Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: βοήθεια για Tesla

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή βοήθεια για Tesla

    Συγνωμη για τα γρικλις στο προηγουμενο θεμα δεν το ηξερα...λοιπον θελω να κατασκευασω ενα πηνιο οποιος μπορει να με βοηθησει και ξερει κατι πανω σ'αυτο ας στειλει. ειτε σχεδιο ειτε οτιδηποτε εχει μερες που ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω αρκετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Καλά πώς δεν βρήκες? Όλο το νετ έχει πολλές σελίδες για tesla coils (goooooogle!)? Έχεις κάποια συγκεκριμμένη απορία?
    Τέσπα θα πρέπει να μας πεις τι εμπειρία έχεις, τι υλικά έχεις και τι υλικά μπορείς να βρείς, πόσα χρήματα είσαι διατεθημένος να δώσεις...
    Και από περιέργεια, πώς και αποφάσισες να ασχοληθείς??

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    http://www.richieburnett.co.uk/tesla.shtml
    αυτός ο τύπος έχει ωραία πράματα και από βασική θεωρία και από πιό "προχωρημένα"

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    απο ηλεκτρονικα δεν σκαμπαζω παρα πολλα ηλεκτρολογος ειμαι και απλα εχω δει και θελω να ασχολειθω και να το κατασκευασω...εχω βρει καποια σχεδια αλλα εχω κολλησει στους πυκνωτες δεν ξερω τι πυκνωτες να χρησημοποιησω το σχεδιο λεει να χρησημοποιησω 72 πυκνωτες 275VAC 0.33μF ο οποιος θα φερει πανω του μια αντισταση 10ΜΩ μετασχηματηστη απο 220V σε 4KV το πρωτευων πηνιο μου το δινει 6 σπειρες και το δευτερευον *100 δηλαδη περιπου 600 ενα σχεδιο. αν θελετε να βοηθήσετε εναν πολυ αρχαριο...τωρα θα μου πειτε τι θελεις και ανακατευεσαι αλλα ενταξει μ'αρεσει επισης βρηκα και πυκνωτες κατασκευασμενους απο μπουκαλι με νερο και αλας τι παιζει μ'αυτα? αν το φτιαξω ετσι θα πετυχει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lefteris251 : 20-12-10 στις 23:08

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Απο την στιγμή που το αποφασισες ξεκινα το με σωστά υλικά και οταν του παρεις τον αερα κανε και ενα με μπουκαλια.
    Τα υλικά που θα δουλεψουν σωστά είναι:

    1 Ενας μ/τ νεον τουλάχιστον 7~8 KV @ 40mA ή οποιοσδηποτε αλλος μ/τ αρκει να αντεχει να δουλευει βραχυκυκλωμένος.

    2 Οι πυκνωτές που είναι στανταρντ στα τεσλα είναι οι Cornell Dubilier 942C20P15K (0.15 μF @ 2000V) τους οποιους βρισκεις στο ebay
    Αν δεν βρεις χρησιμοποιησε οτι καλυτερο μπορεις, το διηλεκτρικό πρεπει να ειναι πολυπροπυλενιο
    Με τους πυκνωτες κατασκευαζεις μια συστοιχία με την χωρητικότητα που θέλεις και αντοχή 16~20KV. Η συστοιχία αυτή θα εχει και αντιστάσεις παράλληλα με τους πυκνωτες.

    3 Σπινθηριστής κατασκευασμενος ετσι που να εχει 4-5 διάκενα (συνήθως γινεται με παραλληλα τμηματα χαλκοσωλήνων).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Εγώ από την άλλη πιστεύω οτι καλά θα ήταν να ξεκινήσει με πυκνωτές μπουκάλια (σχεδόν μηδενικό κόστος εναντι των αρκετών $ που θα δώσει για τους έτοιμους πυκνωτές) και αν δει οτι του αρέσει το "σπορ" να αναβαθμίσει το σχέδιο του ή να φτιάξει και ένα δεύτερο πηνίο με mmc(η συνδεσμολογία πολλών πυκνωτών παράλληλα και σε σερά)...
    Και όσον αφορά τον Μ/Σ δεν ειναι απαραίτητα 40ma... εξαρτάται από το μέγεθος του πηνίου. Μπορείς να βγάλεις περίπου 20cm σπινθήρα και με 20-30ma (που απλά εγώ τους συνάντησα πιό συχνα). Εναλλακτικά και μ/σ από καυστήρα πετρελαίου σου κάνει (απλά να είναι για συνεχή λειτουργία γιατί αλλιώς θα καεί).
    Πάντως όπως λέει και ο Σπύρος θες τουλάχιστον 7-8KV στον μ/σ αλλιώς θα πρέπει να ρυθμίζες το spark-gap με μικρόμετρο αν βάλεις 4KV μ/σ όπως σου λέει το σχέδιο σου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια παιδια οσον αναφορα τουσ πυκνωτες λεω να αρχισω με μπουκαλια για θεμα οικονομιας...ερωτηση παιζει ρολο ο αριθμος των μπουκαλιών (το σχεδιο μου λεει 6 μπουκαλια, πρωτευον πηνιο 6 σπειρες, δευτερευον πηνιο 600 σπειρες) ? και επισης μου ειπαν για μ/σ απο μικροκυματων τι εχετε να πειτε γι'αυτο και αν οχι που μπορω να βρω ευκολα χωρις να μπουμε σε αγορες ? Ζηταω πολλά ε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Καταρχάς μ/σ από μικροκύματα με τίποτα σε τέτοιο πηνίο (θα σου έκανε αν ήθελες να φτιάξεις πηνίο με λυχνίες άλλα αυτό είναι άλλο θέμα). Αναλόγως με το τι χωρητικότητα χρειάζεσαι θα υπολογίσεις πόσους πυκνωτές χρειάζεσαι (οι δικοί μου από μπουκάλια μπύρας 500ml είναι περίπου 700-900pF ο καθένας) φτιάξε κ άλλους δύο γιατι να είσαι σιγουρος. Το πρωτεύον κάντο 10 σπείρες και στις πάνω πέντε κάνε κάτι τέτοιο με κλέμες. Το δευτερεύον φτιάξτο όπως σου λέει.
    DSC02298.jpg

    Ο αριθμός των μπουκαλιών και ο αριθμός των σπειρών του πρωτεύοντος παίζουν τον κύριο ρόλο στον συντονισμό του πηνίου σου.
    Για να μην μπεις σε αγορές μπορείς να ζητήσεις κανεναν μεταχειρισμένο από μαγαζί που να κάνει πινακίδες νέον. Ή μιας και είσαι ηλεκτρολόγος ρώτα κάποιον γνωστό σου συνάδελφο αν έχει να σου δώσει (μερικοι τους κρατάνε οταν τους βγάζουν από παλιές πινακίδες). Αλλιώς έχει αγορες... Α, σημαντικό, θες τους μ/σ με βαρύ σιδερένιο πυρήνα όχι κάτι πιό ελαφρύς solid state γιατί οι τελευταίοι δεν θα δουλέψουν σε πηνίο tesla....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη luhe98922 : 22-12-10 στις 06:12
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    ερωτηση...παιζει ρολο το παχος του συρματος απο το δευτερευον πηνιο γιατι βρηκα λιγο χοντρο συρμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Exclamation Wire gauge!!!

    το παχος του συρματος =διατομή ρε αλβανέ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για να Δικαιωθεί ο Tesla
    By aporiess in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-17, 13:48
  2. Tesla Powerwall
    By georgegr in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-15, 09:07
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-12, 19:11
  4. Tesla coil τυλιγμένο με βοήθεια του lego mindstorm
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-12, 19:25
  5. Tesla Coil
    By bobos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-10, 06:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας