Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Lm317 Γιατι ζεστενεται τοσο????

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή Lm317 Γιατι ζεστενεται τοσο????

    Καλημερα!Εχω κανει ενα κυκλωματακι τροφοδοτικου στα 4ν με το 317 και τον οδηγο που εχει βαλει ο moutoulos για υπολογισμο αντιστασεων για το ΛΜ317 στην ενοτητα αρχεια.Θα ηθελα μια εξηγηση εαν ειναι ευκολο...Οταν στην εξοδο 4ν συνδεσω 2 λεντ τοτε μετα απο κανα 2-3 δευτερολεπτα το 317 αρχιζει να ζεστενεται υπερβολικα.Να προσθεσω πως δεν εχω τοποθετησει αντισταση μετα την εξοδο του 317 οπως επισης το τροφοδοτω απο τροφοδοτικο παγκου στα 12ν.

    Γιατι συμβαινει αυτο?Το 317 ~1Α δεν μπορει να τροφοδοτησει?Τα 2 λεντ δεν τραβουν γυρω στα 100mA και τα 2 η κανω λαθος?

    Ευχαριστω πολυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    δεν εγραψες την τάση εισόδου του σταθεροποιητή όπως και την τάση εξόδου του. εχεις τοποθετήσει ψυκτη στο ολοκληρωμένο? αν ναι εφαπτεται κανονικα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Καλημέρα _ab.
    Οταν εχεις είσοδο 12V στο lm317 και έξοδο (ας πούμε) 2V και 100mA σημαίνει ότι το ολοκληρωμένο (το lm317) πρέπει να "φάει" τα 10V και 100mA για να σου δώσει εσένα τα 2V. Αυτό σημαίνει ότι το ολοκληρωμένο τρώει 10V * 0.1A = 1W ισχύς, την οποία και μετατρέπει σε θερμότητα. Οταν στο datasheet λέει ότι έχει έξοδο 1Α΄δεν ενοεί ότι το 1Α στο δίνει πάντοτε. Για να στο δώσει, πρέπει η τάση εισόδου να είναι 3V μεγαλύτερη της τάσης εξόδου. Οσο η διαφορά τάσης μεγαλώνει, τόσο μικραίνει η ένταση που μπορεί να δώσει το lm317. Στο datasheet συνήθως έχει και μία παράμετρο που λέει "Power Disipation - κατανάλωση ισχύως" (ή κάπως έτσι).
    Με βάση αυτή την παράμετρο βρίσκεις πόσα Watt αντέχει να "φάει" το ολοκληρωμένο, πάντα βέβαια με την προτεινόμενη ψύξη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εγραψες την τάση εισόδου του σταθεροποιητή όπως και την τάση εξόδου του. εχεις τοποθετήσει ψυκτη στο ολοκληρωμένο? αν ναι εφαπτεται κανονικα?

    Το γράφει. 12V Τροφοδοτικό, που δίνει τάση στο LM317 το οποίο βγάζει 4V και η κατανάλωση είναι 100mA.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι το επόμενο σου βήμα είναι να του ενισχύσεις τη ψύξη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Μου φαίνεται υπερβολικό να ζεσταίνεται με 2 led στην έξοδο...
    Προφανώς κάπου έχει γίνει λάθος στο κύκλωμα...

    κάνε τον κόπο κ ανέβασε το σχηματικό του κυκλώματος που έφτιαξες, και επίσης κ καμιά φωτογραφία της κατασκευής σου και από τις 2 όψεις της πλακέτας...
    και φυσικά γράψε κ τα υλικά που χρησιμοποίησες γιατί καμιά φορά από απροσεξία π.χ ενώ θέλουμε 1000μF/35V βάζουμε καταλάθως 1000μF/16V!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Εμένα πάλι γιατί δεν μου φαίνεται υπερβολικό; 12V - 4V = 8V διαφορά τάσης εισόδου - εξόδου. Για να καταναλώσει 1W και να αρχίσει να καίει, αρκούν 1W / 8V = 125mA. Και ποιος μου λέει εμένα ότι το ρεύμα δεν είναι και παραπάνω από τόσο, αφού δεν υπάρχουν καθόλου αντιστάσεις σε σειρά με τα LED;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάλι γιατί δεν μου φαίνεται υπερβολικό; 12V - 4V = 8V διαφορά τάσης εισόδου - εξόδου. Για να καταναλώσει 1W και να αρχίσει να καίει, αρκούν 1W / 8V = 125mA. Και ποιος μου λέει εμένα ότι το ρεύμα δεν είναι και παραπάνω από τόσο, αφού δεν υπάρχουν καθόλου αντιστάσεις σε σειρά με τα LED;

    ΣΩΣΤΟΣ....!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα _ab.
    Οταν εχεις είσοδο 12V στο lm317 και έξοδο (ας πούμε) 2V και 100mA σημαίνει ότι το ολοκληρωμένο (το lm317) πρέπει να "φάει" τα 10V και 100mA για να σου δώσει εσένα τα 2V. Αυτό σημαίνει ότι το ολοκληρωμένο τρώει 10V * 0.1A = 1W ισχύς, την οποία και μετατρέπει σε θερμότητα. Οταν στο datasheet λέει ότι έχει έξοδο 1Α΄δεν ενοεί ότι το 1Α στο δίνει πάντοτε. Για να στο δώσει, πρέπει η τάση εισόδου να είναι 3V μεγαλύτερη της τάσης εξόδου. Οσο η διαφορά τάσης μεγαλώνει, τόσο μικραίνει η ένταση που μπορεί να δώσει το lm317. Στο datasheet συνήθως έχει και μία παράμετρο που λέει "Power Disipation - κατανάλωση ισχύως" (ή κάπως έτσι).
    Με βάση αυτή την παράμετρο βρίσκεις πόσα Watt αντέχει να "φάει" το ολοκληρωμένο, πάντα βέβαια με την προτεινόμενη ψύξη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάλι γιατί δεν μου φαίνεται υπερβολικό; 12V - 4V = 8V διαφορά τάσης εισόδου - εξόδου. Για να καταναλώσει 1W και να αρχίσει να καίει, αρκούν 1W / 8V = 125mA. Και ποιος μου λέει εμένα ότι το ρεύμα δεν είναι και παραπάνω από τόσο, αφού δεν υπάρχουν καθόλου αντιστάσεις σε σειρά με τα LED;
    Αρα φιλοι μου σωστα ζεστενεται ε???Απλα μου φανηκε περιεργο πως 2 λεντ καταφεραν να ζεστανουν τοσο το 317.Αρα ειναι η διαφορα τασης που μετατρεπεται σε θερμοτητα σωστο???

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Η διαφορά τάσης επί το ρεύμα. Και βάλε αντίσταση πριορισμού. Βέβαια θα χρειαστεί να ανεβάσεις λίγο την τάση εξόδου του 317.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συρομενα ποτς 128mm. Ειναι τοσο ακριβα?!!
    By d.antonis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-15, 18:45
  2. Αντισταση ζεστενεται.
    By blackgar in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-15, 00:26
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 18:20
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-11, 00:00
  5. Γιατι να ειναι τοσο Απατεωνες στην microsoft;
    By GEWKWN in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-06, 17:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας