Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Συνδεση On και προβληματα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή Συνδεση On και προβληματα

    Τελευταια εχω παρατηρησει ενα προβλημα στην συνδεση μου.Εχω ON αλλα αρκετες φορες ειμαι OFF.
    Οταν κατεβαζω καποιο torrent και ανοιγω τον internet explorer μετα απο λιγο η συνδεση κοβεται,αλλα το προγραμμα κατεβαζει κανονικα,επισης απο το κεντρο δικτυου και κοινης χρησης δειχνει οτι η συνδεση κοβεται αναμεσα στην καρτα δικτυου και το ρουτερ(εχω ρουτερ της ον,pireli).Οποτε απο την διαχειρηση συνδεσεων δικτυου κανω απενεργοποιηση και ξαναενεργοποιηση και επειτα μπαινω στο ρουτερ και του κανω επανεκινηση ή το βγαζω για λιγο απο την πριζα και παιζει οκ για λιγο (απο 2 λεπτα ως μια δυο ωρες μεχρι να ξαναπεσει η συνδεση).δοκιμασα και με firefox και μου κανει τα ιδια,επισης δοκιμασα να αλλαξω τις θυρες επικοινωνιας στο προγραμμα που κατεβαζω αλλα παλι τιποτα.
    Επισης σε μερικες σελιδες(με τορεντ) δεν μπαινει,κανενας υπολογιστης που εχω στην ιδια συνδεση,το ιδιο παρατηρησα και σε αλλο σπιτι οπου εχουν ον και δοκιμασα να ανοιξω τις σελιδες,σε ενα φιλο που εχει φορθνετ μπαινει κανονικα.
    Εχει κανει τιποτα κλειδωματα η ον;ξερει κανεις κατι;και αν ναι ποσο νομιμο ειναι απο τη στιγμη που πληρωνουμε να μας κοβουμε την προσβαση στην ελευθερη πληροφορια;περα απο το να την διακοψω,γιατι θα εχω λιγο τρεξιμο μιας και ειναι στου πατερα μου το ονομα,τι μπορω να κανω;

    και κατι αλλο παλιοτερα που ειχα φορτθνετ και κονεξ και οτενετ το username και το password της συνδεσης μου το εδιναν οποτε αν ηθελα να αλλαξω ρουτερ το εβαζα στο νεο,η ον δεν μου εδωσε τιποτα πρεπει να το εχει καταχωρημενο στο ρουτερ οποτε πρεπει να τους παρω και να μου το δωσουν(αν το δωσουν)κανονικα δεν πρεπει να μου το εχουν δωσει ή εστω τηλεφωνικα και να το γραψω εγω καπου;

    εχετε να μου προτεινετε καμια καλυτερη ωστε να μην εχω τετοια προβληματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχάς εγώ θα πρότεινα δες αν το κάνει χωρίς να ανοίξεις το IE, μόνο με τα torrents. Έπειτα αν κάνεις μια επανεκκίνηση μόνο στον υπολογιστή σου αν διορθώνεται το πρόβλημα. Έπειτα αν κάνεις μια επανεκκίνηση μόνο στο pirelli.
    Αυτές οι δοκιμές θα δώσουν μερικές κατευθύνσεις για το που εντοπίζεται το πρόβλημα. Εννοείται η κάθε δοκιμή είναι ξεχωριστή, περιμένεις να κάνεις το πρόβλημα και κάνεις μια από τις κινήσεις μόνο. Αν τις κάνεις πάντα όλες μαζί δεν θα μπορέσεις να πάρεις κατεύθυνση.

    Αυτό με τις σελίδες που δεν μπαίνει το πιο πιθανό είναι ότι είναι άσχετο με το προηγούμενο πρόβλημα. Στο λέω γιατί αν αρχίσεις και συνδέεις τα προβλήματα μεταξύ τους ως σχετικά μπορεί να μην βγάλεις άκρη.

    Αν ζητήσεις τα στοιχεία θα στα δώσουν. Δοκίμασε να τους πεις ότι θες να δοκιμάσεις κάποιο δικό σου router.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kpap : 25-02-11 στις 11:03

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Αυτο που παρατηρησα μολις ειναι οτι το κανει οταν λειτουργει το μtorrent.Οταν εχω το ανοιξει το μtorrent μονο του,δεν το κανει συνεχεια και αν το κανει μπορει να ριξει τη συνδεση μετα απο μια ωρα,αλλα αν εχω παραλληλα ανοιχτα το μtorrent και καποιον εξπλορερ σε 1-2 λεπτα μου ριχνει τη συνδεση.
    Κανω επανεκινηση το ρουτερ και μου αποκαθιστα εν μερη τη συνδεση,δηλαδη στο κεντρο δικτυου και κοινης χρησης δειχνει τον υπολογιστη μου,το ρουτερ και τη γη (που δειχνει αν λειτουργει το ιντερνετ η οχι).οποτε μετα την επανεκινηση του ρουτερ ενεργοποιημενα ειναι το εικονιδιο του υπολογιστη μου(λογικο) και το εικονιδιο του ρουτερ,για να μπορεσω να ενεργοποιησω και το ιντερνετ πρεπει να απενεργοποιησω και ξαναενεργοποιησω την καρτα δικτυου και να κανω ρεσετ το ρουτερ. εχω win (s)vista αλλα και σε αλλο pc με xp κανει τα ιδια.Χωρίς τίτλο.jpg Το θεμα με σελιδες που δεν μπαινει ειναι ασχετο,απλα μιας και εγραψα ειπα να ρωτησω και γι αυτο αν ξερει κανεις κατι,αν και υποψιαζομαι οτι κλειδωνει σελιδες,γιατι με αλλες συνδεσεις μπαινουν κανονικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι φρικάρει κάπου το pirelli. Κάπου μέσα του κρατάει μια λίστα για τα NAT που έχει κάνει, η οποία μπορεί να γεμίζει και κάποιο bug του οδηγεί στο φρικάρισμα που λέω, το έχω δει και σε άλλο router παλιότερα. Είναι μια υπόθεση που είχα κάνει στο παρελθόν, δεν το έχω ψάξει παραπέρα. Αλλάζοντας router (με ένα Linux, όχι με modem/router) είχε αποκατασταθεί το πρόβλημα τότε.
    Δοκίμασε να ρυθμίσεις το μTorrent για πολύ λιγότερες συνδέσεις αρχικά να δεις αν αλλάξει κάτι. Βάλε και κανένα screenshot του μTorrent εκεί που λέει για τις συνδέσεις, γιατί δεν το ξέρω σαν πρόγραμμα. Μπας και δω κάτι που μου χτυπήσει καμπανάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    μολις πηρα στην ον τηλεφωνο για να μου δωσουν username και password ωστε να αλλαξω ρουτερ και η απαντηση τους ειναι οτι "δεν παρεχουμε κωδικους εμεις.με το που σθνδεεις το μοντεμ κατεβαζει τις ρυθμισεις αυτοματα" οταν τους ειπα οτι εχω ηδη αλλο ρουτερ,που ισχυει δηλαδη,και θελω να το βαλω πανω μου λεει να παρεις ενα switch ή ενα hub και τους λεω γιατι να πληρωσω εξοπλισμο αφου ηδη εχω; και η απαντηση "κωδικο δεν εχουμε να δωσουμε,αλλα και αν βρεις καποιον κωδικο(αρα υπαρχει κωδικος) δεν παρεχουμε τεχνικη υποστηρηξη" και δεν λεγανε τιποτε αλλο.οποτε παω για διακοπη να βαλω καοια αλλη απο οτι φαινεται και να πανε να πνηγουνε.Χωρίς τίτψλο.jpg εδω οι ρυθμισεις του προγραμματος,η εικονα ειναι αφου τις αλλαξα αλλα γραφω διπλα ποιες τιμες ειχε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Περίεργο. Σε πελάτη μου τα έχουν δώσει κανονικά και έχουμε αλλάξει router μάλιστα. Μπορεί στις εταιρίες να συμπεριφέρονται διαφορετικά βέβαια.
    Και γω στη θέση σου αυτό θα έκανα πάντως, γιατί προσωπικά ποτέ δε μου άρεσε η πολιτική του "κλειδωμένου" router.

    Ενημέρωσε αν αλλάξει κάτι με την αλλαγή των ρυθμίσεων ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    το ψαχνω στο ιντερνετ βρηκα αυτο το φορουμ, αλλα θελει ψαξιμο ,κατι θα βρεθει παντως,θα ενημεροσω μολις εχω κατι

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-16, 13:39
  2. adroid και προβληματα συνδεσης με repeater
    By θοδωρης ποντιος in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-14, 10:58
  3. προβληματα σε acer
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 20:19
  4. paypal προβληματα?
    By Nemmesis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 20:00
  5. προβληματα με καινούργιο pc
    By phoebus in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 14:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας