Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τροφοδοτικό για δυναμό ποδηλάτου με τη μέγιστη δυνατή απόδοση

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό για δυναμό ποδηλάτου με τη μέγιστη δυνατή απόδοση

    Hullo,
    Εδώ και μερικές μέρες προσπαθώ να σχεδιάσω το πρώτο μου σοβαρό κύκλωμα.
    Έχω στο ποδήλατο ένα δυναμό κέντρου που γράφει πάνω 6V/3W.
    Επειδή δεν μου έλεγε και πολλά αυτό, το μέτρησα και έφτιαξα τον πίνακα παρακάτω.
    Έβαλα μιά αντίσταση 30Ω για φορτίο απλά για να πάρω μια ιδέα της εξόδου.
    table.jpg
    Εκεί που έχει "-" για κάποιο λόγο δεν πρόλαβα να σημειώσω τη μέτρηση.
    Ενδιαφέρον είναι οτι πριν τις 230 RPM η έξοδος δεν είχε τη μορφή καθαρού ημιτόνου αλλά ήταν κάπως έτσι (άλλαζε ανάλογα με τις στροφές). Σαν συμβολή μερικών ημιτόνων τα βλέπει το άπειρο μάτι μου.
    TEK0004.JPGTEK0005.JPG

    Αυτό που θέλω τώρα να κάνω, είναι να σχεδιάσω ένα κύκλωμα που
    1) Θα ανορθώνει την τάση του δυναμό και θα την κάνει DC.
    2) Με αυτή την τάση να τροφοδοτεί 1 LED με 1Α στα 3V (CREE XP-G R5), να τροφοδοτεί ένα φορτιστή NiMH (με το MAX713 της maxim) και να έχει και μια έξοδο 5V σε ένα βύσμα USB για να φορτίζω και το κινητό μου. :ρ
    3) Να κάνει switch από το δυναμό σε μια μπαταρία όταν το ποδήλατο κινείται κάτω απο μία ταχύτητα. Η μπαταρία θα φορτίζει απο το MAX713 όταν θέλω εγώ.

    Βασικό χαρακτηριστικό που προσπαθώ να πετύχω είναι να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή απόδοση! Μερικά watt βγάζει όλα κι όλα, αν χάνω κι όλας τι θα μείνει;
    Που και περισσότερα watt να έβγαζε, τις απώλειες θα πρέπει να τις αναπληρώνω με περισσότερη δύναμη στο πετάλι!

    Μέχρι τώρα έχω φτιάξει το κομμάτι του κυκλώματος που θα κάνει την ανόρθωση και την αλλαγή απο δυναμό σε μπαταρία. Αλλά έχω κάποια προβλήματα και απορίες και θέλω τη βοήθεια του forum.
    Σημείωση: Το κύκλωμα δεν θα είναι ακριβώς έτσι, θα έχει και zener για προστασία και κάποιες αντιστάσεις που θέλω για τις πολώσεις. Αυτό είναι απλά για την ιδέα.
    hub_schematic.jpg
    Για τη γέφυρα ανόρθωσης με mosfet μπορείτε να διαβάσετε εδώ
    http://www.thetaeng.com/FETBridge.htm
    Σκέφτομαι πως θα δουλεύει κάπως έτσι.
    -Όταν το δυναμό ΔΕΝ δίνει τάση, δεν θα υπάρχει τάση στην έξοδο του συγκριτή και έτσι δεν θα δημιουργείται κανάλι στο mosfet P καναλιού εμπλουτισμού. Άρα το δυναμό θα είναι αποκομμένο απο τα υπόλοιπα (led κτλ). Το 2ο mosfet θα είναι N καναλιου απογύμνωσης. Άρα θα υπάρχει κανάλι και το led θα τροφοδοτείται απο την μπαταρία.
    -Όταν το δυναμό κινείται και το πλάτος της τάσης είναι μεγαλύτερο από τη Vref, η έξοδος του συγκριτή θα είναι -Vc, άρα θα δημιουργείται κανάλι στο P καναλιού mosfet εμπλουτισμού ενώ παράλληλα θα κλείνει το κανάλι στο N καναλιού mosfet απογύμνωσης. Τότε το led θα τροφοδοτείται απο την μπαταρία.
    -Όταν το πλάτος της τάσης του δυναμό είναι μικρότερο απο την Vref τότε θα συμβαίνει ότι και στην πρώτη περίπτωση αλλά το N καναλιού απογύμνωσης θα έχει μικρότερη Rds(on) (φαντάζομαι).

    Το πρώτο πρόβλημα είναι πως χρειάζομαι ένα μόσφετ απογύμνωσης με όσο το δυνατόν πιό χαμηλή Rds(on) όταν Vgs=0. Βρήκα ένα που έχει 2Ω περίπου. Αλλά αυτό σημαίνει απώλεια ενέργειας. Γιατί αν το ρεύμα που δίνει η μπαταρία είναι κάποια στιγμή 0.5Α, η απώλεια πάνω στο μόσφετ δεν θα είναι P=I^2*R=0.5W;
    Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται μεγάλο ποσοστό όταν το δυναμό παράγει 3-4W.
    Σκέφτηκα να βάλω 2 απογύμνωσης παράλληλα αλλά αυτό θα ανέβαζε το κόστος και δεν ξέρω αν αξίζει.
    Σίγουρα μπορώ να βάλω ένα απλό ρελέ. Αλλά δεν έχω την εμπειρία και δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα όταν θα είναι πάνω στο ποδήλατο, στους δρόμους της αθήνας, χωρίς αναρτήσεις με μιά λακούβα σε κάθε μέτρο.

    Δεύτερο πρόβλημα είναι πως το ολοκληρωμένο που έχω βρεί για να οδηγεί το LED, (http://www.national.com/ds/LM/LM3405.pdf) θέλει μια σταθερή τάση. Σκέφτηκα να βάλω ένα switching voltage regulator (http://www.national.com/ds/LM/LM2678.pdf) πριν απο τον οδηγό του LED αλλά αυτό σημαίνει απώλειες απο το voltage regulator και απο τον οδηγό του LED! Υπάρχει τρόπος να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα; Με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες!

    Θα ξαναποστάρω όσο δημιουργούντε και άλλες απορίες..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pyroboy : 20-12-10 στις 21:20

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη STALKER IX
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    μπραβο φιλε για τις ιδεες αν και δεν μπορω να σου πω αν εισαι στο σωστο δρομο. παντως το πρωτο μου κυκλωματακι ηταν με το δυναμο ποδηλατου μια διοδο για ανορθωση ενα
    μπουτον και ενα μπαζερ 6 η 9ν για κορνα! μετα εβαλα και ενα πυκνωτη και εστρωσε αρκετα!! μπραβο και παλι...

    τα αρχεια που εχεις βαλει δεν τα ανοιγει.........

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    pyroboy (όνομα? μήπως s-pyro) καλές γιορτές.

    Ενδιαφέρον το θέμα και η ανάγκη σου.
    Ίσως πάρεις κάποια ιδέα από κατασκευή μου που παρουσίασα στο forum/
    Συζήτηση κυκλωμάτων/Διάφορα κυκλώματα/ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ηλεκτρονικές κατασκευές #2

    Το λιγοστό ρεύμα του δυναμό ίσως δεν είναι αρκετό γι αυτά που θέλεις να κάνεις ταυτόχρονα.
    Μάλλον θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις.

    Η ιδέα μου είναι να μην τα κάνεις όλα μαζί.
    Ξεκίνα με το να ανάβεις LED και να φορτώνεις μπαταρίες και για τα άλλα βλέπεις μετά πως
    θα πάει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Έφτιαξα τα συννημένα.
    Ξέχασα να γράψω πως δεν θέλω να κάνει τα πάντα ταυτόχρονα.
    Δηλαδή θα έχει και διακόπτες η κατασκευή. Δεν περιμένω να μπορεί να δίνει στο LED τα 3W που θέλει και ταυτόχρονα να φορτίζει μπαταρίες και το κινητό τηλ.
    Μάλλον για ρελέ με βλέπω να πηγαίνω. Αλλά άλλη χάρη έχουν τα mosfet και άλλη το ρελέ. Μιάς και έπρεπε να φτιάξω το συγκεκριμένο κύκλωμα, το πήρα και εργασία σε ένα μάθημα στο ΤΕΙ που είμαι.
    Ρελέ. Ακόμα και η λέξη θυμίζει παρελθόν και λάμπες πυρακτώσεως!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Stelios
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Nea Smyrni ,Athens
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    τελικα τι έκανες με το θέμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ρωτάς μέλος με τελευταίο log-in Χριστούγεννα του 2014 και σε thread του 2010 φίλε μου... Χλωμό να πάρεις απάντηση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (19-11-18)

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Stelios
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Nea Smyrni ,Athens
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    ήλπιζα να έχει ειδοποιηση στο mail αν κάποιος του απαντήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelioskal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ήλπιζα να έχει ειδοποιηση στο mail αν κάποιος του απαντήσει.
    Ειδοποίηση στο θέμα μπορεί να μην έχει, αλλά αν του στείλεις προσωπικό μήνυμα είναι πιο πιθανό να λάβει ειδοποίηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Η ανόρθωση με MOSFET αντί για διόδους (για χαμηλότερες απώλειες) δεν είναι νέα ιδέα, υπάρχουν και controllers για αυτή τη δουλειά όπως πχ LT4320, LM74670, NMLU1210 κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. φόρτιση μπαταρίας από δυναμό ποδηλάτου
    By tenesis74 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-18, 23:40
  2. Ερώτηση για δυναμό ηλεκτρογεννητριας.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-15, 20:46
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-12, 09:28
  4. Λαμπάκι φόρτισης του δυναμό / Πρόβλημα δυναμό?
    By gouris in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-10, 13:25
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 11:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας