Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Προβλημα με pc

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη graven24
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Post Προβλημα με pc

    Καλησπερα
    μετα απο μια διακοπη ρευματος και εχοντας τον υπολογιστη ανοιχτο
    ο υπολογιστης τα ¨εφτυσε¨(λογικο). Θεωρωντας οτι καηκε το τροφοδοτικο,πηρα καινουργιο μονο που και παλι ο υπολογιστης δεν ανοιγε. Τι μπορει να φταει και χρειαζεται αντικατασταση? Ευχαριστω εκ των προταιρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη vaggelisz
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και σε εσένα.
    Αν εννοείς ότι δεν ενεργοποιείται ίσως έχεις πρόβλημα με την μητρική σου. Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές από την μητρική σου και προσπάθησε να ξεκινήσεις τον υπολογιστή με μόνο τον επεξεργαστή, ούτε μνήμες ούτε κάρτα γραφικών. Αν τα έχεις όλα συνδεδεμένα σωστά και δεν ξεκινήσει τότε έχει πρόβλημα η μητρική ή του κουμπί εκκίνησης. Το κουμπί εκκίνησης μην το υποτιμάς, έχει συμβεί σε φίλο μου. Αν τώρα όλα πάνε καλά θα πρέπει να ακούσεις κάποιους ήχους. Από εκεί και πέρα με το manual της μητρικής σαν οδηγό συνεχίζεις και προσθέτεις μία μία τις υπόλοιπες συσκευές, πρώτα οι μνήμες, μετά η κάρτα γραφικών κλπ κλπ.

    Καλή επιτυχία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη graven24
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση
    Τωρα μολις δοκιμασα το κουμπι εκκινησης αλλα και ολα τα ανεμιστηρακια που συνδεονται πανω στην μητρικη και παλι δεν ειδα ταση στο πολυμετρο.
    Το μονο προβλημα ειναι οτι η μητρικη και γενικα ολο το pc ειναι σχετικα παλια (2004) και ειναι σχετικα δυσκολο να βρω μια ιδια απο μια μικρη ερευνα αγορας που εκανα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    τσέκαρε το τρφοδοτικό αν ανάβει μόνο του γεφυρώνοντας το πράσινο και το μάυρο !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη vaggelisz
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Υπάρχει μία ακόμα περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό. Ένας φίλος μου μετά από μετακόμιση είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Ενώ πριν δούλευε μια χαρά μετά τίποτα. Μετά από πολλές δοκιμές ανακαλύψαμε ότι το φταίξιμο ήταν του επεξεργαστή ο οποίος είχε κάπως (ακόμα δεν ξέρουμε πως) μετακινηθεί ελάχιστα και κάποια από τις επαφές του socket δεν έκανε καλή επαφή. Αυτό που κάναμε ήταν να βγάλουμε το ανεμιστηράκι, να βγάλουμε τον επεξεργαστή, να καθαρίσουμε και τα δύο από την παλιά θερμοαγώγιμη πάστα και να τα ξανατοποθετήσουμε με καινούργια πάστα αυτή την φορά. Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι μια ίδια περίπτωση αλλά εφόσον έχεις δοκιμάσει κάθε άλλη είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    stav
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    N.Y
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggelisz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει μία ακόμα περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό. Ένας φίλος μου μετά από μετακόμιση είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Ενώ πριν δούλευε μια χαρά μετά τίποτα. Μετά από πολλές δοκιμές ανακαλύψαμε ότι το φταίξιμο ήταν του επεξεργαστή ο οποίος είχε κάπως (ακόμα δεν ξέρουμε πως) μετακινηθεί ελάχιστα και κάποια από τις επαφές του socket δεν έκανε καλή επαφή. Αυτό που κάναμε ήταν να βγάλουμε το ανεμιστηράκι, να βγάλουμε τον επεξεργαστή, να καθαρίσουμε και τα δύο από την παλιά θερμοαγώγιμη πάστα και να τα ξανατοποθετήσουμε με καινούργια πάστα αυτή την φορά. Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι μια ίδια περίπτωση αλλά εφόσον έχεις δοκιμάσει κάθε άλλη είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

    αν ειπιρχε προβλιμα με το CPU το PC θα αναβε ος ενος σιμιου .............
    αφερεσε καρτα γραφικον και σινδεσε monitor στην onboard ιποδωχι αν ιπαρχι ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    stav
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    N.Y
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    η ανεμιστηρες περνουν μπρος????????????

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ JVC HR D320 E ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ IDLER KAI ΕΥΡΕΣΗ ΙΜΑΝΤΑ
    By MitsoulasFm in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-15, 17:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας