Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 47

Θέμα: Δικτυακό καλώδιο UTP κάμερες παρακολούθησης και τροφοδοσία

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν είναι εύκολο προτείνετε μου ένα dvr απο δώ με 16 κανάλια και τιμή 80-90 γιατί παλι θα διαλέξω λάθος...
    Φίλε μου PCMan, Δυστηχώς ΔΕΝ υπάρχει κάτι που να αξίζει στην κατηγορία που ψάχνεις. Οπως πολυ σωστά και αναλυτικά το έθεσε ο φίλος konstask, οι κάμερες που θέλεις να αγοράσεις αλλα και το DVR δεν αξίζουν. Και όχι μόνο αυτό, δεν αξίζει κανένα απο τα DVR PCI που κοιτάζεις, πολύ απλά γιατι η εικόνα που καταγράφουν είναι τόσο χαμηλής ποιότητας που πρακτικά είναι ΑΧΡΗΣΤΗ αν γίνει το κακό.
    Εγώ επιμένω. Αγόρασε ΜΙΑ ( ναι, ΜΟΝΟ ΜΙΑ) IP κάμερα ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ και στήσε την με το καλωδιο που ήδη έχεις αγοράσει. Τον άλλο μήνα ή τον μεθ'επόμενο ανάλογα με τα οικονομικά σου, αγόρασε άλλη μια και συνέχισε έτσι μέχρι να κάνεις την κάλυψη που θέλεις. Ετσι θα φτιάξεις ένα σύστημα ασφαλείας ΣΩΣΤΟ. Αν προχωρήσεις στην αγορά του DVR που κοιτάζεις θα φτιάξεις ένα σύστημα που θα ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι σε προστατεύει, αλλα στην πράξη θα είναι άχρηστο.
    Εξάλου, με τις IP κάμερες γλυτώνεις το κόστος του DVR. Οπότε το κόστος πέφτει κάπως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη markisi13
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    192

    Προεπιλογή

    Μπορείτε να προτείνεται κάποια ΙP camera που να έχει αυτή την ποιόττα που λέτε ?
    Σε ένα φισιολογικό κόστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από markisi13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να προτείνεται κάποια ΙP camera που να έχει αυτή την ποιόττα που λέτε ?
    Σε ένα φισιολογικό κόστος
    Καλησπέρα φίλε μου.
    προσδιόρησε σε παρακαλώ το λογικό κόστος.
    Γενικά, για μία IP κάμερα με καλά χαρακτηριστικά, οι τιμές (στο ebay) ξεκινάνε απο 120 ευρώ.
    Σε αυτή την τιμή βρίσκεις 1/3 CCD, Τουλάχιστον 480 Lines και συμπίεση MPEG4. Στα 200 ευρώ περίπου, βρίσκεις 1/3 CCD HARP, FULL D1 resolution (720 x 576 @ 25 Fps) και συμπίεση Η.264 που θεωρείτε κορυφαία. Μερικές κάμερες στην ακριβή κατηγορία περιλαμβάνουν και κάρτα μνήμης, για να κάνουν καταγραφή video μόνες τους, χωρίς να χρειάζετε να έχεις ανοιχτό το PC σου.
    Γενικά ισχύει (όπως παντού) το "ότι πληρώνεις παίρνεις".
    Αν καταλήξεις σε κάποιες, στείλε link να σου πώ αν είναι εντάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη markisi13
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    192

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου.
    προσδιόρησε σε παρακαλώ το λογικό κόστος.
    Γενικά, για μία IP κάμερα με καλά χαρακτηριστικά, οι τιμές (στο ebay) ξεκινάνε απο 120 ευρώ.
    Σε αυτή την τιμή βρίσκεις 1/3 CCD, Τουλάχιστον 480 Lines και συμπίεση MPEG4. Στα 200 ευρώ περίπου, βρίσκεις 1/3 CCD HARP, FULL D1 resolution (720 x 576 @ 25 Fps) και συμπίεση Η.264 που θεωρείτε κορυφαία. Μερικές κάμερες στην ακριβή κατηγορία περιλαμβάνουν και κάρτα μνήμης, για να κάνουν καταγραφή video μόνες τους, χωρίς να χρειάζετε να έχεις ανοιχτό το PC σου.
    Γενικά ισχύει (όπως παντού) το "ότι πληρώνεις παίρνεις".
    Αν καταλήξεις σε κάποιες, στείλε link να σου πώ αν είναι εντάξει.
    Σε ευχαριστω φιλε.
    Με καλυψες με την απαντηση σου...
    Οποτε δηλ απο ebay συμφερει ε;
    Απο όσο εψαξα οι IP cameras δουλευουν και ασύρματα και με UTP

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από markisi13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω φιλε.
    Με καλυψες με την απαντηση σου...
    Οποτε δηλ απο ebay συμφερει ε;
    Απο όσο εψαξα οι IP cameras δουλευουν και ασύρματα και με UTP
    Καλησπέρα Μάρκο,

    Το Ebay είναι μια καλή πηγή για πάρα πολλά πράγματα, αλλά όσο αφορά ποιοτικά μηχανήματα, μπορείς να βρεις και σε Ελληνικά μαγαζιά σε πολύ καλές τιμές. Κάνε μια έρευνα αγοράς και αποφάσισε τι σε συμφέρει καλύτερα.
    Οι περισσότερες IP κάμερες έχουν και ασύρματη σύνδεση η οποία όμως είναι πολύ κατώτερη από την ενσύρματη σε ταχύτητα και ασφάλεια. Επίσης, πάλι χρειάζεσαι καλώδιο για την τροφοδοσία τους, οπότε δεν γλιτώνεις και πολλά πράγματα. Αν είναι να τραβήξεις καλώδιο για το ρεύμα, βάζεις UTP και κάνεις την δουλειά σου καλύτερα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου Plouf,
    Το καλώδιο UTP Cat 5e και UTP Cat 6 γίνονται από το ΙΔΙΟ πάχος καλωδίου όπως λένε οι προδιαγραφές τους. Το πάχος του χαλκού ΚΑΙ ΣΤA 2 ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ "24 AWG". Αν εσύ έχεις βρεί καλώδιο UTP Cat 6 με πιό χοντρό χαλκό, είναι μάλον για ειδική χρήση. Ψάξε στο Internet και διάβασε λίγο για την τεχνολογία Ethernet και τα καλώδια UTP. Στα γρήγορα, πάρε δύο σελίδες για να κάνεις σύγκριση. Για Cat6 http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable και για Cat5e http://en.wikipedia.org/wiki/Category_5_cable .Οπως βλέπεις το πάχος χαλκού και στα 2 καλώδια είναι το ίδιο (24 AWG). Μεγιστη ένταση ανά αγωγό δίνει το μισό ampere περίπου. Δηλαδή σε κάθε ζεύγος καλωδίων μπορείς να φορτώσεις 0,5 AMPERE εφόσον έχεις ένα καλώδιο για + και ένα για -. Και το τονίζω οτι είναι 0,5 Α ΜΕΓΙΣΤΟ όπως λέει στον πίνακα.
    φυσικά και ΔΕΝ ισχύει.. δεν προλαβαίνω τώρα αλλα οι πληροφορίες στη wikipedia ειναι ελλιπείς .. το πάχος εχει μαι μικρή ανοχή την οποία εκμεταλλεύονται στο μέγιστο οι κατασκευαστές, ειδικά φτηνών προϊόντων.νομίζω 22->24AWG το 24ΑWG ειναι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αποδεκτό.. το οποίο είναι στα φτηνά πάντα...πρακτικά
    και ναι έχω διαβάσει ΑΛΛΑ και δοκιμάσει πραγματάκια.. δεν έχω μείνει σε ένα άρθρο μιας σελίδας...

    και δεν ειναι ειδική χρήση, οτι έχω πάρει μέχρι τώρα είναι ανεπαίσθητα παχύτερο.. μακροπροθεσμα που το cat6 θα γίνει το στάνταρ στην αγορά θα "φθηναίνει" και αυτό

    τα ανωτέρω είναι αποδεδειγμένα με φωτογραφίες... και αποδειξεις...(ποιο πάνω)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πράξη είναι 350mA για 2 ζεύγη. Αυτοί πού έβγαλαν τα στοιχεία για το POE ΔΕΝ είναι βλάκες, ούτε έβγαλαν τις τιμές αυτές για πλάκα. Οσο για το 25W όριο, δεν διαφωνώ, αλλά με 350mA μέγιστη ένταση και τάση μέχρι 80V πού αντέχει το καλώδιο. Οχι 12V τάση με 2Α ένταση.
    αν διάβασες και τα αρθράκια που πασσάρεις και στους άλλου θα έβλεπες οτι η τυποποιηση ειναι 600mA στο cat5, που είναι παραπάνω απο το 350mA toy cat3, και προφανώς ανεβαίνει σε καλύτερα.
    επίσης
    πάρε και ένα λινκ με μετρήσεις "επισημες" που βλέπεις οτι ανάλογα την τυποποιηση έχει και διαφορά. πχ ΝΑΣΑ.. έχει το όριο ποι χαμηλά. οι άλλοι δεν είναι βλάκες.. απλά το χρησιμοποιούν υπο κανονικές συνθήκες και όχι ακραίες..
    http://www.ieee802.org/3/poep_study/...han_2_0905.pdf

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως βλέπεις φίλε μου Plouf, ΔΕΝ είμαο τρομολάγνος. Απλά ξέρω την δουλειά μου.
    Πάρε και ένα πίνακα αντιστοιχίας AWG σε mm να έχεις: http://www.technick.net/public/code/..._awg_to_metric
    Πάρε και ένα πίνακα με τήν ΜΕΓΙΣΤΗ ένταση που αντέχει κάθε καλώδιο, για να μην κάψεις κανένα άνθρωπο:
    http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

    Φιλικά ΠΑΝΤΑ, Σωτήρης.
    φιλικά..διάβαζε τα πρώτα εσυ πριν τα πασσάρεις... για να δείς οτι ξέρεις λγιότερα απο όσα νομίζεις

    υ.γ. το θέμα μου δεν ειναι να "στην πω",ούτε να πώ οτι εγώ ειμαι ο σουπερ-ντουπερ, άλλα να μην μένουν υπόνοιες "λάθους" για τη μεριά μου.
    υ.γ.2 ξαναλέω οτι είπα και ποιο πριν, το ότι ΔΕΝ ειναι το προτιμότερο αλλα απλά οτι ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ αυτά που λέω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παιδιά, καλά τα λέτε αλλά εγώ ούτε καν σε μαγαζί εδώ στην περιοχή μου δεν έχω δει ΙΡ κάμερες, όχι σε σπίτι... Όλοι έχουν ένα pc κοντα στο ταμείο με ένα pci dvr (ή ένα απλό dvr με σκληρό) και dome κάμερες με το video καλώδιο και τροφοδοσία. Το αποτέλεσμα που βλέπω είναι καλό για μενα.
    Δεν μπορώ να δώσω πάνω απο 350€ σύνολό είτε τώρα είτε σιγά σιγά. Αν ήταν έτσι, τα έπαιρνα όλα και τα πλήρωνα με δόσεις. Ήδη έδωσα 80€ για το καλώδιο μόνο. Αν έπαιρνα το c100 ή το c200 που είπε ο χρήστος, τότε θα πλήρωνα 0,70€ ή 1€(είχα ρωτήσει τιμή πριν πάρω το utp) το μέτρο ενώ το utp το πήρα 0,40€. Πάει πολύ μετά...

    Κοιτάζω και άλλες κάμερες και άλλες λένε ότι τραβάνε 1Α, άλλες 600mA, άλλες 350mA άρα τι 1Α δεν είναι στανταρ.
    Το θέμα πάντως με την τροφοδοσία το έχω λύσει. Στα 60 και 30 μέτρα θα μπεί εκει κοντά μετασχηματιστής με άλλο καλώδιο. Τώρα μένει μια απόσταση 20μέτρων που είναι και η πιό μακρινή στην οποία αναγκαστικά θα περάσει ρεύμα μέσα από το utp. Θα δώσω ένα ζέυγος τροφοδοσία σε κάθε ζεύγος κάμερας.

    Έχω να καλύψω πολλά μερη. Δεν γίνεται με μιά δυό κάμερες. Είναι μία αποθήκη με εργαλεία, μία με διάφορα και ψηγεία μηχανές και μια γουρούνα, 2 γκαραζ με 3 αμάξια και ένα σπίτι που πρέπει να καλυφθεί απο όλες τις μεριές... Το σπίτι είναι δυόροφο αλλα δεν με ενδιαφέρει και πολύ ο κάτω όροφος. Έκανα ένα σκίτσο πρόχειρα για να δείτε περίπου πως είναι.(δεν θέλω σχόλια! :P )



    Όσο για τις κάμερες, δεν ξέρω τι ακριβώς να πάρω.
    Μέχρι 35€ στην κάμερα θα δωσω αλλα όχι παραπάνω. Βλέπω και κάποιες που με καλύπτουν αλλά δεν μου αρέσει που λέει ότι αντέχει σε θερμοκρασίες μέχρι -10. Εμείς εδώ μερικες φορές πιάνουμε και κάτω απο -20.
    Δείτε κι εσείς και πείτε μου:
    http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=cct....c0.m270.l1313
    Θέλω να έχει καλή νυχτερινή λήψη και να αντέχει σε θερμοκρασίες -20. Αυτά είναι τα βασικά για μένα. Τωρα για αναλύσεις και γραμμές δεν ξέρω..
    Εγώ είδα αυτήν.. Εϊναι καλή?

    ΥΓ. Έχω περάσει τα μισά καλώδια και σε λίγες ώρες θα περάσω και τα άλλα. Αύριο θα παραγγείλω τις κάμερες και πρέπει να καταλήξω τελικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PCMan : 16-01-11 στις 06:22

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να δώσω πάνω απο 350 σύνολό είτε τώρα είτε σιγά σιγά. Αν ήταν έτσι, τα έπαιρνα όλα και τα πλήρωνα με δόσεις. Ήδη έδωσα 80 για το καλώδιο μόνο. Αν έπαιρνα το c100 ή το c200 που είπε ο χρήστος, τότε θα πλήρωνα 0,70 ή 1(είχα ρωτήσει τιμή πριν πάρω το utp) το μέτρο ενώ το utp το πήρα 0,40. Πάει πολύ μετά...

    ΥΓ. Έχω περάσει τα μισά καλώδια και σε λίγες ώρες θα περάσω και τα άλλα. Αύριο θα παραγγείλω τις κάμερες και πρέπει να καταλήξω τελικά.
    Φίλε μου PCMan, στο χωρίο μου λένε μια παροιμία, που έχει βγεί σωστή κατα καιρούς. "Δεν μπορείς να βάψεις αυγά με πορδές".
    Λοιπόν, αφού θέλεις με 350 Ευρώ να βάλεις κάλυψη στα πάντα, προχώρα στη λύση που σκέφτηκες και παρακάλα να μη συμβεί ποτέ το κακό. Τί να πώ ? Προσωπικά δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι.
    Καλή επιτυχία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικά και ΔΕΝ ισχύει.. δεν προλαβαίνω τώρα αλλα οι πληροφορίες στη wikipedia ειναι ελλιπείς .. το πάχος εχει μαι μικρή ανοχή την οποία εκμεταλλεύονται στο μέγιστο οι κατασκευαστές, ειδικά φτηνών προϊόντων.νομίζω 22->24AWG το 24ΑWG ειναι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αποδεκτό.. το οποίο είναι στα φτηνά πάντα...πρακτικά
    και ναι έχω διαβάσει ΑΛΛΑ και δοκιμάσει πραγματάκια.. δεν έχω μείνει σε ένα άρθρο μιας σελίδας... .
    Ρε φίλε, τι λές εδώ ?? το 24AWG είναι το στανταρ, είτε σ' αρέσει είτε οχι. ΔΕΝ παίζει θέμα ανοχών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    και δεν ειναι ειδική χρήση, οτι έχω πάρει μέχρι τώρα είναι ανεπαίσθητα παχύτερο.. μακροπροθεσμα που το cat6 θα γίνει το στάνταρ στην αγορά θα "φθηναίνει" και αυτό

    τα ανωτέρω είναι αποδεδειγμένα με φωτογραφίες... και αποδειξεις...(ποιο πάνω)
    Το Cat6 ΕΙΝΑΙ το στανταρ εδώ και χρόνια. Δέν ξέρω τι νομίζεις, αλλά ΟΛΑ τα δίκτυα που στήνονται (σε σοβαρές εγκαταστάσεις, οχι στο μπακάλικο της γειτονιάς σου) ΕΙΝΑΙ Cat6.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν διάβασες και τα αρθράκια που πασσάρεις και στους άλλου θα έβλεπες οτι η τυποποιηση ειναι 600mA στο cat5, που είναι παραπάνω απο το 350mA toy cat3, και προφανώς ανεβαίνει σε καλύτερα.
    Που ακριβώς το είδες αυτο ?? Εγώ δεν μπορώ να το βρώ πουθενά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης πάρε και ένα λινκ με μετρήσεις "επισημες" που βλέπεις οτι ανάλογα την τυποποιηση έχει και διαφορά. πχ ΝΑΣΑ.. έχει το όριο ποι χαμηλά. οι άλλοι δεν είναι βλάκες.. απλά το χρησιμοποιούν υπο κανονικές συνθήκες και όχι ακραίες..
    http://www.ieee802.org/3/poep_study/...han_2_0905.pdf
    Το άρθρο που έστειλες επιβεβαιώνει τα ΔΙΚΑ μου λόγια.
    Στην σελίδα 3 γράφει για το καλώδιο:
    – 0.42A @ 25 deg C per conductor @ all conductors are working (8 conductors,
    4pairs)
    – 0.197A @ 60 deg C per conductor (derating curves are not supplied. Instead
    connector derating curves were used.)

    Δηλαδή 0.42Α στους 25 βαθμούς κελσίου και 0,197Α στους 60 βαθμούς κελσίου ανά καλωδιο.

    Στην σελίδα 18 γράφει:

    350mA at steady state, 33W (0.35A, 51V)

    400mA for 50mS min should be supported during overload,
    37W (0.4A, 51V)


    Δηλαδή 400mA σε OVERLOAD...


    τη σελίδα 24 γράφει:
    36W @ 51V, 200mA per conductor at PD/4P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλικά..διάβαζε τα πρώτα εσυ πριν τα πασσάρεις... για να δείς οτι ξέρεις λγιότερα απο όσα νομίζεις
    Φίλε μου, να είσαι σίγουρος οτι ΞΕΡΩ πολύ περισσότερα από οτι νομίζεις. Και λόγω εκπαίδευσης και λόγω δουλειάς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    υ.γ. το θέμα μου δεν ειναι να "στην πω",ούτε να πώ οτι εγώ ειμαι ο σουπερ-ντουπερ, άλλα να μην μένουν υπόνοιες "λάθους" για τη μεριά μου.
    υ.γ.2 ξαναλέω οτι είπα και ποιο πριν, το ότι ΔΕΝ ειναι το προτιμότερο αλλα απλά οτι ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ αυτά που λέω.


    ΥΓ1. Ουτε εγώ θέλω "να σου την πω". Απλά βλέπω οτι κάνεις λάθος και προσπαθώ να σου δείξω το σωστό.

    ΥΓ2. ΟΧΙ φίλε μου. ΔΕΝ είναι ασφαλές να υπερβαίνεις τα όρια που θέτουν οι κατασκευαστές. Στο ξαναλέω. Τα όρια και οι προδιαγραφές δεν βγήκαν για πλάκα. Υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής του καλωδίου λέει οτι αντέχει μέχρι 0,42Α ανά αγωγό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    απαντάω μια τελευταία φορά και σταματάω γιατι θα εξελιχθεί σε "διαμάχη" μεγαλύτερη που είναι εκτος των διαθέσεών μου αλλα και το σκοπου εδώ....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε, τι λές εδώ ?? το 24AWG είναι το στανταρ, είτε σ' αρέσει είτε οχι. ΔΕΝ παίζει θέμα ανοχών.

    Το Cat6 ΕΙΝΑΙ το στανταρ εδώ και χρόνια. Δέν ξέρω τι νομίζεις, αλλά ΟΛΑ τα δίκτυα που στήνονται (σε σοβαρές εγκαταστάσεις, οχι στο μπακάλικο της γειτονιάς σου) ΕΙΝΑΙ Cat6.

    Που ακριβώς το είδες αυτο ?? Εγώ δεν μπορώ να το βρώ πουθενά...
    "στανταρ" λέγοντας και εννοώντας αυτό που βάζουν οι "περισσότεροι" τοτε ΟΧΙ ... οχι όλα αλλα ΟΥΤΕ τα μισά ... δεν μπαίνουν με cat6,
    φυσικά δεν μιλάω για μεγάλες δουλειές, αν εσύ δουλεύεις μόνο σε μεγάλα έργα άλλο θέμα

    και το πάχος δεν εινα ιτο θέμα άμα μου αρέσει αλλα το οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ με απόδειξη... αλλά την αγνοείς επιδεικτικά...(μάλλον λέγοντας οτι ειναι περίπτωση ειδική...)

    επίσης ακόμα και τα αθράκια στη wikipedia που έδωσες λένε οτι μπορέι να είναι απο 22 εως 24awg για να ικανοποιεί την ταχύτητα(performance) που επιβάλει.
    και επίσης στο άρθρο για το POE http://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet κάπου στη μέση έχει πινακα συγκρισεις τυποποιήσεων εκεί θα δεις τα 600mA, 'ετσι ώστε βγαίνει 25.5Watt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άρθρο που έστειλες επιβεβαιώνει τα ΔΙΚΑ μου λόγια.
    Στην σελίδα 3 γράφει για το καλώδιο:
    – 0.42A @ 25 deg C per conductor @ all conductors are working (8 conductors,
    4pairs)
    – 0.197A @ 60 deg C per conductor (derating curves are not supplied. Instead
    connector derating curves were used.)

    Δηλαδή 0.42Α στους 25 βαθμούς κελσίου και 0,197Α στους 60 βαθμούς κελσίου ανά καλωδιο.

    Στην σελίδα 18 γράφει:

    350mA at steady state, 33W (0.35A, 51V)

    400mA for 50mS min should be supported during overload,
    37W (0.4A, 51V)


    Δηλαδή 400mA σε OVERLOAD...


    τη σελίδα 24 γράφει:
    36W @ 51V, 200mA per conductor at PD/4P

    Φίλε μου, να είσαι σίγουρος οτι ΞΕΡΩ πολύ περισσότερα από οτι νομίζεις. Και λόγω εκπαίδευσης και λόγω δουλειάς.
    όπως σου έγραψα . μην κοιτάς ένα στάνταρ αλλα όλα. MHN ξεχνάς οτι ΔΕΝ μιλάμε για POE εδώ αλλα για σκέτο ρεύμα, δηλαδή δεν μας πειραζει αν δεν παίζει data.
    αυτά που λές, τα κομάτια του άθρου δηλαδή, ειναι ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ αρθρα και όχι τα αποτελέσματα των δικών τους μετρήσεων.

    στη σελίδα 6 βλέπεις οτι δίνουν μεγαλύτερα ρεύματα, με βάση μετρήσεις που κάναν, και επίσης λέει οτι ο UL επιτρέπει μέχρι 1.3Α, το οποίο ειναι λιγότερο απο απο αυτό που δίνουν αυτοί.. ΩΣ ΑΣΦΑΛΕΣ.
    στη σελίδα 9 βλέπεις τα δικά τους αποτελέσματα με τύπους
    στη σελίδα 26 βλέπεις τα όρια άλλου "γραφείου" με 2.1A ανά καλώδιο και 16.8Α ΓΙΑ ΟΛΑ...

    διευκρινήζω βέβαια η συζήτηση ειναι αν γίνεται και ειναι ασφαλές ΟΧΙ αν ειναι ο ΠΡΟΤΙΜΙΤΕΟΣ τρόπος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ1. Ουτε εγώ θέλω "να σου την πω". Απλά βλέπω οτι κάνεις λάθος και προσπαθώ να σου δείξω το σωστό.

    ΥΓ2. ΟΧΙ φίλε μου. ΔΕΝ είναι ασφαλές να υπερβαίνεις τα όρια που θέτουν οι κατασκευαστές. Στο ξαναλέω. Τα όρια και οι προδιαγραφές δεν βγήκαν για πλάκα. Υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής του καλωδίου λέει οτι αντέχει μέχρι 0,42Α ανά αγωγό.
    [/LEFT]
    ΥΓ2 τα όρια που λές ειναι για συγκεκριμένες δουλείες.
    Δηλαδή ρεύμα+data, και απο συγκεκριμένο κατασκυαστή.
    πρέπει να δέχεσαι και άλλους κατασκευαστες με δικά τους όρια
    πχ 1,5Α + 1ΜΒιτ data (παράδειγμα φέρνω εικονικό)

    επίσης δεν το λέει ο κατασκευαστής του καλωδίου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plouf : 16-01-11 στις 16:37

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδιο utp για νέα εγκατάσταση τηλεφώνου
    By paulk in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 10:06
  2. Καλώδιο ηχείων μέσα σε κανάλι με καλώδια UTP .
    By Dare-Devil in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-16, 10:35
  3. Τροφοδοσία καταγραφικού,μόντεμ,κάμερες κλπ.
    By Νικος Κασωτάκης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 08:45
  4. Μεταφορά RF από καλώδιο UTP
    By makis.civ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-10, 23:49
  5. Μετατροπή σήματος video ώστε να περνάει μέσα από UTP καλώδιο
    By x9-125 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-10, 17:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας