Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 62

Θέμα: DIY σύστημα ασφαλείας

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Τις αντιστάσεις σε σειρά με την τροφοδοσία σου τις προτείνω σαν "ασφάλειες" για την περίπτωση βραχυκυκλώματος της γραμμής τροφοδοσίας (από το τροφοδοτικό έως το ραντάρ). Η τιμή 56Ω/3W βγήκε για να έχει μικρή πτώση τάσης στην κανονική λειτουργία (10mAx56Ω=0.56V) και για να μην καεί στο βραχυκύκλωμα (12Vx12V/56Ω=2.5W).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ειναι το pull up?
    "Pull up" είναι ένα χαρακτηριστικό στις ψηφιακές εισόδους του arduino. Οταν η είσοδος είναι "στον αέρα", το arduino θα καταλάβει "High/1/+5V" ενώ όταν κλείσει το ρελέ στον ανιχνευτή θα βρει "Low/0/0V/GND".
    Αυτή η ερώτηση μαζί με το σχόλιο #39 δείχνουν τα θεωρητικά σου κενά στα ηλεκτρονικά όπως βέβαια και το arduino ΔΕΝ είναι ηλεκτρονικά! Γι αυτό σου πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο θέμα (σε αυτή την κατηγορία ή καλύτερα στους κατηγορία μικροελεγκτές) για να συνδράμουν οι λοιποί arduin-άκηδες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβες καλα, θελω να συνδεσω το τροφοδοτικο (12ν 1Α) με arduino - ανιχνευτες κινησης 2 τυπων(12ν 10mA και 12v 15mA) - buzer 12ν σε παραλληλια ολα πριν περασει το ρευμα μεσα στον μ/ε.
    Αν υπολογισω τα ομ και βαλω τις καταληλες αντιστασεις στο buzer και στους ανιχνευτες κινησης για να περασουν τα καταληλα αμπερ στο καθε οργανο. Ειναι ορθο αυτο που σκευτομαι?
    Όχι. Εχεις 3 συσκευές που χρειάζονται τάση 12V. Η ένταση Ι του ρεύματος που θα διαρρέει κάθε μία από τις συσκευές, καθορίζεται από την εσωτερική αντίσταση της καθε μίας, συνεπώς δεν θα καθορίσεις εσύ την ένταση με εξωτερικές αντιστάσεις. Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί, είναι αν το άθροισμα των ρευμάτων (έχεις παράλληλη σύνδεση) είναι μικρότερο από το μέγιστο ρεύμα ( 1Α στην περίπτωσή σου) που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό χωρίς να γονατίσει (ή να καεί αν δεν έχει προστασίες).

    Γενικά ενα τροφοδοτικό 12V,1A δίνει 12V στην έξοδό του, το ρεύμα όμως δεν είναι "καρφωμένο" στο 1A αλλά εξαρτάται από την εσωτερική αντίσταση του φορτίου (της συσκευής που τροφοδοτείς). 1Α είναι το μάξιμουμ ρεύμα το οποίο αντέχει να δώσει χωρίς προβλήματα.

    Μια περίπτωση που το ρεύμα (δηλαδη ή ένταση του ρεύματος) καθορίζεται από το τροφοδοτικό ειναι πχ στους φορτιστές, οι οποίοι καθορίζουν με κατάλληλο κυκλωμα το ρεύμα φόρτισης (μιας και αυτό δεν μπορει να το κάνει η υπό φόρτιση μπαταρία αφού η εσωτερική της αντίσταση είναι ελάχιστη)

    Επειδή ανεφερες ότι οι ανιχνευτές θα ενεργοποιούνται από τον μ/ε, έχε υπόψη σου ότι δεν θα πρέπει να ανοιγοκλείνεις την τροφοδοσία τους, θα πρέπει αν ειναι μονίμως στο ρεύμα γιατί χρειάζονται 1 με 2 λεπτά αρχικοποίησης για να δουλέψουν. Θα πρέπει να ελεγξεις την λειτουργία τους από την πλευρά της NC επαφής τους (αναλόγως τι θες να κάνεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Διαβασα οτι μπορω να βαλω στο Arduino keybord και lcd.
    Ποσα pin θα πιανει το καθενα?
    και τι θα πρεπει να προσεξω για να διαλεξω τα καταληλα?
    Αποτι βλεπω παιρνει lcd αλλα πιανει 6 pin εισοδων/εξοδων, υπαρχει καμια πιο μικρη π.χ. και να πιανει πιο λιγα pin?
    Το ιδιο ισχιει και για το πληκτρολογιο?
    Το Πληκτρολόγιο LCD Shield για Arduino ποσα pin πιανει? Τα κουμπια (6) του μπορω να τα παρω ολα σαν εισοδους? ενδιαφερομαι για οσο λιγοτερα γινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλοι μου.

    Μόλις παράγγειλα τον πρώτο συναγερμό μου, και σε 1 με 2 μέρες θα τον έχω και θα ξεκινήσω την εγκατάσταση, εχω ετοιη την καλωδίωση για παγίδες πληκτρολόγιο και του πίνακα. Καθώς επίσης και της εξωτερικής σειρίνας.

    Τώρα αναμένω τον συναγερμό να τον ξεκινήσω και να αποφασίσω που ακριβώς θα μπούν και ρανταρ.

    ΕΛπίζω να τα καταφέρω πρώτη φορά θα ασχοληθώ με περίπλοκο συναγερμό για τα μέτρα μου.

    Εαν χρειαστώ κάτι θα σας στείλω.

    Καλό απόγευμα και καλό μηνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Γιάννη καλημέρα,

    Πρώτα κάνουμε την μελέτη και μετά έρευνα αγοράς να δούμε τι μας καλύπτει, αποφασίζουμε βάση των επιλογών που έχουμε και μεταξύ των διαθέσιμων επιλογών και του οικονομικού σκέλους. Εσύ τα πήγες λίγο ανορθόδοξα. Πάντως εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Γιάννη,
    Έκανα μία μελέτη, με όσες γνωσεις μπορούσα να έχω.
    Οι γραμμές για τις παγίδες ήταν περασμένες απο τον ηλεκτρολόγο όπου έκανε την ανακαίνηση στο σπίτι οπότε ήταν ΟΚ (βέβαια υπάρχουν μερικά πτέσματα, όπως το ΄΄οτι έχει βάλει τετράκλωνα καλώσια στις παγίδες στα τζάμια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω εξωτερικά ραντάρ χρησιμοποιώντας κάποιο απο τα καλώδια των παγίδων)anyway, ίσως το κάνμω με τα καλώδια που βγαινουν για την σειρίνα αργότερα βέβαια.
    Οπότε μέτρησα τις παγίδες, είδα ότι χρειάζομαι δυο ραντάρ και ήθελα να επιλέξω έναν επεκτάσιμο συναγερμο, ώστε να βάλω πάνω πυρασφάλεια, ανιχνευτή διαρροής νερού κτλ.
    Επέλεξα λοιπόν το siemens Ιc 60 (διαιρούμενος) με το μαύρο πληκτρολόγιο, ήταν κάτι επώνυμο και με καλό design και ψάχνοντας στο internet υπάρχει ποικιλία, καλά σχόλια. Νομίζω πώς με υπερκαλύπτει, θα το δούμε βέβαια στην πορεία. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.

    Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη, ίσως λιγο στον προγραμματισμό να χρειαστώ βοήθεια γιατι κάτι τόσο πολύπλοκο δεν έχω ξανακάνει.

    Καλημέρα σε όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Γιάννη τώρα πια το παράγγειλες.... πάει....

    Για τα πρακτικά και μόνο.... Υπάρχει σύστημα με ένα ζευγάρι που μπορεί να πάρει παγίδες, ανιχνευτές κίνησης, Πυρανιχνευτές, με ένα και μόνο ζευγάρι. Εάν χρειαστείς συμβατικό υλικό να βάλεις απλά το τροφοδοτείς και με ένα στοιχείο επέκτασης μπαίνεις επάνω στο ζευγάρι που τα τραβάει όλα και έχεις το στοιχείο που θες. Ακριβώς αυτό που σου έχει τύχει το αντιμετώπισα στο δικό μου σπίτι και έβαλα το δικό μου σύστημα. και τυχαίνει να εργάζομαι στην εταιρεία που έχει αυτούς τους πίνακες. εάν θες πάντως βοήθεια εδώ είμαστε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει βάλει τετράκλωνα καλώσια στις παγίδες στα τζάμια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω εξωτερικά ραντάρ χρησιμοποιώντας κάποιο απο τα καλώδια των παγίδων)
    μπορείς να το συνδέσεις με τον παρακάτω τρόπο - εφόσον ο συναγερμός σου έχει common ground σε τροδοφοσία και COM ζώνης (πχ σε apollo & roiscok γίνεται σίγουρα, μπορείς να το διαπιστώσεις με ένα πολύμετρο αν μετρήσεις συνέχεια κυκλώματος μεταξύ com & ground). Μπορείς επίσης να συνδέσεις και το tamper του ανιχνευτή σε σειρά με την ζώνη οπότε θα έχεις και προστασία tamper όταν ο συναγερμός ειναι οπλισμένος.


    4wire-2detectors.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Γιάννη Καλησπέρα, μπορώ να το τσεκάρω αυτο και να το δώ με το buzzer, πολύ καλό μου φαίνεται, δεν το είχα σκεφτεί, καθόλου έτσι. Και στον SIEMENS πρέπει να γίνεται γιατι το TAMP του πίνακα το είχαν συνδέσει απο την εταιρία στο ταmp και γροθνδ ρευματος οπότε μαλλον θα είναι , αλλά θα το τσεκάρω να είμαι σίγουρος.

    Να φανταστείς το είχα διαγράψει, και αφού υπήρχαν τα δυο επιπλέον καλώδια έβαλα και στα τζάμια παγίδες. Θα κρατήσω όμως το σχέδιο σου και ειδικά στην πίσω βεράντα που είναι πιο επικυνδυνη θα αφαιρέσω την παγίδα και θα παίξω με ένα καλό εξωτερικό ραντάρ.

    Να σαι καλά φίλε, ωραίος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

    Εχτές Κυριακή και ξεκίνησα να στήνω τον συναγερμό μου, έχω στήσει πίνακα, μερικές παγίδες ακόμα, πληκτρολόγιο, εσωτερική σειρήνα, εξωτερική σειρήνα, έχω περάσει τις καλωδιώσεις για τα ραντάρ (απομένει μονο να τα συνδεσω) και να συνερμολογήσω τα καλώδία πάνω στην κεντρική μονάδα.
    (ξενέρωσα λίγο βέβαια γιατι σε μία διαμπερές τρύπα μετά απο τόσες που είχα κάνει, έπεσα πάνω σε σίδερο --γκαντέμης-- και άνοιξα άλλη δύο εκατοστά δεξιά, τώρα έχω να στοκάρω κιόλας. Τέλος πάντων.

    Να ρωτήσω κάτι? Τις μπαταρίες μπορώ να τις συνδέσω τωρα που βρίσκομαι υποκατασκευή ή πρέπει να έχω τελειώσει με όλες τις συνδέσεις πρώτα. Αναφέρομαι στην μπαταρία της εξωτερικής σειρήνας αλλά και στον πίνακα του συναγερμού.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για σύστημα ασφαλείας Paradox
    By vasilisz1 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-16, 07:52
  2. Σύστημα ασφαλείας Santel
    By lefteris_gr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 03:47
  3. Σύστημα ασφαλείας - ασύρματες κάμερες
    By dimpet in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 09:48
  4. Σύστημα ασφαλείας σε αμπερόμετρο
    By ceidas in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-11, 15:58
  5. Σύστημα ασφαλείας με πομπό και δέκτη
    By JimKarvo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-11, 01:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας