Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Άλλα εξέλιξη η Δ.Ε.Η.....

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή Άλλα εξέλιξη η Δ.Ε.Η.....

    Καταχώρηση Ενδείξεων Μετρητή


    Αγαπητέ πελάτη,

    Σας δίνουμε πλέον τη δυνατότητα να συμμετέχετε στην καταμέτρηση της κατανάλωσής σας.
    Έτσι, μπορείτε εσείς οι ίδιοι να δώσετε την ένδειξη του μετρητή σας και να λαμβάνετε κάθε δίμηνο λογαριασμό με βάση την πραγματική σας κατανάλωση.


    Εύκολα - Σίγουρα - Γρήγορα

    Ποια είναι η συχνότητα έκδοσης λογαριασμών από τη ΔΕΗ;
    Στους συνήθεις πελάτες Χαμηλής Τάσης (οικίες, καταστήματα, μικρές επιχειρήσεις, κλπ) η ΔΕΗ ΑΕ εφαρμόζει διμηνιαία έκδοση λογαριασμών. Συγκεκριμένα, ο λογαριασμός του πρώτου διμήνου εκδίδεται με κατ' εκτίμηση καταναλώσεις ("έναντι") ενώ ο λογαριασμός του δεύτερου διμήνου (εκκαθαριστικός) εκδίδεται μετά από λήψη ένδειξης από το προσωπικό της Επιχείρησης και περιλαμβάνει τη συνολική κατανάλωση του τετραμήνου, από την αξία του οποίου αφαιρείται η αξία ρεύματος που είχε χρεωθεί στον κατ' εκτίμηση ("έναντι") λογαριασμό.

    Πώς υπολογίζονται οι κατ' εκτίμηση (έναντι) καταναλώσεις;
    Οι κατ' εκτίμηση καταναλώσεις ("έναντι") υπολογίζονται αυτόματα από το μηχανογραφικό σύστημα της Επιχείρησης. Ο υπολογισμός δεν είναι αυθαίρετος, αλλά βασίζεται σε συγκεκριμένο αλγόριθμο που περιλαμβάνει τα ιστορικά στοιχεία των καταναλώσεων, όπως είναι οι καταναλώσεις της αντίστοιχης χρονικής περιόδου του προηγούμενου έτους. Κατά συνέπεια, οι συγκεκριμένες καταναλώσεις δε διαφέρουν σημαντικά από την πραγματική κατανάλωση του διμήνου, εκτός και εάν το τελευταίο χρονικό διάστημα διαφοροποιήθηκαν οι καταναλωτικές συνήθειες του πελάτη μας.

    Πότε μπορείτε να δώσετε την ένδειξη;
    Μέσα σε διάστημα 5 ημερών το οποίο θα αναγράφεται ευδιάκριτα στην πρώτη σελίδα του εκκαθαριστικού λογαριασμού σας πάνω από τον πίνακα με τις ενδείξεις μετρητή (κυκλωμένο στην επόμενη εικόνα).

    τα παραπάνω είναι από το site της Δ.Ε.Η --> http://www.dei.com.gr/Default.aspx?id=5634&nt=18&lang=1

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    καταχώρηση ενδείξεων μετρητή

    https://ivr.dei.com.gr/%28S%28pqii5f...%29/Login.aspx

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #3
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Η εργασία κοστίζει. Λοιπόν η ΔΕΗ αποφάσισε να μετακυλίσει το κόστος της καταμέτρησης στον πελάτη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    αυτό όμως συνεπάγεται α) μικρότερο κόστος για αυτούς ( αφού μειωθούν οι εταιρείες καταμέτρησης ) και β) θα ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ κάθε φορά το ρεύμα που έχουμε κάψει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Προφανώς η ΔΕΗ θα συνεχίσει να στέλνει κάποιον να ελέγχει, ίσως αραιότερα.

    Εδώ και χρόνια η ΔΕΗ δεν στέλνει δικούς της υπαλλήλους να κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά δίνει την δουλειά σε εργολάβο.
    Ο οποίος έχει 1-2 αλβανούς και αυτός μανατζάρει από το καφενείο. Στην επαρχία είναι εμφανέστατη αυτή η κατάσταση.

    Εκτιμώ πως αυτή η "προσφορά" δίνει κάποια μικρά πλεονεκτήματα στον καταναλωτή. Δεν φαντάζομαι να είναι για κάποιον ιδιαίτερος κόπος να ρίχνει μια ματιά
    στο μετρητή του μια φορά το μήνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Τα ίδια έκανε παλιά και η ΕΥΔΑΠ η οποία είχε αναθέσει στην ΙΝΤΡΑΚΟΜ την καταμέτρηση. Η εταιρεία του "κύριου πρόεδρα" με τη σειρά της είχε αναθέσει σε άσχετους την καταμέτρηση με αποτέλεσμα να μην πηγαίνουν ποτέ και να αναγράφουν την κατανάλωση στο "κουτουρού". Ήμουν παθών και παραπονέθηκα στην ΕΥΔΑΠ και τότε μου είπαν τα προαναφερθέντα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    Βρε παιδιά εγώ κατάλαβα να λέει ότι είναι μόνο για το έναντι. Στο τετράμηνο θα γίνεται κανονική καταμέτρηση. Αυτό είναι βολικό σε κάποιες περιπτωσεις, π.χ. έχω ένα διαμέρισμα που την περασμένη χρονιά είχε Χ κατανάλωση το δίμηνο ΙΑΝ_ΦΕΒ και φέτος είναι άδειο. Η θα περιμένω να μου έρθει μεγάλο έναντι, ή θα το δηλώσω και θα μου έρθει μόνο πάγιο. Όχι ότι θα τα έχανα αν ερχόταν Χ έναντι, αλλά θα είχα πιστωτικό στη ΔΕΗ και άντε βρέστα μετά με τον επόμενο ενοικιαστή ποιός χρωστά και τι...

    υγ. Υπάρχει και "σχέδιο" για νέους μετρητές (ψηφιακούς) με μέτρηση αρκετών παραμέτρων (περιλαμβανομένου και συνφ) και έλεγχο από απόσταση. (ώχ θα το δει τώρα αυτό κανένα φρούτο που πουλά συσκευές "εξοικονόμησης" και θα αρχίσουν πάλι τα spamming)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά εγώ κατάλαβα να λέει ότι είναι μόνο για το έναντι. Στο τετράμηνο θα γίνεται κανονική καταμέτρηση. Αυτό είναι βολικό σε κάποιες περιπτωσεις, ...........τώρα αυτό κανένα φρούτο που πουλά συσκευές "εξοικονόμησης" και θα αρχίσουν πάλι τα spamming)
    Κι'εγώ αυτό κατάλαβα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μπαμπης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    182

    Προεπιλογή

    Ολη η ιστορια γινεται για να μειωσουν το κοστος που εχουν στην ΔΕΗ οι εργολαβοι
    που μετρουν τις καταναλωσεις ,ας μου δωσουν κινητρο (πχ εκπτωση ) και θα το κανω και εγω, αλλοιως δεν προκειται να το κανω μονο για να κερδισει η ΔΕΗ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ptisi110
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Μα ο εκκαθαριστικός πάντα θα βγαίνει με μέτρηση από υπάλληλο του εργολάβου. Το έναντι είναι που βγαίνει κατά προσέγγιση μέσω υπολογιστή και θα μπορείς να το αποφύγεις βάζοντας την δική σου μέτρηση ώστε να πληρώνεις πλέον κατανάλωση σε κάθε λογαριασμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-12, 22:47
  2. Απατη με e-mail απο τι ΙΚΑ
    By joeiwannou in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-12, 12:56
  3. Ασφάλιση ΙΚΑ ραδιοτεχνίτη
    By akafan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-11, 09:46
  4. ΚΙΑ Cerato - GPS System
    By dj_mike in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-10, 12:50
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 21:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας