Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Pic Cooking Timer

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    (... ή απλά "δείχνεις" την άλλη ιστοσελίδα!)

    Ενα πιθανό θεωρητικό κύκλωμα για την εφαρμογή:


    (click στο σχέδιο για μεγαλύτερο)
    Το αρχείο του παραπάνω θεωρητικού για gEDA/gschem: picTIMER
    G

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 04-02-11 στις 22:33 Αιτία: θεωρητικό

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ή απλά "δείχνεις" την άλλη ιστοσελίδα!
    G
    Γιώργο εάν ισχύει κατι τέτοιο θα προτιμούσα να το πει στα ισα όπως εχουν κάνει και άλλα μέλη στο παρελθόν , και οχι με πλάγιο τρόπο
    μπορεί βέβαια να κάνεις και λαθος .
    Ας περιμένουμε την απάντηση του ιδίου παρά να κάνουμε εικασίες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εάν ισχύει κάτι τέτοιο ...
    Ενδιαφέρθηκα με τον τίτλο, διάβασα την περιγραφή, πιθανολογώ από τις φωτογραφίες και το 'Cooking' ότι χρονομετρεί σε λεπτά (01-99) της ώρας και για οτιδήποτε άλλο πρέπει να κάνω click και να ψάξω αλλού. Ωραίο θέμα/ιδέα/υλοποίηση αλλά είναι 'δείτε εκεί μια κατασκευή' και όχι 'Παρουσίαση Κατασκευής'.
    Προφανώς ο Θανάσης λόγω ενθουσιασμού παρέλειψε ή δεν έχει έτοιμη ακόμη την περιγραφή.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή cooking timer

    Καταρχήν θα ήθελα να πω ένα μπράβο στον GeorgeVita για το θεωρητικό κύκλωμα.Πράγματι έτσι είναι περίπου με κάποιες μικρόδιαφορές (πχ έχω χρησιμποιήσει bc557 και 7seg ανόδου κτλ).Επίσης ναι μετράει από 0-99λεπτά!
    Δεύτερον θα ήθελα να σας πω ότι ασχολούμε περίπου 8 μήνες με τους pic και ο λόγος που έφτιαξα το site είναι για να βοηθήσω ερασιτέχνες σαν και εμένα να πάρουνε μια πληροφορία από ένα project η οποία θα τους φανεί χρήσιμη(παρόμοια sites με έχουνε βοηθήσει και εμένα πολύ) .Άρα το site δεν εχει εμπορικό σκοπό παρά μόνον εκπαιδευτικό,ψυχαγωγικό κτλ.Και περισσότερο είναι ένας χώρος για να βλέπουνε οι φίλοι διάφορες τελειωμένες κατασκευές ή ακόμα και κατασκευές σε εξέλιξη.
    Τέλος θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη στον Κοκαr που δεν έχω βάλει σχηματικό.Ο πραγματικός λόγος είναι οτι δεν έχω παρά μονον κάποια χαρτάκια που σχεδιάζαμε με την φιλενάδα μου κατα την διάρκεια της υλοποίησης του project και τα οποία βαρέθηκα να σκανάρω για να τα δημοσιεύσω.Ωστόσο όπως έγραψα και σε ενα αλλο ποστ όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά μπορώ να κάνω τον κόπο και να τα σκανάρω να του τα στείλω.Αν και καλύτερα να το φτιάξει κάποιος μόνος του γιατί ειναι ένα ωραίο project για προπόνηση για κάποιον που ξεκίνησε τώρα να ασχολείται με pic .
    Υ.Γ Προσπάθησα να βρω στους κανονισμούς του φόρουμ κάτι σχετικά με σχηματικό και hex.Δεν είδα πουθενά να γράφει ότι είναι υποχρεωτικό.Εάν είναι και δεν το κατάλαβα καλύτερα να κατεβάσει την ανάρτηση ο admin.
    Πιο πολύ το δημοσίευσα ως μια απλή,χαριτωμένη και πρακτική συσκευή για το σπίτι και όχι σαν κάτι ιδαίτερα αξιόλογο για τα ηλεκτρονικά. .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Αντί να κουράζεσαι να το στέλνεις με email στον καθένα ξεχωριστά γιατί δεν το ανεβάζεις εδώ η ακόμη και στο δικό σου site να το βλέπουν όσοι θέλουν ?

    Δεν είναι υποχρεωτικό από τους κανονισμούς αλλά και ΔΕΝ απαγορεύεται…
    Από σχέδια άλλων πιστεύω ότι έκανες και εσύ τα πρώτα σου βήματα

    Εν αναμονή σχηματικού μπράβο για την κατασκευή σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomas_17121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν θα ήθελα να πω ένα μπράβο στον GeorgeVita για το θεωρητικό κύκλωμα.Πράγματι έτσι είναι περίπου με κάποιες μικρόδιαφορές (πχ έχω χρησιμποιήσει bc557 και 7seg ανόδου κτλ).Επίσης ναι μετράει από 0-99λεπτά!
    Δεύτερον θα ήθελα να σας πω ότι ασχολούμε περίπου 8 μήνες με τους pic και ο λόγος που έφτιαξα το site είναι για να βοηθήσω ερασιτέχνες σαν και εμένα να πάρουνε μια πληροφορία από ένα project η οποία θα τους φανεί χρήσιμη(παρόμοια sites με έχουνε βοηθήσει και εμένα πολύ) .Άρα το site δεν εχει εμπορικό σκοπό παρά μόνον εκπαιδευτικό,ψυχαγωγικό κτλ.Και περισσότερο είναι ένας χώρος για να βλέπουνε οι φίλοι διάφορες τελειωμένες κατασκευές ή ακόμα και κατασκευές σε εξέλιξη.
    Τέλος θαήθελα να ζητήσω συγνώμη στον Κοκαr που δεν έχω βάλει σχηματικό.Ο πραγματικός λόγος είναι οτι δεν έχω παρά μονον κάποια χαρτάκια που σχεδιάζαμε με την φιλενάδα μου κατα την διάρκεια της υλοποίησης του project και τα οποία βαρέθηκα να σκανάρω για να τα δημοσιεύσω.Ωστόσο όπως έγραψα και σε ενα αλλο ποστ όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά μπορώ να κάνω τον κόπο και να τα σκανάρω να του τα στείλω.Αν και καλύτερα να το φτιάξει κάποιος μόνος του γιατί ειναι ένα ωραίο project για προπόνηση για κάποιον που ξεκίνησε τώρα να ασχολείται με pic .
    Υ.Γ Προσπάθησα να βρω στους κανονισμούς του φόρουμ κάτι σχετικά με σχηματικό και hex.Δεν είδα πουθενά να γράφει ότι είναι υποχρεωτικό.Εάν είναι και δεν το κατάλαβα καλύτερα να κατεβάσει την ανάρτηση ο admin.
    Πιο πολύ το δημοσίευσα ως μια απλή,χαριτωμένη και πρακτική συσκευή για το σπίτι και όχι σαν κάτι ιδαίτερα αξιόλογο για τα ηλεκτρονικά.
    .
    καταρχήν δεν υπάρχει λογος να ζητάς συγνώμη απο κανένα
    και δεύτερον δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωτικό να ανεβάσεις το σχηματικό και το ΗΕΧ
    αλλά πως να το κάνουμε ρε φίλε, εδώ έτσι συνηθίζετε
    όποιος κάνει μια παρουσίαση κατασκευής βάζει το σχέδιο - το ΗΕΧ εαν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για PIC-AVR
    και μερικοί ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ βάζουν και το PCB

    αν θυμάσαι στην αρχή σε ρώτησα εαν το εμπορεύεσαι και αυτό το έκανα διότι και ενα
    αλλο μέλος ειχε κάνει μια παρουσίαση και ΕΔΕΙΧΝΕ μόνο το τελικό αποτέλεσμα
    και οταν του ειπα για το σχεδιο μου απάντησε οτι επειδή το εχει φτιάξει και το
    ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ δεν θα ήθελε να το βγάλει δημόσια......
    και νομιζω οτι εγινε σεβαστώ απο όλους μας

    τώρα στην δικη σου περίπτωση δεν ισχύει κατι τέτοιο....

    υ.γ
    λες οτι μπορείς να το στείλεις με mail, και σε ρωτάω εαν πλακώσουν και σου στείλουν καμια
    1000 ατομα και σου λενε στειλε θα στείλεις 1000 mail ??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    ωραιο κατασκευουλα μπραβο.

    ρε παιδια παρουσιαση εκανε τη χτυπατε το ανθρωπο τα θελετε ολα ετοιμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul333 : 05-02-11 στις 15:21

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παρόμοιες κατασκευές υπάρχουν χιλιάδες ………μπράβο στο παλικάρι για τον κόπο που έκανε αλλά δεν βοήθησε κάποιον να το κατασκευάσει.
    Νομίζω είναι ένα διαφημιστικό τρικ για το site του παιδιού και καλά κάνει ……
    Πάμε παρακάτω !!!!!!
    Υγ εκτός και αν η κατασκευή μεταφέρεται στον κάθε χρήστη του forum με υψηλής τεχνολογίας μέθοδο. (απόρρητη!!!!!!!!!)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. timer
    By kwstakis in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 12:10
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-11, 12:40
  3. PIC programming σε Quasar 3150 USB PIC Programmer
    By astanapane in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 11:01
  4. timer
    By ventouza6969 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-08, 01:36
  5. Timer
    By D-NAME in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-04, 17:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας