Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 77

Θέμα: Η δυσλεξία μαστίζει τους ηλεκτρονικούς;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Acinonyx
    Όνομα
    Acinonyx
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πατήσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή Η δυσλεξία μαστίζει τους ηλεκτρονικούς;

    Διαβάζοντας τα posts του forum έχω παρατηρήσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών δυσκολεύονται να γράψουν σωστά. Φυσικά, δεν εννοώ τα ορθογραφικά ή τυπογραφικά λάθη που δικαιολογούνται σε λογικά πλαίσια, αλλά τον τρόπο που γράφονται και συντάσσονται οι προτάσεις.

    Έλλειψη τόνων, σημείων στίξης, χρήση κεφαλαίων, greeklish, έλλειψη κενών ανάμεσα σε λέξεις ή πολλά κενά, λάθος χρήση παραγράφων, κόψιμο λέξεων κάνουν την ανάγνωση του κειμένου πολύ δυσάρεστη.

    Επειδή αυτό το forum είναι μία κοινότητα (κυρίως) ηλεκτρονικών, όλη αυτή η κατάσταση με κάνει να αναρωτιέμαι: Μήπως τελικά οι ηλεκτρονικοί είναι επιρρεπείς στη δυσλεξία;

    0 Not allowed! Not allowed!
    jhsadkkj
    lkjsadlkj
    as;lkdlkasd
    kasjd
    aslkdjlaksd
    lksakjhgfuyrf
    kahfkjhrf

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    [off topic]Με όνομα χρήστη 'Acinonyx' και υπογραφή: 'jhsadkkj lkjsadlkj as;lkdlkasd kasjd aslkdjlaksd lksakjhgfuyrf kahfkjhrf' είσαι σίγουρος ότι δεν ξέρεις την απάντηση; [/off topic]

    Από άρθρο της εφημερίδας "Το Βήμα":
    Τα γονίδια της δυσλεξίας (Γενετική, Σ. Ν. Αλαχιώτης)
    Εχει ονομαστεί και νόσος των χαρισματικών παιδιών, καθώς τα παιδιά με δυσλεξία συχνά εμφανίζουν μεγαλύτερη δημιουργικότητα και ευρηματικότητα από τα υπόλοιπα. Ποια είναι όμως η - δυσδιάκριτη - γενετική βάση αυτής της τόσο διαδεδομένης μαθησιακής δυσκολίας;
    Η δυσλεξία, μια μαθησιακή δυσκολία της ανάγνωσης και της ορθογραφημένης γραφής, είναι η πιο συχνή νευροσυμπεριφοριστική ανωμαλία. Το ποσοστό εμφάνισής της ποικίλλει ...
    ...Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι οι εγκέφαλοι των δυσλεκτικών παιδιών είναι συνήθως ευφυέστεροι, δημιουργικότεροι και εφευρετικότεροι· παραδείγματα δυσλεκτικών που διέπρεψαν έχουμε πολλά, όπως λ.χ. ο Εντισον. Γι΄ αυτό η δυσλεξία μπορεί να θεωρηθεί και «θείο δώρο», η «νόσος των χαρισματικών παιδιών», μια «παθολογία της ανωτερότητας» αν διαγνωστεί εγκαίρως και ...

    Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid...&dt=06/09/2009
    G

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 11-01-11 στις 15:13 Αιτία: άρθρο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    και πάλι δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα του συγκεκριμένου θέματος !
    δεν έχει σχέση με τους ηλεκτρονικούς η με οποιονδήποτε κλάδο !
    έχω κονταροχτυπηθεί σε θέματα που έχουν γίνει εδώ μέσα περι ορθογραφίας και έχω φωνάξει για την αδυναμία μερικών ανθρώπων να γράψουν με σωστή ορθογραφία !

    δεν είναι ταμπού , δεν είναι κακό , είναι μια μικρή ιδιαιτερότητα !
    προσωπικά τα τελευταία δυο χρόνια πίεσα τον εαυτό μου να καταφέρει να βάζει τόνους , και ακόμα η ορθογραφία μου είναι τραγική !
    ας είναι καλά το λεξικό του firefox , αλλιώς κλάφτα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πάλι δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα του συγκεκριμένου θέματος !
    δεν έχει σχέση με τους ηλεκτρονικούς η με οποιονδήποτε κλάδο !
    έχω κονταροχτυπηθεί σε θέματα που έχουν γίνει εδώ μέσα περι ορθογραφίας και έχω φωνάξει για την αδυναμία μερικών ανθρώπων να γράψουν με σωστή ορθογραφία !

    δεν είναι ταμπού , δεν είναι κακό , είναι μια μικρή ιδιαιτερότητα !
    προσωπικά τα τελευταία δυο χρόνια πίεσα τον εαυτό μου να καταφέρει να βάζει τόνους , και ακόμα η ορθογραφία μου είναι τραγική !
    ας είναι καλά το λεξικό του firefox , αλλιώς κλάφτα !
    Είναι συνηθισμένο.
    Στο σχολείο με μονοτονικά κλπ. δεν έκανα κανένα λάθος.
    Με την πάροδο των χρόνων ξέχασα την ορθογραφία.
    Το γράψιμο με λατινικά γράμματα στο κομπιούτερ έδωσε την χαριστική βολή.
    Ευτυχώς γράφω ελληνικά σε φόρουμ και θυμάμαι μερικά.
    Πάντως πιστεύω ότι η ανορθογραφία δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρονικά.
    Να προσθέσω ότι ενώ εγώ έμαθα τραίνο και αυγό, τώρα είναι τρένο και αβγό.
    Πήγα σχολείο και είμαι αγράμματος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μα Δαιν καταλαβενο που βλαιπεται το πρωβλιμα βραι πεδοια. Αιγο ωλα καλα τα βλαιπο

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πετρος Πετριδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι συνηθισμένο.
    Στο σχολείο με μονοτονικά κλπ. δεν έκανα κανένα λάθος.
    Με την πάροδο των χρόνων ξέχασα την ορθογραφία.
    Το γράψιμο με λατινικά γράμματα στο κομπιούτερ έδωσε την χαριστική βολή.
    Ευτυχώς γράφω ελληνικά σε φόρουμ και θυμάμαι μερικά.
    Πάντως πιστεύω ότι η ανορθογραφία δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρονικά.
    Να προσθέσω ότι ενώ εγώ έμαθα τραίνο και αυγό, τώρα είναι τρένο και αβγό.
    Πήγα σχολείο και είμαι αγράμματος.
    3 years greeklish

    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    εγω δεν βαζω τονους τελειες κλπ κλπ καθαρα και μονο γιατι βαριεμαι να παταω αυτο το χαζο κουμπι καθε φορα... εκει ομως που πραγματικα χρειαζεται βαζω.. πχ αν γραψω "βαριεμαι" δεν βαζω γιατι απλα υπαρχει μονο ενας τροπος να διαβαστει η λεξη, δλδ κανενας δεν θα διαβασει "βάριεμαι" ενω πχ οταν θελω να γραψω "πτολεμαιδα" τοτε ειναι σημαντικο να γραψω "πτολεμαΐδα". ορθογραφικα εχω αλλα δεν γραψω και " αυτη ι ανθρωποι ηνε πολλοι εξυπνη"

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Acinonyx, λογω της ιδιότητάς μου ως εκπαιδευτικος (σε τεχνικα σχολεια περισσοτερο) θα σου εγγυηθω οτι για να διαγνωσεις δυσλεξια σε καποιον πρεπει να κάνεις μια πολυ αυστηρη και υπευθυνη εξεταση (απο ειδικο γιατρο) και παλι κανείς δεν σου λεει οτι η θετικη διαγνωση ειναι και σωστη, Δευτερον, συνηθιζουμε να βαπτιζουμε "δυσλεκτικο" οποιον εχει οποιαδηποτε μαθησιακη δυσκολια ( κακο και αυτο). Τι θελω να πω? πως η παρατηρηση σου ειναι σωστη, η διαγνωση ομως ή η λεξη ειναι πιθανως λαθος. Εγω , για παραδειγμα, ειμαι οντως δυσλεξικος, οσο κιαν δεν ειναι αυτο προφανες. Καποιος που γραφει χωρις συνταξη εδω (ή οπουδηποτε) θα εχει προφανως καποιους λογους (για να "δικαιολογηθει"), οπως π.χ. βιασυνη, αδιαφορια, καλυπτεται απο την απροσωπια του net, μπορει να ειναι σαδιστης και να θελει να μας βασανιζει να καταλαβουμε τι πραγματικα θελει να πει, μπορει να μην ειναι χρηστης του υπολογιστη και να του ειναι επιπονο να γραψει αυτο που πραγματικα σκεπτεται και τελος, να μην ξερει τι πραγματικα θελει, ποιο ειναι το πρόβλημά του. Ελαχιστοποιουνται λοιπον οι πιθανοτητες να ισχυει η γενικοτητα οτι οι ηλεκτρονικοι ειναι δυσλεκτικοι.

    Αλλα... εκεινη την πουτ@@ν@@ την "ισχυ"... της εχουν αλλαξει την πιστη. "Να ελεξεις την ισχυς του μηχανηματος", "τι ισχυς ειναι αυτο?" , "η ενδειξη της ισχυς" και δεν συμμαζευεται...

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Acinonyx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας τα posts του forum έχω παρατηρήσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών δυσκολεύονται να γράψουν σωστά.
    ... Μήπως τελικά οι ηλεκτρονικοί είναι επιρρεπείς στη δυσλεξία;

    Καλό ...

    Acinonyx στο συγκεκριμένο Forum, επιβάλλεται απο τους κανόνες να γράφουμε ελληνικά.
    Σωστά μέχρι εδώ ..., στα υπόλοιπα Forums, σε πάρα πολλά τουλάχιστον, γράφουν με greeklish.

    Αυτό σημαίνει οτι εκεί δεν μπορείς να δείς τις αδυναμίες γραφής του καθενός επειδή ας πούμε
    "κρύβεται" πίσω απο τα greeklish. Εδώ επειδή αυτό δεν μπορεί να γίνει, λόγω οπως είπα της
    απαγόρευσης αυτών (greeklish), βγαίνουν οι αδυναμίες γραφής στην επιφάνεια.

    Άρα αυτό δεν σημαίνει οτι οι ηλεκτρονικοί, είναι και δυσλεκτικοί ..., γιατί πολύ απλά αν γράφαμε
    και εδώ με greeklish, δεν θα είχες αυτή την εντύπωση .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    το πρόβλημα δεν περιορίζεται στους ηλεκτρονικούς αλλα στο σύνολο των νεοελλήνων.
    προσωπικα διαπιστώνω το πρόβλημα και το αποδίδω στα εξής/τροφή σκέψης για το πρόβλημα
    - ελλιπής εκπαίδευση (μάλλον όχι ελλιπής αλλα κακοστημένη) -
    - έλλειψη χρήσης ,δηλάδη τα αγγλικά παντού(ενχειρίδια),η χρήση greeklish
    - ξενολατρία, πόσοι βάζουν αγγλικά windows παρόλο που η ελληνική είναι απο τις καλύτερες μεταφορές που υπάρχουν - τάση χρήσης αγγλικών ακόμα και όταν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ελληνικές λέξεις - υποσυνείδητα και χωρίς να είναι σωστό αμέσως αναιρούν ΚΑΘΕ ελληνική μετάφραση με την δικαιολογία οτι δεν είναι σωστή.. ενώ σχεδόν πάντα απλά τους φαίνονται λάθος γιατί οι ίδιοι δεν έχουν επαρκή λεξιλόγιο...
    - ως απόρροια του ελλιπούς λεξιλογίου κοροϊδεύουν όποιον χρησιμοποιεί "παράξενες" λέξεις
    - τάση προς τη μετριότητα, βλέπεις ένα λάθος σε νέα παιδιά, τους λες το σωστό, αναγνωρίζουν ότι έκανα λάθος ΠΑΡΟΛΑ αυτά ΔΕΝ βελτιώνονται... γιατί η κοινωνία επαρκείτε στην μετριότητα

    και σε όλα αυτά οι γονείς που "παροτρύνουν" το παιδί να πεί βρισιές και "μάγκικες λέξεις" - αργκό για να "γελάσει" η παρέα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΤΥΣΤΕ ΤΟΥΣ !!!
    By agis68 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-15, 13:11
  2. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 21:55
  3. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-11, 09:20
  4. Android- Τα πάντα για τους ηλεκτρονικούς!
    By Googlis in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 16:52
  5. βιβλιοπωλείο για ηλεκτρονικούς
    By JIMKAF in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-08, 14:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας