Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: λήψη αναλογικου και ψηφιακου σηματος τηλεόρασης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή λήψη αναλογικου και ψηφιακου σηματος τηλεόρασης

    καλησπερα.
    εξηγωντας το τι σκεφτομε να κανω,ελπιζω να σας δωσω να καταλαβεται τι ακριβος εννοω.
    λοιπον.
    το σπιτι μου,εχει 3 δωματια,σαλονι και φυσικα βεραντα.σε ολους τους χωρους υπαρχουν μπριζες τηλεωρασης.η μια ειναι για αναλογικο σημα και η αλλη για ψηφιακο.
    δεκτης θα εινια στ σαλονι.
    οταν θα θελω να δω στη βεραντα,θα πρεπει να μετακομιζει ο δεκτης και μετα να επιστρεφη και παλι στο σαλονι,και ουτο καθε εξης,θα γινεται αυτο.
    αυτο που σκεφτικα να κνω ειναι,να παρω απο την εξοδο του δεκτη ενα καλοδιο και να το ενωσο στην εισοδο του ενισχυτη ,(σαν επιστροφη δηλαδη)ωστε να εχουν σημα ολα τα σημεια του σπιτιου κια να μην χρειαζεται να μετακομιζει ο δεκτης συνεχος,η,να δωσω την επιστροφη στην εισοδο του αναλογικου ενισχυτη ωστε να εχω και τις 2 λυψεις(ο δεκτης της δορυφωρικης δεν πιανει ελληνικα καναλια).
    ειναι σωστη η σκεψη μου,μπορει να γινει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Μπορείς να το κάνεις αυτό με ένα RF MODULATOR μετατρέπει το σήμα video που βγάζει ο δέκτης σε σήμα RF , το συνδέεις στον ενισχυτή σε μία είσοδο VHF και το πιάνεις σε όλες τις τηλεορ. σαν ένα κανάλι . Το πρόβλημα είναι ότι σε όλα τα δωμάτια θα βλέπεις το ίδιο κανάλι και για να αλλάζεις κανάλια θα πρέπει να τρέχεις στον ενισχυτή όπου θα είναι ο δέκτης σου !
    Αυτό το κάνανε παλαιότερα με το filmnet , supersport στις πολυκατοικίες (ήταν μονο δυο κανάλια επομένως έυκολο 2 δέκτες + 2 modulators και τέλος )

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    καλημερα.
    ναι οτι πρεπει να πηγαινω στον δεκτη να αλλαζω τα καναλια,οταν χρειαζετε,το ξερω.
    αλλα δεν εινια αυτο το θεμα.το ζητουμενο ειναι να μην αποσυνδεω και ξανασυνδεω το δεκτη.γιατι καποια στιγμη μπορει και να χαλαση με την μετακινηση,να χαλαροσοθν οι επαφες.
    οκ,ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη GeorgeH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    86

    Προεπιλογή

    ή να χρησιμοποιήσης ένα παλιό video, που να λειτουργεί το tuner του.
    συνδέεις στο SCART τον αποκωδικοποιητή,
    και στην έξοδο κεραίας έχεις διαμορφωμένο το σήμα στα UHF.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν συσκευές ασύρματης μεταφοράς σήματος καί εντολών τηλεχειριστηρίου στούς 2.4 ghz.Εγώ τό έχω κάνει αυτό στόν δορυφορικό δέκτη. Ο δορυφορικός δέκτης στό σαλόνι μαζί μέ τόν πομπό τού συστήματος, καί στό άλλο δωμάτιο η τηλεόραση καί ο δέκτης τού συστήματος.Συνδέεται ο πομπός μέ σκάρτ στήν πηγή π.χ dvd sat καί στή τηλεόραση ο δέκτης τού συστήματος πάλι μέ σκάρτ καί μπορείς νά αλλάξεις καί κανάλια καί ότι άλλο θές.Επιπλέον μπορείς νά βάλεις όσους δέκτες τού συστήματος θές ,πού πωλούνται καί χώρια καί νά δώσεις σήμα σέ όσες τηλεοράσεις θές.Τό έχω δύο χρόνια καί είναι τής tele.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή να χρησιμοποιήσης ένα παλιό video, που να λειτουργεί το tuner του.
    συνδέεις στο SCART τον αποκωδικοποιητή,
    και στην έξοδο κεραίας έχεις διαμορφωμένο το σήμα στα UHF.
    ..................
    πολυ καλη η σκεψη σου,αυτο δεν το σκεφτηκα.
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν συσκευές ασύρματης μεταφοράς σήματος καί εντολών τηλεχειριστηρίου στούς 2.4 ghz.Εγώ τό έχω κάνει αυτό στόν δορυφορικό δέκτη. Ο δορυφορικός δέκτης στό σαλόνι μαζί μέ τόν πομπό τού συστήματος, καί στό άλλο δωμάτιο η τηλεόραση καί ο δέκτης τού συστήματος.Συνδέεται ο πομπός μέ σκάρτ στήν πηγή π.χ dvd sat καί στή τηλεόραση ο δέκτης τού συστήματος πάλι μέ σκάρτ καί μπορείς νά αλλάξεις καί κανάλια καί ότι άλλο θές.Επιπλέον μπορείς νά βάλεις όσους δέκτες τού συστήματος θές ,πού πωλούνται καί χώρια καί νά δώσεις σήμα σέ όσες τηλεοράσεις θές.Τό έχω δύο χρόνια καί είναι τής tele.
    ..............
    καλη και η δικη σου σκεψη,ευχαριστω.
    αλλα δεν θελω να επιβαρυνω τον χωρο με ακομα περισοτερη ακτινοβολια.(μικρη μεν αλλα μαζι με τις αλλες συσκευες και αν τοποθετηθουν και αλλες θα γινει το σπιτι ραδιοενεργο τοπιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 15:44
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-14, 22:39
  3. Κεραία και ενισχυτής για λήψη τηλεόρασης
    By mits in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-10, 17:24
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-10, 04:59
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 17:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας