Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Βοηθεια!!!Τι πυλη πρεπει να χρησιμοποιησω?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή Βοηθεια!!!Τι πυλη πρεπει να χρησιμοποιησω?

    Παιδια καλησπερα χρειαζομαι την βουθεια σας...Λοιπον εχω μια συσκευη τηλεχειρισμου που μολις την τροφοδοτω μου δινει εξοδο ( - ) επειτα ασυρματα μολις δεχεται σημα δεν δινει τιποτα μολις ξαναδεχτει σημα δινει ( - ).Εκει λοιπον θελω να συνδεσω ενα buzzer αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να χτυπησει την πρωτη φορα που θα τροφοδοτω το κυκλωμα αλλα επειτα σε καθε αλλαγη του δεκτη τι προτασεις εχετε να μου κανετε????

    παραδειγμα

    1)Δινω ταση δινει εξοδο ( - ) το μπαζερ δεν χτυπαει....
    2)μετα σε καθε - η 0 να δουλευει σαν φλιπ φλοπ με την διαφορα το ρεσετ να το κανω εγω απο καποιο κουμπι


    Σορυ για το edit poy ekana.....


    Ευχαριστω!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _ab : 19-01-11 στις 22:07

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Ισως να μην ειμαι ο μοναδικος που δεν καταλαβα απολυτως τιποτα απο αυτα που γραφεις.
    Πιθανον να ειναι πολυ απλο αν γραψεις πιο αναλυτικα ολα αυτα που περιγραφεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    εχεις δικιο θα επανερθω αργοτερα με μια καλυτερη εξηγηση και με μια ιδεα που μου ηρθε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Λοιπον την λυση την βρηκα σε αυτο που θελω να κανω......

    Θελω ομως να πειραματιστω με τις πυλες.Λοιπον θελω να μου πειτε επειδη κατι δεν κανω καλα και δεν μου βγαινει το truth table... εαν θελω να δω μια πυλη ΝΟR πως συμπερυφερεται.....πχ to 4001
    εχουμε και λεμε
    ποδι 1 = Α
    ποδι 2 = Β
    ποδι 3 = Q εξοδος.

    ο πινακας λεει

    Α--Β---Q
    0--0---1
    0--1---0
    1--0---0
    1--1---1

    Για να δω τα παραπανω αποτελεσματα πρεπει να βαλω pull up h pull down στις εισοδους της πυλης????

    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Όνομα
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _ab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον την λυση την βρηκα σε αυτο που θελω να κανω......

    Θελω ομως να πειραματιστω με τις πυλες.Λοιπον θελω να μου πειτε επειδη κατι δεν κανω καλα και δεν μου βγαινει το truth table... εαν θελω να δω μια πυλη ΝΟR πως συμπερυφερεται.....πχ to 4001
    εχουμε και λεμε
    ποδι 1 = Α
    ποδι 2 = Β
    ποδι 3 = Q εξοδος.

    ο πινακας λεει

    Α--Β---Q
    0--0---1
    0--1---0
    1--0---0
    1--1---0
    Για να δω τα παραπανω αποτελεσματα πρεπει να βαλω pull up h pull down στις εισοδους της πυλης????

    Ευχαριστω!
    Οπότε γειώνοντας τις εισόδους της πύλης έχεις 0 είσοδο και συνδεόντας τες με την τροφοδοσία έχεις 1. Τώρα ο πίνακας πρέπει να σου βγαίνει σωστά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για την απαντηση σουτ αλλα δεν μου ειπες πρεπει να χρησιμοποιησω pull up h pull down αντιστασεις?Και εαν ναι που.

    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά, χρειάζεσαι μία NOT πύλη (με την ευρεία έννοια) μαζί με μία pull up στην είσοδό της.
    Η NOR που αναφέρεις, εκφυλίζεται σε NOT αν βραχυκυκλώσεις τις εισόδους της.

    Όταν ο τηλεχειρισμός δίνει (-), η NOT θα παίρνει λογικό 0 και θα βγάζει λογικό 1.
    Όταν ο τηλεχειρισμός δεν δίνει τίποτε, θα πιάνει δουλειά η pull up, οπότε η NOT θα παίρνει 1 και θα βγάζει 0.

    Τώρα, το θέμα είναι ότι μία πύλη δεν δίνει συνήθως αρκετό ρεύμα στην έξοδό της για να οδηγήσει με αξιοπιστία ένα buzzer. Έχεις αρκετές λύσεις, πχ:
    (1) Να βάλεις παράλληλες πύλες (NOT,NAND ή NOR). Το ρεύμα εξόδου θα είναι πολλαπλάσιο (x6 για εξαπλή NOT, x4 για τετραπλή NOR).
    (2) Να βάλεις αντί για NOT ένα NPN τρανζίστορ με συνδεσμολογία κοινού εκπομπού, το οποίο και αναστροφή κάνει, και ισχύ δίνει (πάντα με pull up στην είσοδο εννοείται).



    Θα πρότεινα το (2) μία που είναι το απλούστερο κύκλωμα (minimum 1 τρανζίστορ και 2 αντιστάσεις).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Nαι με μια τετοια πυλη το ελυσα....φανταζομαι ειναι το emmiter degenerazor το (2).
    http://en.wikipedia.org/wiki/Common_emitter
    Mπορεις ομως να μου στειλεις τι τιμες αντιστασεων θα πρεπει να βαλω??

    Επισης μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορεις να πειραματιστεις και γενικα με πυλες?Εννοω βαζω την εισοδο Α με ενα καλωδιακι στο - και την εισοδο Β με ενα καλωδιακι παλι στο - τοτε στην εξοδο θα πρεπει να εχω + ομως στις εισοδους της πυλης δεν πρεπει να μπει καποια πull up h pull down για να μην εχει ασυναρτητο αποτελεσμα σε καθε προσεγγιγμα του χεριου μου το truth table?Οποτε πως τις δοκιμαζω????

    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Όνομα
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Στήσε πάνω σε ένα ραστερ τις πύλες που θες. Βάλε στις εισόδους pull up ή pull down (δεν έχει ιδιαίτερη σημασία) 10k. Επίσεις σύνδεσε τις εισόδους με dip switches τα οποία βέβαια θα είναι συνδεδεμένα με τη γείωση ή τη τροφοδοσία του κυκλώματος ανάλογα με το να θα βάλεις pull up ή pull down. Έτσι έχεις ένα τρόπο να δίνεις είσοδο στις πύλες σου. Αν τώρα συνδέσεις και led στην έξοδο τους έχεις ένα πολύ παρασταστικό τρόπο να βλέπεις την έξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Όλες οι είσοδοι σε πύλες και λοιπά ψηφιακά κυκλώματα λειτουργούν πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο: Όταν η τάση είναι μικρότερη από μία συγκεκριμένη τιμή κατωφλίου, αυτή θεωρείται λογικό 0. Όταν είναι μεγαλύτερη από μία άλλη τιμή, θεωρείται λογικό 1. Αυτό που αλλάζει στις διάφορες οικογένειες κυκλωμάτων είναι οι παραπάνω τιμές κατωφλίου.
    Π.χ. στα CMOS ολοκληρωμένα, αν τους δώσεις τροφοδοσία 5 V, οποιαδήποτε τάση στην είσοδό τους κάτω από 2.5 V θα θεωρείται λογικό 0. Αν είναι πάνω από 2.5 V θα θεωρείται λογικό 1.

    Έρχεσαι λοιπόν εσύ και συνδέεις όπως λες με ένα καλωδιάκι το - με την είσοδο μιας πύλης . Δηλαδή της δίνεις 0 V. Άρα λογικό 0, μια που είναι τάση μικρότερη των 2.5V.
    Παίρνεις τώρα το καλωδιάκι από το - και το βάζεις στο + (έστω 5 V). Άρα της δίνεις 5 V, άρα τάση μεγαλύτερη των 2.5V, δηλαδή λογικό 1.
    Στο παραπάνω παράδειγμα οδηγείς πάντα την είσοδο με συγκεκριμένη τάση, άρα της λες ξεκάθαρα κάθε φορά αν θα παίρνει 0 η 1. Δεν χρειάζεσαι δηλαδή pull up ή pull down.

    Έστω τώρα ότι κάθε φορά που βγάζεις το καλωδιάκι από το -, δεν το βάζεις στο + αλλά το αφήνεις στον αέρα. Τί τάση θα έχει τότε η είσοδος? Ακαθόριστη. Εδώ χρειαζόμαστε μία pull up.
    Η pull up (έστω 10kΩ) συνδέει την είσοδό σου με τα 5V. Άρα όταν θα βγάζεις το καλωδιάκι από το -, με τη βοήθεια της pull up θα εμφανίζονται 5 V στην είσοδο. Όταν όμως θα το βάζεις στο -, η είσοδός σου είναι σαν να παίρνει τάση από 2 πηγές ταυτόχρονα: Από μία πηγή 5V με εσωτερική αντίσταση 10KΩ και από μία πηγή 0V με εσωτερική αντίσταση των 0Ω. Άρα νικά η τάση των 0V και η pullup ουσιαστικά περιθωριοποιείται. Όταν όμως αποσυνδέσεις την πηγή των 0V, η πηγή 5V είναι η μόνη που απομένει στην είσοδό σου.

    Σε μία pull down, αντιστρέφεται η λογική. Την χρησιμοποιούμε όταν δίνουμε ρητά λογικό 1, αλλά για 0 αφήνουμε την είσοδο στον αέρα. Η pulldown φροντίζει τότε να δώσει τάση 0V στην είσοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι LED να χρησιμοποιησω;
    By Giovanni22 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-13, 20:13
  2. Λογικη πυλη XNOR
    By mitsosp92 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-12, 13:40
  3. Πυλη OR αναζητηση
    By pit21 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 21:59
  4. ΤΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ?
    By panagiotis_x in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-05, 08:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας