Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Πρόγραμμα εκμάθησης κώδικα MORSE

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή Πρόγραμμα εκμάθησης κώδικα MORSE

    Παιδιά γεια σας και καλή χρονια θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εκμάθησης του κώδικα MORSE. Eχω κατεβάσει το πρόγραμμα του SV1 BYO και είναι πάρα πολύ καλό θα ήθελα κάτι πιο διαφορετικό και πιο συγκεκριμένα να γράφω morse με το ποντίκι του H/Y και ίσως να διορθώνει ή να επισημαίνει τα λάθη π.χ. ταχύτητα λέξεων κ.λ.π. ή να δίνει τυχαίες λέξεις ή φράσεις βλέπετε είμαι τύπος της πένας περισσότερο.

    Θα μπορούσα να βρώ κάπου το κείμενο morse που έπεσε στις εξετάσεις του προηγούμενου Σεπτέμβρη?



    Eυχαριστώ
    MAKHS SW1 OAU

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Σε ποιες εξετάσεις έπεσε ο κώδικας morse?? Δες εδώ μήπως και σε βοηθήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    83


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    SV9 MBL
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις εννοώ το κείμενο morse που έπεσε στις εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών του προηγουμενου Σεπτέμβρη όσο για κανένα προγραμματακι αν καποιος φίλος ή συνάδελφος ραδιοεραστέχνης αν .εχει κάτι ας απαντήσει.

    ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Όταν έδωσα εξετάσεις εγώ φίλε μου απ ότι θυμάμαι δεν ήταν κάποιο συγκεκριμένο κείμενο σκόρπια γράμματα ήταν σε πεντάδες περίπου 100 γράμματα που περίπου πρέπει να βρεις τα 80 (αν δεν είναι έτσι και θυμάται κάποιος καλύτερα ας με διορθώσει) πάντως μετά από κάθε 5νταδα σου λένε ότι πάμε σε άλλη ομάδα γραμμάτων με σκοπό αν σου φύγει κάποιο μην το μπερδέψεις και το βάλεις στην επόμενη (εδώ και μια συμβουλή δίκια μου αν χάσεις κάποιο γράμμα μην προσπαθείς να το βρεις γιατί μετά σου δίνει το επόμενο με σταθερό ρυθμό και προσπαθώντας να θυμηθείς το προηγούμενο χάνεις και το επόμενο όποτε άστο καλύτερα ) και μετά δίνεις και ση από το ίδιο κείμενο κάποιες 5νταδες αν είσαι κάλος δίνεις λύγα κάποια παιδιά δηλαδή θυμάμαι τα είχαν περισσότερη ώρα από μένα και έδιναν ποιο πολλά γράμματα με σκοπό να τους βοηθήσει λύγο ο εξεταστης εγω με το cw player εκανα προπόνηση και ενα κλειδακι mfj εκπεδευτικό

    υ/γ στο cw player μια καλή ταχ μετάδοσης και λήψης είναι γύρο στο 10 με 12

    Α ξέχασα να σου πω ότι αυτό θα γίνει μια φορά για τα αγγλικά γράμματα και μια για τα ελληνικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SW9MBL : 10-01-11 στις 15:43
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    SV9 MBL
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Κατέβασε αυτό http://www.mrx.com.au/. Ψάξε στις παρουσιάσεις κατασκευών, κάπου έχω ανεβάσει μια εύκολη και απλή κατασκευή για χειριστήριο. Και μια συμβουλή: Μη προσπαθήσεις να μάθεις κώδικα στο χαρτί. Μόνο ακουστικά. Καλή επιτυχία.
    ΥΓ. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα σου επιτρέπει όλες τις ρυθμίσεις για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Μετά κάποιες χρήσιμες ρυθμίσεις παγώνουν και πρέπει να το αγοράσεις.

    ΥΓ 2. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48548 εδώ είναι η κατασκευή που σου λέω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 10-01-11 στις 22:10
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές, μάλλον θα πάω για καμιά απλη γεννητρια ακουστικών συχνοτήτων με κανα υποτυπώδες χειριστήριο έλεγα να το αποφυγω αν υπηρχε κανα προγραμματάκι που να χρησιμοποιούσε το ποντίκι του Η/Υ για χειριστήριο και γράφοντας (πληκτρολογόντας) θα μάθω καλλίτερα καθ' ότι οπως λέω και στην αρχή είμαι τύπος της πένας. Το πρόγραμμα συνάδελφε SV9 MBL είναι πάρα πολυ καλό όσο αφορά το τυχαίο ρίξιμο γραμμάτων αριθμών και συμβόλων. Δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή παρατήρηση παραπομπή επί του θέματος.

    Φ ι λ ι κ ά

    ΜΑΚΗΣ SW1 OAU

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Η δυσκολία δεν είναι στην αποστολή αλλά στη λήψη. Η γεννήτρια δεν θα σε βοηθήσει στο κομμάτι αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    Παντος η προταση ληψης που θα επρεπε να μπαινει στις εξετασεις ειναι αυτη --- ... --- .. -.-. . .-.. . - . -. .- .--. .- .-. . - . .--. - -.-- ---- .. --- -.- .- - .... --. --- .-. .. .- ... .---- -.-. .- -- .- ... -.. .-- ... . - . .---- ..... ----- ----- . -.-- .-. .-- -.- .- .-.. .... . .--. .. - -.-- ---- .. .- --- .. . -..- . - .- ... - . ... ... .- ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλειδί για κώδικα Morse
    By Ακρίτας in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 16:50
  2. Πρόγραμμα για κώδικα Morse
    By sv9dri in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-12, 14:36
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 23:32
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-11, 10:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας