Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πως να βρω την τάση λειτουργίας dc μοτέρ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή Πως να βρω την τάση λειτουργίας dc μοτέρ

    Παιδιά γεια χαρά. Έχω στα χέρια μου ένα μοτέρ συνεχούς ρεύματος με καρβουνάκια. Είναι από μίζα ( από φρεζάκι οργώματος μάλλον ). Το μοτέρ δεν έχει πανω κάποιο ταμπελάκι που να αναφέρει τα χαρακτηριστικά του (τάση αμπέρ στροφές ανά λεπτό). Όταν το συνέδεσα σε έναν μετασχηματιστή 12 volt με μέγιστη έξοδο 7 αμπέρ , η βελόνα από το αμπερόμετρο καρφώθηκε στο 7 και σε λίγα δευτερόλεπτα ο μετασχηματιστής άρχισε να βγάζει καπνού ( αρχίσαν να λειώνουν τα καλώδια ). Φυσικά και αμέσως το έκλεισα οπότε πρόλαβα και δεν κάηκε ο μετασχηματιστής. Το μοτέρ δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο ( ως προς τις διαστάσεις του 8 cm διάμετρο και 12 cm μήκος). Στο εσωτερικό του έχει μόνιμους μαγνήτες και το καλώδιο της περιέλιξης είναι αρκετά χοντρό. Ρωτάω λοιπόν. Πως μπορώ να βρώ αν το μοτέρ δουλεύει στα 12 ή στα 24 ή σε κάποια άλλη ποσότητα volt. Επίσης πως μπορώ να υπολογίσω τις στροφές του ανά λεπτό. Υπάρχει κάποιο ειδικό στροφόμετρο ?Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Καμιά ιδέα κανείς ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.479

    Προεπιλογή

    Διάβασα πριν από ημέρες το μήνυμα σου αλλά με αυτά << Όταν το συνέδεσα σε έναν μετασχηματιστή 12 volt με μέγιστη έξοδο 7 αμπέρ , η βελόνα από το αμπερόμετρο καρφώθηκε στο 7 και σε λίγα δευτερόλεπτα ο μετασχηματιστής άρχισε να βγάζει καπνού ( αρχίσαν να λειώνουν τα καλώδια ).>> που είδαν τα μάτια μου…… δεν ασχολήθηκα με το θέμα, το ίδιο πιστεύω να έκαναν και άλλα μέλη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Gant
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    D
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Εφόσον είναι κινητήρας με μόνιμους μαγνήτες, μπορείς να μετρήσεις την αντίσταση της περιέλιξης για να πάρεις μία ιδέα τι ρεύμα τραβάει σε ποιες τάσεις.

    Η μέγιστη τάση ίσως είναι δύσκολο να εξακριβωθεί. Μπορείς όμως ανεβάζοντας την ταση σταδιακά να δεις από ποιο σημείο και μετα ο κινητήρας αρχίζει να ζεσταίνεται πολύ για να πάρεις μια ιδέα.

    Η αγαπημένη μου μέθοδος για μέτρηση στροφών είναι με ταχύμετρο ποδηλάτου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Μίζα που να τραβάει μόνο 7Α δεν υπάρχει! Αν ξέρεις τι μπαταρία είχε το μηχάνημα, αυτόματα ξέρεις και την τάση λειτουργίας της μίζας. Δύσκολο να είναι 24V. Πιθανότατα θα είναι 6V ή 12V. Η στροφομέτρηση γίνεται με ειδικό όργανο. Αν δεν σκοπεύεις να το κάνεις συχνά και δεν θες να αγοράσεις κάτι σχετικό, μπορείς να το κάνεις με ένα διάτρητο δίσκο, ένα οπτικό αισθητήρα και ένα συχνόμετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το μοτέρ δεν ξέρω σε τι μηχάνημα ήταν τοποθετημένο οπότε από εκεί δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η ιδέα να το δώσω ρεύμα από 12 Volt μπαταρία αυτοκινήτου, και να συνδέσω σε σειρά σε ένα από τα καλώδια της τροφοδοσία ένα αμπερόμετρο θα με βοηθήσει να βγάλω καμιά άκρη? Κάποιος μου πρότεινε να βρω Ωμική αντίσταση περιέλιξης. Πως Ωμ θα αντιστοιχούν ( περίπου ) σε 12 ή 24 βολτ. Τέλος ( εντελώς καλοπροαίρετα ) θα ήθελα να πω ( αναφέρομαι στην ανάρτηση του Ηλία ), ότι δεν είμαι γνώστης ηλεκτρονικών, γι αυτό και έχω μπει στο φόρουμ για να βοηθηθώ από τους γνώστες. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου ακούστηκαν καλά τα λόγια

    <<Διάβασα πριν από ημέρες το μήνυμα σου αλλά με αυτά << Όταν το συνέδεσα σεναν μετασχηματιστή 12 volt με μέγιστη έξοδο 7 αμπέρ , η βελόνα από το αμπερόμετρο καρφώθηκε στο 7 και σε λίγα δευτερόλεπτα ο μετασχηματιστής άρχισε να βγάζει καπνού ( αρχίσαν να λειώνουν τα καλώδια ).>> που είδαν τα μάτια μου…… δεν ασχολήθηκα με το θέμα, το ίδιο πιστεύω να έκαναν και άλλα μέλη.>>

    και πάλι λέω δεν υπάρχει παρεξήγηση, όντως αυτό που έκανα για κάποιον γνώστη είναι κουφό. Από την άλλη όμως ξαναλέω αν ήξερα δεν θα ρωτούσα. Κανένας μας δεν γεννήθηκε να ξέρει τα πάντα. Έχω το θάρρος και λέω την «Πατάτα» που έκανα προκειμένου να μάθω ποιο είναι το σωστό και να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος. Θα ήταν προτιμότερο ίσως να γινόταν μία κριτική αυστηρή και αναφορά στο λάθος που έκανα. Με τον τρόπο αυτό ακόμη εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιο από όλα τα λάθη που έκανα ήταν το πιο τραγικό ( πράγμα που έκανε τον Ηλία να μην ασχοληθεί ). Βέβαια και αυτού του είδους οι κριτικές πολλές φορές ( αν και σκληρές ) σε ταρακουνάν λίγο και σε κάνουν να καταλαβαίνεις πόσο «στραβά αρμενίζει» σε θέματα που δεν γνωρίζεις. Ως εκ τούτου δεν έχω παρά να ευχαριστήσω ( δεν ειρωνεύομαι το λέω ειλικρινά) και τον Ηλία, αν και θα προτιμούσα την κριτικής του με διαφορετικό τρόπο.
    Να είστε όλοι καλά
    Κάθε ιδέα για το θέμα καλοδεχούμενη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη είναι καλό παιδί ο Ηλίας. Απλώς τον ταλαιπωρεί η πεθερά του και την πλήρωσες εσύ! Η γνώση της ωμικής αντίστασης του τυλίγματος σου είναι απόλυτα άχρηστη εφόσον δεν έχεις επίσης ιδέα για την ισχύ του μοτέρ! Δούλεψέ το στα 6V αν σου κάνει. Δεν νομίζω το μηχάνημα να είχε μπαταρία κάτω από 6V. Αν και νομίζω τα 12V χρησιμοποιούνται πια συχνότερα... Φυσικά εφόσον είναι μίζα, δεν είναι μοτέρ συνεχούς λειτουργίας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (07-02-11)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Το γεγονός ότι όταν το συνέδεσα στον μετασχηματιστή στα 12βολτ τράβηξε όλα τα αμπέρ που μπορούσε να δώσει ο μετασχηματιστής, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι για να αρχίσει να παίρνει στροφές το βοήθησα λίγο με το χέρι μου, δεν σημαίνει ( δεν ξέρω ρωτάω) ότι δουλεύει τουλάχιστον στα 12 ή και περισσότερα βολτ? Επίσης το γεγονός ότι είναι από μίζα το συμπέρανα από το ότι ο άξονας μπροστά είχε ένα γρανάζι πάνω σε έναν ατέρμονα. Μόλις πάρει τις πρώτες στροφές ο ατέρμoνας "βγάζει " το γρανάζι προς τα έξω για να φωλιάσει στο γρανάζι που έδινε κίνηση. Αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γεγονός ότι όταν το συνέδεσα στον μετασχηματιστή στα 12βολτ τράβηξε όλα τα αμπέρ που μπορούσε να δώσει ο μετασχηματιστής, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι για να αρχίσει να παίρνει στροφές το βοήθησα λίγο με το χέρι μου, δεν σημαίνει ( δεν ξέρω ρωτάω) ότι δουλεύει τουλάχιστον στα 12 ή και περισσότερα βολτ? (ΟΧΙ) Επίσης το γεγονός ότι είναι από μίζα το συμπέρανα από το ότι ο άξονας μπροστά είχε ένα γρανάζι πάνω σε έναν ατέρμονα. Μόλις πάρει τις πρώτες στροφές ο ατέρμoνας "βγάζει " το γρανάζι προς τα έξω για να φωλιάσει στο γρανάζι που έδινε κίνηση. Αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες.
    Ναι, αν το μηχανικό μέρος ήταν κάπως έτσι, μάλλον μίζα είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    κοίτα τα 7A ακόμα και για μίζα παπιού είναι λίγα. μου φαίνεται λογικό να τα παίξει το τροφοδοτικό σου. όσο για τα volt έχεις τεράστιες πιθανότητες να είναι 12V.
    ενημερωτικά η μίζες σε ένα αμάξι τραβάνε πάνω από 50amp στιγμιαία!!!
    όσο για τον τρόπο λειτουργίας έχεις δίκιο όμως για να κομπλάρουν τα γρανάζια θες ρεύματα.
    δοκίμασε με κάποιο starter η σε μια μπαταρία αυτοκινητου. exe υπόψη σου θα χρειαστείς καλώδια γίαυτό χρησιμοποίησε καλώδια που γεφυρώσουμε αμάξι με αμάξι όταν έχει μείνει από μπαταρία.
    δεν ξέρω που θα το χρησιμοποιήσεις το μοτέρ αλλα ενημερωτικά η μίζες έχουν δύναμη και όχι ταχύτητα.
    καλή τύχη

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 21:43
  2. Τάση λειτουργίας ir led
    By sm2013 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 16:47
  3. Πως θα ελλατώσω την τάση?
    By Jimis k in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-12, 20:30
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 10:21
  5. Πως θα ρίξω την τάση?
    By sinclair_jim in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 15:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας