Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι καλή ιδέα ένα σπίτι στα 24 V DC?

Ψήφισαν
113. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Τέλειο, θα ήθελα να το κάνω στο μέλλον

    16 14,16%
  • Πολύ καλή ιδέα

    8 7,08%
  • Ακούγεται καλό

    19 16,81%
  • Θέλει ψάξιμο

    38 33,63%
  • Μάλλον ανέφικτο

    17 15,04%
  • Βλακεία

    15 13,27%
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Σπίτι στα 24 Volt

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Εγω θα προτεινα 2πλο κυκλωμα.δηλαδη 230v πριζες και φωτισμο 12v.για να μην εχεις πτωση τασεις τα 12v περασε τα απο το ταβανι αν μπορεις βαλε ψευδοροφη με γυψωσανιδα η κατι αλλο για πιο λιγα μετρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Πολλά και καλά τα σχόλια και σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή μέχρι στιγμής στη συζήτηση και στο γκάλλοπ.

    Nikolaras, ωραίος!

    Spirakos, εκεί είναι νομίζω κι εγώ η μεγαλύτερη δυσκολία: Να γίνει απόσβεση το συντομότερο δυνατό - και χωρίς δάνειο. Όμως η χαμηλή τάση βοηθάει πάρα πολύ γιατί πέφτει αρκετά το κόστος και αυξάνεται η απόδοση, στο σύστημα π.χ. των φωτοβολταικών.

    makis.civ, γιατί να μην είναι χειροκίνητα τα ρολά?

    ΗΝ1984, όχι δεν πρόκειται για αυθαίρετο, αλλά παρεπιπτόντως είναι μία καλή λύση και για αυθαίρετα!

    Phatt, ναι είναι οικολόγος. Και θέλει να κάνει κάτι πρωτότυπο που πιστεύει ότι έχει δυνατότητες και θα μπορούσε να δώσει λύσεις και να εξελιχθεί με τον καιρό.

    Cloud_constructor, τέτοια να ακούω να χαίρομαι! Και το γεωθερμικό air condition, άπαιχτο!

    Aris285, το σκεπτικό είναι να καταργηθεί κάθε ηλεκτρική κατανάλωση μεγάλης ισχύος, από τη στιγμή που υπάρχουν οικολογικές εναλλακτικές λύσεις.

    thomasskoy, το διπλό δίκτυο μου φαίνεται κι εμένα καλό. Ποτέ δεν ξέρεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    πραγματικα ξερεις ποσο τον ζηλευω?(με την καλη εννοια..) .. αμα με ακουγε κιολλας.. φαντασου οτι μαζι με το ψυγειο με νερο πηγαδιου του τα πρηζω και να του φτιαξω μια βαση για το φωτοβολταικο να περιστρεφεται , αλλα βαριεται.

    Εχεις σκεφτει να μετατρεψεις το κυκλωμα σε 48V? Και μπορεις να φτιαξεις ενα κυκλωμα κ καλα σταθεροποιητη / regulator με τρανζιστορ (καπου ειχα δει ενα ωραιο tutorial) το οποιο τραβαει μονο την ενεργεια που χρειαζεται .. καλα το τελευταιο σκελος δε το συνταξα καλα.. εστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    το διπλό δίκτυο μου φαίνεται κι εμένα καλό. Ποτέ δεν ξέρεις...[/QUOTE]

    -
    -
    εγω αν σε καποια φαση φτιαξω κατι παρομιο θα το φτιαξω με
    πολλαπλο δικτιο δηλαδη
    αλλο ινβερτερ για τον φωτισμο αλλο στις μισες πριζες αλλο στις αλλες μισες
    και παει λεγωντας ,ετσι θα τη βγαλω πολυ φθινα αφου δεν θα χρειαστω
    πολλα kwa σε inverter και μπορω να χρεισιμοποιησω τα φθινα του εμποριου
    καθως και μπαταριες αυτωκινητων απο ανακυκλωση με ελαχιστο εως μηδενικο κοστος
    και αν πεσει ενα συστημα δεν θα μινει το σπιτι απο ενεργεια ηδη ψηνωμαι για την
    ψυξη του σπιτιου με νερο απο το πηγαδι
    οσο για ψυγιο αφου ειπαρχει ψυγιο υγραεριου
    ασε που οι ηλεκτρικες κουζινες ειναι ντεμοντε,υγραεριου κουζινα με επαγγελματικες επιδωσεις
    οσο για την θερμανση ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ σε επιδαπεδια εγατασταση με υποβοηθιση
    απο τα φωτοβολταικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    κομοτηνη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    καλησπερα και απο εμενα.Να καταθεσω και εγω τις εμπειριες μου απο ενα τετοιο (οικολογικο ?)σπιτι, το οποιο και δεν σχεδιαστηκε εξαρχης ως "εκτος δικτυου" αλλα για ρευμα μεσω δεη.Καθοτι ομως ειμαι εκτος σχεδιου και μακρια απο την τελευταια κολονα της δεη χρειαζομουνα 14.000.000δρχ (τιμες 2000)για τη συνδεση.Οποτε την τελευταια στιγμη αποφασισα να στραφω σε αυτονομο συστημα το οποιο εφτιαξα μονος μου αγοραζοντας τα καταλληλα εξερτηματα.Για μπαταριες 12 στοιχεια opzs των 2βολτ/1000Αh,inverter 24V/3,6KVA πραγματικο ημιτονο με ενσωματομενο φορτιστη 50Α,εξτρα φορτιστη 24βολτ/100Α και γεννητρια πετρελαιου "αγροτικη" 12KVA με μιζα.Με αυτον το εξοπλισμο την εβγαλα για 6 χρονια ξοδευοντας περιπου 1000λιτρα πετρελαιο ανα ετος.Τα φωτοβολταικα εκεινη την εποχη ειχαν τιμη απαγορευτικη ακομα.Το παραπανω συστημα εδινε ρευμα στο 200τ.μ. σπιτι μου χωρις ιδιαιτερα προβληματα αλλα με συμβιβασμους.Θερμανση εννοειται οτι ειχα εκεινη την εποχη επιτοιχειο υγραεριου,κουζινα υγραεριου και ηλιακο θερμοσιφωνα.Πλυντηριο και σιδερο βαζαμε μονο οταν λειτουργουσε η γεννητρια.Αργοτερα (το 2006)στη θερμανση προστεθηκε τζακι λεβητας 30KW που καιει ξυλα ή πελλετ γιατι το υγραεριο πηρε την ανηφορα.Φετος το Σεπτεμβριο τοποθετηθηκαν 10 φωτοβολταικα 24V/220W με ρυθμιστη φορτησης για τη φορτιση των μπαταριων.Απο το 2006 εχουμε και Δεη που χρησιμοποιουμε για φορτιση μπαταριων αντι γεννητριας.
    Τωρα επι του παροντως οσον αφορα τα 24βολτ για εσωτερικο δικτυο ,ναι μπορει να δουλεψει πολυ καλα στο συστημα φωτισμου αν συνδιαστει με λεντακια που θα προσαρμοστουν στα φωτιστικα που εχουμε.Καλη περιπτωση τα μοντουλα με SMD LED που δουλευουν απο 8-30βολτ dc.Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι εδω και καιρο και ισως το επιχειρησω το καλοκαιρι.Δλδ ολος ο φωτισμος 24βολτ λεντ και οι μπριζες κανονικα μεσω του inverter 220V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    για πεσμας περισωτερα για το οτι με την δεη φωρτιζεις τις μπαταριες σου,
    τι πεζει,συμφερει¨?? το εχω ξανα ακουσει αλλα δεν ξερω λεπτομεριες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Στα φωτοβολταικα γίνεται αυτό .Οταν ειναι αυτονομα μακρια απο δίκτυο της δεη. , για να μην εχουμε απωλειες μεττροπης απο 24 σε 220v rms , χρειαζεται ομως να χρησιμοποιουμε συσκευες που δουλευοθν στα 24 volt , οι οποιες ειναι ακριβές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    κομοτηνη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    η φορτιση των μπαταριων μεσω δεη ηταν και ειναι μια λυση αναγκης απο τη στιγμη που ηρθε γειτονας και μαζι του και το ρευμα,οποτε συνδεθηκα για λογους ασφαλειας, πληρωσα μονο 1000€.Μεχρι να δω τη θα κανω στο μελλον και την αποδοση των φωτοβολταικων θα παραμεινω συνδεδεμενος (εξαλου πληρωνω το τετραμηνο κατω απο 800kWh).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Πάντως αν το καλοσκεφτεί κανείς, το κόστος των φωτοβολταικών για κάτι τέτοιο θα πρέπει να είναι φοβερά χαμηλό. Μή έχοντας τα μεγάλα φορτία, μπορεί να έχουμε μείωση της απαιτούμενης ισχύος μέχρι και τέσσερεις φορές με έναν πρόχειρο υπολογισμό που κάνω (σωστό?λάθος?).
    Υπολογίστε λοιπόν τέσσερεις φορές λιγότερα Φ/Β, λιγότερες μπαταρίες, απουσία inverter και δείτε πόσο πέφτει το κόστος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Χωρίς ΔΕΗ δεν πληρώνεις και κερατιάτικη ΕΡΤ κλπ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή Στερεοφωνικού ενισχυτή 2χ60W στα 8Ω για το σπίτι η τον υπολογιστή
    By dimitris15 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-13, 21:03
  2. 73 led στα 220 volt. πως?
    By ilias911 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-10, 01:47
  3. Τροφοδοτικό στα 2 volt
    By ts0gl1s in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-09, 20:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας