Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: συνδεσμολογια θερμοστατη

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sembel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρελέ είναι το άσπρο πάνω απο τις κλέμες σύνδεσης .
    Τα μπλέ που λές είναι ποτενσιόμετρα δηλ. μεταβλητές αντιστάσεις τα οποία μπορεί να είναι για την ρύθμιση των ορίων θερμοκρασίας , ρύθμιση διαφορίκου θερμοκρασίας και καλά είναι να μην τα πειράξεις αυτά !
    Αισθητήρας θερμότητας σίγουρα υπάρχει αλλά δεν φαίνεται στην φώτο ( αν ανεβάσεις καμιά καλύτερη μπόρει να το βρούμε ) .
    Τωρα αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε άλλο πρότζεκτ δεν ξέρω ! Δώσε λεπτομέριες να δούμε τι ζητάς ?
    << Ρελέ είναι το άσπρο πάνω απο τις κλέμες σύνδεσης .>>. Δε θα έλεγα όχι
    << ( αν ανεβάσεις καμιά καλύτερη μπόρει να το βρούμε ) .>>.
    Έπρεπε ήδη να το έχει κάνει!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #42
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    καταρχας ευχαριστω για το ενδιφερον και την βοηθεια. κατα δευτερον μην βαρατε για την φοτο γιατι ποσταρω απο κινητο μιας και εδω πουβρισκομαι δεν εχει ουτε κολωνες του οτε.. ποσο μαλλον 3g για κινητα. οποτε το ανεβασμα μιας καλης φοτο θελει κοπο καο τροπο.λοιπονπαρακτω ειναι οι φωτο. μια ολη η πλακετα και οι υπολοιπες 3 ειναι η πλακετα σε 3 κομματια μεγενθυμενα σχετικα.


    http://i761.photobucket.com/albums/x...kas/image4.jpg
    http://i761.photobucket.com/albums/x...kas/image3.jpg
    http://i761.photobucket.com/albums/x...s/image2-1.jpg
    http://i761.photobucket.com/albums/x...s/image1-1.jpg

    πρωτον αφου εχει ρελε τοτε δεν χρειαζεται να βαλω εγω οπως μου προτειναν καποια παιδια. σωστα; αρα τα αντεχει τα 2000 w του καλοριφερ;
    αυτο που θελω να κανω ειναι να βρω τον αισθητηρα ετσι ωστε να τον βγαλω εξω απο κουτι με ενα καλωδιο για να μπορω ουσιαστικα να μετραω καπου συγκεκριμενα την θερμοκρασια. εκτος απο το καλοριφερ χρεισιμοποιω κατι πλαστικοποιημενες εντιστασεις για τοπικη θερμανση καποιων περιοχων. ολες αυτες μαζι ειναι περιπου 200 w. ελεγχοντε με εναν θερμοστατη proposional ( σορρυ δεν ξερω την ελληνικη μεταφραση). οποτε αφου δεν βγαζω ακρη με το καλοριφερ θελω να τον χρεισιμοποιησω ως ασφαλεια στην περιπτωση που ο βασικος μου παθει κατι ο αισθητηρας του. οποτε θελω να συνδεσω στην πριζα αυτον με μιας ρυθμιση θερμοκρασιας λιγο μεγαλυτερη απο την επιθυμητη για να μην κοβει τον βασικο μου, μετα να συνδεσω τον βασικο και μετα τις αντιστασεις . και τους αισθητησες και των 2 να τους εχω στο ιδιο σημειο . αρα θελω προεκταση του αισθητηρα γιατο ρωταω ποιος ειναι γιατι ειμαι ασχετος!! χαχα. ευχαριστω και συγνωμη γι το τεραστιο ποστ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αν και η θεωρια λεει οτι το ρελε αντεχει, παρολα αυτα, εγω δεν θα περναγα φορτιο καλοριφερ απο εκει μεσα.
    Επισης, μιας και εισαι ασχετος, καλο ειναι να ασχοληθεις με κατι πιο ακινδυνο απο αυτο που πας να κανεις. Κινδυνευεις να σκοτωσεις κανεναν ανθρωπο η να βαλεις καμμια φωτιά.
    Οσο για τον αισθητηρα, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα για να τον απομακρυνεις, γιατι με το που θα τον απομακρυνεις θα τσιμπισει θορυβο και θα αρχισουν τα "παλαβα" που σιγουρα δεν εισαι σε θεση να αντιμετωπισεις.
    Υπαρχουν ετοιμοι θερμοστατες με απομακρυσμενο αισθητηριο για αυτή τη δουλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Κανένα από τα εξαρτήματα που φαίνονται δεν είναι αισθητήρας, εκτός αν χρησιμοποιεί ως αισθητήρα κάποια δίοδο, οπότε εμείς βλέπουμε ...τη δίοδο! Για βγάλε μια φωτο την πλακέτα και από κάτω να δούμε... Επίσης δεν ξέρω αν ο θερμοστάτης λέει "8Α", το ρελέ πάντως που φοράει λέει "12Α"! Αυτό σημαίνει 2640W στα 220V ή 2760W στα 230V. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι τα 12Α δεν έγιναν 8Α λόγω λεπτών γραμμών στο τυπωμένο... Εξωτερικό ρελέ μπαίνει όταν το φορτίο είναι μεγαλύτερης ισχύος από αυτή που μπορεί να διαχειριστεί ο ίδιος ο θερμοστάτης. Βλέπεις, υπάρχουν ρελέ που μπορούν να ελέγξουν 100ντάδες Α!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    γιαυτο ρωαταω εσας ! για μην βαλω καμια φωτια. ο θερμοστατης ειναι εκτος λειτουργιας τωρα απλως ρωταω καποια πραγματα για να μαθω. θα ποσταρω φωτο απο κατω το συντομοτερο.ποιος ξερει που θα βρω θερμοστατη με εξωτερικο αισθητηρα; δεν εχω βρει ποθενα!!!!!! και εχω ψαξει φυσικα. οποιος ξερει τον ευγνωμωνω πραγματικα!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και η θεωρια λεει οτι το ρελε αντεχει, παρολα αυτα, εγω δεν θα περναγα φορτιο καλοριφερ απο εκει μεσα.
    Επισης, μιας και εισαι ασχετος, καλο ειναι να ασχοληθεις με κατι πιο ακινδυνο απο αυτο που πας να κανεις. Κινδυνευεις να σκοτωσεις κανεναν ανθρωπο η να βαλεις καμμια φωτιά.
    Οσο για τον αισθητηρα, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα για να τον απομακρυνεις, γιατι με το που θα τον απομακρυνεις θα τσιμπισει θορυβο και θα αρχισουν τα "παλαβα" που σιγουρα δεν εισαι σε θεση να αντιμετωπισεις.
    Υπαρχουν ετοιμοι θερμοστατες με απομακρυσμενο αισθητηριο για αυτή τη δουλεια.
    Εγώ συμφωνώ με όλα αυτά που λέει ο stom !!! Aν και το ρελέ σου γράφει όντος 12Α άρα θεωριτικά αντέχει τα 2 KW (πρακτικά δεν θα τα αντέξει ) τέτοια ρελεδάκια χρησιμοποιούνται σε ανυχνευτές κίνησης και χαλάνε σε ένα χρόνο με φορτίο μόνο μία λάμπα .
    Το θερμικό αιθητίριο έιναι το Ζ3 που φαίνεται στην 3η φωτο. βγάζοντάς το έξω όμως θα αλάξει συμπεριφορά λόγου απόστασης αγωγών
    και μιάς και το θέλεις για θερμ. ασφαλείας δεν είναι για πειράματα !!! Εγώ έβαλα μια φορά έτσι φωτιά σε μποτάκια εργασίας που μούσκεψαν στην δουλειά βάζοντας μέσα αντίσταση ψυγείου 60W , να στεγνώσουν μέχρι το πρωί και καλά (ευτυχώς ήταν στην αυλή!)
    Καλύτερα ψάξε έναν σοβαρό θερμ. με εξωτερικό αισθητίρα , υπάρχουν πολοί : επαφής , χώρου , εμβαπτιζόμενοι κ.λ.π. ανάλογα με τις αντιστάσεις σου . δοκίμασε εδώ : www.thermis-sa.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα από τα εξαρτήματα που φαίνονται δεν είναι αισθητήρας, εκτός αν χρησιμοποιεί ως αισθητήρα κάποια δίοδο, οπότε εμείς βλέπουμε ...τη δίοδο!
    Φιλιππε φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι η Z3..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 08-02-11 στις 15:28
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #48
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    sembel ευχαριστω ιδιαιτερος για το site. βρηκα οτι εψαχνα! παιδια επισις ευχαριστω !! δεν θα ασχοληθω αλλο με αυτο το θερμοστατη γιατι βρηκα οτι εψαχνα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Έχω ένα θερμοστάτη ηλεκτρονικό και θέλω να τον συνδέσω στο λέβητακι του αερίου για θέρμανση.
    Στην επαφή N.C θα συνδέσω τον αγωγό που πάει προς το λέβητα ε;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγη θερμοστατη
    By vamei in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-16, 21:13
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ
    By KKOUZ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 07:24
  3. Συνδεσμολογια θερμοστατη χωρου
    By sport_billys in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-14, 00:26
  4. προβλημα θερμοστατη!!!
    By pasxalhsss in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-10, 15:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας