Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Μετρητης χρονου καυστηρα...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή Μετρητης χρονου καυστηρα...

    Καλησπέρα...
    Υπάρχει καποιο κύκλωμα μετρητή χρόνου που να μπορει να οδηγείτε απο ενα 'νεον' λαμπακι 220volt
    Θελω να μετρήσω τον συνολικό χρονο που δουλευει ο καυστήρας του πετρελαίου το 24ωρο , γιατι με εχει πεθάνει στην κατανάλωση και θελω να διαπιστώσω , αν φταίει το πετρέλαιο ή η ρύθμιση του καυστήρα.
    Η ιδεεα εχει ως εξής.
    Στην προσοψη του καζανιου , υπαρχει εναν ¨νεον' λαμπακι ( ένδειξη λειτουργίας καυστηρα - θερμοκρασια νερου ) που αναβει οταν ξεκινα να δουλεύει ο καυστήρας και σβήνει οταν ο καυστήρας σταματάει.
    Εκει θα πρεπει να προσαρμοστεί ενα ρελε 220 που οσο ειναι ον , θα γραφει χρονο ενα ψηφιακό χρονόμετρο..( οταν γινει off σταματάει να γραφει το χρονόμετρο )
    Εχετε τιποτα υπ'οψιν σας..??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Iωαννινα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Καλησπερα....

    Απο ενα καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου μπορεις να αγορασεις εναν ωρομετρητη 220V και να τον συνδεσεις παραλληλα με το λαμπακι. Αν θελεις να τον μηδενιζεις παρε εναν που να χει και reset.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Σωστα! Οπως επισης, (ειδικα αν δεν εχεις αυτονομίες), μπορεις αυτόν τον απλο μετρητη που σου ειπε ο tomka να τον συνδεσεις και στο λαμπακι του θερμοστατη μεσα στο σπιτι.

    Παντως, μην περιμενεις να βγαλεις και ακρη για την καταναλωση με αυτο τον τροπο. Θερμιδομέτρηση χρειαζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    από τις ώρες λειτουργίας του καυστήρα, το μπεκ και την πίεση του μπορούμε να υπολογίσουμε την κατανάλωση καυσίμου. Από την θερμιδομέτρηση του νερού πως μπορούμε να βρούμε πόσο καύσιμο καταναλώσαμε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......Θελω να μετρήσω τον συνολικό χρονο που δουλευει ο καυστήρας του πετρελαίου το 24ωρο , γιατι με εχει πεθάνει στην κατανάλωση και θελω να διαπιστώσω , αν φταίει το πετρέλαιο ή η ρύθμιση του καυστήρα.....


    Τα ίδια είχα και εγώ .

    Μετά από πολλές ώρες διαβάσματος , συζητήσεων με τεχνικούς , αγορά ότι βιβλίο κυκλοφορεί για τους υδραυλικούς έχω να πώ σαν ερασιτέχνης υδραυλικός
    χεχεχε

    Το να μετράς τον χρόνο που λειτουργεί ο καυστήρας για να δείς που πάει το καύσιμο δεν είναι σωστό . γιατί εξαρτάτε από τις εξωτερικές θερμοκρασίες , το πόσο εύκολα αποβάλει την θερμοκρασία το διαμέρισμα , αν έχει αιθάλη μέσα ο λέβητας κ.λ.π.

    Αν θέλεις να δεις τι γίνεται με τον καυστήρα πρώτα δες αν μπορείς να βρεις κάποιον καυστηριατζή που έχει μεράκι και φυσικά όργανα..

    Υπάρχουν προδιαγραφές για τον κάθε λέβητα με τη όρια λειτουργία που έχει και άλλες λειτουργικές πληροφορίες. Πάντα διαβάζουμε γνωρίζουμε και ενεργούμαι ανάλογα .

    α) θα μετρήσει την θερμοκρασία που έχουν τα καυσαέρια σου σε απόσταση περίπου 20 cm από την έξοδο καυσαερίων του καυστήρα - θερμοκρασία περιβάλλοντος
    *Αν η θερμοκρασία είναι πάνω από 250 C με νερά στα 60 C περίπου μπορείς να μειώσεις το μπεκ. Οσο μειώνεις το μπεκ πέφτει η θερμοκρασία των καυσαερών κάτω από 180 C έχουμαι το φαινόμενο υγροποίησης κοινός στάζει μέσα στον λέβητα η καμινάδα .

    β) Θα μετρήσει τα καυσαέρια σου ώστε να γίνεται όσο το δυνατόν καλύτερη καύση του πετρελαίου

    γ) ένα καλό καθάρισμα του εσωτερικού του λέβητα . 1 mm πουρί αυξάνει περίπου 30 C τα καυσαέρια όσο καλύτερο καθαρισμό έχεις τόσο καλύτερη θέρμανση του νερού και οικονομία φυσικά εδώ πρέπει να έχουμε καλή καύση πετρελαίου για μην γεμίσει γρήγορα ο λέβητας με πουρί.. Ο καθαρισμός μπορεί να γίνει και παρπάνω από μία φορά ανάλογα με την πουρι που πιάνει ο λέβητας αλλά και την ποσότητα πετρελαίου που καίει .

    δ) Αλλαγή κάθε χρόνου του Mpek στον καυστήρα , καθαρισμός φίλτρων του καυστήρα εσωτερικά , και εξωτερικά (δεξαμενή πετρελαίου ) έλεγχος τις γωνίας , τις ποσότητας και του σχήματος που ραντίζει το μπεκ . Συμφωνία του μπεκ με τις προδιαγραφές του καυστήρα .

    ε) Εξαέρωση όλου του δικτύου καλοριφέρ , σώματα κ.λ.π. για να υπάρχει μεταφορά θερμοκρασίας σε όλα τα σώματα αν κάποια σώματα είναι κρύα και άλλα ζεστά …εδώ μπορεί να δείς και τον κυκλοφοριτή αλλά να μην τον μπλέξουμε τώρα ….

    Στ) Μονώσεις σε όλο το δίκτυο των σωλήνων , βάνες , κατανεμητές , λεβητοστάσιο , χοντρή σωλήνες στο λεβητοστάσιο , βάνες κ.λ.π. Η μόνωση των σωληνώσεων είναι μία άμεση ανάγκη που αδιαφορούν πολλοί αλλά η οικονομία που γίνεται είναι τεράστια ….



    Φιλικά

    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    από τις ώρες λειτουργίας του καυστήρα, το μπεκ και την πίεση του μπορούμε να υπολογίσουμε την κατανάλωση καυσίμου. Από την θερμιδομέτρηση του νερού πως μπορούμε να βρούμε πόσο καύσιμο καταναλώσαμε;
    Ο τomhel ξερει ποσο πετρελαιο καει και μαλιστα ειναι και πολυ. Αυτο που ζηταει βασικα δεν ειναι να μάθει την ποσοτητα που καει αλλα το αν ανταποκρινεται η ποσοτητα αυτη με την θερμοτητα που μπαινει μεσα στο σπιτι του. Απο την θερμιδομετρηση , και με βαση την θερμογονο του πετρελαιου (10000κιλοθερμιδες) βρισκει ποσο θα επρεπε να εχει καψει. Ετσι μπορει να συγκρινει ποση από την ποσοτητα που καει μπαινει στο σπιτι του και πόση ζεσταινει τα πουλακια στην αυλή του.

    (Αν καταλαβα σωστα αυτο ειναι το προβλημα του Τομ. Αν ειναι διαφορετικο το σεναριο, επανερχομαστε)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Το προβλημα ειναι οτι καιω υπερβολικά πολυ καυσιμο , και θελω να καταλάβω ποιος απο τους 2 με δουλεύει..
    Ο Καυστηρατζης , η ο Βενζινας...
    Ο καυστηρατζης απο την μερια του λεει οτι τα εχει ρυθμίσει ολα σωστα , και θα επρεπε να έκαιγε τουλαχιστον το μισο καύσιμο απο οσο καίω τωρα .
    Το οτι καίω το διπλασιο μου λεει οτι φταιει το πετρέλαιο που δεν εχει ( λογο νοθειας ) την κατάλληλη θερμικη ικανότητα καύσης , οποτε ο καυστηρας για να παραγει την απαιτούμενη θερμοκρασία , καίει περισσότερη ωρα - οποτε περισσότερο καυσιμο.
    Επισεις η υπερβολικη βρωμιά ( μουτζουρα ) που μαζεψε ο καυστηρας σε συντομο χρονικο διαστημα , λεει , οτι δείχνει την νοθεια στο καυσιμο ( καμμενα λαδια και νερο )

    Ο δε βενζινας μου λεει οτι το καύσιμο του ειναι τελειο , και τα ριχνει στον καυστηρατζη που δεν εχει λεει , ρυθμίσει τον καυστήρα καλα..
    Η μουτΖουρα και η μεγαλη κατανάλωση ( κατα τον βενζινα ) οφείλετε στο οτι δεν εχει πετύχει ο καυστιρατζης την μιξη αερα-καυσιμου σωστα

    ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΑΣΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ...

    Δεδομένου οτι ο καυστήρας μου εχει κατανάλωση απο 2-6 κιλα disel/h ( 2,3 ~ 7,2 lt) θελω να μετρήσω ποση ωρα δουλευει στις 24 ωρες , ετσι ωστε να καταλαβω απο που προερχετε η μεγαλύτερη κατανάλωση
    Για να το κανω πιο λιανα , ο καυστηρατζης μου ειπε οτι η λειτουργία του καυστηρα μου σε μια κρυα σχετικα μερα , ειναι 5,5 lt / h και μεγιστη διάρκεια συνεχούς καύσης ειναι 5 ωρες
    Αυτο μας κανει 27 με 28 λιτρα το 24ωρο το πολυ , δηλαδη Σε ΑΚΡΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ( σε πολυ κρυο , συμφωνα με τα λεγομενα του )
    Αν λοιπον ο καυστηρας μου δουλεύει οντως 5 ωρες , τοτε δεν καιει 5,5 λιτρα αλλα σχεδον το διπλασιο οποτε ο καυστηρατζης μαλλον εχει κανει λαθος ρύθμιση γιατι δεν καιει 5,5 αλλα σχεδον παει στα 8 με 9 lt..
    Aν ο καυστήρας δουλευει περισσότερο χρονο απο 5-5,5 ωρες ( για να δικαιολογήσει την κατανάλωση θα πρεπει να καιει 5 λιτρα για 8 ωρες ) , το καυσιμο ειναι μαλλον μουφα .
    Πρόβλημα ειναι , οτι και στους 2 εχω εμπιστοσύνη..
    Ο καυστηρατζης φενετε οτι ειναι καλος ( λεπτολόγος στο καθαρισμα , με τα οργανα του κ.τ.λ )...ααα... η θερμοκρασια καυσαεριου ειναι στου 150 , αν αυτο σας λεει κατι..
    Αλλα και ο βενζινας ειναι εμπιστοσύνης , δεν πιστεύω να κανει νοθείες..


    Μπορει να μην συμβαινει τιποτα απο τα 2 πιο πανω , αλλα το σπιτι ( ειναι με ταρατσα χωρις μόνωση ) να εχει τρομερές απώλειες .
    Σε γενικες γραμμες καιω αρκετο diesel καθε χειμωνα , αλλα φετος με μικρο παιδι στο σπιτι και το καλοριφερ να καει 24/24 , το πετρελαιο με εχει φερει στα ορια τησ χρεοκοπίας...
    Οπως και να εχει πρεπει αμεσα να καταλαβω τι μου γινετε , γιατι απο του χρονου με το πετρελαιο στα 1,30 με βλεπω να βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα ειναι οτι καιω υπερβολικά πολυ καυσιμο , και θελω να καταλάβω ποιος απο τους 2 με δουλεύει..
    Ο Καυστηρατζης , η ο Βενζινας...
    Ο καυστηρατζης απο την μερια του λεει οτι τα εχει ρυθμίσει ολα σωστα , και θα επρεπε να έκαιγε τουλαχιστον το μισο καύσιμο απο οσο καίω τωρα . ?????
    Το οτι καίω το διπλασιο μου λεει οτι φταιει το πετρέλαιο που δεν εχει ( λογο νοθειας ) την κατάλληλη θερμικη ικανότητα καύσης , οποτε ο καυστηρας για να παραγει την απαιτούμενη θερμοκρασία , καίει περισσότερη ωρα - οποτε περισσότερο καυσιμο.

    Κατα την δικιά μου άποψη αν είναι νοθευμένο δεν θα μπορούσε να μετρήση και να ρυθμίσει τον καυστήρα . Αρα αφού τον ρύθμισε δεν είναι νοθευμένο το πετρέλαιο !!! . Επίσης ο πετρελαίας σου έδωσε και σε άλλα σπίτια πετρέλαιο κ.λ.π. θα υπήρχε ανάλογο πρόβλημα και σε άλλα σπίτια ......

    Επισεις η υπερβολικη βρωμιά ( μουτζουρα ) που μαζεψε ο καυστηρας σε συντομο χρονικο διαστημα , λεει , οτι δείχνει την νοθεια στο καυσιμο ( καμμενα λαδια και νερο )

    Κατα την δικιά μου άποψη δείχνει κακή ρύθμιση του καυστήρα πολλή αιθάλη .

    Ο δε βενζινας μου λεει οτι το καύσιμο του ειναι τελειο , και τα ριχνει στον καυστηρατζη που δεν εχει λεει , ρυθμίσει τον καυστήρα καλα..
    Η μουτΖουρα και η μεγαλη κατανάλωση ( κατα τον βενζινα ) οφείλετε στο οτι δεν εχει πετύχει ο καυστιρατζης την μιξη αερα-καυσιμου σωστα

    Κατα την δικιά μου άποψη δείχνει κακή ρύθμιση του καυστήρα πολλή αιθάλη .


    ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΑΣΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ...

    Δεδομένου οτι ο καυστήρας μου εχει κατανάλωση απο 2-6 κιλα disel/h ( 2,3 ~ 7,2 lt) θελω να μετρήσω ποση ωρα δουλευει στις 24 ωρες , ετσι ωστε να καταλαβω απο που προερχετε η μεγαλύτερη κατανάλωση
    Για να το κανω πιο λιανα , ο καυστηρατζης μου ειπε οτι η λειτουργία του καυστηρα μου σε μια κρυα σχετικα μερα , ειναι 5,5 lt / h και μεγιστη διάρκεια συνεχούς καύσης ειναι 5 ωρες
    Αυτο μας κανει 27 με 28 λιτρα το 24ωρο το πολυ , δηλαδη Σε ΑΚΡΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ( σε πολυ κρυο , συμφωνα με τα λεγομενα του )
    Αν λοιπον ο καυστηρας μου δουλεύει οντως 5 ωρες , τοτε δεν καιει 5,5 λιτρα αλλα σχεδον το διπλασιο οποτε ο καυστηρατζης μαλλον εχει κανει λαθος ρύθμιση γιατι δεν καιει 5,5 αλλα σχεδον παει στα 8 με 9 lt..
    Aν ο καυστήρας δουλευει περισσότερο χρονο απο 5-5,5 ωρες ( για να δικαιολογήσει την κατανάλωση θα πρεπει να καιει 5 λιτρα για 8 ωρες ) , το καυσιμο ειναι μαλλον μουφα .
    Πρόβλημα ειναι , οτι και στους 2 εχω εμπιστοσύνη..

    Ο καυστηρατζης φενετε οτι ειναι καλος ( λεπτολόγος στο καθαρισμα , με τα οργανα του κ.τ.λ )...ααα... η θερμοκρασια καυσαεριου ειναι στου 150 , αν αυτο σας λεει κατι..

    Κατα την δικιά μου άποψη το 150 αν δεν έχεις όλες τις μετρήσης και τις ποροδιαγραφές του λέβητα δεν λεέι .... Μία αδύνατη φλόγα και αρύθμιστος καυστήρας μπορεί να βγάλει χαμηλές θερμοκρασίες καυσαερίων αφού η φλόγα δεν καει σωστά - έχεις αιθάλη .

    Αλλα και ο βενζινας ειναι εμπιστοσύνης , δεν πιστεύω να κανει νοθείες..


    Μπορει να μην συμβαινει τιποτα απο τα 2 πιο πανω , αλλα το σπιτι ( ειναι με ταρατσα χωρις μόνωση ) να εχει τρομερές απώλειες .
    Σε γενικες γραμμες καιω αρκετο diesel καθε χειμωνα , αλλα φετος με μικρο παιδι στο σπιτι και το καλοριφερ να καει 24/24 , το πετρελαιο με εχει φερει στα ορια τησ χρεοκοπίας...

    Μήπως έκαιγες τα ίδια και λόγο αλλαγής χρήσης 24/24 έχεις προσέξει την υπερβολική κατανάλωση .... και φυσικά ίσως την κακή εγκτατάσταση του δικτύου θέρμανσεις που έχεις ??

    Οπως και να εχει πρεπει αμεσα να καταλαβω τι μου γινετε , γιατι απο του χρονου με το πετρελαιο στα 1,30 με βλεπω να βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο...
    Καυστηριατζήδες υπάρχουν και άλλοι ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    malista... Loipon. Δεδομενα που δεν εχουμε: 1)ειναι νεα κατοικια και δεν εχεις μετρο συγκρισης με αλλες χρονιες? 2) Ειναι παλια κατοικια αλλα νεο καλοριφερ???

    Παμε με αυτα που εχουμε.: 1) οι 150 C στα καυσαερια ειναι καλα, μεχρι και σε σημειο που μπορουμε να πουμε οτι ειναι και χαμηλα. Δηλαδη ο καυστηρατζης σου σου τον εχει ρυθμισει οριακα προς τη μερια του να μην χανεις καθολου θερμοτητα. (Θα επρεπε να εχεις δηλαδη 160 - 220 για ενα συμβατικο λεβητα). Αρα εισαι καλα απο εκει.
    Επισεις η υπερβολικη βρωμιά ( μουτζουρα ) που μαζεψε ο καυστηρας σε συντομο χρονικο διαστημα
    2) Προβλημα αυτο! Πρεπει, μετα την ρυθμιση του καυστηρατζη, η φωτια απο το ματακι του λεβητα να φαινεται καθαρη και να φωτιζει το εσωτερικο του λεβητα χωρισ να κιτρινιζει. (αλλιως της λειπει αερας). Επισης, πισω στο σπιραλ αλουμινιου (καμιναδα) πρεπει , ενω δουλευει ο καυστηρας να μπορεις να αναπνεεις χωρις να δακρυζουν τα ματια σου και χωρις να βγαζει μουτζουρα καθολου. Πρεπει να βλεπεις μονο καθαρο ζεστο αερα μεσα απο το σπιραλουμινιου.
    Δεν εχω πολυ χρονο, τελευταιο θα σου πω, πηγαινε αγορασε 5 λιτρα πετρελαιο απο κανα δυο διαφορετικους και βαλε τον καυστηρατζη να ρυθμιζει καυστηρα . Γρηγορος και αποτελεσματικος τροπος για να καταλαβεις διαφορες αμεσως.

    Και φυσικα, πριιν απο ολα, θεωρουμε οτι ξερουμε της απωλειες του σπιτιου και ειναι σιγουρο οτι περιμενεις διαφορετικη καταναλωση και δεν την εχεις.


    Σημ.Στο # 3 εχω κανει λαθος, η σωστη συνδεση ειναι στο μοτερ του καυστηρα να μετρας )

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αφου το χεις βρει τι φταιει... τα λες και μονος σου.
    24ωρη λειτουργια και αμονωτη ταρατσα.
    (απο κουφωματα πως παμε?)
    Ψαξε την περιπτωση αν σε καλυπτει το εξοικονομω κατοικον και μονωσε την ταρατσα. Ειναι πολλα τα λεφτα να ζεσταινεις τον αερα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ωρομετρητης σε καυστηρα
    By vagroul in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-20, 12:44
  2. Ηλεκτρονικο Καυστηρα Johannes
    By kostas-21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-17, 15:13
  3. Συγχρονος μετρητης 4bit JK Flip Flop
    By Bazuk in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 16:36
  4. Ηλεκτρονικα καυστηρα
    By dal_kos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 16:15
  5. Κατανάλωση ρεύματος καυστηρα
    By KOKAR in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-09, 09:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας