Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Η αντισταση συλικονης τι ικανοτητα θερμανσης εχει;

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από herctrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το πλαισιο ειναι πανω σε αυτο που κρεμανε τις κουρτινες

    ρυθμιζετε απο την ταση που δινεις στο μοτερ

    εγω πρεπει να το εχω γυρω στα 5 με 7 λεπτα
    Πολυ καλο, θα το κανω σε μια παλια που εχει πολες ομοιοτητες με την δηκη σου, εγω εχω σταθερο το πλαισιο και κουνιεται μονο ο πατος του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα πρόσφατα μια αντίσταση σιλικόνης 1,5m 60W περίπου 12€. Έχει πάχος όσο ένα κλασσικό καλώδιο μπαλαντέζας κ είναι πολύ εύκαμπτο. Από ότι μου είπε ο πωλητής μέχρι 60W υπάρχουν οι συγκεκριμένες. Το έχω τεστάρει για τον έλεγχο θερμοκρασίας για κλωσσομηχανή με πολύ καλά αποτελέσματα. Η θερμοκρασία αυξάνετε ομοιόμορφα περίπου σε λιγότερο από 1min έχει θερμανθεί στο μέγιστο. Τον έλεγχο τον κάνω με ένα triac.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους. προσπαθώ και εγώ να κατασκευάσω μια κλοσονηχανη. .. ξέρει κπ να μου πει σχετικά με τον αερισμό τι πρέπει να κάνω? Είναι απαραίτητη η είσοδός αέρα ή όχι? Επίσης ένα κατασκεύασα οδηγό να κυλάει τα αυγά, τον ακύρωσα για να τα τοποθετήσω όρθια και να γέρνουν με μηχανισμό 45μοίρες αριστερά δεξιά. το πρόβλημα είναι ότι όταν θα σηκώνεται η μία πλευρά μάλλον θα θερμαίνεται περισσότερο γιατί θα προσεγγίζει τις λάμπες. έχετε κάτι να κου προτείνεται? ή θερμοκρασία θα ελέγχεται και θα ρυθμίζεται από ηλεκτρονική πλακέτα με ακρίβεια.
    17632148_10212694100731291_5157000184672397636_o.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη l.a : 01-04-17 στις 20:15

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    [QUOTE=l.a;804961]Καλησπέρα σε όλους. προσπαθώ και εγώ να κατασκευάσω μια κλοσονηχανη. .. ξέρει κπ να μου πει σχετικά με τον αερισμό τι πρέπει να κάνω? Είναι απαραίτητη η είσοδός αέρα ή όχι? Επίσης ένα κατασκεύασα οδηγό να κυλάει τα αυγά, τον ακύρωσα για να τα τοποθετήσω όρθια και να γέρνουν με μηχανισμό 45μοίρες αριστερά δεξιά. το πρόβλημα είναι ότι όταν θα σηκώνεται η μία πλευρά μάλλον θα θερμαίνεται περισσότερο γιατί θα προσεγγίζει τις λάμπες. έχετε κάτι να κου προτείνεται? ή θερμοκρασία θα ελέγχεται και θα ρυθμίζεται από ηλεκτρονική πλακέτα με ακρίβεια.
    17632148_10212694100731291_5157000184672397636_o.jpg[/QUOTEκαλησπερα. η κατασκευη ολοκληρωθηκε δυστυχως στην τριτη ημερα λειτουργιας καηκαν 2 απο τις 3 λαμπες. ξερει καποιος αν οι αντιστασεις σιλικονης ειναι τοσο ευπαθεις? στη δικη μου μηχανη οι λαμπες αναβοσβηνουν συνεχως γιατι ελεγχονται με ακριβεια δεκατου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    μπορείς να βάλεις την μια λάμπα μόνιμα αναμμένη... αυτή δεν θα είναι ικανή να ανεβάσει την θερμοκρασία αλλά μονό να την συντηρεί λίγο καλύτερα όταν σβήνουν οι άλλες λάμπες από τον θερμοστάτη με αποτέλεσμα να έχει πολύ λιγότερα αναβοσβήματα.. και βασικό είναι τις λάμπες να την περάσεις μέσα από ενα dimmer και να το ρυθμίσεις κάπου στα 190-200V έτσι οι λάμπες δεν θα ανάβουν στο φουλ με αποτέλεσμα να κρατανε περισσότερο.. επίσης ανάμεσα στης λάμπες και τα αυγά το ιδανικό θα να ήταν να μπει ένα "ταψί" με άμμο 2-3εκατοστα ετσι θα γλιτώσεις και από το φως πάνω στα αυγά αλλά επίσης λόγο της άμμου θα αποκτήσει "θερμική αδράνεια" ο χώρος που σημαίνει όταν κλείνουν οι λάμπες η άμμος θα κραταει πιο σταθερή την θερμοκρασία (δεν ξέρω γιατί αλλά μετά χρόνια έχω δει ότι όταν βγαίνουν τα πουλάκια σε μηχανές που τα κτυπάει το φως είναι κάπως υπερκινητικά και τελικά είναι κάπως καχεκτικά), με την υγρασία έχεις κάνει τίποτα; Είναι πολύ βασικό πράγμα.. ειδικά την μέρες που είναι να βγουν τα πουλάκια και μαλακώνει το τσόφλι αλλά λόγο και της μεγάλης υγρασίας δεν στεγνώνουν τα πουλάκια ενώ είναι μισοβγαλμένα από το αυγό, επίσης όταν τελικά βγει το πουλάκι εκεί που θα ‘πέσει΄ το πουλάκι καλά θα ήταν να μην είναι λαμαρίνα αλλά πχ σταχια, ξεραμένο τριφύλλι, μην είναι τέλος πάντων σαν να έκατσε σε ταψί και πάει για ψήσιμο.. σε αυτό το στάδιο είναι επίσης σημαντικό να υπάρχει αρκετή υγρασία γιατί το πουλάκι θα είναι εκει για 1-2 μέρες χωρίς να φάει η να πιει κάτι..
    υγ. το 1 δεκατο ειναι υπερβολη εγω τις ρυθμιζω στα 3-4δεκατα.. δεν ειναι και υδραργυρικο θερμομετρο ο κωλος την κοτας..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
    By andris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 00:03
  2. Ερωτηση Θερμανσης
    By irenedur in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 18:05
  3. Κυκλωμα Θερμανσης μεταλλων με επαγωγη!!!
    By leptokarias in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 15:03
  4. Λυχνιες αμεσης θερμανσης
    By spirakos in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-11, 23:30
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-09, 01:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας