Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Τερματικοι διακόπτες σε υδραυλικό σύστημα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή Τερματικοι διακόπτες σε υδραυλικό σύστημα

    Θέλω να αυτοματοποιήσω μία υδραυλική μπουκάλα.
    Δηλαδή να υπάρχουν τερματικοί διακόπτες οι οποίοι θα δίνουν εντολή σε 2 ηλεκτροβαλβίδες που θα ανοιγοκλείνουν και έτσι το πιστόνι της μπουκάλας θα πηγαινοέρχεται συνέχεια.
    Οι ηλεκτροβαλβίδες προέρχονται από μιζαντλία υδραυλικής πόρτας φορτηγού, γράφουν πάνω 8 - 24 volt.
    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
    Υπάρχει τρόπος με την κατάλληλη επιλογή τερματικών ,να λειτουργήσει το σύστημα χωρίς ρελέ;
    Αν χρησιμοποιήσω 12 volt θα δουλέψουν σωστά οι ηλεκτροβαλβίδες, μιας και τα φορτηγά χρησιμοποιούν 24 volt ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.484

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να αυτοματοποιήσω μία υδραυλική μπουκάλα.
    Δηλαδή να υπάρχουν τερματικοί διακόπτες οι οποίοι θα δίνουν εντολή σε 2 ηλεκτροβαλβίδες που θα ανοιγοκλείνουν και έτσι το πιστόνι της μπουκάλας θα πηγαινοέρχεται συνέχεια.
    Οι ηλεκτροβαλβίδες προέρχονται από μιζαντλία υδραυλικής πόρτας φορτηγού, γράφουν πάνω 8 - 24 volt.
    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
    Υπάρχει τρόπος με την κατάλληλη επιλογή τερματικών ,να λειτουργήσει το σύστημα χωρίς ρελέ;
    Αν χρησιμοποιήσω 12 volt θα δουλέψουν σωστά οι ηλεκτροβαλβίδες, μιας και τα φορτηγά χρησιμοποιούν 24 volt ;

    << Αν χρησιμοποιήσω 12 volt θα δουλέψουν σωστά οι ηλεκτροβαλβίδες, μιας και τα φορτηγά χρησιμοποιούν 24 volt ;>> .

    Ναι αφού << γράφουν πάνω 8 - 24 volt.>>

    << Υπάρχει τρόπος με την κατάλληλη επιλογή τερματικών ,να λειτουργήσει το σύστημα χωρίς ρελέ;>> .
    Υπάρχει αν, το Ι (σε DC ) των τερματικών είναι μεγαλύτερο του Ι κινητήρα αλλά, όμως σε συμφέρει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου.
    Οι τερματικοί διακόπτες θα τροφοδοτούν μόνο τις ηλεκτροβαλβίδες, η υδραυλική μονάδα δεν έχει καμία σχέση (δουλεύει συνέχεια με τριφασικό ρεύμα) με το ρεύμα που θα πρέπει να διαχειριστώ....
    Εγώ απλώς χρειάζομαι τερματικούς ώστε να ανοιγοκλείνω μόνο τις ηεκτροβαλβίδες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Δεν έχεις πρόβλημα. Φαντάζομαι τα πηνία των ηλεκτροβαλβίδων δεν είναι πάνω από 20watts. Θεωρητικά τέτοιου είδους τερματικοί διακόπτες βιομηχανικού τύπου αντέχουν το ελλάχιστο 5 Amps.
    Ομως καλό θα είναι να βάλεις και μια ανάστροφη δίοδο στα ακρα του πηνίου για να μειωθεί το φαινόμενο arc κατά την διακοπή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.484

    Προεπιλογή

    << Μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου.
    Οι τερματικοί διακόπτες θα τροφοδοτούν μόνο τις ηλεκτροβαλβίδες, η υδραυλική μονάδα δεν έχει καμία σχέση (δουλεύει συνέχεια με τριφασικό ρεύμα) με το ρεύμα που θα πρέπει να διαχειριστώ...
    .
    Εγώ απλώς χρειάζομαι τερματικούς ώστε να ανοιγοκλείνω μόνο τις ηεκτροβαλβίδες.>>.
    << Οι τερματικοί διακόπτες θα τροφοδοτούν μόνο τις ηλεκτροβαλβίδες >>
    Ακόμη καλλίτερα τότε στο 2 post, διαγράφεις αυτό:
    << το Ι (σε DC ) των τερματικών είναι μεγαλύτερο του Ι κινητήρα >> .
    Και βάλεις αυτό: << το Ι (σε DC ) των τερματικών είναι μεγαλύτερο του Ι ηλεκτρ/δων>>.
    Τι βαράς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 18-01-11 στις 15:23
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Δηλαδή, τι τύπο τερματικούς χρειάζομαι και πως θα γίνει η συνδεσμολογία, έψαξα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, ψάχνοντας για τερματικούς στο διαδύκτιο πελάγωσα....
    Ηλία και Πέτρο, θέλω λεπτομέρειες, επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με τερματικούς και όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι κάποιο διάγραμμα και πως θα συνδεθούν οι δίοδοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Iωαννινα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Καλησπερα...

    Πριν λιγες μερες εφτιαξα εναν παρομοιο αυτοματισμο. Το πιθανοτερο ειναι να χρειαστεις ρελε γιατι η ηλεκτροβαλβιδα σου θα χρειαζεται μονιμη ταση για οση ωρα χρειαζεται να γινει η καθε κινηση. Αν μπορεις δωσε λεπτομερειες για το τι θες να κανεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, τι τύπο τερματικούς χρειάζομαι και πως θα γίνει η συνδεσμολογία, έψαξα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, ψάχνοντας για τερματικούς στο διαδύκτιο πελάγωσα....
    Ηλία και Πέτρο, θέλω λεπτομέρειες, επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με τερματικούς και όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι κάποιο διάγραμμα και πως θα συνδεθούν οι δίοδοι.
    Σε ένα κατάστημα βιομηχανικού ηλεκτρολογικού υλικού υπάρχουν τερματικοί διακόπτες βιομηχανικού τύπου, με ροδάκι, ωστήριο, ή "κεραία". Εξαρτ'αται τι προσαρμογή θα κάνεις επάνω στον κύλινδρο.
    Δωσε μας λεπτομέρειες και εδώ είμαστε εμείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Χμμμ.... έχετε δίκαιο !!!
    Αυτό το μηχάνημα θέλω να φτιάξω: http://www.youtube.com/watch?v=XA3hP...eature=related είναι μηχανή που συμπιέζει πριονίδι και γενικότερα βιομάζα, αλλά με μια υδραυλική μπουκάλα, η δεύτερη που κάνει την προπίεση θα γίνει μηχανικά.
    Οπως βλέπετε, η μπουκάλα κάνει επαναλαμβανόμενη κίνηση και μέσω τερματικών οδηγεί 2 ηλεκτροβαλβίδες.
    Αυτόν τον αυτοματισμό θέλω, αλλά με απλό τρόπο χρησιμοποιώντας τερματικά χωρίς ρελέ.
    Σκέφτηκα κάποιο τρόπο, με ένα διακόπτη αεροπορικού τύπου 3 επαφών ON - COM - ON, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει σαν τερματικός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.484

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ.... έχετε δίκαιο !!!
    Αυτό το μηχάνημα θέλω να φτιάξω: http://www.youtube.com/watch?v=XA3hP...eature=related είναι ... .. τερματικός.
    Για κοίτα το υδραυλικό κύκλωμα του συνημμένου, και αν σε βολεύει τα ηλεκτρολογικά τα βρίσκομε, αν δε σε βολεύει κάνε και ανάρτησε το υδραυλικό κύκλωμα που θα προτιμούσες.
    υδραυλική πρέσα ζ&#96.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. -Κάποια κοινότητα (forum) για υδραυλικά - θέρμανση
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-14, 17:47
  2. Διακόπτες σε μΕ
    By mtzag in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-13, 12:55
  3. "Υδραυλικό ισοδύναμο της ωμικής αντίστασης"
    By icestein in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-12, 23:15
  4. κύκλωμα με διακόπτες
    By Firehouseman in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-10, 20:54
  5. πολύμπριζο με διακόπτες
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-10, 01:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας