Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Ακόμα μια αναβάθμιση Φ/Β συστήματος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Ακόμα μια αναβάθμιση Φ/Β συστήματος

    Φίλοι καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
    Παίρνω το θάρρος να ανοίξω ένα νέο θέμα, γιατί δυστυχώς ο καθένας μου λέει το κοντό του και το μακρύ του κι έχω φτάσει σε δίλλημα, το οποίο θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

    Πρώτα από όλα η εγκατάσταση έχει ως εξής:
    Πάνελ 60W - Ρυθμιστή 1 - Μπαταρία
    Πάνελ 80W - Ρυθμιστή 2 - Μπαταρία
    Οι δύο ρυθμιστές μπήκαν λόγω των διαφορετικών πάνελς. Η μπαταρία είναι κλειστού τύπου gel 200ah. Από την μπαταρία σε inverter 1000w.

    Η αναβάθμιση αφορά την μπαταρία, αφού το ρεύμα δεν είναι επαρκές και έχουμε παρατηρήσει ότι η ίδια γεμίζει το πολύ μέχρι τις 11-12 το πρωί. Η μπαταρία είναι 4 χρονών και είχε αγοραστεί με την ιδέα της επεκτασιμότητας, δηλαδή να πάρουμε άλλη μια 200άρα στο μέλλον.
    Το μέλλον ήρθε, αλλά κάποιοι μου είπαν ότι δε θα συνεργάζονται, άλλοι ότι δεν βάζουμε τέτοιες μπαταρίες σε φ/β συστήματα (ναι εδώ γελάνε) και... και... ή να περάσω σε 6Χ2v συστοιχίες...

    Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας, και από όσο έχω διαβάσει οι περισσότεροι που γράφουν εδώ, γνωρίζουν περισσότερα.

    Ένα δευτερεύον που με απασχολεί, είναι ο τρόπος που ασφαλίζουμε την σύνδεση μπαταρία - inverter. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε διακόπτης, ούτε ασφάλεια, αφού 100A ασφαλεία ήταν αδύνατον να βρω. Τα καλώδια στη συγκεκριμένη σύνδεση είναι 16άρια αν θυμάμαι καλά και 800W μπορώ να τραβάω άνετα.
    Και τέλος, η απόσταση από τα πάνελς στους ρυθμιστές είναι περίπου 5-6 μέτρα και άλλα 3 μέχρι την μπαταρία. Εκεί τι διατομής καλώδια προτείνεται να μπουν;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gordona για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    greatgalaxy (10-02-16)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    ο ερωτημα με τις μπαταριες δεν μπορω να το καταλαβω. για την ασφαλεια θα διαφωνησω. υπαρχουν ασφαλειες 100Α τοσο τυπου αυτοκινητου οσο και μαχαιρωτες που χρησιμοποιουνται σε ηλεκτρολογικους πινακες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Η ερώτηση σχετικά με την μπαταρία είναι το αν πάρω άλλη μία 200άρα ίδια με τη προηγούμενη, ή αν ξεκινήσω από την αρχή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    κατά κανόνα οι μαχαιρωτές δεν κάνουν....ζεστάινονται και λιώνουν...Μην βάλεια καμμία ασφάλεια απο τις μπαταρίες πρός το inverter
    αυτό με τα διαφορετικά πάνελ δεν το καταλαβαίνω...βάλε ότι έχεις σε ένα ρυθμιστή πάνω κάτω στα ampere toy ρυθμιστή. Δηλαδή έχεις ρυθμιστη 12/24 volt sta 10 αμπερ; e...τα πανελ παρράλληλα..κόκκινο -στο κόκκινο (+) μαυρο σε μαυρο (-) μέχρι να πιάσεις το άθροισμα των αμπερ...
    μπαταρίες...βασικά πρέπει να έιναι ίδιας (περίπου)ηλικίας και ίδιου τύπου. tzel η υγρού καταλύτη. Ο λόγος έιναι η διαφορετική τάση στην οποία φορτίζονται. Αν ο ρυθμιστή σου έιναι σχετικά καλός θάχει επιλογή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Μια μπαταρία 200Ah θέλει για να γεμίσει περίπου τα ίδια Ah που μπορεί να αποθηκεύσει. Αρα για να γεμίσει η μπαταρία σου σε μια μέρα (ανάλογα την εποχή 3-7 ωρες ηλιοφάνειας) θέλει 30Α ελάχιστο το καλοκαίρι. Με πάνελ 60 watt πέρνεις μέγιστο 5Α (12v Χ 5A = 60W) αντίστοιχα με το 80watt (6,6Α). Αρα η μπαταρία σου, αν έχει κατανάλωση κατά την διάρκεια της φόρτησης, δεν θα σου φτάνει ποτέ! Και αφού έχεις μια μπαταρία (αν κατάλαβα σωστά) γιατί έχεις 2 ρυθμιστές? Ενας μέχρι 15Α για τα πάνελ που έχεις, παράλληλα συνδεμένα, φτάνει αλλιώς θέλεις έναν 30Α-40Α για να μεγαλώσεις το σύστημα και να φορτίζεις την μπαταρία πιό γρήγορα. Η μπαταρία που έχεις δεν θέλει αλλαγή τόσο γρήγορα. Συνήθως μετά από 10 χρόνια, ίσως. Φόρτιση θέλει.

    Οσο για την ασφάλεια από την μπαταρία προς τον inverter, συνήθως έχει ασφάλεια μέσα στον inverter αλλά αν θές κι άλλη, μια 30Α είναι αρκετή, στο (+) και μια στο (-).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ljohnny : 05-05-11 στις 15:26

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Το βασικό μου ερώτημα είναι ότι επειδή η υπάρχουσα μπαταρία των 200ah δεν μου επαρκεί (σε κατανάλωση) θέλω να αυξήσω χωρητικότητα, είτε παίρνοντας άλλη μία ίδιου τύπου, είτε ξεκινώντας από την αρχή.
    Και το ερώτημα αυτό γεννάτε επειδή πολλές παπαρίες πουλάν γενικότερα εκεί έξω. Σας λέω για παράδειγμα 2 απαντήσεις που πήρα: 1) αυτή η μπαταρία που έχω, δεν κάνει για φ/β συστήματα, 2) αν βάλω άλλη μία ίδια δεν θα κερδίσω τίποτα αφού η υπάρχουσα είναι παλιά και είναι σαν να βάζω σε φάκο μία άδεια και μία γεμάτη μπαταρία! Τώρα ο τελευταίος είτε δεν έχει ιδέα από φυσική για παράλληλες και κατά σειρά συνδέσεις, είτε είναι πολύ καλός πωλητής!

    Όσο για τους 2 ρυθμιστές, υπήρχε ο ένας με το πρώτο πάνελ των 60w, ο οποίος είναι μικρός (νομίζω 10Α) και αγοράζοντας το δεύτερο πάνελ, αποφάσισα να πάρω και 2ο ρυθμιστή αφού ήθελα εν καιρώ να προσθέτω κι άλλα πάνελ (ίδια με το 80άρι).

    Προς το παρόν μπορώ να παράγω ρεύμα περισσότερο από ότι αποθηκεύεται και καταναλώνω πάλι περισσότερο από ότι αποθηκεύεται και για αυτό θέλω να αυξήσω την χωρητικότητα. Του χρόνου, αν δω ότι τα πάνελ δεν γεμίζουν τις μπαταρίες, πάω για 3ο πάνελ... Όλα σιγά-σιγά! Αν και μόνο τα καλώδια που πρέπει να αλλάξω κάποια στιγμή, κοστίζουν κανα 200άρι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    τι μπαταρία έχεις; πόσο καιρό την έχεις;
    Γενικά επέκταση θα κάνεις στα πάνελ η στο inverter η στον ρυθμιστή φόρτισης.
    Στις μπαταρίες έιναι δύσκολο αυτό. Θα ξηλωθείς μια και καλή...αλλά τι συσκευές χρησιμοποιείς; για πόσο καιρό; Πόσο καιρό μένουν ανενεργές οι συσκευές για να φορτίσουν οι μπαταρίες; Δεν ξεκινάμε απο τις ανάγκες σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordona Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Το βασικό μου ερώτημα είναι ότι επειδή η υπάρχουσα μπαταρία των 200ah δεν μου επαρκεί (σε κατανάλωση) θέλω να αυξήσω χωρητικότητα, είτε παίρνοντας άλλη μία ίδιου τύπου, είτε ξεκινώντας από την αρχή.
    Και το ερώτημα αυτό γεννάτε επειδή πολλές παπαρίες πουλάν γενικότερα εκεί έξω. Σας λέω για παράδειγμα 2 απαντήσεις που πήρα:
    1) αυτή η μπαταρία που έχω, δεν κάνει για φ/β συστήματα,

    1.................

    2) αν βάλω άλλη μία ίδια δεν θα κερδίσω τίποτα αφού η υπάρχουσα είναι παλιά και είναι σαν να βάζω σε φάκο μία άδεια και μία γεμάτη μπαταρία!

    2.......................

    Τώρα ο τελευταίος είτε δεν έχει ιδέα από φυσική για παράλληλες και κατά σειρά συνδέσεις, είτε είναι πολύ καλός πωλητής!

    Όσο για τους 2 ρυθμιστές, υπήρχε ο ένας με το πρώτο πάνελ των 60w, ο οποίος είναι μικρός (νομίζω 10Α) και αγοράζοντας το δεύτερο πάνελ, αποφάσισα να πάρω και 2ο ρυθμιστή αφού ήθελα εν καιρώ να προσθέτω κι άλλα πάνελ (ίδια με το 80άρι).

    3...............


    Προς το παρόν μπορώ να παράγω ρεύμα περισσότερο από ότι αποθηκεύεται και καταναλώνω πάλι περισσότερο από ότι αποθηκεύεται και για αυτό θέλω να αυξήσω την χωρητικότητα.

    4.................

    Του χρόνου, αν δω ότι τα πάνελ δεν γεμίζουν τις μπαταρίες, πάω για 3ο πάνελ... Όλα σιγά-σιγά! Αν και μόνο τα καλώδια που πρέπει να αλλάξω κάποια στιγμή, κοστίζουν κανα 200άρι...

    1.
    Αυτή η μπαταρία που έχεις ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΑ για φωτοβολταικά.

    2.
    Η μπαταρία, αν χρησιμοποιήθηκε σωστά χωρίς μόνιμα πλήρης εκφορτίσεις, δεν είναι παλιά. Αν θέλεις να βάλεις 2η παράλληλα, τότε μόνο ίδια μπορείς (200Ah) γιατί αλλιώς καμία από τις δύο δεν θα φορτιστεί σωστά και σε ακραία περίπτωση, κάποια μικρότερη σε χωριτικότητα, μπορεί να σκάσει.

    3.
    Αρα, μπορείς να βάλεις και το 60αρι παράλληλα με το 80αρι στον ίδιο ρυθμιστή.

    4.
    12V / 140W αντιστοιχούν σε 5 ώρες μέσο όρο Χ 11Α, 50-60 Ah συνολικά την ημέρα, πως παράγεις περισσότερο από ότι αποθηκευεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    για μισό ρε τζόνυ, πώς ξέρεις τι έχει ο ερωτών gordona;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με ότι γράφει στο πρώτο post.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 21:14
  2. Αναβάθμιση αυτόνομου φ/β συστήματος σε εξοχικό
    By Telisss in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-11, 21:15
  3. Ακόμα το ψάχνω, ΡΗ64 52-10Α
    By billys7 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-09, 18:26
  4. Εσείς ακόμα καπνίζετε;
    By aeonios in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 12:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας