Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: ecu εγκέφαλος αυτοκινήτου βελτίωση............

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    thanasis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    larisa
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή ecu εγκέφαλος αυτοκινήτου βελτίωση............

    Θέλω να ασχοληθώ με την βελτίωση ecu του αυτοκίνητου αλλά είμαι λίγο άσχετος με τα ηλεκτρονικά μπορεί να βοηθήσει κάποιος να μου πει από πού μπορώ να ξεκινήσω κάποια site/βιβλία/κτλπ και όταν κάνουν βελτίωση τι ακριβός κάνουν και γενικά ότι μπορεί να με βοηθήσει
    ευχαριστώ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω να σου πω για το θεμα της βελτιωσης αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι αν κατι παει στραβα στην ecu χαιρετα το αυτοκινητο. Για αυτο το λογο ποτε δεν γινεται μετατροπη στον εργοστασιακο εγκεφαλο αλλα τοποθετειται αλλος αγραφος παραλληλα στον οποιο και επαιμβαινεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Xarry για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanos mi (15-02-11)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Απο κινητηρες τι ξερεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aris285 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanos mi (15-02-11)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μπαμπης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    182

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos mi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να ασχοληθώ με την βελτίωση ecu του αυτοκίνητου αλλά είμαι λίγο άσχετος με τα ηλεκτρονικά μπορεί να βοηθήσει κάποιος να μου πει από πού μπορώ να ξεκινήσω κάποια site/βιβλία/κτλπ και όταν κάνουν βελτίωση τι ακριβός κάνουν και γενικά ότι μπορεί να με βοηθήσει
    ευχαριστώ....
    Αυτό που ζητάς είναι ,σαν να θέλεις να μάθεις να πιλοτάρεις jumbo μεσώ manual/internet
    Στα ατμοσφαιρικα αυτοκινητα δεν κανουμε βελτιωση στην ecu ,στον κινητηρα επεμβαινουμε πρωτα και μετα αλλάζουμε και το πρόγραμμα της ecu
    Στους κινητηρες turbo ,μπορει να μην χρειαστει και καμια αρχικα επεμβαση στον κινητηρα ,μονο στην ecu ,αυτα πληροφοριακα
    ξεχασε το παντως σε καθε περιπτωση

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον H3 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanos mi (15-02-11)

  8. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    thanasis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    larisa
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Για κινητήρες πιστεύω πως ξέρω αρκετά επίσης ξέρω ότι ο εγκέφαλος έχει μια χαρτογραφήσει για το ρελαντί τις στροφές τον κόφτη το φορτίο και αλλά πολλά… αυτό που ξέρω είναι ότι αλλάζουν ένα τσιπακι στο εγκέφαλο και φυσικά αυτό που είπατε για άγραφους . ας αφήσουμε καταμερος την βελτίωση του κινητήρα που πρόγραμμα χρειαζόμαστε αν αλλάξουμε εξάτμιση φίλτρο εκκεντροφόρους με βύθισμα και αλλά αυτό που θέλω είναι το πρόγραμμα πώς το φτιάχνουμε πχ πώς βλέπουμε πάνω στο αμάξι αν είναι καμένος ο εγκέφαλο πώς καταλαβαίνουμε πιο τσιπακι είναι για το καύσιμο και για το χρόνο και για την διάρκεια που κράτα τα μπεκ ανοιχτα και άλλα
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Βασικα τι αυτοκινητο εχεις και ποσο θελεις να το βελτιωσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    thanasis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    larisa
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Επειδη εχω ασχοληθει λιγο με τους εγκεφαλους OBD1 των Honda(και εντελως επιγραμματικα με καποιο παλιο toyota και peugeot rallye), εχω να πω τα εξης: Το καθε αυτοκινητο εχει διαφορετικο κυκλωμα στο πως ειναι φτιαγμενος ο εγκεφαλος.Δηλαδη, δεν μπορεις να πεις οτι το ταδε chip κανει αυτο το ταδε το αλλο κλπ και να κρατησεις εναν γενικο μπουσουλα για ολα τα αυτοκινητα.

    Xarry, ειμαι καθετος σε αυτο που ειπες πιο επανω, αναλογα με τους κατασκευαστες, οπου επιτρεπεται συνηθως μπαινει χερι στον μαμα εγκεφαλο.Εαν ο εγκεφαλος δεν μπορει να αναπρογραμματιστει, τοτε μπαινει παραλληλος εγκεφαλος.

    Ο Μπαμπης(Η3) τα λεει λιγο καλυτερα τα γραμματα, αλλα ενισταμαι στο εξης,ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ σε ενα ατμοσφαιρικο αυτοκινητο να αναπρογραμματιστει ο εγκεφαλος, ακομη και αν δεν εχουν γινει αλλαγες στο εσωτερικο του κινητηρα, παρα μονο στα περιφεριακα.Ειναι το γνωτο στους ανθρωπους της βελτιωσης του αυτοκινητου ως βελτιωση Φ.Π.Ε.(φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση) η βελτιωση πρωτου σταδιου.Ας μην ξεχναμε οτι ενα αυτοκινητο περναει απο 40 κυμματα για να βγει στην παραγωγη, κανονισμους και απαγορευσεις σε καταναλωση, ρυπους και θορυβο(για να μην μιλησω για συμπεριφορες και πολιτικες εταιριων) και ολα αυτα εχουν αντικτυπο στην αποδοση του αυτοκινητου.

    Συμφωνα με αυτο που ειπα στην αρχη, ξεχνα το γενικο σκαλισμα εγκεφαλων, βαλε στοχο κατι συγκεκριμενο, και ψαξε κατι ευκολο(δεν εννοω "παιχνιδακι", να εισαι σιγουρος οτι θα ριξεις πολυ διαβασμα και θα μεινεις αϋπνος αρκετα βραδυα αν επιχειρησεις να ασχοληθεις) και κατι που το εχουν κανει πολλοι πριν απο εσενα.Ειμαι σιγουρος οτι στο internet θα βρεις αρκετα.Εγω θα προτεινα τους εγκεφαλους που εχω ασχοληθει εγω, δηλαδη τους OBD1 Honda, μιας και ειναι ευκολοι στην μετατροπη για να δεχονται chip με προγραμμα, και απαξ γινει αυτο, ουσιαστικα ο εγκεφαλος γινεται αγραφος, μπορεις να παρεμβεις σε ΟΛΕΣ τις λειτουργειες του.Δες εδω pgmfi.org ειναι ατομα που εχουν φαει τα νιατα τους πανω σε αυτους τους εγκεφαλους που αναφερω, εχει παρα πολλα να μαθεις, καθως και προγραμματα για να αλλαζεις χαρτογραφησεις και να "καις" chip καθως και forum, ολα δωρεαν.

    Ας πω δυο πραμματα και για τους παραλληλους εγκεφαλους, απο τα ελαχιστα που ξερω γι'αυτους.Απ'οσο γνωριζω, οι παραλληλοι εγκεφαλοι μπαινουν εκει που δεν μπορεις να πειραξεις τους εργοστασιακους, επειδη ο κατασκευαστης δεν αφησε καμια "πορτα" ανοιχτη.Συνηθως εχουν περιορισμενες δυνατοτητες και ερχονται με ενα φιλικο προς τον οδηγο/χρηστη interface, σαν συσκευη που μπαινει στο ταμπλω του αυτοκινητου.Αυτο γινεται γιατι ειναι το μοναδικο συνηθως μεσο για να ρυθμιστουν αυτες οι συσκευες, συν το οτι επειδη δεν εχουν ιδιαιτερα μεγαλο ευρος παρεμβολης στον εργοστασιακο εγκεφαλο, ειναι σχετικα ασφαλεις για να τις χειριστουν και ανθρωποι που δεν εχουν μεγαλη σχεση με το αντικειμενο.

    Για να κλεισω, σου λεω οπως πολυ σωστα ειπωθηκε επανω, οτι οι πιθανοτητες λαθους ειναι πολλες και σε αρκετες περιπτωσεις απο εκει που δεν τις περιμενεις και ενα λαθος εδω μπορει να σημαινει απο μεγαλη καταναλωση/ρυπους, μεχρι ανατιναξη του κινητηρα, οποτε και καληνυχτα.Να ξερεις, οτι αρκετοι απο αυτους που κρατανε μαγαζια εξω με αναπρογραμματισμους εγκεφαλων και βελτιωσεις και λοιπα, εχουν ανατιναξει τα αυτοκινητα του κοσμακη και μετα καναν τους Γερμανους και ριχναν το φταιξιμο στους μηχανικους...Αυτο που μπορεις να κανεις με σχετικη ασφαλεια ειναι να βαλεις προγραμμα "κονσερβα".Δηλαδη καποιο ετοιμο, δοκιμασμενο.Αυτο βεβαια δεν ειναι οτι καλυτερο απο θεμα βελτιωσης, αλλα ειναι κατι πιο ασφαλες.Γενικα, διαβασε πολυ και το καλυτερο θα ειναι να εχεις εναν κινητηρα πειραματοζωο για να κανεις τα πρωτα σου βηματα.

    Στους αλλους φιλους εχω να πω οτι καλο ειναι να μην απογκαρδιωνουμε καποιον με ορεξη, ας του γνωστοποιουμε τους κινδυνους οπως πιστευω οτι οφειλουμε και ας τον αφησουμε να παρει τις αποφασεις μονος του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Phatt για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lepouras (15-02-11), thanos mi (15-02-11)

  13. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    thanasis
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    larisa
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Παναγιώτη για την βοήθεια
    Όσο για το ότι κάθε εγκέφαλος έχει διαφορετικό πρόγραμμα αυτό είναι το μόνο σίγουρο αφού κάθε κατασκευαστής θέλει διαφορετικά πράγματα για το κάθε μοντέλο του αφού αλλάζει το βάρος του αυτοκίνητου η στροφές και αλλά πολλά
    Έχω ένα πρόγραμμα που έχει σχεδόν όλα τα ηλεκτρικά σχεδιαγράμματα τον αυτοκινήτων και τον ecu αλλά δυσκολεύομαι να το διαβάσω έχεις κατά νου κάποιο ςιτε /βιβλίο

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Προσεξε, δεν εγραψα οτι ο καθε εγκεφαλος εχει διαφορετικο προγραμμα, αυτο ειναι προφανες.Εγραψα οτι καθε εγκεφαλος ειναι διαφορετικο ΚΥΚΛΩΜΑ, που και αυτο ειναι μαλλον αυτονοητο οταν μιλαμε για διαφορετικες αναγκες και για διαφορετικους κατασκευαστες.Το μονο site που ξερω ειναι αυτο που εχω δωσει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Phatt για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanos mi (15-02-11)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με την ECU.
    By RNR in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-17, 23:15
  2. ECU Tuning Software
    By picdev in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 19:35
  3. Καμένο στοιχείο σε ECU
    By goozlo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 00:29
  4. Εγκέφαλος (ECU) αυτοκινητου
    By peris1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-10, 22:05
  5. Βελτίωση σήματος
    By lamoyo in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-04, 14:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας