Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Αξιζει να επενδυσει κανεις σε μια βιομηχανια κατασκευης ηλεκτροβιομηχανικου υλικου;

Ψήφισαν
126. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι

    55 43,65%
  • Οχι

    42 33,33%
  • Δεν ξερω

    29 23,02%
Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 57

Θέμα: Βιομηχανια κατασκευης ηλεκτρολογικου υλικου-βιομηχανικου υλικου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή Βιομηχανια κατασκευης ηλεκτρολογικου υλικου-βιομηχανικου υλικου

    Πειτε μου την γνωμη σας για το αν για μια τετοιου ειδους βιομηχανια(οχι απαραιτητα στο μεγεθος και την δυναμικη των κολοσσων του ειδους) αξιζει να γινουν προσπαθειες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Έμενα η γνώμη μου Παναγιώτη είναι ότι αξίζει θα μου πεις που πας ξε@@@ εντάξει ξέρω ότι υπάρχουν κολοσσοί αλλά και πάλλει αυτές οι χώρες δεν έχουν αυτοκινητοβιομηχανίες και όμως ανά τον κόσμο θα δούμε και αυτοκινητοβιομηχανίες που κατασκευάζουν αυτοκίνητα για πιο μικρές χώρες . Το θέμα είναι να υπάρχουν χρήματα για να στηθεί μια τέτοια βιομηχανία και να υποστηριχτή από το κράτος στην πατρίδα μας όμως είναι κατάρα να στηθεί οποιαδήποτε βιομηχανία ακόμα και αυτή του τουρισμού που λέμε ότι έχουμε μη ξεχνάμε η παλαιότεροι ότι υπήρχαν τέτοιες μικρές βιομηχανίες Ελληνικές και τοις αφήσαμε στην τύχη τους ,μακάρι να γινόταν αυτό όμως το βλέπω όνειρο όπως όλα τα άλλα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    559

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη νομίζω είναι λίγο ασαφές το θέμα. Θα είναι μια βιομηχανία η οποία θα εισάγει πρώτη ύλη και απλά θα συναρμολογεί, ή θα χρησιμοποιεί πρώτες ύλες οι οποίες βρίσκονται στη χώρα μας?
    Το όλο θέμα είναι το αν μπορεί να είναι ανταγωνιστική σε ποιότητα και τιμές, σε σύγκριση με αντίστοιχες βιομηχανίες. Πρέπει να παράγει και καινοτόμα προϊόντα.
    Είναι και θέμα πολιτικής της εκάστοτε κυβέρνησης.
    Δεν μπορώ να ψηφίσω ΝΑΙ ή ΟΧΙ (δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις). Νομίζω ότι το ΔΕΝ ΞΕΡΩ (/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ) είναι περιττή επιλογή σε τέτοιου είδους "Δημοσκοπήσεις".
    Και το ξερό και αδικαιολόγητο ΝΑΙ ή ΟΧΙ είναι κι αυτό χωρίς ουσία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Το θεμα ειναι να υπαρχει η καταλληλη ερευνα για αυτο το θεμα , που να ειναι αρκετα προηγμενη βλεποντας τι εχουν κανει αλλες εταιρειεες που ειναι ηδη στον χωρο εδω και χρονια , η οποια να παει ενα βημα παραπερα , για να εχουμε καινοτομια .
    Μονο αν εχει καινοτομια πιστευεω μια τετεια επιχειρηση θα παει καλα .
    Θελει πολυ ψαξιμο σε ερευνα και καινοτομια .
    Και επειτα να σταθεις στην αγορα προσφερονατας το προιον σε ανταγωνιστηκες τιμες , βελτιωνοτας την διαδικασια παραγωγης .
    Εχει ρισκα , αλλα πιστευω αξιζει να γινουν εταιρειες στην ελλαδα .
    Το δυσκολο ειναι μεχρι να πατησει η εταιρεια στα ποδια της .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Με καλη ποιοτητα προϊόντων και ανταγωνιστικές τιμες πιθανον να αξιζει.
    Φυσικα αν η βιομηχανία αυτη στηθεί στην ελλαδα δεν εχει καμια ελπιδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aris285 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patridas595 (28-02-11)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Εδώ και πολλά χρόνια υπάρχουν πάρα πολλές μικρές & μεγάλες βιοτεχνίες βιομηχανίες ηλεκτρολογικού υλικού.
    Καλό παράδειγμα η http://www.biokal.gr/ και η CABEL που δεν εχω πρόχειρο το site τους.
    Επίσης κατα τόπους υπάρχουν βιοτεχνίες που θα μπορούσαν να είχαν γίνει συνχώνευση με σκοπό τον ανταγωνισμό και τις εξαγωγές, όμως είναι σύνθετες διαδικασίες γραφειοκρατικές αλλά και οι εξατομικευμένοι λόγοι ανταγωνισμού τύπου "εγώ" ηγούμε είμαι ο καλύτερος και γιατί ο άλλος που είναι μικρότερος κ.λ.π.
    Δεν είναι απλό το θέμα, η βιομηχανία ηλεκτρολογικού υλικού βασίζετε στην πρώτη ύλη που υπάρχει άλλα σε πιά "χέρια", και πρέπει να υπάρχει στην χώρα, όμως είναι ακριβή (βλέπε χαλκός) φέτος δέ έπεσε ο χρυσός και ανέβηκε ο χαλκός http://62.1.2.134/Markets.asp?id=1129547 .
    Η βιομηχανία βασίζετε στο φθηνό εργατικό δυναμικό που ίσως δούμε τα επόμενα χρόνια. Η λύση αν υπάρξει είναι το στάδιο μεταποίηση με πρώτη ύλη απο φθηνές χώρες, (Κίνα) είναι το πιθανό σενάριο μετά τις τελευταίες εξελίξεις στις σχέσεις μας με την Κίνα αλλά θα φερθούμε έξυπνα ή πάλι το κεφάλι στην άμμο και θα θέλουμε να κερδίσουμε περισσότερα απο όσα παράγουμε?
    Μέχρι στιγμής η κατάσταση είναι αποτρεπτική για μιά τέτοια κίνηση εξ' αρχής...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    εγω πιστευω πως η κατασκευη υλικων οπως πριζες διακοπτες και υλικα ραγας δεν χρειαζεται τρομερη τεχνογνωσια αλλα οργανωση...σημασια δεν εχει να κοντραρεις την hager και την legrand δεν γινεται αυτο αλλα το να παρουσιασεις μια ακομα αξιομαχη επιλογη με λογικο κοστος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Εξαρτάται τι θα παράγει αυτή η βιομηχανία. Θα παράγει κάτι που υπάρχει στην αγορά και θα δίνει καλύτερη ποιότητα ή καλύτερη τιμή? Θα παράγει κάτι καινοτόμο? Θα έχει σκοπό μεγάλο όγκο πωλήσεων? Θα απαιτήσει μεγάλα κεφάλαια? Το αν αξίζει δεν θα το δείξει η γνώμη μας που βασίζεται σε διαίσθηση αλλά μια μελέτη που θα πρέπει να συμπεριλάβει τα υπάρχοντα προϊόντα, τις τιμές τους (χονδρικές), τα δίκτυα διανομής, τη ζήτηση, το κόστος παραγωγής, το κόστος της επένδυσης σε κτίρια, μηχανήματα, λογισμικό, άδειες λειτουργίας κόστος περιβαλλοντικού αποτυπώματος, απαραίτητο κεφάλαιο κίνησης, εκτιμώμενα κέρδη, πιθανή εκμετάλευση επιδωτήσεων κλπ, κλπ.
    Φυσικά αν η σκέψη είναι η παραγωγή ενός συγκεκριμένου προϊόντος πιστεύω οτι είναι καλύτερα κανείς να κάνει τον σχεδιασμό (αν συμφέρει) και να το στείλει στην Κίνα για παραγαγή σε μία σοβαρή εταιρεία. Είναι σίγουρα ποιο ασφαλής η λύση αυτή και απαιτεί πολύ μικρότερα κεφάλαια ενώ ενδεχωμένος εξασφαλίζει ποιο εύκολη διάθεση στις διεθνείς αγορές μέσα από έτοιμα κανάλια διανομής και προόθησης. Αν το προϊόν προχωρήσει στην αγορά τότε μπορεί να εξετάσει την πιθανότητα να δημιουργήσει εγκαταστάσεις στην Κίνα.
    Επίσης αν ο σκοπός είναι η παραγωγή ενός προϊόντος που υπάρχουν ανταγωνιστικά του, είναι καλύτερο να πάει στην Κίνα να βρεί ένα ποιοτικό, να ζητήσει να του χτυπήσουν το ονομά του και αν εξασφαλίσει καλές πωλήσεις με το όνομα του τότε μπαίνει στην αγορά με δική του παραγωγή (είτε σε δικές του εγκαταστάσεις είτε σε εγκαταστάσεις τρίτων). Αυτό κάνουν συχνά και εταιρίες κωλοσοί.

    Αυτό που είπε χτες ο προθυπουργός οτι δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε την Κίνα σε τιμές αλλά οτι θα επενδύσουμε σε ποιότητα πιστεύω οτι είναι εκτός πραγματικότητας που το λέει κάποιος που δεν έχει ιδέα από βιομηχανική παραγωγή. Το λέω αυτό γιατί είναι σα να λέει οτι η Κίνα έχει φθηνές τιμές με χαμηλή ποιότητα και εμείς θα έχουμε ποιο ακριβά προϊόντα με υψηλή ποιότητα. Όμως οι περισσότεροι εδώ ξέρουμε οτι η κίνα βελτιώνει συνεχώς την ποιότητα της και πλέον παράγει καινοτόμα προϊόντα με άριστη ποιότητα και πολύ ανταγωνιστική τιμή. Άρα η λύση δεν είναι τόσο απλή.
    Προσωπικά δεν θα επένδυα σε παραγωγή στην Ελλάδα. Το κράτος μας δεν πιστεύει στην παραγωγή και κατα συνέπεια πρέπει να είναι πολύ προσεχτικός κάποιος σε τέτοια βήματα και σίγουρα να μην επενδύσει μεγάλο μέρος των κεφαλαίων του...

    Η Ελλάδα λέει, αλλά δεν αντιλαμβάνεται, οτι πρέπει να κινητοποιήσει κάθε δύναμη της με σκοπό την εξωστρέφεια. Δεν κάνει ούτε τα αυτονόητα που κάνουν οι γείτωνες της. Για παράδειγμα η Βουλγαρία στην σελίδα της invest in boulgaria δίνει τη δυνατότητα στις επιχειρίσεις την να μπούν δωρεάν σε ένα κατάλογο ώστε να διαφημίσουν τις υπηρεσίες τους (χονδρικής ή λιανικής). Αυτό δεν το βρίκα στο αντίστοιχο invest in greece. Κατα συνέπεια αν είμαι από τα Σκόπια και θέλω ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα ίσως να μην κοιτάξω στις επιχειρήσεις τις Ελλάδος (BAKIS, TOP Electronics, TELE, superchip κλπ, ΦΑΝΟΣ, Μουτσιούλης Radio 741 κλπ) αλλά να κοιτάξω σε ένα διανομέα ή κατάστημα στην Βουλγαρία. Πως θέλουμε να φερουμε επενδύσεις στην Ελλάδα όταν δεν στηρίζουμε ούτε αυτό που υπάρχει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    με το παγομα της αγορας αρκετα δυσκολο αυτη την εποχη,ανταγονιστικα προιοντα εχουμε αλλα δυστηχος μενουν στη αποθηκες
    Αν αξιζει τον κοπο να μπει κανεις σε αυτην την διαδικασια θα ελεγα εκ πειρας ναι παροτι τα προβληματα ειναι πολλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Εγώ πιστεύω οτι αξίζει αρκεί να το κάνεις έξυπνα και όχι πρόχειρα να ψάξεις τι έχει αγορά εντός άλλα και τι δεν έχει και το παίρνουμε απο εξωτερικό. Πρέπει να προσέξεις τις συμφωνίες με καταστήματα που θα διαθέσεις και να δεις αν μπορείς να βγεις και στην ΕΕ αγορά .
    Να κάνεις μια καλή διαφήμιση με καλές προσφορές ενα οnline κατάστημα και είσαι οκ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-17, 20:21
  2. SITE ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ
    By DimitrisHlek in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 21:37
  3. Bοηθεια (βιομηχανικος ελεγχος)
    By giannis22 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-11, 18:23
  4. ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ
    By GEORGE73 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-10, 19:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας