Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Paypal και "συναλλαγμα"

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή Paypal και "συναλλαγμα"

    Καλησπερα,

    Σημερα καθως ημουν μεσα στο λογαριασμο μου στο paypal για να κανω μια αγορα απο Αμερικη, μπικα δοκιμαστικα να δω το πως θα γινει η αλλαγη του νομισματος απο € σε $ και ειδα κατι που δεν μου αρεσε καθολου.

    Η ισοτιμια με την οποια το paypal κανει την μετατροπη δεν εχει καμια ασχεση με την τρεχουσα ισοτιμια του χρηματιστηριου. Για παραδειγμα αυτες τις ημερες η τιμη ειναι 1,37 ενω στο paypal η μετατροπη γινεται με τιμη 1,33. Για μικρες αγορες φυσικα δεν εγινε κατι το τραγικο. Αλλα για αγορες μεγαλες τα χρηματα που χανονται ειναι της ταξης των 100-200€

    Αυτο γινεται σκοπιμα? Εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο το περιστατικο με τις αγορες του?

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Ναι γίνεται σκόπιμα , για να πληρώσεις την συμμετοχή του Paypal ( αμοιβή ) για την αλλαγή ισοτιμίας.

    Το ίδιο συμβαίνει και με την αγορά μέσο κάρτας , η VISA καρπώνεται ένα ποσοστό ως ( αμοιβή ).


    Ο Paypal θέλει να υποστηρίζει ότι έχει καλύτερες συμφωνίες με το τραπεζικό σύστημα λόγο όγκου συναλλαγών , και η δική του τιμή είναι καλύτερη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Δεν το ειχα προσεξει τοσο καιρο που εκανα μικρες αγορες αλλα τωρα το ποσο ειναι σημαντικο. Μηπως υπαρχει τροπος να κανω την μετατροπη απο τραπεζα εδω και να επιλεξω στο paypal να εχει ως προεπιλεγμενο νομισμα το $ και οχι το €? Ισως στην τραπεζα να μην παρουν τοσο μεγαλη προμηθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  4. #4
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Και γιατι βρε μάστορα δεν μαθαίνεις πρώτα πόσα θα σου πάρει η Τράπεζα σου , για να έχεις στοιχεία ,
    και να μην μιλάμε στο αέρα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Οκ ,θα παω αυριο να ρωτησω στην τραπεζα για το τι προμηθεια θα παρει αυτη.
    Απλα δεν γνωριζα αν γινεται ενω ο λογαριασμος ειναι σε € να εχω καρτες που να ειναι σε $.

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    χρηματιστίριο απλό είναι , σήμερα μπορεί να σε συμφέρει να τα έχεις σε $ , άυριο όμως ???
    γενικά μην ξεχνάς οτι η ευρώπη περνάει μια βαθιά κρίση , με έτοιμες φουσκες να σκάσουν, και με μία απο αυτές να είμαστε εμείς, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις αν η ισοτιμία θα γίνει πχ σε λίγες μέρες 1:1 (αν σκάσουμε εμείς ), η αν θα πάρει πάλι τα πάνω του το ευρώ και θα φτάσει και 1:1,5.....

    γενικά νομίζω πως στην συγκεκριμένη περίοδο έχει μια ασφάλεια μεγαλύτερη το δολάριο , ώσπου να ξεκαθαρίσει το τοπίο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Λογικο αυτο. Αν παρατηρησεις εδω και 5 χρονια το γραφημα του € εναντυ του $ φαινεται ξεκαθαρα το ποσο μεγαλη αγοραστικη δυναμη ειχε το € εφτασε στην κορυφη του 1,55 ειχε σταθερη ανοδικη πορεια και ξαφνικα εδω και 2 χρονια ανεβοκατεβαινει ασταματητα και εχασε πολυ. Το Νοεμβριο για παραδειγμα ηταν 1,47 τα χριστουγεννα στο 1,20 τωρα 1,37. Ενω αντιστοιχα το $ ειναι πολυ πιο ισσοροπημενο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj_mike : 28-01-11 στις 15:47
    ...........................^ILL-ektronika^


  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Σημερα πηγα στην ταπεζα και ηταν σκετη απογοητευση!! Οτι να ναι μου ειπαν. Η ταμιας μου ειπε δεν γινεται αυτο που λεω δεν μπορει να το κανει αυτο η paypal και οτι κανω λαθος εγω. Ο υποδιευθυντης ελεγε οτι δεν μπορω καν να κανω την καρτα μου σε $. Μετα μου ελεγαν οτι κανουν την μετατροπη με την τρεχουσα ισοτιμια και δεν περνουν προμηθεια. Μετα μου το αλλαξαν και ειπαν οτι δεν το κανουν αυτοι αλλα η Κεντρικη τραπεζα της ελλαδος κανει την μετατροπη και δεν γνωριζουν τι ειναι αυτα που τους λεω.Ο ενας πετουσε το μπαλακι στον αλλο και κανεις δεν ελεγε τι πραγματικα συμβαινει και πως τελικα γινεται η μετατροπη! Στο τελος μου εδωσαν κατι τηλεφωνα του στυλ 800 111...... να παρω να ρωτησω.

    Τελικα ετυχε να ακουσει την συζητηση αυτην ενας κυριος ο οποιος εμενε χρονια στην Αμερικη και με υποστιριξε σε αυτα που ελεγα διοτι και αυτος επαθε το ιδιο κανοντας μεγαλη μεταφορα χρηματων και του εφαγαν 3000€ επιδη ενω το χρηματιστηριο ειχε τοτε τιμη 1.22 του εκαναν την μετατροπη με 0,88!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj_mike : 28-01-11 στις 15:53
    ...........................^ILL-ektronika^


  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Μαλλον δεν καταλαβαν τι ρωτουσες.Καμμια μετατροπη δεν γινεται στις καρτες σου.Απλα το Paypal χρεωνει την καρτα σου σε ευρω και δινει στον πωλητη δολλαρια.Γιαυτο φυσικα παιρνει μια προμηθεια,νομιζω 2,5%.Απο την αλλη η τραπεζα μεχρι καποιο ποσο(νομιζω 500 ευρω) σου κραταει 2,5-3 ευρω καθε φορα που κανεις "συναλλαγη εκτος ευρωζωνης" ετσι το λενε δηλ. οποτε χρησιμοποιησεις την καρτα σου και πληρωσεις σε αλλο νομισμα πλην ευρω.
    Νομιζω σε μικρα ποσα συμφερει να κανει μετατροπη το Paypal ενω σε μεγαλα συμφερει η τραπεζα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Ετσι οκ το δεχομαι σωστη διαδικασια.Θα βγαλουν και αυτοι κατι κρατωντας προμηθεια αλλα τουλαχιστον ας κανουν την μετατροπη με την τρεχουσα ισοτιμια και ας κρατησουν την προμηθεια οχι να βαζουν οτι ισοτιμια τους καπνησει να τρωνε απο εκει και μετα να σε ξανατρωνε και απο την προμηθεια! Αυτο κατανταει κλεψιμο. Αν ειναι ο καθενας να βαζει οτι ισοτιμια θελει οποτε του καπνησει τοτε ποια η αξια υπαρξης του χρηματιστηριου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Οδηγός "φόρτισης" PayPal (εν μέσω Capital Control)
    By elektronio in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1064
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 11:59
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας