Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: Ηλεκτρικος καυστηρας & Φωτοβολταικα...Γινετε..??

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    τρομερά ενδιαφέρον θέμα !
    και νομίζω πως αυτό το καλοκαίρι θα γίνει σφαγή με της αλλαγές που θα κάνουμε όλοι μας ώστε να γλυτώσουμε το 1,5€/λιτρο !
    προσωπικά πιστέυω πως άν υπάρχει χώρος , μια καλή λύση είναι το τζάκι που ζεσταίνει και νερό (σαν του Nikolaras).

    επίσης και οι αντλίες θερμότητας παρουσιάζουν ενδιαφέρον , όπως και η γαιοθερμία (για όσους μπορούν !)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Και γιατι να βαλεις φςτοβολταικα και να μην βαλεις ηλιακους συλλεκετες και να αποθηκευεις την θερμοτητα σε ενα boiler .
    Υπαρχουν τετειες λυσεις και εινα πιο αποδοτικες , απο το να κανεις την ηλιακη ακατινοβολια ρευμα και μετα θερμοτητα .

    Επισης μπορεις να αξιοποιησεις και την γεωθερμια , οπως ειπε ο novar με αντλια θερμοτητας , παντως δεν πιστευεω οτι αξιζει να χρησιμοποιεισεις φωτοβολταικα για θερμανση .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    θα έλεγα οτι η καλύτερη λύση θα ήταν οι ηλιακοί συλλέκτες και αποθήκευση της θερμότητας. Και βιοκαύσιμο επικαλυπτικά.
    Αλλά άλλες λύσεις υπάρχουν για μονοκατοικίες άλλες για διαμερίσματα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    θα έλεγα οτι η καλύτερη λύση θα ήταν οι ηλιακοί συλλέκτες και αποθήκευση της θερμότητας
    Oso kostiζει να παράξεις ενεργεια, αλλο τοσο (και λιγο παραπανω) κοστιζει να αποθηκευσεις ενεργεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον panayiotis1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nemmesis (13-02-11)

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    παιδια και εγω κατι σε λεβητα βιομαζας σκευτομαι με πελλετ η ξυλλα.Αλωστε σε μονοκατοικοια ειμαι.Επισης μπορει να βαλω συστοιχια με μερικα ηλιακα πανελ για να ζεσταινω νερο για την ημερα.το βραδυ και οταν γενικα πεφτει η θερμοκρασια του νερου θα περνει μπροστα ο καυστηρας μιομαζας που επανω του θα εχει και καυστηρα πετρελαιου παραλληλα.ολλα βεβαια εξαρτιονται με την τιμη του πετρελαιου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Οι λόγοι ανησυχίας από την ολοένα αύξηση της τιμής του πετρελαίου και τις περιβαλλοντολογικές επιπτώσεις από την χρήση αυτού είναι τέτοιοι που να επιβάλλουν λήψη άμεσων μέτρων.
    Ναι ξέρω τα λένε και κάποιοι εξουσιαστές αυτά. Άσχετο, συνεχίζω..

    Λοιπόν μετά από την διαφωτιστική επικοινωνία που είχα με μερικούς πιο ειδικούς του θέματος
    κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πρέπει να αλλάξω το σύστημα θέρμανσης της μονοκατοικίας μου.

    Το ζητούμενο είναι το πιο οικονομικό/αποδοτικό σύστημα θέρμανσης χώρου 100-120τμ.
    Εκτός βέβαια από τις μονώσεις που είναι απαραίτητες όπως τοποθέτηση dow κλπ.
    Θέλω να αντικαταστήσω τον καυστήρα πετρελαίου με αντλία θερμότητας.
    Και επειδή έχω αρκετό εξωτερικό χώρο/κήπο προς διαμόρφωση αποφάσισα να εκμεταλλευτώ την γεωθερμία.

    Έτσι κάνω έρευνα αγοράς και αναζητώ να αγοράσω σύστημα αντλία θερμότητας.
    Βλέπω με ενδιαφέρον μηχάνημα LG inverter 12KW ηλεκτρικής κατανάλωσης που μπορεί να αποδώσει 40+KW θέρμανσης (αναλογία 1:4)
    Αυτό θέλω να συνδέσω με την υπάρχουσα εγκατάσταση θερμαντικών σωμάτων νερού αλλά και με δίκτυο σωληνώσεων που σκοπεύω να απλώσω κάτω από την Γη.

    Δηλαδή επειδή τώρα είναι κατάλληλη εποχή για να διαμορφώνω κήπους αυτό που θα κάνω είναι να οργώσω 200τμ, να τραβήξω τα χώματα στις άκρες έτσι ώστε να ανοίξω λάκο βάθους ½ μέτρου.
    Έπειτα θα φέρω πλαστικούς σωλήνες και όλα τα σχετικά για να φτιάξω ένα υπόγειο δίκτυο σωληνώσεων που θα αρχίζουν από το σπίτι και θα καταλήγουν στο σπίτι.

    Μετά θα σκεπάσω τις σωληνώσεις με νάυλον και έπειτα με το χώμα. Μάλιστα εάν τις βάλω σχετικά βαθιά θα μπορώ να διαμορφώσω τον χώρο και να φυτέψω επάνω φυτά με μικρή ρίζα όπως λουλούδια, βότανα, κάποια λαχανικά κλπ.

    Αυτό είναι το σύστημα της γεωθερμίας που θα εκμεταλλεύεται την διαφορά θερμοκρασίας περιβάλλοντος από την υπόγεια και θα στέλνει θερμό νερό περί των 18 βαθμών στην αντλία θερμότητας.

    Αυτό είναι το πιο οικονομικό/αποδοτικό σύστημα που έχω καταλήξει.
    Ένα σύστημα που υπολόγισα παραπάνω #7 με φωτοβολταϊκά είναι μάλλον πειραματικό και όχι αρκετά αποδοτικό.
    Δεν θα έκανα επένδυση σε εκείνο. Μερικά φ/β που έχω τα χρησιμοποιώ μόνο για φωτισμό LED και φόρτωση μπαταριών για χρήση στο Υδρογονοκίνητο όχημα που δεν κάνει οικονομία σε βενζίνη…
    Ίσως εάν το απειλήσω να το στείλω για απόσυρση να αλλάξει τρόπο. Το σενάριο ακόμα γράφεται. Θα δούμε.

    Ακόμα θέλω να ευχαριστήσω τον panayiotis1 που μου εξήγησε αρκετά σχετικά με τα διάφορα συστήματα αντλιών θερμότητας που μπορεί κάποιος να βρει και να αγοράσει.
    Και τελικά να πληροφορήσω τον nemmesis ότι τα ψυκτάκια που χρησιμοποιεί ο panayiotis1 είναι αντλία θερμότητας κινεζικής μάρκας midea 10-12KW όπως μου είπε με κόστος τα 2400e.

    Ίσως οι πληροφορίες που γράφω να μην είναι απόλυτα ακριβής – δεν είμαι γνώστης ή ειδικός στο θέμα, έρευνα αγοράς κάνω.

    http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12441

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyropap : 14-02-11 στις 19:58
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    Κατέβα στο έδαφος πιο χαμηλά. Αν μπορέσεις ένα μέτρο. Αν μπορέσεις 2 μέτρα ακόμα καλύτερα. (Στα τρία θάβεις πτώμα και δεν τον μυρίζουν ούτε οι σκύλοι...)
    Η γεώτρηση ακόμα καλύτερα. Αλλά έχει κόστος. Αλλά αφού θα το οργώσεις πές στον χειριστή αν μπορεί να σου ανοίξει τα αυλάκια στο ένα μέτρο. Αν έχεις έτοιμους τους σωλήνες τους τοποθετείς και τους θάβει κατευθείαν κιόλας. Αλλά μήπως αντί να οργώσεις πάρεις κατευθείαν φορτωτή; να σου ανοίξει κατεθείαν τα αυλάκια; Και να σου τα κλείσει; Ουτως η άλλως θα οργωθεί το μέρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasskoy Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια και εγω κατι σε λεβητα βιομαζας σκευτομαι με πελλετ η ξυλλα.Αλωστε σε μονοκατοικοια ειμαι.Επισης μπορει να βαλω συστοιχια με μερικα ηλιακα πανελ για να ζεσταινω νερο για την ημερα.το βραδυ και οταν γενικα πεφτει η θερμοκρασια του νερου θα περνει μπροστα ο καυστηρας μιομαζας που επανω του θα εχει και καυστηρα πετρελαιου παραλληλα.ολλα βεβαια εξαρτιονται με την τιμη του πετρελαιου.
    αν βάλεις λέβητα με pellet (έχω) το ξεχνάς το πετρέλαιο. Κεντρικό μπόιλερ θα βάλεις (ανάλογα με τις ανάγκες σου) και θα παίρνεις νερό για να τα κάνεις όλα. Και για θέρμανση και για πλύσιμο. Αλλά θέλει μελέτη το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Δαμιανός
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Χαιρετώ όλους!

    Με την ευκαιρία αυτής της συζήτησης, θα ήθελα να μάθω κάτι. Αναφέρθηκε παραπάνω η αντλία θερμότητας που έχει μεγάλη απόδοση. Μπορεί κάποιος να περιγράψει, με λίγα λόγια (προτιμώ "σαν παραμυθάκι"), πως γίνεται αυτό;

    Για να εξηγήσω την απορία μου:
    - αν χρησιμοποιώ αντιστάσεις για θέρμανση, τότε όλη η ενέργεια που καταναλώνω μετατρέπεται σε θερμότητα (αυτή είναι η μοναδική λειτουργία των αντιστάσεων)
    - στην αντλία θερμότητας, αν έχω καταλάβει τι είναι, μετατρέπω την ηλεκτρική ενέργεια σε μηχανική (συμπίεση αερίου, μέχρι να υγροποιηθεί) όπου "παίρνω" την θερμότητα που παράγεται. Σε άλλη θέση του συστήματος το υγρό εξατμίζεται λαμβάνοντας θερμότητα από το περιβάλλον (η συσκευή εξάτμισης ψύχεται – παγώνει)

    Πως γίνεται το δεύτερο να είναι αποδοτικότερο, αφού:
    - στην μετατροπή της ηλεκτρικής σε μηχανική ενέργεια έχω απώλειες (τριβές, απόδοση κινητήρα κλπ)
    - στην μεταφορά του μέσου από τη συσκευή εξάτμισης στη συσκευή συμπίεσης θα έχω, έστω και μικρές, απώλειες
    - η συσκευή εξάτμισης, επειδή με τη λειτουργία της ψύχεται, θα "γίνεται" λιγότερο αποδοτική, άρα, μάλλον, το υγρό θα εξατμίζεται όλο και πιο αργά …
    - όσο χαμηλότερη είναι η θερμοκρασία του περιβάλλοντος, υποθέτω ότι, τόσο "πιο δύσκολη η δουλειά" του συστήματος, αφού "δεν θα βρίσκει" θερμότητα για να αντλήσει

    Τι είναι αυτό που δεν "βλέπω" – καταλαβαίνω; Σε ποιο σημείο "χάνομαι", σε αυτά που υποθέτω;
    Ελπίζω να υπάρχει απλός τρόπος να καταλάβω τι συμβαίνει.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά,
    Δαμιανός

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    στην μετατροπή της ηλεκτρικής σε μηχανική ενέργεια έχω απώλειες (τριβές, απόδοση κινητήρα κλπ)
    ειναι ελαχιστες , ουτε καν μετρησιμες
    - στην μεταφορά του μέσου από τη συσκευή εξάτμισης στη συσκευή συμπίεσης θα έχω, έστω και μικρές, απώλειες
    Τι απωλειες εννοεις? Θερμικής ή κινητικής ενεργειας? (Ο συμπιεστης δουλευει σαν κυκλοφορητης αρα νικά τις οποιες τριβες. Θερμικης εχω πολλες, -γιατι παρεμβαλλεται και ο συμπυκνωτης απο τον οποιο παιρνεις ενεργεια-, αρα ειναι το κερδος σου.
    η συσκευή εξάτμισης, επειδή με τη λειτουργία της ψύχεται, θα "γίνεται" λιγότερο αποδοτική, άρα, μάλλον, το υγρό θα εξατμίζεται όλο και πιο αργά …
    Οταν παγωσει ο εξατμιστης (θα το παθει μονο οταν υπαρχει υψηλη υγρασια), το μηχανημα θα κανει αντιστροφη κυκλου για λιγο (defrost) kai μετα θα αρχισει παλι κανονικα.
    - όσο χαμηλότερη είναι η θερμοκρασία του περιβάλλοντος, υποθέτω ότι, τόσο "πιο δύσκολη η δουλειά" του συστήματος, αφού "δεν θα βρίσκει" θερμότητα για να αντλήσει
    Στους -20C δεν θα δουλεψει και πολυ αποδοτικα , αλλα χλωμο να πεσεις σε τετοια περιπτωση...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καυστηρας λαδιου
    By aporiess in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-17, 07:39
  2. Καυστηρας Καλοριφερ.
    By kostas-21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-16, 11:51
  3. ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ?
    By takhs764 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-12, 21:47
  4. Αγορά UPS | TV-Monitor & PC & Router & Laptop-if_possible
    By abstract3d in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-10, 23:44
  5. Γινετε να αλλαξω μαγνητοταινια στον 2.5?
    By ospite in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 13:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας