Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 88

Θέμα: Hot air rework station

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Αυτο ξαναπες το..Αν δεν χαλασεις(motherboards),δεν μαθαινεις..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παρέλαβα τελικά τον 852Α++ από Wiltec. Είπα επομένως εχθές να τον δοκιμάσω για να δω και πως ακριβώς δουλεύει. Το θέμα βέβαια ήταν πως το user manual που δίνει η Wiltec είναι στα Γερμανικά μόνο.
    Αφαίρεσα την βίδα στο κάτω μέρος του σταθμού, το άναψα και ανέβασα την θερμοκρασία στους 220. Αν και η αντλία ακουγόταν, η μπίλια δεν ανεβοκατέβαινε, ενώ μετά από λίγο η "μύτη" άρχισε να καπνίζει Το έβαλα κατευθείαν στο cool down περίμενα να κρυώσει και το έσβησα.
    Επειδή είχα διαβάσει διάφορες ιστορίες σχετικά με την ποιότητα κατασκευή του, αποφάσισα να το ανοίξω για να τσεκάρω οπτικά αν όλα είναι εντάξει με την αντλία. Δε φάνηκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και ύστερα από ένα σχετικό παίδεμα με τις κινέζικες λαμαρίνες και βίδες κατάφερα να το ξανακλείσω.
    Τελικά το πρόβλημα εντοπίστηκε κατά λάθος. Δεν είχα βάλει την "βεντουζίτσα" στο vacuum pen, γιατί δεν σκόπευα εκείνη την στιγμή να το χρησιμοποιήσω και δε περίμενα ότι θα έχει τόσο σημασία!!!
    Ευτυχώς όλα καλά μετά, ο σταθμός φαίνεται να δουλεύει, ελπίζω μόνο να μην έκανα καμιά ζημιά στην αντίσταση. Με βλέπω να αγοράζω καμιά για ρεζέρβα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Τις τελευταίες ημέρες ψάχνω να πάρω και γω ένα σταθμό θερμού αέρα. Ενδεχομένως τον AOYUE 968 που το κολλητήρι του μαζεύει και τον καπνό (εδώ είναι ένα αντίστοιχο βίντεο ακριβότερου μοντέλου: http://www.youtube.com/watch?v=vjbbLTvd98k). Αλλά έχει μικρή ισχύ το κολληρήρι (35W) και έτσι κοίταξα και τον Aoyue 2738 που είναι με 70W.

    1. Όμως έχω παρατηρήσει ότι το μοντέλο Aoyue 2738 χαρακρηρίζεται ως "Lead Free Repairing Station System", ενώ οι θερμοκρασίες καθώς και η ροή του αέρα και των δύο είναι ίδιες. Έχει κάποια διαφορά και ως προς το Hot Air Gun ή αναφέρεται μόνο για το κολλητήρι?

    2. O Aoyue 2738 είναι αντιστατικός (Microprocessor controlled ESD safe unit). Απο την άλλη για τον Aoyue 968 είναι μεγάλο μειoνέκτημα που δεν έχει ESD? Και για που αναφέρεται αυτό? Μόνο για το κολλητήρι ή και για τον αέρα?

    3. Επίσης ένας άλλος σταθμός, ο Aoyue 6028, έχει ροή αέρα 35 l/min σε αντιπαράθεση με τους προηγούμενους που έχουν 23 l/min. Μήπως είναι περισσότερο χρήσιμο για τις κολλήσεις χωρίς μόλυβδο? Ή απο την άλλη ο πολύ αέρας θα διώχνει τα εξαρτήματα απο τη θέση τους;

    Τι μου προτίνετε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη A-tech : 22-04-12 στις 01:37

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A-tech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις τελευταίες ημέρες ψάχνω να πάρω και γω ένα σταθμό θερμού αέρα. Ενδεχομένως τον AOYUE 968 που το κολλητήρι του μαζεύει και τον καπνό (εδώ είναι ένα αντίστοιχο βίντεο ακριβότερου μοντέλου: http://www.youtube.com/watch?v=vjbbLTvd98k). Αλλά έχει μικρή ισχύ το κολληρήρι (35W) και έτσι κοίταξα και τον Aoyue 2738 που είναι με 70W.

    1. Όμως έχω παρατηρήσει ότι το μοντέλο Aoyue 2738 χαρακρηρίζεται ως "Lead Free Repairing Station System", ενώ οι θερμοκρασίες καθώς και η ροή του αέρα και των δύο είναι ίδιες. Έχει κάποια διαφορά και ως προς το Hot Air Gun ή αναφέρεται μόνο για το κολλητήρι?

    2. O Aoyue 2738 είναι αντιστατικός (Microprocessor controlled ESD safe unit). Απο την άλλη για τον Aoyue 968 είναι μεγάλο μειoνέκτημα που δεν έχει ESD? Και για που αναφέρεται αυτό? Μόνο για το κολλητήρι ή και για τον αέρα?

    3. Επίσης ένας άλλος σταθμός, ο Aoyue 6028, έχει ροή αέρα 35 l/min σε αντιπαράθεση με τους προηγούμενους που έχουν 23 l/min. Μήπως είναι περισσότερο χρήσιμο για τις κολλήσεις χωρίς μόλυβδο? Ή απο την άλλη ο πολύ αέρας θα διώχνει τα εξαρτήματα απο τη θέση τους;

    Τι μου προτίνετε?
    1. μόνο για το κολητήρι.
    2.για το κολητήρι γιατί οι σταθμοί θερμού αέρα αφού δεν έρχονται σε επαφή είναι ESD.
    3.ούτε το ένα ούτε το άλλο μ@λ@κίες τα γράφουν για εντυπωσιασμό. οχι. την ρυθμίζεις εσύ την ροή αέρα

    θα σου πρότεινα να πάρεις τον ct 936 της TELE με 35€ και μύτες lead free σταθμό αποκόλλησης να μην πάρεις δεν ξεκολάει lead free μόνο με φυτίλι κάνεις δουλειά, και για σταθμό θερμού αέρα πάρε έναν της tele που είναι φτηνός και έχει υποστήριξη σε ανταλακτικά και είναι και φτηνά, πάρε και μια βάση απο μικρόφωνο να στηρίξεις το Hot Air Gun, επίσης θα χρειαστείς και προθερμαντήρα, εγώ τα χρησιμοποιώ χρόνια το σταθμό κόλλησης τον έκανα ESD κάνοντας μια τρύπα και συνδέοντας το με μια μπόρνα και μπορείς να συνδεθείς αντιστατικά. και είσαι άρχοντας με λίγα λεφτά

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.για το κολητήρι γιατί οι σταθμοί θερμού αέρα αφού δεν έρχονται σε επαφή είναι ESD.
    Άμεση και χρήσιμη η απάντηση σου. Και γω νόμιζα ότι χρησιμεύουν για την εξουδετέρωση φορτίων στατικού ηλεκτρισμού, όπως αυτό το Αντιστατικό Πιστόλι Αέρα (http://www.omstat.gr/list.php?cid=12&pid=17) και αντιστατικό ακροφύσιο αέρα (http://www.omstat.gr/list.php?cid=12)

    Ουσιαστικά χρειάζομαι μόνο σταθμό θερμού αέρα αλλά βλέποντας ότι δεν αναφέρονταν ως αντιστατικό το AOYUE 968 κοίταξα τα πιο ακριβά. Φυσικά όμως και ένα δεύτερο σχετικά καλό κολλητήρι δεν θα ήταν άσχημο να υπήρχε για να μην χρειάζεται να αλλάζω μύτες σε αυτό που χρησιμοποιώ. Σταθμό αποκόλλησης δεν ήθελα, είχα βάλει λάθος link το οποίο διόρθωσα και έτσι είδες το AOYUE 2702. Σε πολλά post έχω διαβάσει καλές κριτικές για τους σταθμούς αυτούς (για θέμα ποιότητα/τιμής και εύρεσης ανταλλακτικών) και γι' αυτό ψάχνω σε αυτή τη μάρκα. Φυσικά θα πάρω και προθερμαντήρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σταθμό κόλλησης τον έκανα ESD κάνοντας μια τρύπα και συνδέοντας το με μια μπόρνα και μπορείς να συνδεθείς αντιστατικά. και είσαι άρχοντας με λίγα λεφτά
    Καλή η ιδέα σου. Εάν παρεμβάλουμε εσωτερικά της καλωδίωσης του κολλητηριού μία αντίσταση 1MΩ μεταξύ της γείωσης του κολλητηριού και του σταθμού δεν είναι πιο βολικό? (θα αποφευχθούν έτσι τα πρόσθετα εξωτερικά καλώδια).

    Εντωμεταξύ δεν έχω αποκλείσει και καποιο μοντέλο απο τα Aoyue 852 και Aoyue 852A+. Βλέπω πως η διαφορά τους είναι στους επιλογείς ρυθμίσεων:

    1. Ο πρώτος είναι με ποτενσιόμετρα και ένδειξη ρυθμιζόμενης θερμοκρασίας αλλά και με πρόσθετη επιλογή για ένδειξη της πραγματικής θερμοκρασίας.

    2. Απο την άλλη ο δεύτερος είναι με χρήση μπουτόν και ένδειξη θερμοκρασίας & αέρα (γιατί άραγε, εφόσον έχει ενδεικτικό μπαρόμετρο?). Κάποιος κάτοχος αυτού, γνωρίζει εάν μπορεί να δείξει την πραγματικη θερμοκρασία? Κατα πόσο είναι εύχρηστο να περιμένεις πατώντας το μπουτόν να φτάσει η θερμοκρασία στην επιθυμητή τιμή? Δεν είναι πολύ πιο γρήγορο με το ποτενσιόμετρο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη A-tech : 22-04-12 στις 04:15

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Θα κάνω μια συμπλήρωση στα προηγούμενα ερωτήματα. Επειδή όπως είχα αναφέρει με ενδιέφερε και η αvορρόφηση του καπνού απο το ίδιο το κολλητήρι καθώς το χρησιμοποιώ μέσα στο σπίτι, (παρότι έχω απορροφητή καπνού με φίλτρο, απλά κάποιες φορές δεν είναι εύχρηστο γιατί πρέπει να είναι πάνω απο το σημείο που κολλάμε ώστε να απορροφήσει, και αν μία συσκευή είναι ογκόδης δεν εξυπηρετεί), έτσι βρήκα τον AOYUE 968A+ ο οποίος διαθέτει κολλητήρι των 70W. Είναι απο την Wiltec-France του ebay, αλλά δεν κατάλαβα γιατι έχει και αυτή έδρα τη Γερμανία.

    Πάντως βλέπω πως αναγράφει στο πάνω μέρος της οθόνης την πραγματική θερμοκρασία για τον θερμό αέρα και στο κάτω μέρος την θερμοκρασία ρύθμισης. Επίσης αναγράφει και την θερμοκρασία για το κολλητήρι. Το κολλητήρι και η ροή του αέρα ρυθμίζονται με ποτενσιόμετρο (κάτι που βρίσκω θετικό) και η θερμοκρασία του αέρα με Μπουτόν (που φυσικά δεν ξέρω εάν είναι εύχρηστο με κουμπιά, εκτός και εάν προσφέρει λεπτομερή ρύθμιση που δεν μπορεί να επιτευχθεί με ποτενσιόμετρο). Η ροή του αέρα φαίνεται μονάχα απο το μπαρόμετρο και όχι με οθόνη. Εδώ είναι τα χαρακτηρηστικά του απο την AOYUE.

    Ακούω γνώμες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Εγω εχω τον PT968 ειναι ιδιος με τον aoyue 968 και δεν ειμαι ευχαριστημενος
    1.κανει πολλη θορυβο η αντλια υποχρεωτικα εβαλα ενα βαρος πανω απο τον σταθμο
    για να μενει σταθερο και να μην κανει το Brrrrrrr.
    2.οι μπιλια του μπαρομετρου μου σπαει τα νευρα.
    3.το κολλητηρι δεν ειναι βολικο με τον απορροφητη καπνου το εβγαλα, αλλα
    και παλι το πλαστικο που το κραταει μενει επανω στο κολλητηρι.

    Τωρα για τον aoyue 968Α+ δεν μπορω να απαντησου απο την στιγμη που
    δεν το εχω δει να δουλευει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω τον PT968 ειναι ιδιος με τον aoyue 968 και δεν ειμαι ευχαριστημενος
    1.κανει πολλη θορυβο η αντλια υποχρεωτικα εβαλα ενα βαρος πανω απο τον σταθμο
    για να μενει σταθερο και να μην κανει το Brrrrrrr.
    2.οι μπιλια του μπαρομετρου μου σπαει τα νευρα.
    3.το κολλητηρι δεν ειναι βολικο με τον απορροφητη καπνου το εβγαλα, αλλα
    και παλι το πλαστικο που το κραταει μενει επανω στο κολλητηρι.
    Δηλαδή για να καταλάβω:
    1. Η αντλία που κάνει θόρυβο εννοείς για την αναρρόφηση του καπνού? Για τον θερμό αέρα είναι διαφορετική η αντλία?
    2. Τι ακριβώς γίνεται με την μπίλια, δεν είναι ικανοποιητική η ένδειξη σχετικά με άλλους σταθμούς που δείχνουν τη ροή του αέρα σε οθόνη? Το μπαρόμετρο υπάρχει στα περισσότερα μοντέλα απ'ότι είδα.
    3. Δηλαδή δεν βολεύει το ακροφύσιο της αναρρόφησης (ως εξόγκωμα) και δεν έχεις άνετη πρόσβαση στο σημείο της κόλλησης? Ή μήπως η λαβή δεν είναι εύχρηστη στο χέρι?

    Όσον αφορά τον θερμό αέρα σε εξυπηρετεί τουλάχιστον? Η απόκριση της θερμοκρασίας & οι ενδείξεις ελπίζω να είναι ρεαλιστικές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Δεν εχει δυο αντλιες μια πρεπει να ειναι με το που το ανοιγω ξεκιναει ο θορυβος.

    Οι μπιλια κανει ενα ενοχλητικο θορυβο ακουμπαει στο επανω
    μερος του μπαρομετρου και χτυπαει συνεχεια.

    Ακριβως δεν εχει ανετη προσβαση στο σημειο κολλησης πρεπει να το κρατας σε μια συγκεκριμενη κατευθυνση
    και εμενα δεν με βολεψε καθολου στο χερι, βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο μπορει εσενα να σε βολεψει.

    Μια χαρα ειναι ο θερμος αερας,το δικο μου δεν εχει ενδεικτικο για την θερμοκρασια
    του κολλητηριου, εχει μονο για το ζεστο αερα ειναι το PT968 δουλευει καλα τωρα κατα ποσο
    ειναι πραγματικη η θερμοκρασια που μου δειχνει δεν το ξερω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul333 : 23-04-12 στις 11:48

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Μόλις παρέλαβα και εγώ το AOYUE 968 απο e-bay, απο τη Wiltec. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορη παράδοση. Τρίτη πρωί έκανα την παραγγελία, Σάββατο ήταν σπίτι μου. (Με Ταχυμεταφορική ΕΛΤΑ). Δυστηχώς, είχα μόνο 10 λεπτά στη διαθεσή μου να το δοκιμάσω. Στο πρώτο τέστ που έκανα (του δεκάλεπτου) έδειξε να είναι όλα εντάξει. Ουτε θόρυβο, ούτε τίποτα. Λειτούργησε άψογα. Σήμερα το απόγευμα, θα έχω χρόνο να το ψάξω σε βάθος και θα σας πώ τις εντυπώσεις μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εντυπωσεις απο QUICK 861DW hot air station
    By JOUN in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 13:39
  2. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 15:52
  3. Αγορα φθηνού hot air station!
    By dreamer1984 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 18:36
  4. Hot Air Rework: Η διαφορά μεταξύ 250W & 500W ?
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-12, 00:07
  5. Hot Air Station
    By Aiosforos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 14:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας