Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: θερμοστατης siemens rev-100 δεν δουλευει

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikop
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα, χολαργος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή θερμοστατης siemens rev-100 δεν δουλευει

    γεια σας
    θα ηθελα τη βοηθεια οποιου γνωριζει
    αγορασα τον θερμοστατη siemens rev-100 για να αντικαταστησω τον μηχανικο honeywell T6360C 1018 που υπαρχει στο διαμερισμα μου για αυτονομη θερμανση μετα απο προτροπη φιλου ηλεκτρολογου.
    μετα απο ερευνα (και απο αυτο το φορουμ ) και βοηθεια απο τηλ του ηλεκτρολογου βρηκα τη σωστη εξηγηση
    για τα καλωδια (οπου γκρι=ουδετερος, μπλε=φαση, κοκκινο=εντολη βανας) και εκανα τη συνδεση αλλα δεν δουλευει δηλ. δεν ανοιγει την ηλεκτροβανα,
    η συνδεση εγινε οπως λενε και οι οδηγιες στο L η φαση και στο L1 η εντολη της βανας
    ο θερμοστατης ρυθμιστηκε ανεβασα κατεβασα θερμοκρασια αυτοματα χειροκινητα αλλα τιποτα ...
    στο καταστημα που το πηρα μου ειπαν θα ρωτησουν , ο ηλεκτρολογος μου το βρηκε περιεργο θα ρωτησει και αυτος HELP..

    (στην εταιρια που συντηρει τον καυστηρα της πολυκατοικιας ειπαν δεν μπαινει ψηφιακος θερμοστατης ..ρωτησα γιατι ..ειπαν οτι οι βανες αλλαχτηκαν προσφατα ειναι συγχρονης τεχνολογιας ! και εχουν 8 καλωδια ενω οι παλιες 4 !! και οτι δεχονται μονο με τρια καλωδια θερμοστατες ..δεν το πιστευω.. )


    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Απλα ειναι τα πραγματα... Ενωνεις με μια κλεμμα την εντολη οπως την ενωνει και το ρελε του θερμοστατη.
    Θα πρεπει να ανοιξει η βανα. Αν δεν ανοιξει, ρωτα τον καυστηρατζη.
    Η για να το πω αλλιως, βαλε τον παλιο επανω οπως ηταν και δες αν δουλευει.
    Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην ταιριαζει ο rev100 στη θεση ενος απλου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Δωδεκάνησα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikop Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τα καλωδια (οπου γκρι=ουδετερος, μπλε=φαση, κοκκινο=εντολη βανας)
    Έχεις βεβαιωθεί ποιο από τα παραπάνω καλώδια είναι η φάση,ουδέτερος,έντολή;
    Tα μέτρησες με διπλό δοκιμαστικό τάσης ή με κάποιο πολύμετρο, για να βρεις την φάση και τον ουδέτερο(220v);

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι φαση ουδετερος και εντολη... Συνηθως ειναι το return απο τη βανα που του δινουμε ουδετερο για να ανοιξει, και ενα καλωδιο για να αναβει το λαμπακι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    συμφωνω κιεγω με τον φιλο stom .κανονικα πρεπει να δουλευει δεν εχει σχεση ο τυπος του θερμοστατη...
    απορια: ποιος ηταν ο λογος που αλλαξες τον μηχανικο honeywell (mercedes)? ηθελες καποια απο τις λειτουργειες του ηλεκτρονικου (χρονοδιακοπτες ,μνημες κλπ) ή απλα δεν ειχε οθονη οπως ο siemens? (zastava)

    οπα...? επιστροφη απο τη βανα και δινουμε ουδετερο για να ανοιξει?πρωτη φορα το ακουω αυτο! αλλα και ετσι να ειναι αν το περασεις απο τη NO παλι θα δουλεψει η βανα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Ο zastava κανει και αλλα κολπα που ενας μηχανικος αδυνατει. Οπως και ναχει, μια επαφη που κλεινει εχει, θα πρεπει να δουλευει.
    Αυτο με την επιστροφη το εχω δει σε καμποσες περιπτωσεις, αλλα στη τελικη δεν αλλαζει κατι.
    Οταν ο θερμοστατης θελει και παροχη τασης για να δουλεψει, (πχ αν ειναι ασυρματος) ειναι θεμα να βρεις μονιμα 230vac σε εκεινο το σημειο.
    Ο συγκεκριμενος παιζει με μπαταριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    συμφωνω οτι ειναι κολπατζης...αλλη απορια ειχα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη nikop
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα, χολαργος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για την αποκριση

    ενα ενα λοιπον
    1 εχω μπει πριν 5 μερες στο σπιτι και δοκιμαζοντας τον μηχανικο διακοπτη διαπιστωσα μετα τη πρωτη φορα που το ανοιξαμε και εκλεισα τον on/off switch δεν ξανακλεισε το καλοριφερ δουλευε φουλ αδειο το σπιτι εγραψε 40 ωρες ο μετρητης.
    2 ετσι αποφασιστηκε εσπευσμενα η αγορα θερμοστατη και ο ηλεκτρολογος συστησε αυτον που κανει και οικονομια και προγραμματιζεται και αλλα πολλα..
    3 επρεπε να κλεισει ομως μεχρι την αγορα τοποθετηση και ετσι αρχισε το ψαξιμο τι φταιει ρωτηθηκαν πολλοι εταιρια συντηρησης οι αλλοι ενοικοι .... χαμος
    4 αποφασιζω να ξυλωσω τον μηχανικο τελειως αφηνοντας τα καλωδια στον αερα μια και δεν υπηρχε επισημη σιγουρη λυση
    5 κανενα αποτελεσμα το καλοριφερ στο φουλ ...μονο το δικο μου....
    6 ερχεται τελικα τεχνικος απο εταιρια ανοιγει το κουτι με τις βανες κατι αγγιζει παει στο θερμοστατη λεει αα δε δουλευει ετσι ξανασυνδεει καλωδια
    αφου δεν ηξερε που παει τι και λεει δουλευει μονο με τον on/off switch στο on και ανοιγοκλεινει με το περιστροφικο της θερμοκρασιας,και ετσι ειναι και οτι ο ψηφιακος δεν μπαινει εδω που τον ειχα παρει στο εντωμεταξυ.
    7 ψαχνομαι απο εκεινη τη στιγμη και μετα μονος μου βρισκω απο το φορουμ οδηγιες ρωταω τον ηλεκτρολογο μου απο τηλ και εγω με πολυμετρο
    8 ετσι βρισκω την αντιστοιχια αυτη των χρωματων
    ο ουδετερος ειναι σιγουρα το γκρι, γιατι με τα καλωδια στον αερα γκρι+πρασινο=220, γκρι+κοκκινο=100, κοκκινο+πρασινο=90 βολτ
    οταν συνδεθουν στον θερμοστατη και ειναι ο περιστροφικος στο ελαχιστο τα ιδια περιπου και οταν περιστραφει και ακουστει το κλικ το γκρι+κοκκινο δινει 220

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Γεια σου George, δεν εχω πολυ χρονο, σου γραφω τα πολυ βασικα.
    *Αυτα τα 100 και 90ν βρωμανε.
    ** - χωρις να συνδεσεις κανεναν θερμοστατη-Ενωνεις το καλωδιο της φασης με την επιστροφη και πρεπει να ανοιξει η ηλεκτροβαννα σου. Αν δεν ανοιξει, ψαξου στην ηλεκτροβαννα.

    Παντως πολυ μπερδεμενα τα λες, πιθανων να διαβασα εγω βιαστικά αλλα.. Check it out και πες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Δωδεκάνησα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikop Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τα καλωδια στον αερα γκρι+πρασινο=220, γκρι+κοκκινο=100, κοκκινο+πρασινο=90 βολτ
    οταν συνδεθουν στον θερμοστατη και ειναι ο περιστροφικος στο ελαχιστο τα ιδια περιπου και οταν περιστραφει και ακουστει το κλικ το γκρι+κοκκινο δινει 220
    Eφόσον τα καλώδια: γκρι(ουδέτερος)+πράσινο(φάση θερμοστατών από πίνακα αυτονομίας)=220v
    τότε
    το κόκκινο(εντολή θερμοστάτη προς πίνακα αυτονομίας-ηλεκτροβάνα), δεν θα έπρεπε έχει τάση με το γκρι(ουδέτερος).
    Πιθανόν(?) το πρόβλημα (αν οι υπόλοιποι θερμοστάτες και οι ηλεκτροβάνες των άλλων διαμερισμάτων λειτουργούν κανονικά), να βρίσκεται στον πίνακα αυτονομίας(κολλημένο ρελέ), στην ηλεκτροβάνα σου, ή στις καλωδιώσεις(μετά τις αλλαγές που έγιναν με τις
    "σύγχρονης τεχνολογίας ηλεκτροβάνες" από την εταιρεία που συντηρεί τον καυστήρα!
    Οπότε ,το πρόβλημα εξ αρχής, δεν νομίζω να προέρχονταν από τον θερμοστάτη χώρου.

    Θα χρειαστεί λίγο ψάξιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosg : 10-02-11 στις 22:10

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοστάτης Siemens REV 13
    By alexandros02 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 11:07
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 11:26
  3. Siemens REV 200 Συνδεσμολογία
    By kellis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 00:24
  4. ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ REV 200
    By xdenisx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-08, 11:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας