Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: Προγραμματισμός μικροελεγκτών

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    μην ξεχνας οτι πέρα ο programmer που πρότεινα ειναι ιδιοκατασκευή με απλά υλικά.. δηαλδη κάτι που πιθανον θα κάνει καποιος στο εργαστήριο του εύκολα και θα τον αφήσει να "παιξει" η να "πειραματιστεί" αρκετά γρήγορα..

    σαν τώρα θυμαμαι που η πρώτη επαφη μου με PIC ήταν περίπου το 99-00 όπου έκανα ενα προγραμματιστή απο παράλληλη για την Amiga1200 για να προγραμματίσω το ps2m (ps2 mouse -> Amiga mouse port) και έπαιζε με 5 πλήκτρα και 2 ροδέλες !!!
    μετά είχα παρει τον Warp13a (Picstart+ clone) το οποίο δουλευε πολύ καλα για τις ανάγκες μου και είχα μέχρι που πήρα τον STK500.. (τώρα to pickit 3 αλλα δεν το εχω δουλέψει ακόμα )

    θέλω να καταλήξω οτι για να πειραματιστεί κάποιος δεν χρειάζεται να ψάχνει "τον καλύτερο και παραλληλα φτηνότερο" programmer .. κάνεις την δουλεία σου αμεσα.. οι εξελίξεις θα δείξουν αν θέλεις η όχι να ασχοληθεις και μετά φυσικα πάιρνεις τα εργαλέια της μαμάς εταιρίας (ειναι κάτι που και εγω προτείνω αλλα σίγουρα όχι σε όλες τις περιπτώσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    ευχαριστω.
    οκ λυθηκε με τον programmer .. κανα βιβλιο εχετε υποψιν σας για προγραματισμο avr σε c/c++/java ?
    για καποιον που ξερει ηδη προγραματισμο και θελει να μαθει μονο τα εξτρα για τους avr ..

    σε asm θελω να το αποφυγω γιατι θα περιπλεξει μετα το θεμα..

    επισης λογισμικο (compiler/downloader) το avr studio 6 θα χρειαστω ? ειδα κατι και για avr-gcc αυτο ειναι ο γνωστος gcc με υποστιριξη για avr ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    ζητω συγνωμη για την παρεμβαση
    γεια σας συνελληνες συνφορουμιτες μια ερωτηση μηπως λεω μηπως εχει κανεις το flowcode pro για pic με ολλα τα κομφορ;;;;; ειμαι ελαφρως πικο κολημενος,λογω των καιρων και των εγκεφαλικων και λογω της κρισης αν καποιος μπορει να δωσει καμια καλη πληροφορια ... ας την ριξει με π.μ. ελευθερα καλοδεχουμενες και κοπιες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv4lqcnik : 26-10-12 στις 04:26

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη tommas
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και απο μενα παιδια. Ξεκινησα να ασχολουμαι με arduino και αφου εκανα καποια προτζεκτ με επιτυχια ειπα να παω λιγο πιο βαθεια και να ασχοληθω με τους μικροελλεγκτες avr μιας και βρηκα εναν καλο οδηγο στο internet για avr (οποιος θελει ας με ρωτησει Pm). Επειδη διαβασα αυτα που λετε και υπαρχει ενα θεματακι οσο αφορα τον programmer θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω αν κατι τετοιο https://www.sparkfun.com/products/9825 είναι καλο για αρχη. και κατι τελευταιο, σκεφτομαι να παρω εναν atmel32 για ξεκινημα και πειραματισμο. Συγνωμη για την χαζη ερωτηση μου αλλα εχετε να μου προτεινετε καποιο μαγαζι ή online store να το αγορασω σε καλη τιμη; Ευχαριστω εκ των προτερων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv4lqcnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    ζητω συγνωμη για την παρεμβαση
    γεια σας συνελληνες συνφορουμιτες μια ερωτηση μηπως λεω μηπως εχει κανεις το flowcode pro για pic με ολλα τα κομφορ;;;;; ειμαι ελαφρως πικο κολημενος,λογω των καιρων και των εγκεφαλικων και λογω της κρισης αν καποιος μπορει να δωσει καμια καλη πληροφορια ... ας την ριξει με π.μ. ελευθερα καλοδεχουμενες και κοπιες
    Που είσαι εσύ κι εξαφανίστηκες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο μενα παιδια. Ξεκινησα να ασχολουμαι με arduino και αφου εκανα καποια προτζεκτ με επιτυχια ειπα να παω λιγο πιο βαθεια και να ασχοληθω με τους μικροελλεγκτες avr μιας και βρηκα εναν καλο οδηγο στο internet για avr (οποιος θελει ας με ρωτησει Pm). Επειδη διαβασα αυτα που λετε και υπαρχει ενα θεματακι οσο αφορα τον programmer θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω αν κατι τετοιο https://www.sparkfun.com/products/9825 είναι καλο για αρχη. και κατι τελευταιο, σκεφτομαι να παρω εναν atmel32 για ξεκινημα και πειραματισμο. Συγνωμη για την χαζη ερωτηση μου αλλα εχετε να μου προτεινετε καποιο μαγαζι ή online store να το αγορασω σε καλη τιμη; Ευχαριστω εκ των προτερων.
    http://www.marelectronics.gr/product...d=5561&lang=gr

    Με αντικαταβολή, σε μερικές μέρες παράδοση αν δεν έχει στόκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 201
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-16, 15:09
  2. Εισαγωγή στα συστήματα μικροελεγκτών
    By agelosnm in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-15, 16:41
  3. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-12, 18:22
  4. Αρχή με τον Atmega8 - μαθήματα μικροελεγκτών
    By master3763 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 10:27
  5. Μνήμη μικροελεγκτών
    By ALAMAN in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-09, 21:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας