Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: ΜΕΛΑΝΙ ΕΚΤΥΠΩΤΗ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια συμβουλή... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ EPSON.

    Γιώργος.
    Γιώργο θα μπορούσες να το αιτιολογήσεις αυτό ?
    μιάς και απο ότι είδα τα Epson είναι τα ευκολότερα μηχανήματα για ξαναγέμισμα και φτηνή εκτύπωση !

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    εχεις δουλεψει canon κωνσταντινε απο περιπτερο να βαλεις μελανια δουλευει κανονικα εχω 4 εκτυπωτες canon και 1 epson
    ξερεις πως κανει reset ο canon πατας το κουμπι προωθησης χαρτιου για 5 sec και κανει αυτοματος reset την μνημη μελανιων
    αμεσως χωρις να κανεις τιποτε αλλο
    τον epson τον δουλευω με εξωτερικο συστημα μελανιων με τα σωληνακια και μελανοδοχια που δεν χρειαζονται reset

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    εδω και 2-3 χρονάκια παίρνω μόνο epson εκυπωτές , αυτούς που φοράνε την διάσημη σειρά 711-714 η οποία είναι ίδια ακριβώς και με την πιο καινούργια 891-894....
    έχω 2-3 σειρές απο μελανάκια , άλλες με αυτόματο reset και άλλες που θέλουν reset με το χέρι ! αλλα και αυτό δεν είναι τπτ ! 5€ έχει ενα reseter !
    έχω φτάσει 4 εκτυπωτές ως τώρα στο όριο να μπλοκάρουν απο πολλές εκτυπώσεις και τους επανέφερα με το ανάλογο SSC utilitie !
    μάλιστα ο ένας απο αυτούς χαρακτηριστικά λέω οτι έχει γράψει περι τα 100,000 αντίγραφα ! και ακόμα δουλέυει άψογα !

    οπότε καταλαβαίνεις οτι εγώ είμαι ικανοποιημένος απόλυτα !

    θυμάμαι μάλιστα γιατί κάποτε δεν διάλεξα canon και κόλλησα με την epson ! όταν ξεκίνησαν πριν χρόνια να εκτυπωνουν δισκάκια , ο canon άφηνε μεγάλο inner κενό , κάπου στα 40 ενώ ο epson μόνο 21 που είναι και η σωστή διάμετρος στα "full face printable" δισκάκι !
    βέβαια μετά απο λίγο καιρό αυτό λύνονταν με ενα firmware , αλλα ήταν ήδα αργά , οι epson με είχαν κερδίσει !

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    το γνωριζεις οτι canon εχει κεφαλη στο 1pl ενω o καλυτερος epson ειναι 3pl συνεπως μεγαλυτερη οικονομια αλλα και καλυτερη ποιοτητα εκτυπωσης
    και εγω τον canon τον εχω για φωτογραφιες ενω τον epson απλως για να τυπωνει σελιδες
    για μενα σε ποιοτητα εκτυπωσης canon με epson σε Α4 ειναι μερα με την νυχτα
    το γραφεις και μονο σου οτι αγορασες μελανακια με αυτοματο reset
    ενω ο canon γινονται reset τα ιδια τα μελανια που εχει απλως τα γεμιζεις και πατας το μουτον που σου ανεφερα

    "full face printable" δισκάκι υπαρχει ρυθμιση που δεν γνωριζεις και δινεις τα mm που θελεις εσυ για τον εσωτερικο κυκλο αλλα και τον εξωτερικο με συγκεκριμενες διαστασεις
    εγω κανω dvd γαμου και βαπτισεωνμε full face dvd

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    P1010681.jpgσου στελνω και φωτογραφιες για να δεις τι εχω κανει
    P1010682.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Εγώ παιδιά ένα θα πω.
    Εχω αγανακτήσει και εγώ με τέτοιους εκτυπωτες. Είχα έναν που δεν μου είχε βγάλει κανένα πρόβλημα αλλα το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν τα μελάνια. Είναι ακριβά(καλύτερα να αγοράσεις έναν ακόμα εκτυπωτη), κολλάνε αν δεν τα χρησιμοποιήσεις για καιρό, είναι αργός, και αν πέσει μια σταγόνα νερο στο χαρτί, πασαλείβονται τα χρώματα. Ε δεν είναι δουλειά αυτή..

    Στις 15/2/9(2 χρόνια) πήρα αυτόν και τώρα όπου να ναι τελειώνει το μαύρο το οποίο κάνει 43€! τα άλλα είναι στη μέση και λίγο πιο φτηνα.
    Αν είχα inject, 1ον με 40€ δεν θα εκτύπωνα με τίποτα όσες σελίδες έχω βγάλει τωρα και 2ον το μελάνι θα κολούσε σίγουρα μέσα σε 2 χρόνια και άντε να βγάλεις άκρη..
    Για μενα δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κανείς inject...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    αν σου πω οτι ειναι ασύμφορος οικονομικα θα με πιστεψεις
    λεει οτι το καθε toner βγαζει 1000 σελιδες ειναι για 5% καλυψη βαλε λιγοτερο γιατι δεν ισχυει για μεγιστη καλυψη εκτυπωμενης σελιδας

    http://www.cartridgesave.co.uk/CLT-Y4092S.html

    επισης οταν θα ερθει η ωρα να αλλαξεις το drum (ο φωτοευαίσθητος κυλυνδρος) κανει 128Ε λεει για εγχρωμες σελιδες 6000 σελιδες βαλε λιγοτερες να εισαι μεσα
    και τελος αν σου βγαλει και κανενα προβλημα ο φουρνος τοτε αστο καλυτερα γιατι δεν ειναι για πολλη χρηση
    και να ξερεις οταν το τονερ φθασει στο 25% του αρχικου θα αρχισει να σε βγαζει κενα στην εκτυπωση γιατι δεν μπορει να προοθει η σκονη καλα γιατι κατεβαζει την σκονη με τον κυλυνδρο που εχει εσωτερικα
    ενα τα επαγγελματικα εχουν μπουκαλα και απορροφουν το τονερ

    τελοσ απλος να σου πω οτι εχω επαγγελματικο ασπρομαυρο laser aficio ricoh 2027 ειναι ψηφιακος αλλα και δικτυακος,σκληρο δισκο,σαρωτη,duplex και fax
    ασπρομαυρο κοστιζει 30Ε το τονερ εκτυπωνει 40000 πραγματικες σελιδες
    και το drum τυπωνει 200000 σελιδες και κανει 300Ε

    ειχα παρει και εγω εγχρωμο laser αλλα τα τονερ μαζι με το drum κοστιζαν περισσοτερο απο τον εκτυπωτη και τον παρατησα
    σε αυτα δυστυχως αγοραζεις επαγγελματικα μηχανηματα για να αντεχουν σε πολλη χρηση αλλα και χαμηλο κοστος


    οσο για τους εκτυπωτες περιπου 3ε μου κοστιζουν οι 500 σελιδες τα γεμιζω εγω αλλα με καλλης ποιοτητας μελανι που αγορασα απο το ebay και οχι τα νερομελανια που πουλανε στην ελλαδα που
    καταστρεφουν τις κεφαλες αλλες βουλωνουν οι βγαζουν γραμμες στην εκτυπωση η φτινουν ολο το μελανι μολις το βαλεις
    εγω γεμιζω εδω και 3 χρονια 4canon και 1epson και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα

    φιλικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    οσο φιλε για σενα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις αυτο chip reset memory ink
    http://cgi.ebay.co.uk/Chip-Resetter-...-/220590575552

    και θα μπορεις και να γεμιζεις και τα μελανια φθηνα αλλα σε περιπτωση που βαλεις κακης ποιοτητας μελανι θα καταστρεψεις την κεφαλη
    και θα παει ο εκτυπωτης στα σκουπιδια

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη electronic
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    327

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.

    Kωνσταντίνε αν μιλάμε για εκτυπωτές αξίας κάτω των 100 euro epson τοτε αν είσαι τυχερός και ξαναγεμίσεις τα μελάνια 2-3 φορες είναι καλά. Συνήθως οι ποιότητες των μελανιών που κυκλοφορούν στην αγορά δεν είναι ότι καλλίτερο με αποτέλεσμα αν δεν χρησιμοποιείς συχνά τον εκτυπωτή τότε η κεφαλή του βουλώνει και δεν μπορεί να επανέλθει.
    Αν όμως εκτυπωνεις επαγγελματικά, πολύ συχνά και πολλές εκτυπώσεις δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα. Όπως ο Navar Κωσταντίνος.

    Κανένας απο τους συναδέλφους εδώ δεν λέει κάτι λάθος. Όλοι έχουν δίκιο για την δική τους περίπτωση και την δική τους χρήση.

    Χρόνια τώρα επισκευάζω εκτυπωτές (ink jet) και γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις κάποιον εκτυπωτή για το σπίτι τότε να πάρεις HP ή Canon.
    Ο epson θα χαλάσει γρήγορα γιατί το καλοκαίρι δεν θα εκτυπώσεις και μέχρι να έρθει ο Σεπτέμβριος η κεφαλή έχει βουλώσει.
    Αν μιλάμε για πολύ χρήση τότε την καλλίτερη ποιότητα την έχει ο Canon και ο Epson και τρίτος ο HP. Εκεί όμως οι τιμές δεν είναι μικρές.....

    Όλες οι αναφορές για τον αριθμό σελίδων ανά μελάνι/toner είναι για 5% κάλυψη.

    Πάρε τον reseter που αναφερει ο BESTCHRISS και θα κάνεις δουλειά. Μην τον αγοράσεις απο το ebay, αργεί. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα αναγόμωσης. Αυτοί έχουν.

    Γιώργος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Οικονομικός μετανάστης στην Γερμανία.

  10. #20
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη doshy
    Όνομα
    χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Εγώ παιδιά για να σας πω την αλήθεια έχω κι εγώ τον SΧ115 και δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα....
    Τρεις μήνες τον είχα στην άκρη δεν τον χρειαζόμουνα και δεν τον άνοιγα καν και δούλευε μια χαρά ούτε τα μελάνια ξεράθηκαν, ούτε τίποτα....
    Εντάξει τώρα με τα μελάνια που είναι για μονο μια φορα να τα βάλεις και μετά όταν τα βγάλεις καίγεται το "πλακετάκια". Γενικά δεν έχουν σχετικά τίποτα....
    Επειδή δουλεύω κιόλας με μαγαζί με service για εκτυπωτές, υπολογιστές κτλ.... Είδα το εξής...
    Ότι ποιο πολλοί μου φέρνουν CANON και HP για service...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογη εκτυπωτη
    By maik65 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 22:59
  2. εκτυπωση διαφανειας
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-10, 12:33
  3. Εκτυπωση φακελου
    By Xarry in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-10, 13:58
  4. Εκτυπωση πλακετων
    By kostas2005 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 11:57
  5. εκτυπωση θεματος
    By billtech in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-10, 23:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας