Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Ενισχυτής ECL82

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Thanks για τα καλά σας λόγια! Είναι αλήθεια οτι είναι λίγο πρόβλημα η μη απομόνωση, αλλά δεν ήθελα να βάλω μ/σ πάνω στο κουτί.... και όπως και να 'χει δεν είχα στο χέρι 230:230... Ίσως κάποια στιγμή να βάλω έναν εξωτερικά όπως λέει και ο Περικλής, είναι μάλλον η καλύτερη λύση για να μην χαλάσω και το εμφανισιακό... μέσα στο κουτί δεν χωράει πάντως... εκεί που φαίνεται κενός χώρος στην πραγματικότητα κάθονται τα ποτενσιόμετρα οταν κλείνει το κουτί.
    Το σχέδιο είναι από εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/show...ighlight=ecl82 μου το ποστάρισε ο Γιάννης, και δουλεύει πράγματι τέλεια! το θέμα εκείνο το είχα κάνει γιατί με το πρώτο schematic που χρησιμοποίησα τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικό... επίσης υπάρχει και το ιδιο πάνω κάτω σχέδιο (με control για μπάσα κ πρίμα) του Γιάννη για τον ενισχυτή που είχε φτιάξει ο ίδιος με PCL82, θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/show...ighlight=pcl82 .
    Παραθέτω το πρώτο σχηματικό που χρησιμοποίησα (epic fail!!! μην το αποπειραθεί κανείς) και το δεύτερο (του Γιάννη) που δουλεύει τέλεια.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ECL82.jpg Εμφανίσεις:  177 Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pcl82_714.jpg Εμφανίσεις:  194 Μέγεθος:  70,3 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    @ Σαρακηνός:
    Ναι αν και δεν έχει τόση σημασία, νομίζω γιατί το κουτί είναι ξύλινο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Ενα μπράβο και απο εμενα βαλε ομως μετασχηματιστή. αυτες οι λαμπες υπαρχουν ακομη? Σε παλιες τηλεωρασεις τις εχω σηναντησει και αμα ψαξω καπου πρεπει να εχω μια αλλα δεν εχω τον μ/τ για την έξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris285 : 12-01-11 στις 09:57

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks για τα καλά σας λόγια! Είναι αλήθεια οτι είναι λίγο πρόβλημα η μη απομόνωση, αλλά δεν ήθελα να βάλω μ/σ πάνω στο κουτί.... και όπως και να 'χει δεν είχα στο χέρι 230:230... Ίσως κάποια στιγμή να βάλω έναν εξωτερικά όπως λέει και ο Περικλής, είναι μάλλον η καλύτερη λύση για να μην χαλάσω και το εμφανισιακό... μέσα στο κουτί δεν χωράει πάντως... εκεί που φαίνεται κενός χώρος στην πραγματικότητα κάθονται τα ποτενσιόμετρα οταν κλείνει το κουτί.
    Το σχέδιο είναι από εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/show...ighlight=ecl82 μου το ποστάρισε ο Γιάννης, και δουλεύει πράγματι τέλεια! το θέμα εκείνο το είχα κάνει γιατί με το πρώτο schematic που χρησιμοποίησα τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικό... επίσης υπάρχει και το ιδιο πάνω κάτω σχέδιο (με control για μπάσα κ πρίμα) του Γιάννη για τον ενισχυτή που είχε φτιάξει ο ίδιος με PCL82, θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/show...ighlight=pcl82 .
    Παραθέτω το πρώτο σχηματικό που χρησιμοποίησα (epic fail!!! μην το αποπειραθεί κανείς) και το δεύτερο (του Γιάννη) που δουλεύει τέλεια.

    το πρώτο είναι με την ECL που τα νήματα της δουλεύουν με 6,3ν ενω το δεύτερο είναι με την PCL που τα νήματα της δουλεύουν με 15ν.....
    κατά τα άλλα δεν βλέπω γιατι το πρώτο να μην δουλεύει !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Αν χρησιμοποιήσεις τις τιμές των εξαρτημάτων που λέει δεν υπάρχει ενίσχυση... Δλδ τότε που το έφτιαξα ήταν σαν να άκουγα εκείνο το πράμα που είχα κάνει όταν δεν είχα ιδέα από ηλεκτρονικά (όταν ήμουν 14? νομίζω)... Είχα συνδέσει απ'ευθείας 8Ω ηχεία στο mp3... Πλάκα-πλάκα μπορεί και να ακούγονταν χειρότερα από αυτό... Πάντως άν άλλαζες τα εξαρτήματα για να παίξει σωστά κατέληγες περίπου στο δεύτερο σχέδιο . Δες το http://www.hlektronika.gr/forum/show...ighlight=ecl82 για να δείς τι προβλήματα μου έκανε.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι; Γιατί επιμένετε τόσο πολύ με την απομόνωση από το δίκτυο; Τι κίνδυνοι υπάρχουν;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Να πας αδιάβαστος από τα 220 V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Και τι αλλάζει αν βάλουμε έναν μετασχηματιστή 1:1; 220V δε θα έχουμε πάλι...;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Βασικά για εμένα μεγαλύτερος είναι ο κίνδυνος να κάψεις κάτι που θα συνδέσεις στον ενισχυτή αν είναι γειωμένο.... Γι' αυτό τον έχω μόνο για mp3 για την ώρα.
    Όσον αφορά το δεύτερο post σου, ο ουδέτερος είναι συνδεδεμένος στη γή (στον μ/σ της δεή στην κολώνα παροχής). οπότε κλείνεις κύκλωμα αν έρθεις σε επαφή με τη φάση.... ZAΠ!! Αν όμως βάλεις έναν μ/σ απομόνωσης δεν έχεις την συνδεση με τη γη στο δευτερεύον του μ/σ σου οπότε δεν μπορεί να κλείσει κύκλωμα με τη γη αν ακουμπήσεις εσύ κάποιο μέρος του κυκλώματος. Δες και εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Isolation_transformer

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Σωστός. Ευχαριστώ που το αναφέρεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  2. Ενισχυτής ECL82 2x10W
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-11, 10:56
  3. Ενισχυτής 16W/8ohm με χρήση OpAmp (Τελεστικού Ενισχυτή)
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 15:31
  4. Πρόβλημα με ενισχυτή ECL82
    By luhe98922 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-09, 02:23
  5. Ενισχυτης με λυχνιες ecl82+ecc83
    By xazopartalos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 16:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας