Την Τετάρτη μου κόψανε το ρεύμα στη Θεσσαλονίκη.Λογικό αφού έχω δύο απλήρωτους λογαριασμούς σύνολο 600ευρώ.
Δεν έχω τα λεφτά και στην ΔΕΗ δεν δέχονται πιστωτική κάρτα.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί;Η έχεις μετρητά η μένεις χωρίς ρεύμα!!Ωραία πολιτική!Παντού δέχονται πιστωτική κάρτα,γιατί όχι στην Δεή;40 χρόνια πίσω έχουν μείνει.
Γύρισα στο σπίτι στις 3.30 το μεσημέρι την Τετάρτη.Άνοιξα το κουτί μου και βρήκα ένα ωραίο κίτρινο χαρτάκι που μ'ενημέρωνε ότι η διακοπή έγινε λόγω χρέους.Ευτυχώς συνειδητοποίησα ότι απλά κατεβάσανε τους τρεις διακόπτες(είναι τριφασικός ο πίνακας)και μου ξεσυνδέσανε τα καλώδια.Πάνω στην απελπισία μου ρίσκαρα και πήρα ένα κατσαβίδι,έκανα τον σταυρό μου γιατί δεν γνωρίζω πολλά άπο ηλεκτρονικά,σύνδεσα τα καλώδια,έσφιξα τις βίδες και άνοιξα τους τρεις διακόπτες.Όλα καλά!Έχω ρεύμα για την ώρα.Επειδή δεν φτάνουν τα λεφτά μου για να πληρώσω ούτε τον έναν λογαριασμό που είναι 300ευρώ+25 ευρώ επανασύνδεση( απ'ότι θυμάμαι)γνωρίζει κανείς να μου πει πότε θα ξανά έρθουν άπο την Δεή να τσεκάρουν το κουτί μου;Κάποιος γνωστός παλιά μου είχε πει ότι την επόμενη φορά που θα έρθουν αφαιρούν ολόκληρο το κουτί.Αληθεύει;
Και όταν έρθουν αν δουν ότι το σύνδεσα μόνη μου θα έχω πρόβλημα;
Το κόστος επανασύνδεσης πόσο είναι;
Αν κανονίσω διακανονισμό τι πoσό θα πρέπει να πληρώσω;
Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με πληροφορήσει τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση γιατί χωρίς ρεύμα πως γίνεται να ζεις;
Ευχαριστώ πολύ.