Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 63 από 63

Θέμα: Το ψυγειο μου κανει θορυβο...

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    μα εγω δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν normal open ή normal close θερμοστατες... καταρχας ο ορος normal open και normal close ειναι καπως λαθος για θερμοστατες... σαν normal κατασταση θεωρειται οταν ο θερμοστατης βρισκεται σε θερμοκρασια κατω απο την θερμοκρασια που εχουμε ρυθμισει τον θερμοστατη...
    αρα οι normal close ειναι για θερμανση και οι normal open για ψυξη... ο λογος ειναι οτι στο normal close η επαφη ειναι κλειστη (περναει ρευμα) μεχρι να φτασουμε στην θερμοκρασια που θελουμε οπου και ανοιγει η επαφη αρα κοβεται το ρευμα που περναει απο το θερμαντικο σωμα.. οι normal open ειναι ανοιχτοι (δεν περναει ρευμα) οσο η θερμοκρασια ειναι κατω απο αυτη που εχουμε ρυθμιση... οταν ανεβει κλεινει η επαφη και δουλευει το μοτερ μεχρι να κατεβει η θερμοκρασια και να ανοιξει παλι η επαφη του θερμοστατη με αποτελεσμα να κοψει το μοτερ... αυτα που λεω εδω στην ουσια τα γραφει το λινκ που εδωσες...

    τωρα αφου ξερουμε το ο θερμοστατης του ψυγειου ειναι normal open και δουλευει αναλογα με την συστολη διαστολη λογο την θερμοκρασιας (αρα και την πιεση μεσα στο σωληνακι) αν κοπει θα χαθει τελειως η πιεση μεσα στο σωληνακι... αρα επειδη πλεον λογο της πολυ χαμηλης πιεσης ο θερμοστατης θα νομιζει οτι εχει χαμηλη θερμοκρασια αρα δηλαδη θα κοψει το μοτερ... ελπιζω να καταλαβες πως το εννοω..
    ασχετο αλλα οι περισσοτεροι θερμοστατες εχουν 3 επαφες... common nornal open και close το open παει στο μοτερ και στο close μπορει να μπει μια λυχνια που να μας δειχνει ποτε η θερμοκρασια ειναι οκ
    καποιοι εχουν 4 επαφες... στην 4 επαφη υπαρχει μια μονιμη εξοδος οταν ο θερμοστατης δεν ειναι στο μηδεν οπου αυτη δινει ταση στο κυκλωμα με την λαμπα του ψυγειου... αυτο και οταν κανετε αποψυξη το ψυγειο (πατε δλδ τον θερμοστατη στο μηδεν) δεν αναβει η λαμπα... αυτα στα πιο παλιας τεχνολογιας ψυγεια.. γιατι τωρα τα περισσοτερα εχουν πλακετες με ηλετρονικους θερμοστατες..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #62
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλεξάνδρα
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Δεν προσπαθησα να βγαλω με μαχαιρι τον παγο ...εκανα αποψυξη,εβαλα και νερο στο δοχειο αλλα δεν εγινε κατι..αυτοματη αποψυξη δεν εχει..θα φωναξω καποιον ειδικο να το δει απο κοντα.. Ευχαριστω πολυ και παλι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Στο δοχείο δεν βάζεις νερό! Από μόνο του βγάζει νερά και το δοχείο είναι εκεί για να προλαβαίνει να εξατμίζεται και να μην τρέχει στο πάτωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπορει καποιος να μου κανει ενα σχεδιο ? Μορφη Eagle ?
    By diskjohn in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-13, 22:55
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-13, 15:55
  3. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ SOFT START;; ΕΠΕΙΓΟΝ!!
    By kokoblue in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 21:12
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-11, 22:07
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-08, 20:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας