Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: θερμοστατης siemens rev-100 δεν δουλευει

  1. #11
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikop
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα, χολαργος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eφόσον τα καλώδια: γκρι(ουδέτερος)+πράσινο(φάση θερμοστατών από πίνακα αυτονομίας)=220v
    τότε
    το κόκκινο(εντολή θερμοστάτη προς πίνακα αυτονομίας-ηλεκτροβάνα), δεν θα έπρεπε έχει τάση με το γκρι(ουδέτερος).
    Πιθανόν(?) το πρόβλημα (αν οι υπόλοιποι θερμοστάτες και οι ηλεκτροβάνες των άλλων διαμερισμάτων λειτουργούν κανονικά), να βρίσκεται στον πίνακα αυτονομίας(κολλημένο ρελέ), στην ηλεκτροβάνα σου, ή στις καλωδιώσεις(μετά τις αλλαγές που έγιναν με τις
    "σύγχρονης τεχνολογίας ηλεκτροβάνες" από την εταιρεία που συντηρεί τον καυστήρα!
    Οπότε ,το πρόβλημα εξ αρχής, δεν νομίζω να προέρχονταν από τον θερμοστάτη χώρου.

    Θα χρειαστεί λίγο ψάξιμο.
    συμφωνω οτι το προβλημα δεν πρεπει να προερχοταν απο το θερμοστατη πιθανως πολλαπλο προβλημα ,απο καυστηρες ηλεκτροβανες και συνδεσμολογια τους δεν ξερω τιποτα για να ελεγξω οντως και εμενα μου φαινονται μπερδεμενα και τα περιγραφω οπως τα συναντησα η δουλεια μου ειναι τεχνικος δικτυων (CCNA) και υπολογιστων χομπυ μου τα ηλεκτρονικα (κατασκευες κ.α.) οποτε τεχνικα στις εξηγησεις τους κανεις δεν με επεισε , εδω διαβαζοντας το φορουμ καταλαβα πολυ περισσοτερα, τελως παντων αυτο που θα κανω ειναι αυτο που λεει ο παναγιωτης1
    λογικο μου φαινεται παντως με τον μηχανικο θερμοστατη δουλευει μια χαρα τωρα αλλα οταν μπαινει ο rev-100 τιποτα, εκτος αν ειναι χαλασμενος ο rev-100

    ερωτηση πως θα τσεκαρω αν λειτουργει ο rev-100 χωρις να τον συνδεσω στο κυκλωμα ,το L ,L1 ειναι επαφες ρελε ?
    δηλ λογικα αν τον προγραμματισω θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμους και βαλω 28 βαθ. ζητουμενη λογικα δεν θα πρεπει να κλεισουν οι L , L1 ? η θελει ταση να δει σε αυτες τις επαφες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikop : 10-02-11 στις 23:00 Αιτία: ξεχασα το θα

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Μην παιδευεσαι αδικα,τα 90 και 100βολτ ειναι πλασματικη ενδειξη,ειναι ταση που επαγεται απο τον ενεργο αγωγο στους ανενεργους..Ενωσε τα καλωδια οπως σου ειπαν παραπανω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Δωδεκάνησα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikop Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικα αν τον προγραμματισω θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμους και βαλω 28 βαθ. ζητουμενη λογικα δεν θα πρεπει να κλεισουν οι L , L1 ?
    Λογικά, δε νομίζω να χρειάζεται ρεύμα(220v), για να ανοιγοκλείσει η L και L1.
    Ο θερμοστάτης δουλεύει με 3vdc(μπαταρίες) αν δεν κάνω λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikop
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα, χολαργος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά, δε νομίζω να χρειάζεται ρεύμα(220v), για να ανοιγοκλείσει η L και L1.
    Ο θερμοστάτης δουλεύει με 3vdc(μπαταρίες) αν δεν κάνω λάθος.
    ναι 2 ΑΑ ,
    θα το δοκιμασω αν και οταν τον ειχα συνδεσει οταν αναβε στην οθονη η φλογα δεν ακουγοταν κατι αλλα αυτο μαλλον γιατι δεν θα εχει μηχανικο ρελε ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikop
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα, χολαργος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    λοιπον ο rev-100 δουλευει , ακουγεται και το χαρακτηριστικο κλικ ,το δοκιμασα σε σπιτι φιλου μονοκατοικια που εχει θερμοστατη jes και εχω προσβαση στο μηχανοστασιο ακολουθησα τις οδηγιες και ολα δουλεψαν εκει τα χρωματα στα καλωδια ηταν πιο σωστα μπλε ουδετερος ,μαυρο φαση , καφε ηλεκτροβανα τα επιβεβαιωσα και απο το πινακα στο λεβητοστασιο.

    τωρα με το δικο μου διαμερισμα μαλλον χρειαζομαι καυστηρατζη ηλεκτρολογο για το τι παιζει εκει ,στη πολυκατοικια βρωμαει η δουλεια...

    παω να δοκιμασω και στο δικο μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikop
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα, χολαργος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή η λυση

    Το προβλημα λυθηκε , το μυστηριο αποκαλυφθηκε


    λοιπον για οποιον συναντησει αντιστοιχο θεμα .
    Ο θερμοστατης siemens rev-100 δεν ειχε κανενα προβλημα αλλα δεν ηταν και ο καταλληλος για την περιπτωση μου.
    Το προβλημα δημιουργηθηκε περισσοτερο απο την αγνοια των “ειδικων” και ιδιαιτερα απο την απροθυμια τους να εξηγησουν η να ασχοληθουν εσκεμμενα η οχι.
    Ο rev-100 εχει ενα ρελε 2 επαφων οπου ανοιγει και κλεινει ενα κυκλωμα στη συγκεκριμενη περιπτωση την τροφοδοσια μιας ηλεκροβανας.
    Στη δικη μου περιπτωση ηταν λιγο πιο προχωρημενο
    ο μηχανικος θερμοστατης honeywell με τα 3 καλωδια επαιζε το ρολο του μεταγωγου η ρελε 3 επαφων ενωνε το γκρι καλωδιο με το κοκκινο για να κλεισει η ηλεκτροβανα και το γκρι με το πρασινο για να ανοιξει , (εντολη open close).
    Οποτε εγω χρειαζομουν η ενα ρελε 3 επαφων με τροφοδοσια 220V η 12V χρησιμοποιωντας το θερμοστατη που αγορασα rev-100 ο οποιος στην ουσια θα ελεγχε την τροφοδοσια του ρελε 3 επαφων, η θα εβρισκα θερμοστατη ψηφιακο με τρεις επαφες που μου ελεγαν οτι δεν υπαρχει.
    Τελικα υπαρχει και οχι μονο ενας, διαλεξα τον rev-24 στα ιδια λεφτα με τον rev-100.
    O rev-24 εχει 3 επαφες L, L1, L2 οπου L+L1=open , L+L2=close εβδομαδιαιος με τρεις περιοδους ανα ημερα και PID
    http://www.hvac-controls.gr/pdf/543.pdf
    δουλευει αψογα.
    Αλλο μοντελο ο rev-200 , rev-300 και αλλα, και ενα λινκ με τα εγχειριδια ολων των μοντελων
    της siemens https://www.swe.siemens.com/greece/i...ermostats.aspx


    σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    1.
    μετα απο ερευνα (και απο αυτο το φορουμ ) και βοηθεια απο τηλ του ηλεκτρολογου βρηκα τη σωστη εξηγηση
    για τα καλωδια (οπου γκρι=ουδετερος, μπλε=φαση, κοκκινο=εντολη βανας) και εκανα τη συνδεση αλλα δεν δουλευει δηλ. δεν ανοιγει την ηλεκτροβανα,
    2.
    Στη δικη μου περιπτωση ηταν λιγο πιο προχωρημενο
    ο μηχανικος θερμοστατης honeywell με τα 3 καλωδια επαιζε το ρολο του μεταγωγου η ρελε 3 επαφων ενωνε το γκρι καλωδιο με το κοκκινο για να κλεισει η ηλεκτροβανα και το γκρι με το πρασινο για να ανοιξει , (εντολη open close).
    Γιωργο , μας μπερδεψες λιγο αλλα αφου το ελυσες το πρβλμ, οκ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panayiotis1 : 13-02-11 στις 18:20 Αιτία: lathos sto quote

  8. #18
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikop
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα, χολαργος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    και εγω μπερδευτητκα γιαυτο τα περιγραφω οπως τα καταλαβα βασει του αποτελεσματος και των ενδειξεων
    τελικα τι ειναι το γκρι το πρασινο και το κοκκινο δεν ξερω , ξερω ομως πως πρεπει να συνδεθουν για να δουλεψει το καλοριφερ μου και ο καινουριος ψηφιακος θερμοστατης.
    ευχαριστω και παλι

    οποιος ξερει ας περιγραψει και τη θεωρια για να μαθαινουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Το συνηθισμενο στις ηλεκτροβανες ειναι να τροφοδοτουνται μονιμα με ταση, και στο καλωδιο εντολης δινοντας φαση ανοιγει η βανα, οταν το κοψουμε ξεκιναει η κινηση για να κλεισει, (θελει αρκετα δευτερολεπτα..)
    Στη δικια σου, προφανως οι ηλεκτροβανες εχουν δυο εντολες, μια για ανοιγμα και μια για κλεισιμο.
    Οποτε συνδεεις τη φαση στο μεταγωγο του ρελε, και στην nc επαφη δινει εντολη για κλεισιμο, ενω στην nο εντολη για ανοιγμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    όπως το λέει ο stom είναι αλλά θυμάμαι ότι αυτό που έχεις εσύ τώρα ήτανε παλιά το σύστημα γιατί άμα για κάποιο λόγο κόψεις την εντολή κατά την διάρκεια που κλείνει η ανοίγει παραμένει μισό ανοιχτή η βάνα με αποτέλεσμα πολλοί κόβανε την εντολή πριν ολοκληρώσει το άνοιγμα τής ηλεκτροβάνας και δεν προλαβαίνει να δώσει την εντολή εκκίνηση του καυστήρα και κατα συνέπεια και του ωρομετρητή με αποτέλεσμα όποιος άλλος άναβε την θέρμανση του να έχεις και εσύ τσάμπα θέρμανση χωρίς να καταγράφετε στον μετρητή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοστάτης Siemens REV 13
    By alexandros02 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 11:07
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 11:26
  3. Siemens REV 200 Συνδεσμολογία
    By kellis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 00:24
  4. ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ REV 200
    By xdenisx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-08, 11:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας