψη μου και το έχω ψάξει πολύ, σχέδια βρήκα αρκετά και από αυτό αλλά και γενικότερα από βιβλιογραφίες και internet όμως εκείνο που θέλω είναι να καταλήξω είναι σε κάποια κατασκευή που δοκιμασμένα πλέον να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα στις παραπάνω απαιτήσεις. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την ταλαιπωρία.
    Για τον συνάδελφο SW6JUA δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί σου στην συχνότητα 145.475ΜΗΖ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 πομποί (module uhf,vhf) σε μια κεραία.Γίνεται;
    By andreasmon in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 03:20
  2. Γνωμη για Handheld UHF/VHF
    By andrewsweet4 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-11, 20:19
  3. Ποια είναι η καλύτερη κεραία VHF/UHF για αυτοκίνητο;
    By Γεώργιος in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-09, 01:01
  4. Κεραία για VHF & UHF βάσεως.
    By Γεώργιος in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-09, 00:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας