Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: σύνδεση του PC με την TV μέσω καλωδίων nova-και ομοαξονικού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή σύνδεση του PC με την TV μέσω καλωδίων nova-και ομοαξονικού

    Γεια σας παιδιά,
    έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα αν μπορείτε να βοηθήσετε..

    Έχω 3 τηλεοράσεις που συνδέονται και οι 3 σε έναν διακλαδωτή με ομοαξονικό (σήμα πάει μόνο στην κεραία της τηλεόρασης [στο ομοαξονικό] σε καμία άλλη είσοδο/έξοδο HDMI,SCART,RCA κτλ)..θέλω να δουλέψω δηλαδη μόνο με το ομοαξονικό..

    Τώρα, για το κουτί της nova έχουμε::θεύγουν απο το nova είναι κοκκινο,ασπρο,κιτρινο RCA (με ενδιαφέρει μονο το κιτρινο γιατι μονο εικόνα θέλω να στείλω στις τηλεοράσεις)και πάει στο διακλαδωτη ο οποιος εχει έξοδο ομοαξονικο (βάζω RCA video και βγαίνει ομοαξονικό)και μετα το σήμα του ομοαξονικού το διαιρεί σε 3 (βάζω το σήμα του ομοαξονικού καλωδίου που έρχεται απο το nova και έπειτα το συνδέω σε ένα HUB που το σπάεί σε 3 άλλα ομοαξονικά που το καθε ένα πάει στις 3 ΤV)
    το όλο συστημα δουλεύει κανονικοτατα. Όταν θέλω να δώ nova συνδέω το κιτρινο RCA στο κουτι της nova, όταν θέλω να δώ connex-tv aposynd;ev to RCA και το συνδέω στο κουτί του connex..

    Τώρα το ερώτημα:
    θέλω να συνδέσω το RCA με κάποιο τρόπο στο PC μου ώστε να παιζω στις 3 TV clipakia..

    Ευχαριστώ πολύ!!!
    και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    o διακλαδωτής που παίρνει RCA και βγάζει ομοαξονικό για την κεραία της ΤιΒι λεγεται modulator
    μπορεις να βάλεις και δεύτερο και τρίτο τέτοι σε άλλη συχνότητα πάνω σε διακλαδωτήρα

    αν έχει ΤιΒι έξοδο η κάρτα γραφικών σου ΟΚ, αλλίως πάρε ενα VGA se Video , απο κατάστημα ηλεκτρονικών και μετατρέπει VGA se Composite (κίτρινο RCA)


    υ.γ. σε ΠΡΟΠΑτζίδικο το θέλεις ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον plouf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mrpatentas (09-01-11)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    φίλε PLOUF καταρχάς σε ευχαριστώ για την απαντηση σου..

    η κάρτα μου έχει s-video εξοδο. αγόρασα ένα καλώδιο απο s-video σε RCA και συνδεσα έκει το RCA της nova..
    κανονικά αφου ήμουν στο κανάλι της nova θα έπρεπε να βλεπω εικόνα στις 3 TV,έτσι δεν είναι??
    Επίσης της οθόνες θα έπρεπε να τις βλέπει κανονικά το pc μου σαν εξωτερικές οθόνες αλλα μπααα..

    Το όλο θέμα γίνετε σε καφετερία για να παίζουμε live συναυλίες και εκει που πινουν το καφεδάκι τους να βλέπουν και να ακουν ο κόσμος μουσικουλα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καταρχήν σύνδεσε το RCA απο το PC σου τοπικά σε μια τηλεόραση με Composite για να σιγουρευτείς οτι βγάζει εικόνα..
    πιθανόν να πρέπει να κατεβάζεις ανάλυση (800*600) η να πατήσει συνδυασμό πλήκτρων(αν ειναι λαπτοπ) η να το επιλέξεις απο τις ρυθμίσεις της κάρτας το να βγάζει εικόνα εκεί

    απο κεί και πέρα απλά το συνδέεις σε ένα modulator http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.566105
    και αυτό πάνω στην κεράια , μετα συντονίζεις τις τηλεοράσεις στο κανάλι που εκπεμεπι ο modulator

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. PIC24FJ64GB002 και σύνδεση με PC μέσω σειριακής
    By texnikos99 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-13, 00:53
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 15:09
  3. Μεταφορά δεδομένων μέσω καλωδίων 220V
    By DT200 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-09, 22:33
  4. Κονέκτορς ομοαξονικού καλ. TV...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-07, 10:25
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-07, 20:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας